CeBIT ve znamení mobility - II.Může existovat PDA velikosti kreditní karty? Může být osobní organizér ovládán výhradně hlasem? Jaké možnosti nabídnou osobní komunikátory a kam směřuje Symbian Quartz? Mobilní telefony jsou jen jedním typem přístrojů z čím dál širší a bohatší škály mobilních zařízení. Dalším zajímavým typem jsou mobilní zařízení charakteru osobních organizátorů či přímo "asistentů", označovaných zkratkou PDA (Personal Digital Assistant). Jejich tradičním úkolem je poskytovat uživatelům "informační služby" charakteru plánování schůzek (kalendář), úkolů, psaní poznámek, seznam kontaktů atd. Na letošním CeBITu bylo patrné, že jejich vývoj se ubírá více směry:
PDA velikosti PCMCIA karty
Zajímavý příklad toho, jak se osobní organizéry dále miniaturizují, jsem našel u firmy Xircom. Její produkt jménem REX má velikost klasické PCMCIA karty (nebo, chcete-li, velikost kreditní karty), a tudíž se skutečně bez problémů vejde do kapsičky u košile či třeba do peněženky spolu se skutečnými bankovními kreditními kartami (jeho tloušťka je cca 0,5 cm). Na jednu sadu lithiových baterií vydrží v nepřetržitém provozu 6 měsíců. Pokud jde o funkčnost, nabízen je klasický repertoár - seznam kontaktů, diář, úkoly, poznámky a hodinky s budíkem. K použití není nutný počítač, ovládat zařízení a zadávat mu data lze přímo (pomocí šestitlačítkového systému po straně, viz obrázek).
Komfortnější PDA
Jedním z velkých hitů letošního CeBITu, alespoň podle mnoha médií a tiskových zpráv, mělo být představení barevného Palm-u IIIc. Nával u stánku, kde byl nový Palm vystavován, této euforii odpovídal. Osobně bych ale tomuto vylepšení nepřikládal zase až takový význam. Jistě, je pěkné mít místo dvoubarevného plnobarevný displej, ale nic převratného to rozhodně není.
Samozřejmě musí být ale zachován princip OPT-IN, tak aby majitel přenosného zařízení sám projevil zájem o "natankování". Ne aby "tankování" probíhalo automaticky (třeba při pouhém přiblížení se k nějakému stánku a bez vědomí a explicitního souhlasu majitele přenosného zařízení - to bychom tu měli nový a velmi nebezpečný druh spammingu).
Nový barevný Palm IIIc jsem na vlastní oči nakonec neviděl (nával u stánku mne zcela odradil). Stejně tak jsem na vlastní oči neviděl ani další horkou novinku, o které ale přesto považuji za potřebné se zmínit. Jde o produkt jménem Chatty PDA z produkce firmy Lernout&Houspie, specializující se na řešení související s přirozenou řečí. Již před dvěma lety jsem byl svědkem toho, jak tato firma předváděla na CeBITu hlasem ovládaný MS Word, do kterého šlo nejen diktovat v přirozené řeči, ale také jej bylo možné ovládat hlasem (třeba ve stylu "předchozí řádku vysázej tučně a podtrhni"). Letos firma Lernout&Houspie vyrukovala se zařízením charakteru PDA ovládaným hlasem. Je možné mu dávat nejen povely typu "přečti další zprávu", ale dokonce i složitější dotazy jako "jaké je právě počasí v Praze?". Konkrétní detaily se mi nepodařilo zjistit, šlo o tak horkou novinku, že Chatty PDA předváděla jen tisková mluvčí firmy po předchozím sjednání schůzky (a já už neměl dostatek času). Samotné zařízení vám proto mohu ukázat jen na naskenovaném obrázku.
Zařízením ovládaným hlasem přisuzuji velkou budoucnost, a to hlavně v kategorii těch mobilních. Plnohodnotné ovládání takovýchto zařízení a snaha o jejich další miniaturizaci totiž naráží na principiální bariéru danou lidskou fyziognomií - naše prsty se asi nikdy nezmenší. Navíc hlasové ovládání, podložené nejen rozpoznáváním hlasu (tedy: rozpoznáváním jednotlivých slov), ale také analýzou přirozené řeči (neboli rozpoznáváním významu slov), může přiblížit tato zařízení i lidem, kteří až dosud nebyli schopno ovládat zařízení příbuzná počítačům. Samozřejmě to je ještě hudba vzdálené budoucnosti a Chatty PDA je jen první nesmělou vlaštovkou - ale budoucnost určitě půjde touto cestou. PDA s novými funkcemi
Již před drahnou dobou byl skromnější předzvěstí takových zařízení známý Nokia Communicator - ovšem ten měl blíže k mobilnímu telefonu, měl miniaturní displej a byl vybaven klávesnicí.
Symbian jako nová platforma
Výsledkem, který vzniknul z těchto ingrediencí, je celá nová platforma s názvem Symbian Platform, určená pro zařízení obecně označovaná jako Wireless Information Devices (doslova: bezdrátová informační zařízení). Bude se jednat skutečně o platformu, navíc značně otevřenou. Tedy o řešení, které bude možné upravovat podle potřeb různých "fyzických" zařízení i jejich producentů - na platformě Symbianu bude moci být postaveno jak programové vybavení mobilních telefonů, tak i zařízení charakteru PDA, i zařízení "větší", charakteru tabletů (o nich si povíme příště).
Určitě si tato jména - Symbian, Quartz a další zapamatujte. Zcela jistě o nich ještě hodně uslyšíme.
|