×
Články o Internetu
- Čím hrozí pakt Google-Verizon?
- Boj o síťovou neutralitu v prostředí Internetu se dočkal dalšího milníku: Google a Verizon společně navrhují, aby síťová neutralita byla zachována, a vlastně ještě utužena. Ovšem až na dvě podstatné výjimky: netýkalo by se to mobilních sítí a těch privátních internetů, které by začaly postupně vznikat vedle stávajícího veřejného Internetu. (Lupa, 13.08.2010)
- Google je v NIXu. Proč?
- Společnost Google si nedávno pořídila již druhý peering v České republice. K privátním peeringu v rámci SITELu přidala novou 10 GB přípojku v rámci NIX.CZ. Proč to ale dělá? A proč se do NIXu připojilo také Ministerstvo vnitra ČR? (Lupa, 03.12.2008)
- Srdce českého internetu už tepe rychlostí 10 Gbit/s
- Neutrální peeringový uzel našeho NIX.CZ přezbrojil, a z dosavadních gigabitových rychlostí přešel na desetigigabitové. Musel, protože objemy datových toků neustále rostou, a zhruba každé dva až tři roky musí dojít k dalšímu zvýšení peeringové kapacity, na desetinásobek. Broadband si zkrátka žádá své. (Zive, 09.02.2005)
- 8.2.2005: Den bezpečnějšího Internetu
- Včera proběhl v Evropě i v některých dalších zemí světa "Den bezpečnějšího Internetu". Jde o jednu z aktivit v rámci iniciativy EU, zaměřené hlavně na ochranu dětí a školní mládeže před nástrahami Internetu. V ČR byl spuštěn národní informační uzel k této problematice , a byla vyhlášena literární soutěž pro školní mládež. (Lupa, 09.02.2005)
- Jak fungují háčky a čárky v doménách?
- CZ.NIC se rozhodl prozatím neimplementovat diakritiku v doménách druhé úrovně, pod národní doménou .cz. V jiných státech však obdobná možnost existuje a používá se. Jak ale vše funguje a jak se vůbec pracuje s doménami, které obsahují jiné než čistě ASCII znaky? Jaká je podpora v browserech? Co již pokývají standardy a co se ještě musí dořešit? (Lupa, 21.01.2005)
- Domény s diakritikou (zatím) nebudou
- Sdružení CZ.NIC se po delším období váhání rozhodlo nezavádět háčky a čárky do jmen domén druhé úrovně, skrze implementaci konceptu IDN (Internationalized Domain Names). Toto rozhodnutí vychází z výsledků průzkumu mezi firemními uživateli z října loňského roku, který ukázal že zájem o domény s diakritikou je malý. (Lupa, 17.01.2005)
- CZ.NIC: vykročeno k reformám
- Na včerejší valné hromadě sdružení CZ.NIC se prosadili zastánci reforem. Ve funkci předsedy představenstva byl potvrzen Tomáš Maršálek, jako hlavní iniciátor změn v dosavadním způsobu vedení a fungování CZ.NICu. Spolu s ním byli do představenstva nově zvoleni Marek Antoš a Michal Krsek. Naopak neuspěli nově příchozí Ondřej Felix a Jiří Zlatuška. (Lupa, 10.12.2004)
- Proč kleknul NIX?
- Výpadek NIXu z minulého týdne nebyl způsoben útokem ale závadou, která dala vzniknout jevu zvanému "broadcast storm". Přesná příčina není známa, stejně jako zařízení, které broadcast storm vyvolalo. Podobné příhody se bohužel stávají i jinde a nejde je úplně vyloučit. Náš NIX chce čelit možnému opakování přehodnocením pravidel pro připojování k peeringovému segmentu. (Lupa, 18.05.2004)
- Spí český Internet, nebo jen podřimuje?
- Počet dospělých , kteří se považují za uživatele Internetu, v ČR meziročně stoupnul z 2,6 na 2,8 milionu. Vybavenost domácností Internetem výrazně závisí na celkovém příjmu a vzdělání jejích členů, a také roste jen velmi pomalu. To vše inspirovalo organizátory letošního "Března - měsíce Internetu" k přirovnání k "ležícímu a spícímu …". (Lupa, 03.03.2004)
- Stane se Internet nepoužitelným?
- Naplní se předpovědi některých vizionářů, kteří předpokládají zahlcení Internetu? Nebo se Internet přizpůsobí, třeba tím že uživatelé předají část starostí o vlastní ochranu do rukou internetovým providerů? Dnes už takové možnosti existují, alespoň pro ochranu proti virům a spamům. Další nejspíše budou následovat. (Lupa, 28.08.2003)
- Jaké jsou názory na broadband?
- Co se rozumí "širokým pásmem", alias "broadbandem", ve světě a u nás? Máme v ČR oficiální definici broadbandu? Co si o něm myslí úspěšný podnikatel Roman Staněk, či bývalý generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma? Vyměnili byste svou letní dovolenou za ADSL? Co zaznělo o broadbandu na konferenci Forum eTime? (Lupa, 21.05.2003)
- Byl to apríl, nebyl to apríl...
- Jak je to doopravdy s požadavkem expertů Evropské unie, aby sdružení CZ.NIC pustilo správu domény .cz a přenechalo ji regulátorovi, který by následně vypracoval nový národní plán názvů domén druhé úrovně? Byl včerejší článek "Jak dál s doménami pod .cz?" pouhým aprílovým žertem, nebo je naopak pravdivým vylíčením tvrdé reality? (Lupa, 02.04.2003)
- Milníky internetového desetiletí
- Ve středu 13.2.2002 uplynulo přesně 10 let od slavnostního připojení Československa k Internetu. Od té doby se toho na českém Internetu odehrálo hodně, ale které události byly nejvýznamnější? Které nejvíce ovlivnily další vývoj Internetu v ČR? Zde je malý pokus o rekapitulaci … (Lupa, 15.02.2002)
- IOL: Vstříc platícím zákazníkům
- Internet OnLine se pilně chystá na spuštění ADSL služeb, připravuje nasazení nové platformy pro elektronickou poštu, nabízí ke svým službám smlouvy SLA a celkově se hodlá zaměřit hlavně na platící zákazníky. Obchodní model služeb zdarma není podle názoru IOL v dlouhodobém výhledu příliš udržitelný. (Lupa, 25.01.2002)
- Spor o internetové budky
- Po slavnostním spuštění prvního internetového kiosku v ČR, v říjnu letošního roku, musel Český Telecom svou internetovou budku zase v tichosti uklidit, na základě předběžného opatření soudu. To si vyžádala společnost Český Internet, která argumentuje porušením svého užitného vzoru. O co ale v celé kauze skutečně jde? (Lupa, 11.12.2001)
- Alternativní připojení k Internetu
- Připojit se k Internetu lze mnoha různými způsoby. Některé z nich jsou označovány jako "alternativní", což naznačuje že by měly být určitým protipólem k jiným způsobům připojení, považovaným za tradiční. Článek popisuje připojení k Internetu po ADSL, po rozvodech kabelové televize, přes satelit a po sítích FWA. (IT-NET, prosinec 2001)
- Vikingové se blíží ku Praze
- Švédská Telia pokračuje v budování své optické sítě Viking Network, která po dokončení povede skrz Českou republiku a spojí severní a jižní části této panevropské sítě. V úterý zprovoznila Telia už svůj druhý PoP v Praze, v telehostingových prostorách firmy SITEL. V dohledné době své PoPy napojí přímo na páteř Viking Network. (Lupa, 23.08.2001)
- Levnější Internet od Telecomu?
- Český Telecom poprvé zlevnil hovorné u ISDN přípojek, pokud je uživatel používá k připojování k Internetu. Podle jeho propočtů a zejména reklamních materiálů dosahuje zlevnění až 40 procent, praktický efekt pro uživatele ale bude skromnější. Přesto jde o určitý cenový pokles oproti tarifu Internet 2001 pro běžný dial-up. (Lupa, 04.06.2001)
- Internet přes televizi
- Novinek bylo na letošním ComNetu pohříchu málo. Jednou z výjimek byl přenos Internetu skrze pozemní vysílání digitální televize standardu DVB-T, který na ComNetu předváděly České radiokomunikace. Zatím ale šlo jen o ukázku technologických možností, na praktické nasazení si zřejmě ještě počkáme. (Lupa, 25.05.2001)
- Internetová tiskovka: podruhé už to bylo lepší
- Komerční banka včera uspořádala tiskovou konferenci, která probíhala výhradně on-line způsobem, prostřednictvím Internetu. Na tradiční bankovní instituci to byl dost revoluční počin. Tématem byly její nové služby v oblasti internetbankingu. Byla to předzvěst zániku klasických tiskových konferencí, nebo jen určitý výstřelek? (Lupa, 03.04.2001)
- Březen - měsíc Internetu: Co nového přináší 4. ročník?
- Letošní, v pořadí již čtvrtý ročník kampaně BMI, přináší řadu "tradičních" akcí typu konferencí, seminářů či průzkumů a akcí knihoven. Novinkou letošního ročníku jsou akce na podporu elektronického podpisu, podpora veřejného Internetu a celkově pak mnohem větší důraz na osvětu široké veřejnosti včetně dětí a školní mládeže. (Lupa, 05.03.2001)
- Umíte opravdu využívat Internet?
- Rozsáhlejší přehledový článek o možných způsobech využití Internetu firmami - k čemu jim může být dobrý? Co vlastně od něj mohou firmy chtít? Jak se orientovat v nabídce internetových služeb? (Business World, únor 2001)
- Kolik zákazníků má Internet OnLine?
- Koncem první lednové dekády hlásil IOL dosažení 150 000 zákazníků svého dial-upu. O osm dní později to již bylo 200 000 tisíc. Co přesně tato čísla znamenají a jak je možné je interpretovat? (Lupa, 22.01.2001)
- Bezpečnost na Internetu
- Úvod do problematiky bezpečnosti v prostředí Internetu - o tom, proč a v jakém smyslu je Internet málo bezpečný, o možnostech zvýšení jeho bezpečnosti, o el. podpisech, placení po Internetu, o PGP atd. (Softwarové noviny, leden 2001)
- Internet 2001: Jaké jsou provize pro providery?
- Od 1. 1. 2001 změnil Český Telecom způsob vyplácení provizí internetovým providerům za provoz generovaný jejich zákazníky v rámci tarifu Internet 2001. Na první pohled jde o výrazné zvýšení procentuálních sazeb, při druhém pohledu to ale již tak optimisticky nevypadá - u větších providerů může jít dokonce o snížení provizí. (Lupa, 17.01.2001)
- Quick - Internet zdarma od Českého Telecomu
- Od 1. října 2000 nabízí český telecom připojení k Internetu zdarma, pod názvem Quick. Současně ale nepřestává poskytovat ani placené varianty připojení. (Novinky, 3.10.2000)
- TELE2 - další bezdrátové připojení k Internetu
- Na českém trhu bezdrátového připojení k Internetu se objevil nový hráč, společnost Tele2, se švédskými kořeny. Vlastní jednu z licencí na FWA sítě v pásmu 3,5 GHz a tyto sítě také využívá pro připojování svých zákazníků. Zatím nabízí jen tři varianty připojení, v Praze a v Brně, ale plány do budoucna jsou smělé. (Lupa, 4.10.2000)
- Máme nejlacinější, nebo nejdražší Internet?
- Mezi internetovými providery a Českým Telecomem vypukla mediální přestřelka ohledně toho, zda u nás máme jedno z nejdražších připojení, které omezuje rozvoj Internetu, nebo naopak jedno z nejlevnějších připojení. Jaké jsou argumenty? (Lupa, 19.9.2000)
- Redbox startuje podruhé
- Téměř na rok přesně po kampani na tajemný RedBox (ve kterém se skrýval počítač na splátky a s připojením na Internet), se RedBox objevuje znovu, tentokráte jako nový internetový portál společnosti Contactel. (Lupa, 15.9.2000)
- Český Internet bude mít svou centrální adresu
- Od června 2000 je v provozu centrální adresa, na které jsou ze zákona zveřejňovány všechny veřejné soutěže (tendry) a také všechny dražby. (Novinky, 13.6.2000)
- Konec ISP v Čechách?
- Internet OnLine jako jeden z posledních ISP zakázal tzv. mail relay na svých poštovních serverech, jako ochranu před nebezpečím jejich zneužití pro spamming. Do budoucna by se ale nebezpečí spammingu mohlo postarat i o zánik českých ISP - pokud by prošla hloupá novela zákona o reklamě, která svaluje vinu za spamming právě na providery. (Novinky, 17.3.2000)
- Contactel kupuje a poskytuje zdarma
- Třináctého března 2000 Contactel slavnostně podepsal smlouvu o odkoupení komerční sítě CESNETu, a v ten samý den začal poskytovat Internet zdarma. (Novinky, 15.3.2000)
- Začal březen - a s ním měsíc Internetu
- Již třetí ročník tradiční kampaně Březen - měsíc Internetu začal. Jaké jsou jeho hlavní akce a v čem se třetí ročník liší od předchozích? (Novinky, 1.3.2000)
- Český Internet
- Téma měsíce v časopise Digital revue. Stručný pohled na vše kolem Internetu (únor 2000).
- TV Nova začala vysílat po Internetu
- televize NOVA začala průběžně vysílat celý svůj program i na Internetu, v reálném čase. (Novinky, 3.1.2000)
- Dohoda o Internetu za pět minut dvanáct
- O historii a podstatě dohody mezi SPT Telecom a internetovými providery na sklonku roku 1999, ohledně provize z hovorného v rámci tarifu Internet 2000. (Profit, prosinec 1999)
- Za české internetové domény se už skutečně platí
- Přehled problematiky kolem správy národní domény a zřizování domén druhé úrovně pod TLD .cz, včetně problémů ke kterým došlo na začátku faktického účtování v ČR mezi vlastníky domén a NIC,CZ a Eunet Czechia (Právo, prosinec 1999)
- Co znamená "Internet zadarmo"?
- o nabídce připojení k Internetu zadarmo a srovnání těchto služeb (září 1999)
- Spravedlivější budoucnost Internetu
- O tom, že stávající model placení za přístup k Internetu se již přežil, a je třeba hledat vhodné nové modely. Jedním z nich je i tarifikace připojení podle objemu skutečně přeneených dat. (CHIP, srpen 1999)
- Internetový aktivismus
- O prosazování se v Internetu, o slušnosti a ohleduplnosti, a o hledání korektní polohy mezi prosazováním a vnucováním se (CHIP, červenec 1999)
- Novinka na Comnetu: Počítaná pevná linka
- O novém trendu v oblasti připojování k Internetu, který se objevil na Comnetu 99 - o tzv. počítaných pevných linkách, tarifikovaných podle objemu přenesených dat (ISDN server, 18.5.1999),
- Připojte se jinak
- O alternativním možnostech připojování k Internetu (včetně bezdrátových technologií, kabelových rozvodů, xDSL technologií a dalších) (CHIP, 4/99, rubrika: Internet),
- Jak na Internet 99?
- Rozbor nového tarifu Internet 99 a srovnání jeho výhodnosti pro komutované uživatele Internetu (Právo, 14.4.1999)
- V čem je problém?
- O problematice placení prostřednictvím Internetu (CHIP, 6/99, rubrika: Internet)
- Jak to spolu souvisí?
- O kriminalitě a Internetu, především z pohledu medializace problému kriminality a o tom, jak je "vina" přisuzována Internetu jako takovému, zatímco ve skutečnosti je viníkem vždy člověk. (CHIP, 4/99, rubrika: Internet),
- Jak se vyvíjí český Internet?
- O počtu uživatelů českého Internetu a o tom, jak tato veličina není měřitelná (Esquire, 3/99, rubrika: Techno),
- Co je a co není výhodné
- O historii speciálního internetového tarifu Internet99, o jeho výhodnosti i nevýhodnosti pro uživatele Internetu. (CHIP, 3/99, rubrika: Internet),
- Vzpoura na lodi Internet - Telekomunikační listopad 1998
- O příčinách a průběhu protestu uživatelů Internetu v listopadu roku 1998, a o následném tarifu Internet 99 (PC World, březen 1999)
- Zač bojuje internetové stávkové hnutí?
- Poslední lednový den se odehrála první evropská internetová stávka. Proč a jak tato stávka souvisí s předchozími protesty uživatelů internetu v ČR i dalších zemích Evropy? (Právo, 17.2.1999))
- Co je internetová telefonie
- O podstatě a výhodách internetové telefonie (Lidové noviny, 22.2.1999),
- Jak to bylo v listopadu 1998?
- Rekapitulace bouřlivých událostí z konce roku 1998 kolem zdražování telefonních tarifů, srovnání výroků SPT Telecom a MF ČR se skutečností a zhodnocení vlivu, který toto zvýšení zřejmě bude mít na český Internet. (Telekomunikační revue, leden 1999)
- Trendy českého Internetu
- Zamyšlení nad vývojem českého Internetu, nad možnostmi jeho měření, nad údaji z tzv. hostcountu za ČR a okolní země a celosvětově. Dále o vývoji v jednotlivých kategoriích uživatelů (komutovaní uživatelé, uživatelé s trvalým připojením). (Telekomunikační revue, leden 1999)
- Kdo bude vládnout Internetu?
- O způsobu řízení Internetu na principu konsensu a o dalším vývoji - se zaměřením na vývoj v oblasti systému DNS, domén a doménových jmen. Článek popisuje genezi snah o řešení problému tzv. generických domén nejvyšší úrovně, od memoranda o porozumění (od IAHC) až po návrhy vlády USA (tzv. green paper a white paper). Zachycen je vývoj cca do konce léta 1998. (Telekomunikační revue, prosinec 1998).
- QUO VADIS, DNS?
- Podrobněji o vývoji kolem zřizování nových generických domén nejvyšší úrovně, o aktivitách ISOC a CORE které vedly k založení IAHC, dále o Memorandu gTLD-MoU, o organizaci CORE, o snahách vlády USA vyřešit otázku nových domén i celého Internetu. Článek končí prvními zmínkami o plánech na založení ICANNu.(CHIPweek, listopad 1998)
- Odkud přichází portály?
- o tom, zda "portál" je pouze novým módním termínem, nebo skutečným trendem. (Českomoravský Profit, listopad 1998)
- Korektní alternativy ke spammingu: registrace,
- o způsobu jakým vyhledávací služby zaznamenávají nové zdroje a o možnosti zaregistrovat své stránky u těchto služeb (Českomoravský Profit, listopad 1998)
- Nebojte se nepřímé reklamy
- o alternativách k nekorektnímu spammingu, zejména o technice tzv. soft-sellingu. Vyšlo v Českomoravském Profitu č. 947 v listopadu 1998
- Efektivnost připojení k Internetu se zvyšuje,
- o možnostech připojování k Internetu a jejich výhodnosti. Vyšlo v Českomoravském Profitu č. 946 v listopadu 1998
- Jaký byl český Internet za poslední rok?
- Ohlédnutí za vývojem českého Internetu od Invexu 97 do Invexu 98 (psáno pro přílohu CHIPweeku k Invexu 98). Článek pokrývá vývoj tzv. hostcountu (počty dostupných uzlů Internetu), vývoj nákladů na přístup k Internetu, peering, důsledky nových pravidel v oblasti registrace domén, a také internetovou telefonii. (CHIPweek, září 1998).
- Krize systému DNS: v čem je problém?
- Článek z Lidových novin o vývoji kolem systému DNS (20.7.1998)
- Počítače a Internet: hrozba, nebo šance?
- Zamyšlení nad přístupem lidí k počítačům, informačním technologiím a Internetu, a nad tím, jak se lidé staví k problémům on-line světa (Týden, květen 1998)
- Internetová telefonie
- Přehledový článek o podstatě a možnostech internetové telefonie, se zaměřením na jeho věcnou podstatu i ekonomickou výhodnost. Článek je doprovázen dvěma samostatnými boxy, s názvy: "Proč je Internet lacinější", a "Proč Internet dříve nemohl, ale dnes už může?" (Týden, květen 1998)
- Elektronická pošta v Internetu
- Přehledový článek o vývoji elektronické pošty v Internetu a o jejích dnešních možnostech (přílohy, formátované texty, provázání s dalšími aplikacemi atd.).(Týden, květen 1998)
- Vyhledávání v Internetu
- Úvod do problematiky vyhledávání v Internetu, se zaměřením na základní klasifikaci vyhledávacích služeb - katalogy a vyhledávací služby databázového typu (Telekomunikační revue, duben 1998).
- Internet jako informační zdroj
- Obecnější pohled na možnosti získávání informací z Internetu a na vliv takových faktorů, jako jsou vlastnické vztahy k Internetu, neexistence povolovacího či schvalovacího řízení, neuspořádanost obsahu atd. (Telekomunikační revue, březen 1998).
- Orientace a vyhledávání v Internetu
- Rozsáhlý článek o problematice vyhledávání, publikovaný jako příloha týdeníku Českomoravský Profit č. 12/98 dne 16. března 1998.
- Kam směřuje internetová telefonie?
- reportáž z CeBITu98, současně přehled o vývoji tzv. internetové telefonie (CHWK 15/98)
- Strategie Internetu pro malé a střední firmy
- příloha CHIPweeku 11/98, věnovaná možnostem, které připadají v úvahu pro připojování malých a středních firem k Internetu
- Technologie Internetu a jejich využití v podnikových IS (část I.)
- Textová část mého příspěvku na konferenci EISF 98, zabývající se technologiemi information push a problémy, které řeší - problémem příliš velkého objemu informací, problémem neuspořádanosti informací, problémem správy softwarových systémů (část I.) (Telekomunikační revue, červen 1998)
- Elektronická pošta á la TCP/IP
- Dvoudílný seriál z měsíčníku CHIP o fungování elektronické pošty, o její architektuře, o standardu MIME, o poštovních aliasech, MX záznamech atd. (Chip, duben a květen 1998)
- Marketingová bomba na Internetu vybuchne i ve vaší kapse!!!,
- reportáž z Invexu 97, o komplexním řešení pro spamming, které zde nabízela firma MRP Informatics (vyšlo v deníku Neviditelný pes).
- O čem jsou kanály?.
- Podrobnější zamyšlení nad tím, jaké problémy push technologie vlastně řeší, a srovnání nejznámějších přístupů, strategií a produktů (E-ziny, osobní noviny, PointCast Network, informační kanály á la Explorer, Netcaster). Vyšlo ve speciální příloze týdeníku CHIPweek č. 40/97, věnované Invexu 97.
- Orientace a vyhledávání v Internetu (I.).
- Úvodní část seriálu o vyhledávání pro časopis Telnet (vyšlo 6/97), bohužel bez dalších pokračování.
- Internet a bezpečnost.
- Obecně o problematice bezpečnosti v prostředí Internetu - "bezpečnostní historie" Internetu, možné přístupy k řešení bezpečnosti, bezpečná přenosová infrastruktura, bezpečné služby, ochrana pomocí firewallů, ....(EPP č. 11/1997)
- Orientace v Internetu.
- Obecně o problematice vyhledávání a orientace uživatelů v Internetu - bookmarky, seznamy zdrojů, katalogy, vyhledávací služby, registrace nových zdrojů.(EPP č. 9-10/1997)
- Co může Internet nabídnout.
- Text mého příspěvku na doprovodné konferenci ke Comnetu 97. Text se zabývá způsoby práce s informacemi v Internetu, problematikou orientace a vyhledávání, a otázkami kolem podnikání v Internetu.
- Od Internetu k intranetu a extranetu.
- O vývoji původního Internetu směrem k privátnímu intranetu a veřejnému Extranetu. (EPP č. 8/1997)
- Vybudujte si svou internetovou přítomnost.
- Série tří článků zaměřená na problematiku prezentování nejrůznějších subjektů na Internetu. Vyšlo jako zvláštní příloha týdeníku CHIPweek č. 6/97. Další články jsou:
- Co nabízí Internet.
- Série článků, které vyšly jako zvláštní příloha časopisu TelNet č. 4/97, zaměřená na problematiku Internetu. Věnuje se podrobněji modelu "information push", vývoji elektronické pošty a služby World Wide Web.
- Volební hlasování po Internetu.
- O zajímavém předvolebním experimentu Neviditelného psa bezprostředně před volbami do špenátu (pardon: Senátu). Vyšlo v týdeníku CHIPweek 48/96.
- Čím jsi a co tě trápí, český Internete?.
- Zamyšlení nad současností a aktuálními problémy tuzemského Internetu. Vyšlo v příloze týdeníku CHIPweek 41/96, věnované Invexu 96.
- K čemu je dobrý Internet?.
- Zvláštní příloha týdeníku CHIPweek, věnovaná uživatelskému pohledu na možnosti Internetu (CHIPweek 31/96)
- Obchodování a Internet.
- O využití Internetu jako předmětu podnikání, jako prostředku podpory podnikatelských aktivit, i jako místa a prostředku podnikání. Vyšlo jako součást zvláštní přílohy k výstavě ComNet 96 (CHIPweek 21/96)
- Nastává soumrak Internetu?.
- Zamyšlení nad povahou zákona CDA (Communications Decency Act) a jeho důsledky ve vztahu k Internetu (CHIPweek 8/96)
- Internet v roce 1995.
- Zamyšlení nad nejdůležitějšími událostmi roku 1995 v oblasti Internetu (CHIPweek 7/96)
- Připojit se k Internetu? Proč, jak, a za kolik ....
- Zvláštní příloha týdeníku CHIPweek, věnovaná problematice Internetu. (CHIPweek 5/96)
- Jaká je nabídka Internetu v ČR?
- První a druhá část přehledu nabídky na trhu internetových služeb, na podzim 1995 (CHIPweek, 30/1995)
- Java, revoluce ve světě WWW.
- Historie služby WWW a její vývoj až k jazyku Java. Vyšlo jako součást přílohy "Trendy '95", před Invexem '95" (CHIPweek 24/95)
- Čtvero možností, kterak "býti na Internetu"
- (Pojednání o různých variantách přípojek k Internetu a jejich označování. Vyšlo v týdeníku CHIPweek, č. 14 a 15 z roku 1995)
- Jak funguje Internet?
- (Druhá série článků věnovaných problematice Internetu, vyšlo v počítačových novinách Computerworld č. 11 z roku 1995, v rámci tzv. Tématu týdne)
- Internet
- (První série článků věnovaných problematice Internetu, vyšlo v počítačových novinách Computerworld č. 4 z roku 1995, v rámci tzv. Tematu týdne)
- Články o historii
- Internetu (a také o historii české akademické sítě CESNET)