Vyšlo v měsíčníku Mobil &Wireless, č. 4/2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0400401.php3

Je televize v mobilu hloupost?

Ještě nedávno jsem si myslel, že televize v mobilu je hloupost. Nebo spíše: nereálná vize, podobně jako tomu bylo u WAP-u. Vzpomínáte si ještě na dobu kolem roku 2000 a na tehdejší snahy převést do WAP-u snad úplně všechno, tak aby se k tomu lidé dostali přímo ze svých mobilů? Jak mobilní operátoři s velkou slávou spouštěli celé portály ve WAP-u, a rozjížděli nákladné kampaně na jejich propagaci? A jak se Eurotel s tehdejším Radiomobilem hádali, zda je lepší portál Juice nebo Paegas WAP? Vzpomínám i na jednoho nejmenovaného senátora (abych nemusel říkat že šlo o Mirka Topolánka), který promptně převedl své osobní stránky také do WAPu.

Již tehdy mi ale neseděla představa, že jdu třeba po ulici nebo někde čekám, v ruce mobil s WAPem, a skrze něj si pročítám hluboké myšlenky politiků, čtu nějaký delší a náročnější text, či jen tak brouzdám webem apod. To vše za pochodu a z prťavého displeje mobilu?

No, nakonec to všechno dopadlo trochu jinak. WAP nezvítězil na celé čáře, jak si jeho propagátoři původně představovali. Ale také nezahynul. Dnes ho řada lidí používá a nedá na něj dopustit. Jen si musel najít své místo na slunci - a takové aplikace a služby, které má smysl používat na mobilu a "za pochodu". Tedy třeba krátké zprávy z domova i ze světa, nějaký ten messaging a emaily, případně vyhledání spojení apod. Obecně věci, které nesnesou odkladu a nevyžadují ani velký displej, ani delší soustředění uživatele.

S televizí v mobilu to vidím podobně. Zde jsme ještě ve stádiu jakési počáteční euforie, plné odvážných vizí a velkých očekávání. Ta se ale nejspíše nenaplní, a zákonitě dojde na fázi vystřízlivění. Teprve pak vykrystalizuje to, co je reálně použitelné a také reálně provozovatelné a prodejné. Co konkrétně to bude, není snadné předvídat. Přesto si dovolím trochu zavěštit ze stříbrné koule, a přitom využít i trochu inspirace z paralely s WAPem.

Jsou-li miniaturní displej a malá možnost diváka soustředit se záporem, v čem by naopak mohly být hlavní přednosti televize v mobilu? Napadají mne hned dvě věci. Jednou z nich je možnost aktuálního pohledu na něco, co nesnese odkladu. Třeba pohled na právě probíhající sportovní utkání, na které majitel mobilu nestihl zajít, nebo se na něj alespoň dívat z klidu domova, na plné obrazovce. Nebo nějaký zpravodajský šot, jednotlivý záběr či ucelenou obrazovou reportáž o aktuální události. Tady snad divák oželí menší kvalitu zobrazení a ztrátu detailnosti, vyváženou aktuálností.

Druhá přednost televize v mobilu, která mne napadá, má charakter kompenzace za to, že čtení textů na malém displeji, mnohdy ještě za pochodu, je dosti nepohodlné a nepraktické. Tak proč tyto texty nenechat číst nějakým moderátorem či moderátorkou?

Už tušíte kam mířím? K tomu, že televize v mobilu by mohla nejvíce uplatnit své přednosti při zprostředkování toku informací v hlasové (čtené) podobě, doprovázených obrazovými materiály, které dokládají, ilustrují či jinak doplňují čtené informace. Jinými slovy: při přenosu zpravodajského kanálu. Ten by mohl být něčím na způsob americké CNN či slovenské TA3, ale s grafikou uzpůsobenou miniaturním displejům. Tedy bez drobounkých titulků, které by majitel mobilu neměl šanci přečíst, bez malých běžících proužků s aktuálními zprávami (ticker-ů) a podobných věcí.

Naopak představa, že se na mobily přestěhují třeba filmové kanály (jako například HBO či Hallmark apod.), mi přijde opravdu nereálná. Ne snad kvůli tomu, že by se za takovéto kanály asi muselo platit. Spíše proto, že ke sledování klasických filmových a televizních děl, má-li toto poskytnout plnohodnotný divácký zážitek, je zapotřebí klid a možnost plně se soustředit na děj a jeho vnímání - a také dostatečně velký displej. Na takovéto věci si raději sednu doma, v klidu a pohodě, a podívám se na ně na klasické televizi. Nebo i na monitoru počítače, to už je jedno. Ale ne na prťavém displeji mobilu.