Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v lednu/únoru 2001
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b01/b0100002.php3

GPRS je "best effort"

Způsob fungování GPRS přenosů, naznačený v předchozích odstavcích, má skutečně nezaručený charakter - neboli charakter označovaný v angličtině jako "best- effort" (což se obvykle překládá jako fungování "na principu maximální snahy, ale nezaručeného výsledku"). Momentální přenosová rychlost GPRS přenosů totiž závisí nejen na kapacitních možnostech (celkovém počtu slotů) dané GSM buňky, ale také na okamžitém počtu hlasových a "datových" hovorů i na souběhu požadavků na GPRS přenosy od všech účastníků nacházejících se právě v dané buňce. Teoretické maximum je využití všech 8 slotů v rámci jednoho frekvenčního kanálu, minimem pak žádný slot a tedy nulová přenosová rychlost. Převedeno na kilobity za sekundu to odpovídá rozsahu od 0 do cca 115 kbps (v rámci každého slotu je při kódování úrovně CS2, které GPRS používá, možné dosáhnout rychlosti 13,4 kbps) .

V praxi ovšem rozhodují o maximální rychlosti i další faktory, kromě momentálně volného počtu slotů. Konkrétní mobilní terminály totiž zvládají používat současně jen určitý omezený počet slotů. Například mobilní telefony Motorola Timeport P7389i s podporou GPRS, se kterými Eurotel přišel na trh již kolem loňského Invexu, zvládají jen 2 sloty na downlinku a 1 na uplinku. To znamená, že uživatel takovéhoto telefonu může využít maximální rychlosti až 26,8 kbps směrem k sobě, a 13,4 kbps od sebe.

V zájmu úplnosti je ale nutné říci i to, že celá koncepce GPRS počítá také s možností jiného způsobu fungování, než jak bylo právě popsáno. Standardy GPRS počítají s tím, že operátoři mobilních sítí budou moci poskytovat uživatelům určité garance fungování GPRS přenosů, a uživatelé si sami budou moci volit úrovně těchto garancí. Důležité je ale zdůraznit, že jde standardy GPRS Phase II, jejichž implementaci lze očekávat nejdříve koncem roku 2001. Konkrétně jde o následujících pět tříd:

  1. Přednost (precendence) - vyjadřuje význam paketu (určuje, které pakety budou zahazovány jako první v případě kapacitních či jiných problémů)
  2. Spolehlivost (Reliability) - udává požadovanou úroveň spolehlivosti (týká se hlavně mechanismů detekce a opravy chyb)
  3. Zpoždění (Delay) - specifikuje maximální zpoždění při průchodu paketu skrz GPRS síť
  4. Maximální propustnost (Peak throughput) - maximální přenosová rychlost
  5. Střední propustnost - dlouhodobý průměr přenosové rychlosti

Jen pro ilustraci, o jaké hodnoty a o jakou variabilitu se může jednak - následující tabulka uvádí třídy přenosového zpoždění (delay), definované pro pakety velikosti 128 bytů a 1 KB, přičemž střední hodnota přenosového zpoždění je zde definována jednak jako průměr přes všechny pakety a jednak jako zpoždění 95 procent nejrychleji doručených paketů.

třída zpožděnívelikost paketu
128 octetů1024 octetů
průměrné přenosové zpoždění (sekund)přenosové zpoždění 95% paketů (sekund)přůměrné přenosové zpoždění (sekund)přenosové zpoždění 95% paketů (sekund)
1. (predictive)0,51,527
2. (predictive)5251575
3. (predictive)5025075375
4. (best effort)nespecifikováno
Tabulka: třídy zpoždění (zdroj)

V praxi samozřejmě bude záležet i na tom, jaké možnosti a podmínky nabídne operátor příslušné sítě. V době psaní tohoto článku (v prosinci 2000) nabízel v ČR GPRS služby pouze Eurotel, a to pouze ve variantě "best effort" (tj. bez jakýchkoli garancí). Do budoucna, až budou implementovány standardy GPRS Phase II, je asi možné očekávat že vyšší úrovně kvality GPRS přenosů se projeví i vyšší cenou, protože operátor spotřebovává na jejich realizaci více kapacitních zdrojů své sítě.