×
Mobilní technologie a produkty
- Jakými tarify chtějí mobilní operátoři konkurovat pevnému připojení?
- Všichni mobilní operátoři s vlastní sítí již nabízí stacionární datové tarify, orientované na LTE a zamýšlené jako náhrada pevného připojení. V čem se liší? (Lupa, 15.12.2014)
- Porazila rychlá mobilní data od T-Mobile poštovního holuba a závodní Ferrari?
- T-Mobile uspořádal závod, kterým se pokouší vyvrátit odvěkou poučku o výhodnosti kabel(k)ového přenosu oproti přenosu přes datovou síť. Výsledek bude znám dnes. (Lupa, 11.02.2013)
- Oddělený prodej roamingových služeb a změny u služby Vodafone Passport data
- Od 1.7.2014 si budeme moci vybrat jiného poskytovatele roamingových služeb, než je náš domácí mobilní operátor. Vodafone dále zhoršil podmínky služby Passport data. (Lupa, 28.01.2013)
- T-Mobile testuje technologii Smart LTE od Samsungu
- Také T-Mobile už spustil své LTE. Nejedná se o žádný komerèní provoz, ale o testování vylepšené varianty LTE od korejského Samsungu. Ta slibuje menší propady rychlostí na hranici mezi jednotlivými buòkami LTE sítì. (Lupa, 12.07.2012)
- LTE v ČR: jedno promile na opojení nestačí
- Vypadá to jako další pilotní testování, ale prý už je to řádný komerční provoz. Takže si tu čárku přeci jen udělejme: LTE bylo v ČR spuštěno včera, 19.6.2012. Prvenství získává Telefónica Czech Republic. (Lupa, 20.06.2012)
- Aukce mobilních kmitočtů začíná
- Český telekomunikační úřad včera představil hlavní obrysy nadcházející aukce mobilních kmitočtů, a dnes by je měl zveřejnit v plném znění. Dveře pro případného nového hráče otevřeny jsou, ale zase ne tak moc. Využít bude moci i národní roaming. Zato otevření stávajících sítí pro virtuální operátory se díky aukci nedočkáme. (Lupa, 20.03.2012)
- HSPA+ DC: mobilní až-data
- T-Mobile a Vodafone zkouší ve své 3G síti technologii HSPA+ DC, resp. HSPA+ 42, s inzerovanou rychlostí až 43,2 Mbit/s, resp. 42 Mbit/s. V laboratorních podmínkách s ní dosahují kolem 30 Mbit/s, v reálných podmínkách očekávají 10 až 15 Mbit/s. Konkrétní tarif ale může omezit rychlost ještě mnohem více. (Lupa, 08.12.2011)
- Kauza iPhone: Apple vysvětluje
- Apple prý nesleduje polohu jednotlivých iPhonů (ani iPadů 3G). Data, která uživatelé nalezli ve svých v zařízeních, prý nejsou jejich. Má to být část centrální databáze Applu, využívaná pro rychlejší výpočet polohy a načtená do lokální cache. (Lupa, 02.05.2011)
- Velký Bratr iPhone?
- Máte-li na svém iPhonu či iPadu 3G zapnuty polohové služby, vaše zařízení monitoruje všechny základnové stanice mobilních sítí i všechny přístupové body WiFi sítí ve vašem dosahu a každých 12 hodin o nich referuje společnosti Apple. (Lupa, 26.04.2011)
- Jak dopadl mobilní rok 2010?
- Ani v roce 2010 se konkurence mobilních operátorů v Česku příliš nerozjela. Tržby a zisky mobilních operátorů sice klesly, ale jejich ziskovost (provozní marže) je stále nebývale vysoká. (Lupa, 07.03.2011)
- České telekomunikace v roce 2010
- Rok 2010 byl pro české telekomunikace rokem zpoždění: o několik let se zpozdil nástup 3G sítí a klasického mobilního Internetu, o měsíce se zpožďuje vypsání výběrového řízení na volné kmitočty pro mobilní broadband. (Lupa, 30.12.2010)
- LTE: Evropa zřejmě přijde o svůj náskok v mobilních technologiích
- Mobilní sítě 4. generace, na bázi LTE, zřejmě vyrostou dříve v USA a v Japonsku, než v Evropě. Ta tím přijde o svůj dosavadní náskok v mobilních technologiích. Největší mobilní operátoři se spojují, s cílem přetvořit a hlavně sjednotit celý ekosystém vývoje, distribuce a prodeje aplikací pro mobilní terminály. Proč bylo první vystoupení nové eurokomisařky tak dobře utajeno? (Lupa, 22.02.2010)
- Co čekat od letošního kongresu v Barceloně?
- Ve španělské Barceloně dnes začíná tradiční summit mobilního světa (MWC, Mobile World Congress). Premiéru zde bude mít řada smartphonů, ale třeba i nový Windows Mobile 7. K vidění bude i Symbian^3, korejská Bada či perličky jako Wi-Fi, zabudované do SIM karty. LTE stále bude jen v prototypech a operátoři tak budou řešit kam odvést provoz, který přetěžuje jejich sítě. (Lupa, 15.02.2010)
- Barcelona 2009: ve stopách Applu
- Letošní světový mobilní kongres v Barceloně (dříve 3GSM kongres) přinesl řadu šlágrů a významných témat: k vidění bylo mnoho nových mobilů, diskutovalo se o krizi a jejích dopadech, volalo po menší regulaci a větším přídělu kmitočtů z digitální dividendy. Ale asi nejvíce byla na celém kongresu patrná snaha napodobit úspěch společnosti Apple s jejím iPhonem, a zejména pak s její službou AppStore. (Lupa, 20.02.2009)
- Mobil a Internet: přátelé nebo protivníci?
- Svět mobilů a mobilních komunikací je už dnes větší než svět počítačů a Internetu, a navíc roste podstatně rychleji. V tomto kontextu je vývoj mobilního Internetu ještě o to zajímavější. A čím vlastně je „mobilní Internet“? Kdo mu vládne? A jakou roli v něm hrají mobilní operátoři? (Lupa, 23.09.2008)
- Bylo 30. července již o den dříve?
- Častou příčinou sporů mezi zákazníky a operátory je výklad jejich smluvních podmínek. Ne vždy ale mají jasno i sami operátoři. Ti mobilní teď řeší s ČTÚ kuriózní spor o to, jak naplnit nařízení Evropské komise k roamingu. Jde v něm o správné datum kurzu eura vůči koruně pro přepočet regulovaných cen. Ve hře pak jsou nižší korunové ceny za roaming, než jaké už byly zveřejněny. (Lupa, 18.09.2008)
- iPhone přichází
- Nový iPhone 3G konečně přichází i do České republiky, země 3G technologiím dosud příliš nezaslíbené. Sebou si přináší nedokumentovanou schopnost (pokřtěnou na kill switch), díky které může firma Apple na dálku zablokovat konkrétní aplikaci na všech iPhonech 3G. Má to sloužit k ochraně před malwarem, nebo k ochraně byznys modelu nového AppStore? (Lupa, 21.08.2008)
- Mobilní, ale stále rychlá data
- Přehledový článek o mobilních datových technologiích, pokrývá GSM CSD, HSCSD, GPRS, EDGE, UMTS FDD a TDD, HSDPA, HSUPA a LTE. (PC World, 12/2007)
- Budoucnost rychlých mobilních dat: HSPA+ a LTE
- Možnosti přenosu dat v mobilních sítích třetí generace, na bázi WCDMA, musí být vylepšovány technologiemi HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) a HSUPA (High Speed Uplink Packet Access). Jejich budoucí verze by mohly zvládnout až 40 či dokonce 80 Mbit/s. Cílem pro konec desetiletí je pak 100 Mbit/s. To už ale půjde o jinou technologii, s názvem LTE (Long Term Evolution). (Lupa, 23.02.2007)
- Mobil se stal čtvrtou obrazovkou
- Po filmovém plátně, televizi a Internetu přes počítač se mobil stal "čtvrtou obrazovkou", na kterou směřují filmová díla. Letošní 3GSM kongres v Barceloně zažil premiéru hned několika mobilních filmů. Stejně tak zde byl představen "3G mobil pro všechny" (zejména z rozvojových zemí), a také snaha mobilního světa zprostředkovávat převody peněz po celém světě. (Lupa, 21.02.2007)
- Stalo se: V Barceloně se rozhodovalo o budoucnosti mobilního Internetu
- Na letošním světovém kongresu 3GSM se asi nejvíce mluvilo o zhodnocování investic a potřebě nových obchodních modelů, stejně jako o rozvoji mobilního Internetu a o využití potenciálu social networkingu. Před snahami o budování uzavřeného a proprietárního mobilního světa však účastníky varoval autor World Wide Webu, sir Tim Berners Lee. (Lupa, 19.02.2007)
- Kam směřují mobilní sítě?
- článek o fixně-mobilní substituci a konvergenci, neboli o vzájemném nahrazování či splývání mobilních a pevných sítí. (Click! 2/2007)
- WiMAX přichází už i do ČR
- Už i v České republice je první desítka komerčních instalací technologie WiMAX, hlavně mezi lokálními a regionálními poskytovateli bezdrátového přístupu k Internetu. V horizontu pěti let by prostřednictvím této technologie mohlo být připojeno na 750 000 domácností. (Ekonom, 09.06.2005)
- Kdy se dočkáme mobilní přenositelnosti?
- Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat? (digiweb, 10.12.2004)
- Mobilní data
- Jednou z významných charakteristik naší současnosti je nástup nejrůznějších mobilních služeb a aplikací. Pravdou je, že někdy je příslušným hnacím motorem spíše nabídka a snaha zvýšit odbyt určitých telekomunikačních služeb. Na druhé straně tyto mobilní služby a aplikace rozhodně nejsou samoúčelné a své místo na slunci a oblibu mezi uživateli si postupně nachází. Všechny tyto služby a aplikace ale jsou založeny na společném základě, kterým je možnost přenášet data mobilních způsobem - tedy odkudkoli, z kteréhokoli místa kde se právě uživatel nachází, případně i s možností pohybu. Jaké přenosové mechanismy ale něco takového dokáží? Je to specialita sítí GSM, nebo existují ještě nějaké další možnosti? (IT-NET, listopad 2001)
- Technické základy GSM bankingu
- Přehledový článek který rozebírá různé způsoby, jak na mobilních telefonech zpřístupnit služby - od přímého zadávání příkazů, přes zabudovanou podporu jednoúčelových funkcí, SIM aplikace, SIM Toolkit až po WAP a WAPové aplikace. (Softwarové noviny, červen 2001)
- Potřebujeme mobilní sítě 3G?
- Podle průzkumu Gfk má v ČR zájem o služby mobilních sítí 3. generace na 37 procent lidí starších 15 let. K dnešní sumě 600 Kč, kterou v průměru platíme za služby sítí 2. generace, jsou ochotni si připlatit dalších 450 Kč. Největší zájem mají o posílání emailů, nejlépe s přílohami, naopak videokonference a živý obraz tolik žádány nejsou. (Lupa, 20.06.2001)
- Data v mobilních sítích
- Cover story Softwarových novin, zabývající se problematikou datových přenoslů v GSM sítích. Pokrývá základní vlastnosti GSM z hlediska přenosu dat, technologie CSD, HSCSD, GPRS, dále SMS a USSD, problematiku SIMToolkit, WAP a MExE, a zabývá se také perspektivami (EDGE a UMTS). (Softwarové noviny, říjen 2000)
- Když ne WAP, tak ICA?
- Protokol WAP zatím nesplnil enormní očekávání, která do něj byla vkládána. Na obzoru je ale principiálně jiné řešení, které by mohlo dosti podstatně zamíchat kartami na mobilním hřišti. Jde o protokol ICA firmy Citrix, jehož klient se nyní dostává i do mobilních telefonů z kategorie komunikátorů. (Lupa, 17.04.2001)
- K čemu je GPRS?
- V nabídce našich mobilních operátorů se již začíná objevovat i technologie GPRS. Co je ale tato technologie zač, jaké má vlastnosti a k čemu se dá využít? (IT-NET, 1.1.2000)
- Mobilní Internet podle Nokie
- Finský mobilní gigant se rozhodl uspořádat svou letošní konferenci Nokia Mobile Internet Conference v naší stověžaté matičce Praze. Ohlásil zde nemálo ambiciózní záměr vyvinout technickou architekturu mobilního Internetu, a ke spolupráci vyzval všechny zainteresované. Při stejné příležitosti představila Nokia i nový komunikátor 9210, fungující na platformě Symbianu . (Lupa, 24.11.2000)
- Dozvuky Invexu (2): mobily (blízké) budoucnosti
- Kam směřuje vývoj mobilních telefonů? Budou z nich nadále hlavně telefony, nebo se dočkáme spíše jejich přerodu v zařízení, která kromě jiného umí také telefonovat? Na Invexu bylo k vidění pár zajímavých kousků, např. od Ericssonů, Motoroly či Siemensů. (lUPA, 17.10.2000)
- GPRS na Invexu: Co bude dál?
- Na Invexu 2000 se hodně mluvilo o technologii EDGE, která by se mohla být řešením pro ty operátory, kteří nezískají licence na mobilní sítě 3. generace (ISDN server, 16.10.2000)
- Česká premiéra mobilní sítě 3. generace
- Finská Nokia předvedla v Praze první experimentální síť 3. generace. Předveden byl první videohovor a pak také první přestup hovoru ze sítě 3. generace do sítě 2. generace (do GSM sítě EuroTelu) (Novinky, 8.9.2000)
- HSCSD a levnější mobilní Internet
- EuroTel začal ve své nabízet HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), a současně upravil jednotným způosbem tarif za mobilní přístup na Internet (Novinky, 10.3.2000)
- eDress, aneb: oblečte si svůj počítač!
- Na CeBiTu 2000 se prezentoval nový druh mobilních zařízení - počítačů určených k nošení přímo na těle (třeba jako součást oděvu). (Novinky, 3.3.2000)
- CeBIT ve znamení mobility - III.
- O nových mobilních zařízeních, které byly k vidění na CeBit-u 2000 - například zařízení typu WebPad, typu Tablet PC atd. (Novinky, 2.3.2000)
- CeBIT ve znamení mobility - II.
- O novinkách v oblasti zařízení kategorie PDA (Personal Digital Assistant), na CeBit-u 2000 (Novinky, 29.2.2000)
- CeBIT ve znamení mobility - I.
- O novinkách v oblasti mobilních telefonů, které byly k vidění na CeBit-u 2000 (Novinky, 28.2.2000)
- Datová revoluce ve světě GSM
- Přehledový článek o přenosech dat v rámcí mobilních sítí GSM, o charakteru HSCSD, GPRS a WAP (CHIP, 10/99)
- Orange Videophone: mobilní zařízení pro příští milénium
- Nebývá zvykem, aby mobilní operátoři působili současně i v oblasti vývoje koncepčně nových produktů a technologií. Britský Orange plc, který se u nás uchází o třetí mobilní licenci, tak činí - ve svých laboratořích chystá opravdu zajímavé překvapení: zařízení s názvem Videophone, které v sobě kombinuje vlastnosti dualbandového mobilu, videokonferenčního zařízení a osobního organizátoru (PDA). Novinky.cz, 16.8.1999