×
Propojovací dohody
- Dial-up přes volbu operátora
- Současná nabídka dial-upu přes volbu operátora je značně různorodá. Zahrnuje intervalový paušál i lineární a nelineární minutové tarify. Především je ale tato oblast zralá na další rozhodnutí regulátora, mj. ohledně kreditů obsažených v měsíčním paušálu a výše propojovacích poplatků. Vedle toho by si náš trh už konečně zasloužil i režim FRIACO. (Lupa, 05.04.2004)
- Pevní vs. mobilní: vítězství, nebo prohra?
- Regulátor minulý týden snížil propojovací poplatky za volání do mobilních sítí, oproti roku 2001 o cca 13 procent. Poplatky za volání opačným směrem však mezitím klesly ještě výrazněji, takže příslovečné nůžky mezi pevnými a mobilními sítěmi se spíše dále rozevírají. Stále však jsou rozevřeny méně než je tomu v zahraničí. (Lupa, 22.03.2004)
- Bitva o pětistovku ještě neskončila?
- Každoroční rituál kolem stanovení regulovaných cen univerzální služby musel být koncem loňského roku obzvláště dramatický. Detaily se dostávají na veřejnost teprve postupně - o tom, jak Telecom požadoval zvýšit paušál za 500, ale posléze se obešel bez zvýšení, zažaloval regulátora o 4,5 miliardy ztráty za rok 2002, a po státu nyní chce další 3 miliardy za rok 2001. Jaký je současný stav? (Lupa, 09.02.2004)
- Propojovací poplatky klesly, jak klesnou koncové ceny?
- Regulátor včera poměrně razantně snížil propojovací poplatky za terminaci v pevných sítích. Například sazba za 1 tranzit ve špičce klesla z 51 haléřů na 40. To by mělo umožnit větší konkurenceschopnost alternativních operátorů a tlačit na pokles celkové cenové hladiny. Přesto však naše propojovací poplatky zůstávají nad průměrem EU. (Lupa, 09.01.2004)
- Proaktivní vs. reaktivní
- Co přesně znamenají termíny proaktivní a reaktivní, v souvislosti s telekomunikacemi a regulací? Jak je ošetřena dosavadní reaktivnost regulátora a jak jeho budoucí proaktivnost v naší legislativě? Má "inkumbent" něco společného s termínem "inkubus", alias "zlým duchem, děsícím těžkými sny"? Je správné označovat Český Telecom za inkumbenta? (Lupa, 01.09.2003)
- Pevní vs. mobilní: diskuse se rozebíhá
- Otázka snižování propojovacích poplatků, za volání z pevných do mobilních sítí, se začíná těšit stále větší pozornosti. APVTS včera uspořádala na toto téma odborný seminář, který naznačil postoje mobilních operátorů i regulátora. Eurotel navíc považoval za vhodné zveřejnit své stanovisko formou samostatné tiskové zprávy. (ISDN server, 18.06.2003)
- Pevní vs. mobilní: co si o tom myslí regulátor?
- APVTS nedávno vyzvala k novému stanovení propojovacích poplatků za terminaci hovorů v pevných sítích. Argumentuje tím, že reálné ceny mezitím poklesly pod úroveň propojovacích poplatků. Regulátor ale říká: mnou stanovené ceny jsou maximální. Co vám brání dohodnout se na nižších cenách za propojení? (ISDN, 09.06.2003)
- Přečíslování proběhlo, na stará čísla zapomeňte!
- Přečíslování proběhlo bez větších problémů, a tak je na místě se zamýšlet nad důsledky. Třeba: jak těžké je nyní rozlišit místní hovor od meziměstského? Může to někde působit komplikace? Jak se mají správně psát nová telefonní čísla? Kolik stojí informace o nových číslech na infolinkách Telecomu? (Lupa, 23.09.2002)
- Kolik stála univerzální služba?
- Co je zač "univerzální služba", na které Český Telecom prodělal v roce 2001 přes čtvrt miliardy korun? Proč a jakou částkou mu nyní přispívají na tuto ztrátu také ostatní operátoři, kteří u nás poskytují telekomunikační služby? Například Radiomobil 58 miliony, GTS částkou 3,4 milionu Kč atd. (Lupa, 17.09.2002)
- Co bylo špatně na Internetu Plus?
- Regulátorovi se nelíbilo zejména nedodržení zákonem předepsaných lhůt ve vztahu k ISP i ke koncovým zákazníkům. Proto Telecomu nařídil ponechat prozatím v platnosti stávající podmínky poskytování služby Internet2002. Nový tarif Internet Plus jako takový však nezakázal, pouze požaduje aby splňoval všeobecné podmínky pro poskytování cenových plánů. (Lupa, 13.09.2002)
- Internet plus je pozastaven!
- Regulátor včera večer vydal předběžné opatření, kterým Telecomu pozastavil zavádění Internetu Plus a zřejmě i celého nového konceptu komutovaného přístupu k Internetu. Po ADSL je to již druhý případ, kdy regulátor takto zasáhnul proti aktivitám dominantního operátora. Podrobnosti však dosud nejsou známy. (Lupa, 12.09.2002)
- 41 haléřů na druhé čtení
- Po odeznění počáteční euforie z poklesu propojovacích poplatků se ukazuje, že situace bohužel není tak růžová, jak se na první pohled zdálo. Český telekomunikační úřad sice slevil ze 60 haléřů na 41, ale změnil definici toho, kdy a za co se bude tato výše poplatku platit. Faktický pokles je tak spíše z 60 na 51 haléřů. (Lupa, 11.09.2002)
- Kolem Internetu Plus přituhuje
- Přes víkend se odehrála mediální přestřelka mezi alternativními operátory a Českým Telecomem kvůli zavádění jeho nového "internetového konceptu", který chce prosadit již k 1. říjnu. Na světě už je návrh na předběžné opatření, ve kterém alternativní operátoři požadují zásah regulátora a stejné podmínky, jaké Český Telecom vytváří sám sobě. (Lupa, 09.09.2002)
- Regulátor se konečně rozhoupal!
- Český telekomunikační úřad včera konečně stanovil novou výši propojovacích poplatků, vypočtenou již na základě metody LRIC. Z dosavadních 60 haléřů ve špičce klesl poplatek na 41 haléřů! To bude mít významný vliv na hlasové služby, včetně služeb na bázi volby operátora. Současně regulátor upravil i své rozhodnutí ohledně Internetu. (Lupa, 04.09.2002)
- Zvrácená logika Telecomu
- Na novém konceptu Českého Telecomu pro komutovaný Internet je velmi udivující způsob, jakým Český Telecom "zvrátil" logiku rozhodnutí nezávislého regulátora. Podařilo se mu postavit je doslova na hlavu, z podílu udělat příplatek ke koncové ceně a vše obrátit jako zbraň proti svým konkurentům. (Lupa, 21.08.2002)
- Telecom chce jít k soudu
- Po ostřejší rétorice kolem volby operátora hodlá Telecom přitvrdit i své činy. Oznámil, že podá soudní žalobu na cenové rozhodnutí regulátora ohledně cen za přístup k Internetu. Zřejmě tím ale nedosáhne pozastavení právních účinků, jako se mu to podařilo v kauze regulátorem nařízené propojovací dohody s GTS. (Lupa, 21.06.2002)
- ČTÚ: Internet na druhý pokus
- Nové cenové rozhodnutí ČTÚ zvyšuje propojovací poplatky, které by měl Telecom platit alternativním operátorům za komutované připojení k Internetu: ve špičce z dosavadních 34 haléřů na 47 a mimo špičku z 8 na 17 haléřů. Alternativní operátoři to vítají, Telecomu se to naopak nelíbí a považuje to za krok proti zájmům uživatelů. (Lupa, 24.05.2002)
- Volba operátora: na obzoru je ne(do)hoda
- Představy o cenách za volbu operátora, které v závěru minulého týdne zveřejnil Český Telecom, alternativní operátoři unisono odmítají. Vše nasvědčuje tomu, že dojde na očekávaný scénář: vzájemnou dohodu se nepodaří nalézt a spor bude muset řešit nezávislý regulátor. Otázkou spíše je, jak dlouho to celé bude trvat. (Lupa, 10.04.2002)
- Za kolik bude volba operátora?
- Kolik budou platit volající uživatelé se zatím ještě neví. Ale už je známo, kolik by chtěl Český Telecom od alternativních operátorů na poplatcích. Chce tolik, že to vylučuje volbu operátora pro místní hovory či pro připojení k Internetu... (ISDN server, 08.04.2002)
- ČTÚ a ÚOHS: náhlé probuzení?
- Tři měsíce poté, co Českému Telecomu schválil jeho nové tarify, požaduje ČTÚ jejich změnu. Přidává se i Úřad na ochranu hospodářské soutěže a společně požadují konkrétní úpravy tarifů nejpozději do 1.7.2002. Současně regulátor stanovuje nové ceny za propojení, byť podle oprášené loňské metodiky a ne podle LRIC. (Lupa, 22.03.2002)
- Kdy se dočkáme LRICu?
- Má být metoda LRIC použita pro výpočet propojovacích poplatků již v roce 2002, nebo až v roce 2003? ČTÚ dnes signalizuje, že by se tak mělo stát až v příštím roce. Ještě vloni ale to samé ČTÚ podepsalo společné memorandum s APVTS, ve kterém deklarovalo svůj záměr nasadit LRIC již v roce 2002. (ISDN server, 18.03.2002)
- Černá kronika českých telekomunikací, část II: LRAIC
- Současný rozruch kolem dění na telekomunikačním trhu zřejmě přinesl první ovoce: regulátor konečně vydal metodiku LRAIC, po které operátoři tak dlouho volali. Podle ní měl stanovit ceny za propojení pro rok 2002. Teď to ale vypadá až na rok 2003, zatímco pro letošní rok zřejmě budou nové ceny stanoveny ještě podle staré metodiky. (Lupa, 08.03.2002)
- Propojovací dohody a metoda LRIC
- V roce 2001 byly propojovací dohody mezi tuzemskými telekomunikačními operátory založeny na cenách za propojení, které nezávislý regulátor vypočítal pomocí metody tzv. plně alokovaných nákladů. Pro rok 2002 se ale počítá s tím, že poplatky za propojení budou stanoveny na základě metody LRIC (Long Run Incremental Costs). Co je podstatou této metody - a jaké náklady na propojení podle ní vychází? (IT-NET, březen 2002)
- Za kolik budeme telefonovat s Telecomem v roce 2002?
- Bude v příštím roce měsíční paušál za pevnou linku stát 300 korun, místo letošních 175 korun? Nejspíše ano, protože právě takové zdražení dovoluje nová metodika stanovení cen, kterou Českému Telecomu předepsal Český telekomunikační úřad. Na druhou stranu místní hovorné ve špičce by mělo zlevnit o 5 haléřů, a mimo špičku o 10 haléřů. (Lupa, 18.12.2001)
- Licence za 3,5, minuta za 3,66
- V pondělí večer vláda rozhodla, že minimální cena za UMTS licenci ve druhém kole bude 3,5 miliardy. Včera pak ČTÚ konečně zveřejnil své cenové rozhodnutí ohledně propojení pevných a mobilních sítí - maximální cena za zakončení 1 minuty hovoru v mobilní síti je 3,66 Kč. Je to podstatně více než za zakončení hovoru v pevné síti, ale podstatně méně než průměr EU. (Lupa, 28.11.2001)
- Internet: rozhodnout musel regulátor
- Ačkoli Internet jako celek není nikým vlastněn, řízen ani regulován, přesto o něm musel direktivně rozhodnout nezávislý regulátor našeho telekomunikačního trhu, neboli Český telekomunikační úřad. Jednalo se ale jen o způsob, jakým mají telekomunikační operátoři řešit problematiku komutovaného přístupu k Internetu ve svých propojovacích dohodách. (CHIP, říjen 2001)
- Internet: rozhodnout musel regulátor
- Ačkoli Internet jako celek není nikým vlastněn, řízen ani regulován, přesto o něm musel direktivně rozhodnout nezávislý regulátor našeho telekomunikačního trhu, neboli Český telekomunikační úřad. Jednalo se ale jen o způsob, jakým mají telekomunikační operátoři řešit problematiku komutovaného přístupu k Internetu ve svých propojovacích dohodách. (CHIP, říjen 2001)
- Propojovací války: Telecom žaluje GTS
- Český Telecom (ČTc) chce zvrátit rozhodnutí, kterým nezávislý regulátor rozhodl o propojení sítí GTS a ČTc. Hodlá toho dosáhnout soudní žalobou, kterou podal 10. září na společnost GTS. Právní kličkou v platném telekomunikačním zákoně již podáním této žaloby dosáhnul toho, že pravomocné rozhodnutí regulátora přestalo mít právní účinky. (Lupa, 25.09.2001)
- Další cenové rozhodnutí regulátora - o Zelených linkách
- V pořadí již páté cenové rozhodnutí nezávislého regulátora se týká vzájemného proúčtovávání hovorů na služby bezplatného volání (linky 800 a 80X). Obsahuje metodiku i konkrétní maximální částku, kterou má platit jeden operátor druhému .... (ISDN server, 24.09.2001)
- Je nezávislý regulátor liknavý?
- Alternativní operátoři a NIX.CZ vyslovují vážné obavy z postupu liberalizace našeho telekomunikačního trhu a kritizují regulátora (Český telekomunikační úřad) za pomalost, se kterou řeší vznikající spory. To nahrává dominantnímu operátorovi a ve svých důsledcích poškozuje zájmy zákazníků a zdravý rozvoj telekomunikačního trhu. (Lupa, 21.09.2001)
- Máme v ČR třetí nejlacinější Internet?
- V současném "boji o Internet" argumentuje Český Telecom tvrzením, že v České republice máme třetí nejlacinější přístup k Internetu ze všech vyspělých zemí. Odkazuje se přitom na jednu z nejnovějších statistik OECD. Podívejme se ale i na ostatní statistiky ze stejného zdroje — ty již tak příznivé nejsou. (Lupa, 12.09.2001)
- Velká hra o malé cifry
- Reakce operátorů na úterní rozhodnutí ČTÚ ohledně Internetu v propojovacích dohodách se různí. Zatímco někteří verdikt stále studují, jiní se rozhodli jej veřejně nekomentovat, a ještě další vyjádřili určitou kritiku. Nejkonkrétněji to udělal Contactel, který podrobně popsal co přesně se mu na verdiktu nezdá být v pořádku. (Lupa, 07.09.2001)
- ČTÚ rozhodl o Internetu!
- Dlouho očekávané rozhodnutí ČTÚ je konečně na světě. Umožní uzavřít dodatky k propojovacím dohodám mezi operátory, řešící problematiku přístupu k Internetu. Internetoví provideři si pak budou moci vybírat, ke kterému telekomunikačnímu operátorovi se připojí. Naopak koncoví uživatelé se budou moci připojovat odkudkoli a kamkoli, za tarif Internet 2001. (Lupa, 05.09.2001)
- ČTÚ rozhodl o Internetu!
- Dlouho očekávané rozhodnutí ČTÚ je konečně na světě. Umožní uzavřít dodatky k propojovacím dohodám mezi operátory, řešící problematiku přístupu k Internetu. Internetoví provideři si pak budou moci vybírat, ke kterému telekomunikačnímu operátorovi se připojí. Naopak koncoví uživatelé se budou moci připojovat odkudkoli a kamkoli, za tarif Internet 2001. (Lupa, 05.09.2001)
- Propojovací války na českém telekomunikačním trhu
- Náš nedávno otevřený telekomunikační trh je jedním velkým bojištěm. Utkávají se na něm telekomunikační operátoři, v přirozené snaze získat co největší podíl na trhu a prosadit se vůči své konkurenci. Největším kamenem sváru jsou v současné době tzv. propojovací dohody, které definují pravidla spolupráce vzájemně si konkurujících operátorů. Není divu, že zde dochází k problémům - vždyť jde o opravdu velké peníze. (CHIP, červenec 2001)
- Propojovací války: Už dochází i na Internet
- Náš nezávislý regulátor, ČTÚ, je v poslední době doslova bombardován žádostmi o direktivní rozhodnutí. Před několika dny jej požádali o rozhodnutí operátoři pevných sítí kvůli propojovacím poplatkům za hovory z pevných sítí do sítí mobilních. Nyní je ČTÚ žádán o rozhodnutí ohledně Internetu - žadatelem je Contactel. (Lupa, 31.05.2001)
- Propojovací války: další bitva vzplála
- Operátoři pevných telekomunikačních sítí, sdružení v asociaci APVTS, se rozhodli vytáhnout do boje proti operátorům mobilních sítí. Protestují proti vysokým poplatkům za ukončení hovorů vedoucích z pevné sítě do sítě mobilní. Obrací se proto na nezávislého regulátora (ČTÚ) se žádostí o regulaci těchto cen. (Lupa, 22.05.2001)
- GTS vs. Český Telecom: Vyhráli oba?
- Rozhodnutí ČTÚ o propojení sítí Českého Telecomu a GTS si obě strany vykládají jako své vítězství a prosazení svého stanoviska. Objevily se dokonce i odhady, které kvantifikují velikost "drobného rozdílu", kvůli kterému se obě strany nedokázaly dohodnout samy a musel za ně rozhodnout regulátor: jde o 100 milionů korun ročně. Kdo tedy vlastně vyhrál? (Lupa, 18.04.2001)
- ČTÚ rozhodl o propojení GTS - ČTc
- Společnost GTS, dosud odmítající podepsat propojovací dohodu s ČTc za podmínek, které považovala za diskriminační, se včera dočkala - ČTÚ nahradil neexistující propojovací dohodu svým rozhodnutím, které je nyní pro obě strany závazné. Podle zpráv z tábora GTS dal ČTÚ za pravdu jejich stanovisku, podle první reakce ČTc zase nejde o žádnou změnu dosavadních principů. (Lupa, 12.04.2001)
- Třetí propojovací dohoda podepsána!
- Včera byla podepsána propojovací dohoda mezi ČTc a společností eTel (dříve Globix). Současně Telecom uspořádal další setkání s novináři (nejen) na téma propojovacích dohod, kde zaznělo několik zajímavých informací jak o obsahu již uzavřených propojovacích dohod, tak i o přípravách na volbu operátora a přenositelnost čísel. (Lupa, 14.03.2001)
- První propojovací dohoda podepsána!
- Historicky první propojovací dohodu po otevření telekomunikačního trhu včera s Českým Telecomem podepsal Contactel. Dnes ji podepíše i Aliatel. Oběma to umožní přijít na trh s novými službami a přispět ke skutečné liberalizaci trhu. Nicméně i přes uzavřenou dohodu zůstalo ještě mnoho nedořešených otázek. (Lupa, 01.03.2001)
- Hledá se básník, zn. LRIC
- Spory kolem cen za propojení mezi Českým Telecomem a alternativními operátory byly od začátku soubojem dvou různých přístupů a metod jejich stanovení. Obě strany se ale shodují na tom, že v dlouhodobějším výhledu se nutně musí prosadit ještě jiná, třetí metoda stanovení cen za propojení. Jde o metodu označovanou jako LRIC. (Lupa, 31.01.2001)
- Propojovací dohody: ceny už jsou dohodnuty
- Včerejší den byl v jistém smyslu průlomový - vše nasvědčuje tomu, že Český Telecom a alternativní operátoři se konečně dohodli na cenách. Ovšem jen za tzv. terminaci hovorů (za jejich zakončení), zatímco jiné cenové aspekty zůstávají nadále otevřené. Jde hlavně o ceny za tzv. svazky, a pak za další služby - od Internetu přes zelené linky až po audiotexové služby. (Lupa, 26.01.2001)
- Propojovací dohody: Bude cenová asymetrie?
- V pokračujících jednáních o propojovacích dohodách se zřejmě objevil nový prvek - snaha využít ustanovení telekomunikačního zákona o nediskriminačním charakteru cen za propojení a dosáhnout cenové asymetrie. Tedy stavu, kdy jedna strana bude prodávat dráž než za kolik bude sama nakupovat. (Lupa, 24.01.2001)
- Propojovací dohody: optimismus byl předčasný
- Včera mělo pokračovat jednání o propojovací dohodě mezi Českým Telecomem a Aliatelem. Pokračovalo, ale bohužel neúspěšně, novým konstatováním nedohody. Nyní je zřejmě na řadě ČTÚ, který dal operátorům ultimátum do pátku, než rozhodne sám. (Lupa, 11.01.2001)
- Ledy propojovacích dohod se hnuly
- Dosud bezvýsledná jednání o uzavření propojovacích dohod zřejmě získala výrazný nový impuls, díky metodice kterou stanovil Český telekomunikační úřad. Prvních propojovacích dohod mezi Českým Telecomem a alternativními operátory bychom se mohli dočkat opravdu velmi brzy, do 14 dnů. (Lupa, 5.1.2001)
- Jak dál s propojovacími dohodami?
- Do nového milénia, spojovaného i s liberalizací našeho telekomunikačního trhu, jsme vstoupili bez elementárního předpokladu pro fungování konkurence - bez uzavřených propojovacích dohod. Český telekomunikační úřad však již vydal cenový výměr týkající se cen za propojení. Je tedy vše už jen pouhou formalitou? Určitě nikoli! (Lupa, 3.01.2001)
- Jak dál s propojovacími dohodami?
- Do nového milénia, spojovaného i s liberalizací našeho telekomunikačního trhu, jsme vstoupili bez elementárního předpokladu pro fungování konkurence - bez uzavřených propojovacích dohod. Český telekomunikační úřad však již vydal cenový výměr týkající se cen za propojení. Je tedy vše už jen pouhou formalitou? Určitě nikoli! (Lupa, 3.01.2001)
- Kauza propojovací dohody: zasáhnout musí regulátor
- Kolem propojovacích dohod dojde na příslovečné lámání chleba. Zúčastněné strany konstatovaly nedohodu a budoucí konkurenti Telecomu vyzývají k zásahu nezávislého regulátora, kterým je Český telekomunikační úřad. Ten má povinnost zasáhnout zakotvenu přímo v telekomunikačním zákoně - otázkou je nyní spíše rychlost jeho reakce. (Lupa, 6.12.2000)
- Referenční nabídka propojení: myslí to Český Telecom vážně?
- Český Telecom často a rád srovnává své tarify s tarify svých protějšků v členských zemích EU a dokazuje, že v absolutních hodnotách jsou souměřitelné, někdy dokonce i nižší. Podle tzv. referenční nabídky propojení, kterou ČTc zveřejnil, však jeho náklady vychází mnohonásobně vyšší! (Lupa, 27.11.2000)