eDress, aneb: oblečte si svůj počítač!Specifickou možnost mobility nabízí počítače, zabudované do šatů. Můžete si je obléknout, vyrazit do terénu a využívat plný výpočetní výkon i tam, kde potřebujete mít obě ruce volné, nebo si nemáte kam co položit apod. Současně s tím vzniká i specifický módní trend pro nové milénium - eDress.
Největší překážkou jejich nasazení ale může být paradoxně něco jiného: to, že "spotřebovávají" vzácné lidské zdroje. Například je musíte držet, chcete-li s nimi pracovat, a tudíž těžko můžete současně vykonávat takové činnosti, ke kterým potřebujete obě ruce. Také vás nutí dívat se jinam - na jejich displej - a ne tam, kam právě potřebujete. To komplikuje případnou chůzi při práci s dotyčným zařízením, nebo třeba řízení vozidel. Jindy zase může být na překážku to, že se nacházíte v takovém prostředí, kde nemáte možnost se o něco opřít, někam si něco položit či odložit. Hands-free počítač
V právě naznačených situacích, kdy přeci jen potřebujete používat počítač, by vám jistě pomohla možnost nosit tento počítač vhodným způsobem připevněný na vlastním těle, s ovládáním uzpůsobeným tak aby vaše ruce byly stále volné a vy jste mohli zrakem pozorovat to, co pozorovat potřebujete. Řešení není principiálně těžké, stačí si vhodný počítač připevnit třeba k opasku, podobně jako mobilní telefon, nebo jej jednoduše dát do kapsy vašich šatů. Samozřejmě to jde pouze tehdy, pokud jsou fyzické rozměry takovéhoto počítače dostatečně malé. Navíc ale potřebujete vybavit svůj počítač takovými periferiemi, které vám "neobsadí" vaše ruce a zrak.
Na letošním CeBITu byly k vidění první počítače, které výše uvedené požadavky splňují a je možné je nosit na vlastním těle- doslova je oblékat. Odsud také jejich označení: wearable computer (doslova: oblékatelné počítače, lépe "počítače k oblékání"). Jednou z firem, která je vystavovala, byla i americká společnost Xybernaut. Ta na CeBITu uspořádala tiskovou konferenci, na které předvedla že kromě funkčnosti je možné položit důraz i na estetickou stránku - její futuristické modely vznikaly ve spolupráci s módní návrhářkou Annou Niemanovou. Jak to funguje?
Headset
Oblékatelné počítače jsou a budou jedním z prvních kandidátů na ovládání hlasem. Ten totiž nevyžaduje žádné zapojení rukou, které se tudíž mohou věnovat jiným činnostem. Podobně hlasový výstup nevyžaduje, aby se uživatel (nebo snad: nositel, když jde o oblékatelný počítač) musel na něco dívat. Na CeBITu však byly předváděny modely s klasickým "optickým" výstupem, který přesto umožňuje svému uživateli vidět to, co vidět potřebuje. Vše umožňuje jednoduchý systém s polopropustným zrcadlem, umístěným v zorném poli uživatele (viz obrázek). Uživatel vidí skrz toto polopropustné zrcadlo, ale současně se mu v něm odráží výstup z (fyzicky) malého displeje, jak naznačují obrázky.
K čemu je to dobré? Na tiskové konferenci firmy Xybernaut přímo na CeBITu byla předvedena jedna zajímavá aplikace "oblékatelných počítačů". Jednalo se o systém hlasového překladu mezi dvěma jazyky (angličtinou a němčinou). Slečna či paní na výše uvedeném obrázku (s mikrofonem a pánem v pozadí) mluvila střídavě anglicky a německy, a počítač který měla na těle průběžně překládal její proslov do druhé řeči. Musím říci, že ač bylo znát že jde o uměle generovaný hlas a strojový překlad, nebylo to vůbec špatné a svůj účel to dobře plnilo. Za pár let, při dnešním tempu zdokonalování technologií, již člověk nejspíše nepozná, že jde o strojové tlumočení. Praktické dopady jistě není těžké domyslet.
Na tiskovce se samozřejmě mluvilo i o dalších oblastech využití "oblékatelných počítačů". Hodně se zmiňoval automobilový průmysl a letectví, ale popisovány byly i prozaičtější příklady. Třeba virtuální průvodce turistů, kterého používají v německém Heidelbergu, je ve skutečnosti oblékatelným počítačem, který si turista obleče, a průvodce jej vede neznámým městem, popisuje co je kde k vidění a odpovídá na otázky.
|