internetové terminály
Velkým šlágrem poslední doby jsou takzvané síťové počítače, někdy označované také jako internetové terminály. Jejich myšlenka souvisí s koncepcí tzv. proveditelného obsahu, o které jsme se zmiňovali již v hlavním článku v jeho závěru: po síti budou cestovat nejen "samotná" data, ale i vše potřebné pro jejich provedení. To, kam tato kombinace data+kód dorazí, pak může být poměrně jednoduché zařízení, schopné data i jejich doprovodný kód přijmout a spustit. Odsud také označení "internetový terminál", které má zdůraznit, že vše podstatné se v duchu nového výpočetního modelu (Network-Centric Computing) odehrává uvnitř sítě, zatímco na jejích okrajích jsou pouze relativně jednoduchá "zakončující" (terminálová) zařízení s omezenými funkcemi.
Někdy se takovýmto zařízením říká také Javovské terminály či Javovské stanice (Java stations) - to proto, že jazyk Java se dnes asi nejčastěji používá pro konkrétní "přibalení" kódu k datům, tak aby výsledný celek mohl cestovat sítí, doputovat na koncová zařízení (terminály, stanice), a zde byl spuštěn.
Teprve budoucnost ale ukáže, zda se internetové terminály, alias počítače NC skutečně prosadí. Na potřebu snížit náklady na správu a údržbu totiž mezitím zareagovala i dosavadní větev počítačů PC, a to filosofií NetPC (filosofií počítače PC, uzpůsobeného pro fungování v prostředí sítě a s minimalizovanými nároky na místní údržbu a správu). Budoucnost je tedy stále otevřená.