CeBIT ve znamení mobility - III.Mobilita je dnes chápána především jako "venkovní", tedy jako možnost používat určité zařízení například na ulici, za jízdy autem apod. Brzy ale budeme svědky nástupu mobility "vnitřní", omezené na pohyb plnohodnotných počítačových zařízení po bytě či po kanceláři. Když se dnes řekne "mobilita" či "mobilní komunikace", lidé pod tím obvykle chápou možnost komunikovat "v terénu", tedy například na lavičce v parku, při chůzi po chodníku, při jízdě autem (samozřejmě v roli spolujezdce), ve vlaku apod. Možnost komunikovat uvnitř nejrůznějších objektů, tedy například v bytě či v kanceláři, samozřejmě existuje také, ale je spíše příjemným doplňkem - hlavní je možnost komunikovat "venku", resp. "v terénu". Zařízení, která jsou pro takovýto druh mobility určena, nutně musí být malá a lehká, aby se snadno nosila. Klasickým příkladem jsou mobilní telefony, nabízející hlasové služby a v poslední době obohacované i o nejrůznější další služby. Novějším příkladem pak jsou různé mobilní organizátory a komunikátory (popisované v předchozím dílu tohoto miniseriálu).
Potřeba mobility se ale týká i "vnitřního" prostředí, neboli prostor uvnitř objektů typu bytů či kanceláří (nebo třeba také skladů, dílen apod.). I zde by bylo velmi žádoucí, aby lidé, potřebující využít služeb počítačů, nebyli odkázáni na nepřenosná a nepohyblivá zařízení, za kterými musejí docházet. Mnohem účelnější, pohodlnější a také efektivnější by bylo, kdyby si vše potřebné mohli lidé nosit sebou - byť jen v příslušně omezeném prostoru bytu, kanceláře, dílny apod. Třeba když někdo bude kontrolovat inventář ve skladu, jistě mu přijde velmi vhod možnost vzít si svůj počítač s sebou mezi regály. Nebo když budete doma a budete si chtít v klidu a pohodě přečíst nějaký článek na Internetu, kde se vám bude číst lépe? U psacího stolu s počítačem, nebo v křesle, kde se budete moci pohodlně usadit? Naplnění takové představy je možné již delší dobu, a to prostřednictvím klasických notebooků a bezdrátových síťových adaptérů. Ovšem vhodné notebooky jsou přece jen relativně drahé, velké a těžké. Také bezdrátové síťové adaptéry nejsou nejlacinější. Proto se s takovouto "vnitřní" mobilitou v praxi příliš nesetkáme, i když fakticky možná je. Další možností je oželit komfort zobrazování i rozsah funkcí a použít zařízení charakteru mobilního organizéru či komunikátoru (nebo dnešní palmtopy). Technologický pokrok ovšem jde mílovými kroky kupředu, a tak je na obzoru možnost, jak si zachovat mobilitu (byť jen "vnitřní") bez ztráty komfortu při zobrazování i bez ztráty "plnosti služeb". Co je Web Pad?
Zařízení, která umožní prakticky naplnit výše popsanou vizi "vnitřní mobility" s plnohodnotným repertoárem funkcí a plným komfortem zobrazování, byla na CeBITu k vidění v několika provedeních. Jsou to zařízení připomínající "osamostatněný" displej z notebooku (viz obrázky), protože mají tvar tenkých obdélníků a větší část jejich plochy zabírá displej (obvykle dotykový, tj. schopný vyhodnocovat dotyky prstů, tak aby se dalo s nimi pracovat vhodným dotykovým perem, případně prsty). Důležité je, že rozměr jejich displejů je řádově stejný jako rozměr displejů notebooků, a nabízí tedy i srovnatelný komfort zobrazování (který se díky pokrokům v technologiích displejů neustále zvyšuje). Důsledkem je to, že zobrazovací funkce takových zařízení mohou být "plnohodnotné", neboli stejné jako u běžných počítačů a notebooků - mohou zde být zobrazována běžná grafická uživatelská rozhraní, například tedy standardní MS Windows v klasickém rozlišení. V rámci nich může uživatel procházet i běžné WWW stránky s plným grafickým komfortem. Však také možnost přístupu ke stránkám webu dala těmto zařízením i jejich nejčastější označení - začíná se jim říkat Web Pad (doslova: webová destička).
Jak Web Pad komunikuje s okolím
Pro činnost Web Pad-ů je samozřejmě velmi důležitá jejich schopnost komunikace s okolím - jsou to totiž v zásadě jednoúčelové počítače, určené spíše pro práci v síti jako terminály než jako samostatná (a do sítě nepřipojená) zařízení. Propojení Web Pad-ů s jejich okolím bude nejčastěji zajišťovat technologie Bluetooth, s dosahem až několika desítek metrů, bez nároků na přímou viditelnost (není to optická ale rádiová technologie) a s dostatečnou přenosovou kapacitou.
Samotný Web Pad sice je přenosným zařízením, ale má i nepřenosnou část, jakousi "základnovou stanici", která již může být připojena třeba do běžné (drátové) sítě LAN, například po Ethernetu, nebo do rozvodů kabelové televize (pomocí kabelového modemu) apod. Tato základnová stanice je určitou analogií kolébky (craddle), na kterou jsou zvyklí uživatelé mobilních telefonů a různých mobilních organizérů a komunikátorů a která slouží i k nabíjení přenosné části, pokud je do kolébky zasunuta. Ovšem na rozdíl od zmiňovaných mobilních telefonů a organizérů je přenosná část trvale propojena s touto kolébkou (základnovou stanicí) právě prostřednictvím technologie Bluetooth, a tudíž má vlastně trvalou konektivitu. V praxi to znamená, že se s Web Pad-em můžete libovolně pohybovat (v dosahu základnové stanice), ale přitom jste trvale připojeni. K čemu lze Web Pad využít?
Zajímavou otázkou jistě je, k čemu lze takový Web Pad využít. Díky jeho trvalé konektivitě (je-li základnová stanice trvale připojena "ven") se uživatel Web Pad-u může například brouzdat báječným světem Web-u. Nebo může zpracovávat svou poštu, případně provozovat i další aplikace - zde velmi záleží na tom, jak vypadá systémové vybavení Web Pad-u, hlavně jeho operační systém. Jde-li o něco jednoúčelového a šitého na míru, pak je uživatel omezen pevně zabudovanými aplikacemi. Výhodou takové jednoúčelovosti je vysoká úroveň "blbuvzdornosti" (uživatel nemá možnost poškodit konfiguraci svého zařízení). Stejně tak ale může Web Pad provozovat klasický operační systém a chovat se jako univerzální (a nejspíše bezdiskový) počítač, na kterém je pak možné provozovat v principu všechny aplikace. Web Pad jako čtecí zařízení
Jednou ze zajímavých aplikací Web Pad-u je jejich využití v roli univerzálních čtecích zařízení. Dnešní knížky mají papírovou podobu, ale do budoucna budou určitě existovat i v elektronické, kterou si jejich oprávněný majitel nahraje do vhodného čtecího zařízení a z něj bude knížku číst. Web Pad-y se k tomuto účelu dobře hodí a na CeBITu již také byly v této roli předváděny - například Microsoft vystavoval na svém stánku aplikaci eBook, která je jakousi softwarovou knižní platformou (a řeší hlavně to, aby zobrazované fonty byly dobře čitelné a neunavovaly lidské oko).
Web Pad i jako telefon
Další možnou funkcí Web Pad-ů je jejich použití v roli prostředků pro hlasovou komunikaci. Mohou totiž být snadno doplněny mikrofony a reproduktory nebo sluchátky (pokud je nemají samy od sebe) i podporou GSM a používány jako klasické telefony v mobilní síti. V úvahu dokonce připadá i jejich připojení do pevné telefonní sítě skrze jejich základnovou stanici. Stejně tak je možné je dovybavit malou videokamerou a využívat pro videokonference. Příkladem takto koncipovaného zařízení byl Screen Phone HS210, který na CeBITu vystavovala firma Ericsson (viz první obrázek tohoto článku). K vidění však byla i zařízení kombinující Web Pad s klasickým telefonním sluchátkem (viz následující obrázek). Toto zařízení už ale zřejmě není koncipováno jako příliš mobilní (místo dotyku pracuje s myší).
Tablet PC
Zajímavou kategorií počítačů PC, určenou pro mobilní použití, je kategorie tzv. tabletových PC. Jde o zařízení stojící někde na půli cesty mezi Web Pad-y a klasickými PC. Tvarem připomínají Web Pad-y (standardně nemají klávesnici ale dotykový displej), ale na druhé straně jsou plnohodnotnými počítači a jsou schopná samostatného provozu (nemají základnovou stanici, ale zase mají vlastní disky i diskety). Na CeBITu byla tato zařízení k vidění v rukou hostesek, které dělaly různé průzkumy mezi návštěvníky (a do svých tabletových PC okamžitě zadávaly jejich odpovědi).
|