Vyšlo na www.novinky.cz dne 29.2.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3855.php3

CeBIT ve znamení mobility - II.

Může existovat PDA velikosti kreditní karty? Může být osobní organizér ovládán výhradně hlasem? Jaké možnosti nabídnou osobní komunikátory a kam směřuje Symbian Quartz?

Mobilní telefony jsou jen jedním typem přístrojů z čím dál širší a bohatší škály mobilních zařízení. Dalším zajímavým typem jsou mobilní zařízení charakteru osobních organizátorů či přímo "asistentů", označovaných zkratkou PDA (Personal Digital Assistant). Jejich tradičním úkolem je poskytovat uživatelům "informační služby" charakteru plánování schůzek (kalendář), úkolů, psaní poznámek, seznam kontaktů atd. Na letošním CeBITu bylo patrné, že jejich vývoj se ubírá více směry:

  • cestou další miniaturizace, ovšem při zachování základní funkčnosti (kalendář, úkoly, poznámky atd.);
  • cestou zvyšování celkového komfortu uživatele (při zachování celkové velikosti);
  • cestou přidávání dalších funkcí a možností.

PDA velikosti PCMCIA karty

Zajímavý příklad toho, jak se osobní organizéry dále miniaturizují, jsem našel u firmy Xircom. Její produkt jménem REX má velikost klasické PCMCIA karty (nebo, chcete-li, velikost kreditní karty), a tudíž se skutečně bez problémů vejde do kapsičky u košile či třeba do peněženky spolu se skutečnými bankovními kreditními kartami (jeho tloušťka je cca 0,5 cm). Na jednu sadu lithiových baterií vydrží v nepřetržitém provozu 6 měsíců.

[Obr: rex.gif (14944 Bytes)]

Pokud jde o funkčnost, nabízen je klasický repertoár - seznam kontaktů, diář, úkoly, poznámky a hodinky s budíkem. K použití není nutný počítač, ovládat zařízení a zadávat mu data lze přímo (pomocí šestitlačítkového systému po straně, viz obrázek).

[Obr: rex2.gif (14283 Bytes)]
Typičtější zřejmě bude využití tohoto organizéru ve spojení s počítačem - ve funkci určitého "mobilního displeje", do kterého lze "naládovat" data běžně uchovávaná a zpracovávaná na počítači a pak je využívat (číst, event. i aktualizovat) v terénu. Rex je vybaven schopností synchronizace s většinou známějších produktů pro vedení osobních agend (jako je Outlook, Lotus Organizer apod.) a jeho velkou předností je, že nepotřebuje žádné specifické propojení s počítačem, se kterým má komunikovat -
[Obr: rex1.gif (14326 Bytes)]
stačí jej zastrčit do PCMCIA slotu (vyžaduje velikost II, podobně jako většina modemových a síťových PCMCIA karet). Pokud na svém počítači PCMCIA slot nemáte (což bývá případ stolních počítačů), můžete si dokoupit speciální "docking station", viz obrázek).

Komfortnější PDA

Jedním z velkých hitů letošního CeBITu, alespoň podle mnoha médií a tiskových zpráv, mělo být představení barevného Palm-u IIIc. Nával u stánku, kde byl nový Palm vystavován, této euforii odpovídal. Osobně bych ale tomuto vylepšení nepřikládal zase až takový význam. Jistě, je pěkné mít místo dvoubarevného plnobarevný displej, ale nic převratného to rozhodně není.

[Obr: pamliiic.gif (22231 Bytes)]
Spíše mne zaujala jiná novinka, která s Palmy také souvisela - první "datové pumpy", které na CeBITu sloužily veřejnosti. Byly to stánky, ke kterým jste mohli přijít se svým Palmem a "natankovat" do něj (tj. nahrát si do něj) seznam vystavujících i s jejich základními údaji. To je už dnes užitečné a šikovné, ale hlavně to považuji za zajímavou předzvěst ještě užitečnějších služeb budoucích, které teprve vzniknou.

Samozřejmě musí být ale zachován princip OPT-IN, tak aby majitel přenosného zařízení sám projevil zájem o "natankování". Ne aby "tankování" probíhalo automaticky (třeba při pouhém přiblížení se k nějakému stánku a bez vědomí a explicitního souhlasu majitele přenosného zařízení - to bychom tu měli nový a velmi nebezpečný druh spammingu).

[Obr: datovapumpa.gif (68156 Bytes)]
Datová pumpa

Nový barevný Palm IIIc jsem na vlastní oči nakonec neviděl (nával u stánku mne zcela odradil). Stejně tak jsem na vlastní oči neviděl ani další horkou novinku, o které ale přesto považuji za potřebné se zmínit. Jde o produkt jménem Chatty PDA z produkce firmy Lernout&Houspie, specializující se na řešení související s přirozenou řečí. Již před dvěma lety jsem byl svědkem toho, jak tato firma předváděla na CeBITu hlasem ovládaný MS Word, do kterého šlo nejen diktovat v přirozené řeči, ale také jej bylo možné ovládat hlasem (třeba ve stylu "předchozí řádku vysázej tučně a podtrhni"). Letos firma Lernout&Houspie vyrukovala se zařízením charakteru PDA ovládaným hlasem. Je možné mu dávat nejen povely typu "přečti další zprávu", ale dokonce i složitější dotazy jako "jaké je právě počasí v Praze?".

Konkrétní detaily se mi nepodařilo zjistit, šlo o tak horkou novinku, že Chatty PDA předváděla jen tisková mluvčí firmy po předchozím sjednání schůzky (a já už neměl dostatek času). Samotné zařízení vám proto mohu ukázat jen na naskenovaném obrázku.

[Obr: chattypda.gif (57685 Bytes)]

Zařízením ovládaným hlasem přisuzuji velkou budoucnost, a to hlavně v kategorii těch mobilních. Plnohodnotné ovládání takovýchto zařízení a snaha o jejich další miniaturizaci totiž naráží na principiální bariéru danou lidskou fyziognomií - naše prsty se asi nikdy nezmenší. Navíc hlasové ovládání, podložené nejen rozpoznáváním hlasu (tedy: rozpoznáváním jednotlivých slov), ale také analýzou přirozené řeči (neboli rozpoznáváním významu slov), může přiblížit tato zařízení i lidem, kteří až dosud nebyli schopno ovládat zařízení příbuzná počítačům. Samozřejmě to je ještě hudba vzdálené budoucnosti a Chatty PDA je jen první nesmělou vlaštovkou - ale budoucnost určitě půjde touto cestou.

PDA s novými funkcemi

[Obr: trium.gif (36294 Bytes)]
prototyp komunikátoru společenství TRIUM, na bázi Windows CE
Na letošním CeBITu bylo k vidění mnoho zajímavých prototypů zařízení, která již nejsou tradičními "osobními organizátory" (zařízeními PDA), ale spíše osobními komunikátory či komunikačními a informačními centry, samozřejmě v mobilním provedení. Jsou totiž schopné nabízet jak tradiční funkce organizátorů, typu osobní agendy (diář, úkoly, poznámky atd.), tak i funkce komunikační, a to jak hlasové (odpovídající klasickému mobilnímu telefonu), tak i textové (elektronickou poštu), přičemž chybět nemůže ani podpora Internetu (včetně brouzdání báječným světem webu). Chybět nemusí ani multimediální schopnosti - třeba možnost přehrávání MP3 záznamů. Do budoucna se asi dočkáme i podpory videokonferencí a možnosti sledování TV i rozhlasu.

[Obr: ericssoncommunicator.gif (25334 Bytes)]

Již před drahnou dobou byl skromnější předzvěstí takových zařízení známý Nokia Communicator - ovšem ten měl blíže k mobilnímu telefonu, měl miniaturní displej a byl vybaven klávesnicí.

[Obr: ericssonpda.gif (19906 Bytes)]
Funkční prototyp komunikátoru od Ericssonu
Nové druhy osobních komunikátorů již klávesnici standardně nemají (jen jako doplněk) a také se trochu zvětšily (zhruba do stejné velikosti jako známý Palm). Větší část jejich plochy zabírá displej, jehož velikost se, jak se zdá, ustálí na 1/4 velikosti standardní VGA. Pokud jde o schopnost takovýchto zařízení komunikovat se svým okolím, zde se zřejmě prosadí souběžně vedle sebe dvě varianty:

  • schopnost komunikovat s dalšími zařízeními v místě (například s tiskárnou či s dalšími počítači, event. s celou sítí LAN). Tato schopnost bude zřejmě do budoucna řešena technologií Bluetooth a bude mít dosah maximálně několika desítek metrů.
  • schopnost komunikovat "ven" s celulárními sítěmi podobně jako to dělají dnešní mobilní telefony. Zde lze očekávat podporu snad všech nastupujících "mobilních datových standardů" (od HSCDS přes GPRS k EDGE až k těm, které teprve vzniknou).
Pokud jde o způsob, jakým budou takováto zařízení prezentovat uživatelům informace z on-line světa, lze očekávat souběžnou podporu WAP-u i klasického (plnohodnotného) HTML.

Symbian jako nová platforma

[Obr: symbian.gif (8931 Bytes)]
Zajímavé jistě bude, na jaké systémové platformě budou takováto zařízení pracovat. Kandidátů je několik (patří mezi ně i Windows CE). Přímo na CeBITu ale měl faktickou premiéru další ambiciózní kandidát s názvem Symbian. Lze jej chápat jako pokračování dosavadní platformy EPOC společnosti PSION, ke které se připojily další perspektivní technologie - mj. WAP, Java, Bluetooth (a k jejich prosazení se ve společenství Symbian sdružily další firmy, mj. Ericsson, Matsushita, Motorola, Nokia).

[Obr: symbianexpo.gif (55668 Bytes)]

Výsledkem, který vzniknul z těchto ingrediencí, je celá nová platforma s názvem Symbian Platform, určená pro zařízení obecně označovaná jako Wireless Information Devices (doslova: bezdrátová informační zařízení). Bude se jednat skutečně o platformu, navíc značně otevřenou. Tedy o řešení, které bude možné upravovat podle potřeb různých "fyzických" zařízení i jejich producentů - na platformě Symbianu bude moci být postaveno jak programové vybavení mobilních telefonů, tak i zařízení charakteru PDA, i zařízení "větší", charakteru tabletů (o nich si povíme příště).

[Obr: symbianquartz.gif (15914 Bytes)]
Přímo na CeBITu už bylo několik konkrétních příkladů k vidění - například včera zmiňovaný mobilní telefon R380 (WAPPhone od Ericsson-u) je již postaven na Symbianu. Stejně tak je na této platformě postaven i další produkt Ericssonu (jeho Communicator, který byl k vidění ve funkčních prototypech, viz obrázky výše).
[Obr: symbianlookandfeel.gif (14255 Bytes)]
Samotné společenství Symbian předvedlo na CeBITu svou první "referenční" (tedy vzorovou) implementaci s názvem Quartz, která je určena pro zařízení charakteru PDA až tabletů. Následovat by měly další referenční implementace, prozatím označované jako Crystal a Pearl.

Určitě si tato jména - Symbian, Quartz a další zapamatujte. Zcela jistě o nich ještě hodně uslyšíme.