Nejnovější články
články [71...80]
[... celý článek ...]
Lupa,  2.1.2020
Rok 2019 v českém eGovernmentu: ve znamení legislativních příprav
V uplynulém roce se ze všeho nejvíce rodila nová legislativa. Ovšem dopady zákona o právu na digitální služby, bankovní identity, či třeba elektronizace daní, se projeví až v dalších letech.

[... celý článek ...]
Lupa,  16.12.2019
Jak funguje SONIA?
Stát nechce do svého systému elektronické identifikace pouštět ryze komerční poskytovatele služeb. Proto má pro ně vzniknout paralelní řešení, v jehož středu bude SOukromoprávní NIA, zkratkou SONIA.

[... celý článek ...]
Lupa,  10.12.2019
O čem je bankovní identita?
Jde vlastně o dvě věci v jednom: o rozšíření státem vybudovaného systému elektronické identifikace a o vybudování paralelního řešení, otevřeného pro komerční poskytovatele služeb.

[... celý článek ...]
Zprávy a informace ČKAIT,  8.12.2019
Není elektronický podpis jako elektronický podpis
Ačkoli by to tak mohlo vypadat, elektronické podpisy nejsou všechny stejné. Existuje jich více druhů a liší se zejména tím, jak moc se na ně můžeme spoléhat. Hlavně pokud jde o tzv. pravost podpisu, neboli o to, zda podpis skutečně vytvořil ten, koho považujeme za podepsanou osobu. Ale jde i o autenticitu podepsaného dokumentu - zda je přesně tím dokumentem, který byl původně podepsán, a nedošlo u něj k žádné změně, ani té sebemenší.

[... celý článek ...]
Lupa,  25.11.2019
Portál občana si pořídil komunikačního asistenta, jmenuje se Lev
Funguje pouze před vstupem do portálu (nikoli uvnitř) a řeší hlavně problematiku přihlašování. Spíše než chatbot je to interaktivní menu s výběrem předpřipravených možností dalších otázek.

[... celý článek ...]
Lupa,  11.11.2019
Zákon o právu na digitální služby prošel třetím čtením
Kromě dříve připraveného komplexního pozměňovacího návrhu přijali poslanci ve třetím čtení už jen drobná upřesnění. Dalšími kroky na cestě k digitalizaci zaúkolovali vládu, s termínem do 15. ledna 2020.

[... celý článek ...]
Lupa,  4.11.2019
Archi.gov.cz: kdo by měl zajišťovat digitální kontinuitu?
V minulosti se vkládaly velké naděje do tzv. vyvratitelné domněnky pravosti, která měla „právně eliminovat“ časová omezení v elektronických podpisech. Dnes už neplatí, a tak se některé oči upírají k § 562 odst. 2 nového občanského zákoníku.

[... celý článek ...]
Lupa,  29.10.2019
Archi.gov.cz: jak prokazovat autenticitu a pravost elektronických dokumentů
Obranou proti zastarávání a oslabování kryptografických algoritmů je použití jejich novějších a silnějších verzí. Obvykle formou přidání dalšího časového razítka (a také nezbytných validačních informací).

[... celý článek ...]
Lupa,  21.10.2019
Archi.gov.cz: konečně jasné slovo k digitální kontinuitě
Ministerstvo vnitra spustilo nový web o architektuře eGovernmentu. Vyjadřuje se na něm i k tomu, co a jak dělat s elektronickými dokumenty, aby si udržely svou průkaznost i po delší dobu.

[... celý článek ...]
Lupa,  24.9.2019
Zákon o právu na digitální služby míří do druhého čtení, opět se změnami
Jeho dosavadní podobu má nahradit komplexní pozměňovací návrh. Mj. chce z povinnosti poskytovat digitální služby vyjmout územní samosprávné celky při výkonu samostatné působnosti.