Broadband
xDSL v roce 2014: místo růstu malý úbytek
Růst xDSL přípojek se prakticky zastavil již v roce 2013. V  roce 2014 se stagnace změnila dokonce v malý úbytek. Kabelový Internet od UPC na tom není o moc lépe. (Lupa, 07.04.2015)
Digital Agenda Scoreboard: zaostáváme v broadbandu i v eGovernmentu
Podle nejnovějších statistik v rámci Digitální agendy jsme pod průměrem EU v dostupnosti rychlejšího pevného broadbandu, mobilního broadbandu, a stále více zaostáváme i v oblasti eGovernmentu. (Lupa, 02.06.2014)
Když EU nedá peníze na broadband, chce alespoň snížit náklady na budování sítí
EU chystá nařízení, které by minimalizovalo překážky a zbytečnosti při budování nových broadbandových sítí. Rozvody budou podmínkou kolaudace nových objektů. (Lupa, 08.04.2013)
Je broadband stále ještě prioritou? Pro Evropskou unii asi už tolik ne.
Evropská unie zkrouhla své investice do rozvoje broadbandu z 9 na 1 miliardu EUR. ČR ho naopak chce podpořit částí výnosů z aukce mobilních kmitočtů. (Lupa, 18.02.2013)
Porazila rychlá mobilní data od T-Mobile poštovního holuba a závodní Ferrari?
T-Mobile uspořádal závod, kterým se pokouší vyvrátit odvěkou poučku o výhodnosti kabel(k)ového přenosu oproti přenosu přes datovou síť. Výsledek bude znám dnes. (Lupa, 11.02.2013)
Nahé ADSL a VDSL od Vodafone vychází levněji než oblečené
Teprve letos promítnul Vodafone loňské zrychlení VDSL i do svých maloobchodních přípojek. Některé nahé přípojky zlevnil tak, že stojí méně než ty, které vyžadují pevnou linku. (Lupa, 04.02.2013)
Broadbandu se v ČR moc nedaří: ADSL/VDSL přibývá stále pomaleji, kabelu dokonce ubývá
Podle Digitálního Česka 2.0 bylo v ČR ke konci roku 2011 na 2,5 milionu broadbandových přípojek. Dle ČTÚ jich bylo přes 3,1 milionu. Rozdíl jde na vrub odlišným definicím toho, co je broadband. A jak se dosud vyvíjí rok 2012? Nijak slavně. UPC za kvartál dokonce ubylo 3500 přípojek. (Lupa, 19.11.2012)
Evropa chce jednotný bezdrátový broadband
Evropská komise včera vydala tři vzájemně související materiály, které usilují o rozvoj broadbandu v EU. Jeden se týká využití digitální dividendy a chce nařídit národním regulátorům, aby uvolněné frekvence přidělili na bezdrátový, nejspíše mobilní broadband. Druhý materiál se týká budování nových optických přístupových sítí a třetí národních plánů rozvoje a financování broadbandu. (Lupa, 21.09.2010)
Prodeje ADSL jsou na historickém minimu
Provozní výsledky Telefóniky O2 CR za druhé čtvrtletí 2010 ukázaly několik neradostných trendů: nově zřízených ADSL přípojek bylo jen 11 tisíc, což je za poslední roky nejméně. Také přeprodej ADSL po určitém oživení znovu opadl. Telefónice začali ubývat zákazníci CDMA služeb, a asi nejvýraznější je ztráta zájmu o IPTV službu O2TV. Roste naopak zájem o UMTS služby. (Lupa, 02.08.2010)
Český broadband v roce 2009
Za loňský rok přibylo v ČR na 97 tisíc nových ADSL přípojek, což je o 30 tisíc více než za rok 2008. Během 4Q 2009 také po dlouhé době znovu vzrostl počet přeprodaných ADSL přípojek, a naopak poprvé poklesl počet zpřístupněných místních smyček. Celková penetrace broadbandu dosáhla cca 21,6 procenta, což nás stále řadí pod průměr EU. (Lupa, 08.03.2010)
Národní broadbandová strategie končí, přijde Digitální Česko!
Vláda zhodnotila plnění Národní broadbandové strategie a konstatovala, že její hlavní cíl, plánovaný do roku 2010, byl splněn již v roce 2008. Ale jen díky tomu, že od roku 2005 nikdo neaktualizoval ani cíle, ani měřítka a kritéria jejich dosažení. Nově by problematika broadbandu již neměla spadat pod resort vnitra, a neměla by ani mít vlastní strategii. Místo toho bude broadband zahrnut do nové širší strategie, s názvem Digitální Česko. (Lupa, 15.01.2010)
Jak se ujalo nahé ADSL?
Během třetího čtvrtletí přibylo Telefónice 17 000 nových ADSL přípojek. Jejím konkurentům naopak na 500 ADSL přípojek ubylo. UPC si za stejnou dobu polepšilo o 10 000 nových kabelových přípojek, a nově přišlo s nabídkou kabelového Internetu zdarma. Mezitím se na 30 000 telefonních linek zbavilo pevného hlasu a přešlo na model nahého ADSL či nahé televize. (Lupa, 16.11.2009)
http://www.lupa.cz/clanky/upc-uvadi-fiber-power/
Dlouho očekávané se stalo skutkem – ode dnešního dne nabízí české UPC dvě nové rychlostní varianty svého kabelového připojení k Internetu: 100/10 Mbit/s za 1750 Kč a 50/5 Mbit/s za 1300 Kč. Mění se ale i pojmenování všech rychlostních variant kabelového Internetu, z dosavadního UPC Vysokorychlostního Internetu na UPC Fiber Power. (Lupa, 01.09.2009)
Stalo se: broadband rozpuštěný v mléce
Evropská unie chtěla v rámci svých protikrizových opatření věnovat 3,5 miliardy € na energetiku, 1 miliardu na venkovský broadband a 0,5 miliardy na zemědělské projekty. Pak si ale energetika urvala pro sebe celé 4 miliardy. O zbytek se na národní úrovni utká broadband a zemědělství. U nás už je ale rozhodnuto: zemědělství bere vše, broadband nedostane nic. (Lupa, 29.06.2009)
Stalo se: zrychlování kabelu a migrace na stavebnici
UPC se chystá odstranit paradox, v rámci kterého dnes poskytuje původním zákazníkům vyšší rychlost, než jakou mohou získat zákazníci noví. Udělá to tak, že své přípojky s rychlostí 20 Mbit/s zrychlí na 30 Mbit/s – a časem nabídne také 50 a 100 Mbit/s. Telefónica mezitím zveřejnila konkrétní podmínky migrace stávajících zákazníků na svou novou stavebnicovou nabídku. (Lupa, 25.05.2009)
Rok 2008: kabel vitězí nad ADSL
V počtu nových přípojek, zřízených koncovým zákazníkům v roce 2008, vede Telefónica O2 se svým ADSL nad kabelovým Internetem od UPC. Ale pokud jde o celý trh s ADSL a celý trh s kabelovým Internetem, zde zase zvítězil kabel. Také ve vzájemném „lezení si do zelí“ poráží UPC Telefóniku: má více telefonů než ona televizí. (Lupa, 03.03.2009)
Stalo se: broadband a sociální sítě proti krizi
Krizi, která už doléhá i na Evropu, chce Evropská komise řešit (mimo jiné) i napumpováním jedné miliardy EUR do rozvoje broadbandu na venkově. Sází také na sociální sítě, které prý již dospěly do stádia, kdy je mohou úspěšně využívat i firmy. Očekává ale, že provozovatelé sociálních sítí dobrovolně přistoupí na určité zásady samoregulace, hlavně vůči mladistvým. (Lupa, 09.02.2009)
Evropská komise: broadband pro všechny!
Evropská komise už dlouho usiluje o to, aby k internetovému broadbandu měli přístup skutečně všichni obyvatelé Unie. Zkusila už různé věci, ale kýžený výsledek se stále nedostavil. A tak nyní Komise pokládá otázku: pomohlo by zařazení broadbandu do univerzální služby? Co by to fakticky znamenalo a jaké by to mělo konkrétní důsledky? (Lupa, 22.10.2008)
Má být garantována minimální rychlost u broadbandu?
Český telekomunikační úřad chce přinutit providery, aby garantovali kvalitu svých broadbandových služeb i pro běžné domácí uživatele. Ovšem cesta, kterou zatím zvažuje – a to garantování určité minimální rychlost připojení – by zřejmě vedla spíše k vynucenému zdražení. Existují ale i jiná řešení. Inspirovat se lze třeba u hlasových služeb. (Lupa, 21.03.2008)
Stalo se: v ČR je už 1,7 milionu broadbandových přípojek
Český telekomunikační úřad publikoval výchozí data, která získal při nové analýze relevantního trhu s broadbandem. Podle nich se počet broadbandových přípojek v ČR vyšplhal koncem minulého roku až k hranici 1,7 milionu. A to i přes upravenou definici broadbandu. S výjimkou mobilního a optického připojení se ale tempo dalšího růstu zpomaluje. (Lupa, 17.03.2008)
O2 over Fiber
Také Telefónica O2 Czech Republic již testuje poskytování svých služeb koncovým zákazníkům přes optiku, na bázi FTTB i FTTH. Zatím hlavně v rámci developerských projektů, v nově postavených domech a bytech. V tuto chvíli má již „několik stovek“ přípojek. Jak vypadají podmínky pilotního provozu? Co je nabízeno a za kolik? (Lupa, 15.02.2008)
Internet od UPC podraží o 15 korun. Proč?
Společnost UPC se rozhodla od března zdražit své internetové služby. Týká se to téměř všech tarifů, a to ve stejné míře: o 15 korun měsíčně. Výjimku budou mít pouze zákazníci, kteří mají některý z balíčků (prostý souběh více služeb nestačí). Deklarovaným důvodem jsou rostoucí provozní náklady, zejména ceny energií, ještě koncem roku však přitom UPC prohlašovala, že zdražovat letos nebude. (Lupa, 30.01.2008)
Neomezené, nebo jen neměřené služby?
Co vznikne, když poskytovatel zruší u svých internetových služeb objemové limity na přenesená data? Po vzoru hlasových služeb bychom měli označovat výsledek spíše jako neměřenou (unmetered) službu než to považovat za službu neomezenou. Už z principu nemůže být ve všech svých parametrech a vlastnostech neomezená. (Lupa, 20.07.2007)
Minulost ve znamení FUP
Dosavadní historie našeho drátového broadbandu je do značné míry spojena s různými restrikcemi, limity a opatřeními Fair Use Policy. Jak se ale tato opatření vyvíjela a kam směřují? Proč přestala být zajímavá agregace a proč OECD zavedla pro své srovnávací studie implikovanou agregaci? (Lupa, 17.07.2007)
Stalo se: UPC ruší objemové limity (doplněno)
Společnost UPC ruší objemové limity u svých internetových připojení, kromě těch nejnižších. Volný zvýšil limity na maxima, daná velkoobchodní nabídkou TO2 CR. Vláda jmenovala pátým členem Rady ČTÚ exposlance Zdeňka Švrčka, dosavadního majitele lobbyistické firmy EFOR. „Den D“ levnějšího evropského roamingu nastal v sobotu 30. června 2007. (Lupa, 2.07.2007)
Kolik je v ČR broadbandu?
Odpověď na tuto věčnou otázku se může znovu zkomplikovat. Například pohledy EU a OECD na naší broadbandovou scénu se již rozešly. A náš regulátor začíná přemýšlet, co dělat s tím, že definice relevantního trhu č. 12 (což je velkoobchodní trh s broadbandem) odpovídá realitě jen formálně, ale není zcela technologicky neutrální. Jaké to vše může mít důsledky? (Lupa, 27.04.2007)
Bezdrátová Praha: konfrontace, nebo hledání konsensu?
Pražský magistrát zatím neuspěl se žádostí o dotace z evropských fondů na svůj projekt celopražské bezdrátové sítě. Ten se mezitím rozdělil na dvě fáze a zcela ztratil přívlastek "zdarma". Brusel si po stížnostech operátorů vymínil notifikaci před začátkem druhé fáze a komunikaci magistrátu s operátory. Sdružení IPV přesto chystá vlastní stížnost. (Lupa, 03.02.2007)
Další Internet zdarma, tentokráte v Praze 8
Po vzoru Prahy 5 chce nyní poskytovat svým občanům přístup k Internetu zdarma i městská část Prahy 8. Její řešení bude postavené na Wi-Fi, síť bude mít zpočátku jen 5 hotspotů, rychlost bude vždy jen 64 kbit/s, a dostupný bude pouze web a mail. S placenými službami se nepočítá, Praha 8 nechce být providerem ani providerům konkurovat. (Lupa, 22.08.2006)
Stalo se: návrh státního rozpočtu nepočítá s penězi na broadband ani na digitalizaci
Návrh státního rozpočtu, který připravila ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka, nepočítá s penězi do broadbandového fondu, ani na osvětovou kampaň k digitalizaci R a TV vysílání. ČTÚ dostal řadu připomínek ke svému Technickému plánu přechodu. Kromě Telefóniky O2 Czech Republic hodlá své IPTV služby spustit ještě letos také VOLNÝ. (Lupa, 21.08.2006)
Čeká nás rychlostní mýtné na informační dálnici?
Uživatelé již dnes platí za své připojení různě podle toho, jak rychle k nim mohou data z Internetu přitékat. Budou také poskytovatelé obsahu platit za to, jak rychle, s jakou prioritou, či zda vůbec budou jejich data protékat Internetem? Budou moci internetoví provideři rozhodovat o tom, kam se jejich zákazníci mohou dostat a jak rychle? Dnes to řeší v USA. (Lupa, 8.06.2006)
Stalo se: v broadbandu jsme na chvostu
Podle nejnovější studie ECTA jsme s penetrací broadbandu čtvrtí od konce mezi všemi členskými zeměmi EU. Naše ADSL od července možná o něco málo zlevní, ale celkové náklady uživatelů budou spíše vyšší než dříve. Ministerstvo informatiky uspělo ve vládě s návrhy na vybudování jednotného hospodářského registru a s informační kampaní na podporu digitalizace. (Lupa, 22.05.2006)
Stalo se: 40 milionů z broadbandového fondu půjde na digitalizaci
Český telekomunikační úřad zveřejnil nové regulované ceny, ale alternativní operátoři zatím reagují spíše na nedávné kroky Českého Telecomu. Učinilo tak i Tele2, čerstvě prodané Radiokomunikacím. Ministerstvo informatiky plánuje osvětovou kampaň na digitalizaci televizního vysílání, a ze svého rozpočtu na ni hodlá vyčlenit 40 milionů. Konkrétně z dotačního titulu na rozvoj broadbandu. (Lupa, 8.05.2006)
Dotace na broadband: kolik kdo dostane?
Ministerstvo informatiky konečně řeklo, jaké konkrétní sumy získají úspěšní žadatelé o dotace z tzv. broadbandového fondu. Broadbandové fórum, které žádosti vyhodnocovalo, ve svém stávajícím složení končí - MI ČR pozastavilo jeho činnost do voleb, tak aby si nové vedení resortu mohlo zvolit jeho nové personální obsazení. (Lupa, 17.04.2006)
Je čas začít přepisovat statistiky broadbandu?
Český Telecom včera ohlásil 300.000 ADSL přípojek na své infrastruktuře. A jelikož podle jeho vlastního odhadu tvoří ADSL jen 38 procent veškerého tuzemského broadbandu, používaného koncovými uživateli, mělo by v ČR být skoro 790.000 broadbandových přípojek. To by odpovídalo výrazně vyšší penetraci broadbandu, než jaká se dosud uváděla v různých statistikách. (Lupa, 15.02.2006)
Jak dopadly dotace na broadband?
Ministerstvo informatiky ČR již zveřejnilo seznam příjemců dotací z broadbandového fondu. Stále v něm ale chybí to nejpodstatnější: kolik kdo na dotacích dostane. Proč to nebylo zveřejněno? A jak na výsledky reagují dva pražské projekty "Internetu zdarma", z magistrátu a z Prahy 5? Ty mezi vybranými příjemci dotací nejsou. (Lupa, 10.02.2006)
Celopražský Internet zdarma: co je nového?
Záměr na bezplatné poskytování Internetu po celé Praze se mění, služby by již měly být placené. Členové broadbandového fóra se k tomuto projektu staví záporně. Přihodí Jiří Paroubek dalších 100 milionů korun právě na tento projekt? A jaké je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k již existujícímu a stále bezplatnému projektu Prahy 5? (Lupa, 25.01.2006)
Kolik je u nás broadbandu? A co z toho vyplyne?
Jak velký podíl má ADSL na celém broadbandu v ČR? Jenom 40 procent, nebo více, či naopak méně? A lze z toho odvodit, že u nás nikdo nemá dominantní postavení na velkoobchodním trhu s broadbandem? (digiweb, 24.01.2006)
Máme broadbandové fórum!
Teprve po dvou měsících od svého formálního ustavení se broadbandové fórum (Fórum pro vysokorychlostní přístup) dočkalo i svého personálního naplnění. Proč ale vůbec vzniklo, a co a jak by mělo dělat? A jak je to vlastně s penězi z nedávné privatizace Českého Telecomu, do jejichž rozdělování by Fórum mělo nějak mluvit? (Lupa, 08.08.2005)
Letní přestřelka: kabel vs. ADSL
Poklid okurkové sezóny v oblasti broadbandu narušila drobná přestřelka mezi kabelem a ADSL: Karneval se pochlubil detailnějšími čísly o svých uživatelích a Český Telecom reagoval vývojem ADSL v krajích. Jak dopadá srovnání kabelu a ADSL co do počtu přípojek i celkového růstu? A jak je to s digitalizací kabelu a s VoIP v kabelových sítích? (Lupa, 05.08.2005)
WiMAX přichází už i do ČR
Už i v České republice je první desítka komerčních instalací technologie WiMAX, hlavně mezi lokálními a regionálními poskytovateli bezdrátového přístupu k Internetu. V horizontu pěti let by prostřednictvím této technologie mohlo být připojeno na 750 000 domácností. (Ekonom, 09.06.2005)
Broadband - pro firmy i domácnosti
Téma broadbandu se dnes skloňuje snad ve všech pádech - ale většinou v souvislosti s domácnostmi a jejich připojením k Internetu. Pokud se o broadbandu hovoří v souvislosti s firmami, pak většinou v rovině poskytování vysokorychlostního připojení k Internetu, či poskytování služeb skrze takovéto připojení. Již méně se ale hovoří o tom, co může broadband přinést firmám v roli uživatelů. Proč by si i firmy měly pořizovat broadband? Jaké služby na něm najdou a k čemu jej mohou využít? A proč domácnosti? (professional Computing, únor 2005)
Vláda schválila broadbandovou strategii
Vláda včera projednala návrh samostatné novely o digitalizaci rozhlasového a televizního vysílání, a schválila také naší národní broadbandovou strategie. Jak to nakonec dopadlo s návrhy na daňové úlevy a na využití jednoho procenta z výnosů privatizace? Dala vláda něco na broadband? Prosadí si poslanci zákaz anonymních SIM karet? (Lupa, 27.01.2005)
Dovolí nám EU levnější Internet?
Tři čtvrtě roku dokázali Poláci vzdorovat a udržet svůj Internet osvobozený od DPH. Evropská unie si však nakonec přeci jen vynutila dodržování svých jednotných pravidel aplikace DPH. Od března 2005 se tak i v Polsku bude z internetových služeb platit DPH, a to ve standardní sazbě. A co u nás? Naše ČSSD teď požaduje přesně to, s čím Poláci neuspěli. (Lupa, 30.12.2004)
Národní broadbandová strategie, verze 2.0
Ministerstvo informatiky zveřejnilo aktualizovaný návrh národní broadbandové strategie, alias Národní politiky pro vysokorychlostní přístup. Nový je větší akcent na podporu obsahu, a pak zapracování návrhů na daňové úlevy pro broadband. Nikoli ovšem cestou úplného osvobození broadbandu od DPH, jak požaduje ČSSD. To už vzdávají i Poláci. (Lupa, 06.12.2004)
Dočkáme se českého Fastwebu?
Italský Fastweb je úspěšným příkladem projektu, který dotáhl optiku až do domácností a poskytuje po ní hlasové služby, skutečně interaktivní a on-demand televizi, a samozřejmě také opravdový broadband. Něco podobného chce u nás zkusit T-Systems Pragonet, na jednom z pražských sídlišť. Ke klasickému "triple-play" chce přidat ještě telemetrii a vzdálenou ochranu. Technologickým základem má být metropolitní Ethernet. (digiweb, 29.11.2004)
Návrh na daňové zvýhodnění Internetu neprošel
Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala o návrhu na daňové zvýhodnění vysokorychlostního Internetu. Jednalo se o návrh, který připravila asociace APVTS, a který předložil poslanec Vladimír Doležal. K jeho schválení bylo zapotřebí 93 hlasů, ale pro jich bylo pouze 80. Ponejvíce z řad ODS a KSČM. Naopak ČSSD a lidovci byli proti. (Lupa, 08.11.2004)
http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=3722
Kromě sporu o terminologii (vysokorychlostní vs. širokopásmový) vytýká čtvrteční článek poslance Zbyňka Novotného návrhu Národní politiky pro vysokorychlostní přístup řadu dalších věcí. Třeba podporu komunitního modelu, metropolitních sítí, malý akcent na obsah či odsuzování xDSL technologií. Zde je další část mých reakcí. (Lupa, 25.10.2004)
Vysokorychlostní, nebo širokopásmový?
Včerejší článek "Konec broadbandu v Čechách" kritizuje použití termínu "vysokorychlostní" v návrhu Národní politiky pro vysokorychlostní přístup, a požaduje místo něj použití termínu "širokopásmový". Vše souvisí s tím, co vlastně je šířka pásma a v čem se měří. V diskusi se setkaly oba protichůdné názory. Zde je můj pohled, vyznívající ve prospěch adjektiva "vysokorychlostní". (Lupa, 22.10.2004)
Invex 2004: jak dopadla diskuse o broadbandu?
Na Invexu se diskutovalo nad návrhem národní broadbanové strategie (Národní politiky pro vysokorychlostní přístup). Měl by se stát více angažovat v oblasti obsahu, nebo v budování nové infrastruktury, nebo vyváženě v obou oblastech? Měl by motivovat daňovými úlevami, snahou o vrácení DPH do snížené sazby, či ještě jinak? (Lupa, 13.10.2004)
Broadband: jak daleko před námi je Evropa?
Podle právě zveřejněné studie EU, mapující penetraci broadbandu v domácnostech původní evropské patnáctky, roste ADSL výrazně rychleji než kabel. Meziročně více jak 2,5x. Asi nepřekvapí, že u nás jsme hluboko pod evropským průměrem. Zamyslí se nad tím naše vláda, až pojede zasedat přímo na letošní Invex? Podpoří návrh naší broadbandové strategie, nebo si jí ani nevšimne? (Lupa, 05.10.2004)
Jaká je národní broadbandová strategie? II. Část
Stát považuje za vhodné angažovat se pouze v oblasti přístupových sítí, a to pouze tam, kde si trh ještě nedokáže poradit sám. Přímým způsobem hodlá podpořit vznik nových přístupových sítí, budovaných na komunitním a nikoli operátorském modelu. Komerčním operátorům stát pomůže jen nepřímo, odstraňováním legislativních překážek a lepším klimatem pro investice. (Lupa, 29.09.2004)
Jaká je národní broadbandová strategie? I. část
Ministr informatiky Vladimír Mlynář představil minulý pátek návrh národní broadbandové strategie, přesněji "Národní politiky pro vysokorychlostní přístup". V první části jejího hodnocení si povšimneme toho, jak vymezuje broadband, v čem vidí jeho přínosy, jak hodnotí současný stav a jak hodnotí potenciál jednotlivých technologií vysokorychlostního přístupu. (Lupa, 27.09.2004)
Broadband bude i "light"
Nabídka vysokorychlostního připojení v ČR zatím cílila spíše na majetnější zájemce, schopné zaplatit vyšší cenu za "větší" službu. Nedávno však kabeloví operátoři naznačili, že chystají první "light" nabídky. Nyní zareagoval i Český Telecom, který právě uvedl na trh "odlehčenou" verzi Internet Expres Start, za 720 Kč bez DPH (v akční nabídce jen 520 Kč). Nabízí rychlost 256/64 kbit/s, se kterou lze přenést až 1 GB dat měsíčně. (Lupa, 05.08.2004)
Co by měla obsahovat naše národní broadbandová strategie?
Původní členské země EU měly předložit své národní broadbandové strategie do konce loňského roku. Poslední se objevily až v průběhu letošního května. Od nových členských zemí se tyto strategie očekávají do konce roku 2004. Jak to vypadá s přípravami české národní broadbandové strategie? Co o jejím obsahu naznačil ministr Mlynář? Co byste do ní dali vy? (Lupa, 10.06.2004)
Co je broadband?
Přednáška, usilující vysvětlit pojem a podstatu broadbandu,a ukázat jaké změny by mohl vyvolat, či alespoň iniciovat (4.06.2004)
Když se řekne broadband ….
O broadbandu se dnes mluví opravdu všude - od akademické půdy až po vinné sklepy. Uživatelé Internetu volají po broadbandu za dostupnou cenu, a internetoví provideři v něm vidí zajímavou příležitost ke zvýšení svých výnosů. O broadbandu už jednala i vláda, a dala si za úkol zpracovat naši "národní broadbandovou strategii". Také Evropská unie, do které se co nevidět chystáme vkročit, na broadbandu velmi bazíruje, a je dokonce ochotna přispět na jeho všeobecnou dostupnost. Zbývá tak snad už jen jediné: vysvětlit, co vlastně ten broadband je. A právě zde je kámen úrazu …. (Hospodářské noviny, 14.05.2004)
Vstříc širokopásmové budoucnosti?
Včerejší oslavy Dne širokopásmových služeb moc důvodů k radosti a optimismu nepřinesly. Místo akcí na podporu rozvoje broadbandu se spíše musí zachraňovat to málo, co již bylo dostupné. A bude ještě hůř, až dojde na zvýšení Daně z přidané hodnoty. Jakpak se asi za těchto podmínek bude sestavovat naše Národní širokopásmová strategie? (Lupa, 29.10.2003)
Připojíte se ke dni širokopásmových služeb?
28. října bude v ČR státní svátek, ale slavit bude i celá Evropa - tzv. "Broadband Day", alias den širokopásmových služeb, v pořadí již třetí. Tentokráte bude zaměřen na výměnu zkušeností mezi místními a regionálními aktivitami, a na financování infrastruktury. V ČR vyzývá k aktivní účasti Česká asociace kompetitivních komunikací... (ISDN server, 12.09.2003)
Je správné chtít broadband?
Z terminologického hlediska to moc správné není. Podobně, jako třeba volání po autě s vysokou spotřebou benzínu či nafty. Smysluplnější je chtít auto rychlé, bezpečné a spolehlivé. Ale jinak má volání po broadbandu - správně po vysokorychlostních službách - své opodstatnění. (Tiscali Business News, červen 2003)
Jaké jsou názory na broadband?
Co se rozumí "širokým pásmem", alias "broadbandem", ve světě a u nás? Máme v ČR oficiální definici broadbandu? Co si o něm myslí úspěšný podnikatel Roman Staněk, či bývalý generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma? Vyměnili byste svou letní dovolenou za ADSL? Co zaznělo o broadbandu na konferenci Forum eTime? (Lupa, 21.05.2003)
Problém střední míle
Vedle problému poslední míle se v poslední době začíná mluvit také o problému tzv. střední míle (middle mile), zejména v souvislosti se zavádění širokopásmových služeb. O co se jedná? Co je ve hře a jaká jsou možná řešení? (IT-NET, květen 2003)
28. leden: evropský den broadbandu
Evropa oslaví 28. leden jako Den širokopásmových služeb. Měl by se stát symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního Internetu, které si Evropská unie naordinovala do příštích let. V České republice nemáme moc co oslavovat, navíc jsme nestihli splnit ještě ani české závazky v oblasti "narrowbandu" z eEurope+ 2003. (Lupa, 28.01.2003)
Rozhovor o broadbandu
V lednu 2003 jsem odpovídal na otázky časopisu BusinessWorld ohledně širokopásmového připojení, neboli broadbandu. Například: o co vlastně jde, kdo a jak to používá, či jaká je nabídka na trhu. (BusinessWorld, březen 2003)