Seriál 15 let datových schránek

K 15. výročí spuštění datových schránek (1. 7. 2009) jsem pro server Lupa napsal třídílý seriál, věnovaný tomuto výročí.

15 let datových schránek (1): Jaké to bylo na počátku?
Při svém spuštění datové schránky vypadaly a fungovaly trochu jinak než dnes. Měly jiný design a vyžadovaly instalaci speciálního plug-inu a kořenového certifikátu. Jejich "otcové zakladatelé" (ministr Langer a náměstek Zajíček) se ostrého startu datových schránek ve svých funkcích nedočkali. Ty tím přišly o své hlavní tahouny a propagátory. (Lupa, 1. 7. 2024)
15 let datových schránek (2): Proč jedna osoba může mít více datových schránek a proč do jedné schránky může mít přístup více osob?
Naše datové schránky jsou koncipovány jinak, než jak to pro obdobné služby tzv. elektronického doporučeného doručování předpokládá unijní nařízení eIDAS: přenáší datové zprávy mezi datovými schránkami, nikoli mezi osobami. Důsledkem jsou nejasnosti a problémy, mj. s doručováním do oborově správné datové schránky a s fikcí podpisu. Či nejistota ohledně toho, kdo konkrétně vám něco posílá.. (Lupa, 8. 7. 2024)
15 let datových schránek (3): jak se postupně měnila jejich právní úprava a co nás čeká do budoucna
Datové schránky měly původně fungovat jinak, než jak fungují dnes. Datové zprávy v nich neměly být mazány po 90 dnech, za každou datovou zprávu měl platit její odesilatel, a se soukromoprávní komunikací (mezi fyzickými a právnickými osobami navzájem), tedy s dnešními poštovními datovými zprávami, se původně vůbec nepočítalo. Jak to bude do budoucna s tzv. velkoobjemovými datovými zprávami? Kdy (a jak) se konečně opraví chyby v právní úpravě datových schránek? (Lupa, 15. 7. 2024)