CeBIT 2000 ve znamení mobility – I.
V magickém roce 2000 byl největším hitem CeBITu nástup různých typů mobilních zařízení, schopných poskytovat stejné služby jako dosavadní „nemobilní“ počítače. Na obzoru je zřejmě další zásadní změna našich, lidských zvyklostí: již nebudeme muset chodit za počítači, kdykoli budeme potřebovat něco z jejich služeb. Místo toho budeme moci mít vše potřebné u sebe, a bude nám to fungovat všude tam, kde se právě nacházíme.
Rychlost, s jakou se technologie vyvíjí, již pomalu dohání schopnost lidí zvyknout si na její používání. Není to zase až tak dávno, co lidé zjistili, že počítače umějí také jiné věci než jen počítat (tedy až na pár politiků, kteří to nezjistili dodnes). S připojením počítačů do Internetu se jejich možnosti ještě dále zvýšily, či spíše dostaly do úplně nové roviny — a lidé si začali zvykat třeba na to, že prostřednictvím počítačů s přístupem k Internetu lze telefonovat, číst noviny, nakupovat, seznamovat se, komunikovat s jinými lidmi, bavit se, získávat informace atd. Nyní se čím dál tím jasněji ukazuje, že už k tomu nebude zapotřebí ani klasický počítač, ani připojení k Internetu.
Poznáte ještě PCčko? |
Počítače ve své klasické podobě rozhodně nezahynou, ale lidé na ně již nebudou tolik odkázáni jako dříve. Lidé již nebudou muset „chodit za počítači“, až budou potřebovat využít něco z nabídky jejich služby. Stejné možnosti — tedy třeba ono získávání informací, možnost komunikace s jinými lidmi, možnost nakupování atd. — jim dokáží zprostředkovat i malá, lehká a velmi mobilní zařízení, která lidé mohou nosit stále při sobě a která budou schopna fungovat všude. Málokoho již bude zajímat technická stránka věci, tedy třeba to, zda je právě připojen k Internetu nebo „jen“ k nějaké mobilní či ještě jiné síti — rozhodující pro něj budou možnosti, které v danou chvíli má, a pak také komfort, který je s používáním těchto služeb spojen.
Auto-mobil, aneb mobilní počítač v autě |
Letošní CeBIT byl doslova prosycen širokou škálou různých zařízení s vysokým stupněm mobility, které všechny míří výše naznačeným směrem: poskytnout svému uživateli takové služby, jaké právě potřebuje, přímo na místě, kde to potřebuje, a s co možná největším komfortem. Škála těchto zařízení začíná u mobilních telefonů a pokračuje přes osobní organizéry (zařízení PDA) přes tzv. Web Pady, tabletová PC až po „klasické“ notebooky. Poslední slovo samozřejmě neřekly ani tradiční „stolní“ a tudíž nepřenosné počítače.
Mobilní telefon už není jen telefonem
Ericsson Chatboard |
Mobilní telefony čím dál tím více přestávají být pouhými telefony, neboli zařízeními jen pro hlasovou komunikaci. Využít je pro komunikaci v psané formě (pomocí mechanismu krátkých textových zpráv neboli SMS) je dnes již také úplnou samozřejmostí — a tak snad jediný problém k vyřešení je komfort uživatele při psaní krátkých textových zpráv. I zde se objevily zajímavé nápady — třeba malá klávesnice, kterou nastrčíte na svůj mobil a píšete. Pro psaní všemi deseti to asi nebude, ale otročinu s mačkáním kláves mobilního telefonu to přeci jen odbourává.
Pokud chcete využít mobilní telefon k videokonferenci, také můžete, ale potřebujete jej dovybavit jak vhodným displejem pro zobrazování druhého účastníka, tak i něčím, co bude schopné snímat vás jako volajícího. Naštěstí videokamery jsou dnes již tak malé, že je možné je zabudovat i do mobilních telefonů, viz obrázek. Jinde, na jiném stánku, vystavovali zase mobilní telefon se zabudovaným televizním přijímačem.
Pokud jde o mobilní telefony s podporou protokolu WAP, ty byly na letošním CeBITu úplnou samozřejmostí — snad žádný významnější výrobce si netroufl nepředstavit něco s WAPem. Zajímavé bylo spíše to, jaký komfort pro práci s WAPem a služby na bázi tohoto protokolu kdo nabídne — zde mobilní telefony zůstanou u svého tradičního (a hodně malého) displeje, nebo se nějak přizpůsobí. Ukázkou toho, jak může vypadat mobilní telefon přizpůsobený potřebám WAPu (tedy hlavně s větším displejem) je nový Ericsson R.380 (viz obrázek).
Ericsson WapPhone (R.380) |
Komfort uživatele při práci s mobilním telefonem pomůže zvýšit i technologie Bluetooth, která již také byla na CeBITu předváděna (podrobněji v jednom z dalších článků). Jde o technologii, která umožní nahradit „drátové“ nebo infračervené či jiné propojení bezdrátovým, a to na krátkou vzdálenost (až desítky metrů, tedy například v dosahu místnosti).
Mobil s rozhraním Bluetooth a headsetem |
V oblasti mobilních telefonů to může pomoci například se sadami handsfree, které až dosud jsou drátové a v praxi často překáží. Budoucí sady handsfree budou moci být bezdrátové a budou mít dvě součásti — pro tu z nich, kterou tvoří mikrofon a sluchátko, se již vžil název „headset“. Druhou část bude tvořit doplněk mobilního telefonu, který mu dá schopnost komunikovat s ostatními zařízeními (tedy například s „headsetem“ pomocí technologie Bluetooth) —
Nasazený headset |
zpočátku to zřejmě ještě budou skutečné doplňky resp. přídavky, ale časem bude podpora Bluetooth nejspíše zabudována přímo do mobilního telefonu. Bude to totiž mít ještě další významné výhody. Třeba když dnes využíváte mobilní telefon k tomu, abyste svému PDA Organizéru (například PSIONu) zprostředkovali připojení k Internetu, používáte k tomu jejich infračervené rozhraní. Znamená to, že obě zařízení musíte umístit do takové polohy, aby jejich infračervené porty na sebe „viděly“ a mohly spolu komunikovat. Až budou obě zařízení podporovat Bluetooth, takováto „přímá viditelnost“ již nebude zapotřebí — mobilní telefon bude moci být třeba zahrabaný kdesi hluboko v kufříku či v kabelce, a přesto s ním bude moci PDA organizér spolupracovat. Jiným příkladem bude klávesnice pro vyťukávání SMSek — také ona bude moci být vybavena podporou Bluetooth, aby se nemusela fyzicky spojovat s mobilem, což také není příliš optimální z hlediska použití, ale mohla být držena v ruce samostatně, nezávisle na mobilním telefonu.
|