Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v září 2002
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b02/b0900013.php3

Fenomén "community networks"

Nasazení WLAN technologií v prostředích typů hotelů, letišť či konferenčních místností, stejně jako jejich nasazení v kancelářích i v domácnostech, má dobře definovanou cílovou skupinu a není příliš těžké si pro ně představit vhodný ekonomický model.

V úvahu ovšem připadají i jiná řešení. Například to, někdo bude provozovat určitý "hotspot" a jeho služby bude nabízet určitému okruhu uživatelům zcela zdarma. Nebo půjde o celou soustavu vzájemně provázaných hotspot-ů, které slouží k tomu, aby si lidé doslova "předávali" svou konektivitu (na principu kaskády) a dělili se o ni. Důvody mohou být různé - od čistě technického řešení, které nahrazuje absenci jiného vhodného druhu připojení v konkrétních lokalitách, až po komunitu lidí, kteří chtějí sdílet svou konektivitu mezi sebou. Odsud také zřejmě pochází obvyklé označení pro takovéto bezdrátové sítě: říká se jim "community network".

Příslušná komunita, provozující vlastní bezdrátovou síť WLAN tvořenou určitým počtem vzájemně provázaných hotspotů, může fungovat na běžném komerčním principu (být uzavřená, nabízet své služby za úplatu jen svým členům, s cílem společně pokrýt náklady). Pak jde v podstatě o "privátní ISP" pro uzavřený okruh klientů, vyznačující se specifickým technickým řešením.

Jinou možností je "otevřená komunita", která služby své sítě poskytuje zdarma a obvykle i apriorně neomezenému počtu uživatelů (ne co do počtu, ale co do možnosti stát se uživatelem). V rámci takovéto komunity se lidé v zásadě dělí o svou konektivitu s ostatními, a to bezplatně - obvykle z nadšení pro věc a z fandovství.

Jako příklad se může zmínit o jedné takovéto "community network" působící v ČR. Jde o síť CZFree.Net (domovská stránka na adrese http://czfree.net/), která již provozuje několik hotspotů v Praze a řadu dalších jich připravuje . O filosofii a cílech této sítě svědčí i následující citace z jejich dokumentu FAQ:

Co je CZFree.Net ?
CZFree.Net je projekt nové neziskové broadband telekomunikační sítě v České Republice, Praze. Síť je založena na filozofii přispěj a použij, kdokoliv se může na své náklady připojit, rozšířit tak síť a využívat společného fondu služeb. Sdílíme filozofii spřátelených sítí, které vznikají po celém světě.
Proč síť vznikla ?
Broadband služby, tedy širokopásmové internet/video/audio aplikace jsou dnes v rukou velkých telekomunikačních koncernů a ISP. Tento fakt se negativně projevuje v dostupnosti těchto služeb koncovým zákazníkům, kteří za ně musí zaplatit velké sumy. Vzniklá situace tak brání v rychlém rozvoji broadband technologií mezi širokou veřejnost. Naším cílem je vyvinout novou neziskovou platformu, spojující zájmy všech, kteří chtějí broadband služby na svém stole.
Co mi tedy CZFree.Net přinese, když se připojím ?
Všem, kdo budou participovat v síti, se otevírá možnost využití zdrojů sítě. Jde zejména o internet, video/audio, telefonii a transport dat, nebo jakoukoliv jinou aplikaci založenou na TCP/IP.
Kdo síť financuje ? Jak je zajištěno např. připojení k internetu ?
Jak již bylo řečeno, CZFree.Net je nezisková, její budování a financování zajišťují její členové. Připojení k internetu je realizováno taktéž členy, kteří mohou přes síť sdílet své zdroje, a společně financovat připojení k mnohem širšímu pásmu, než by bylo možné realizovat samostatně.
Není tedy CZFree.Net jen další ISP ?
Rozhodně ne. Naším cílem není dosažení zisku, nýbrž zlepšování služeb a snižování nákladů našich členů. Není zde žádná přidaná hodnota, veškeré výnosy míří do zajištění a zlepšení infrastruktury.

Komerční Wi-Fi už i v ČR?

V době psaní tohoto článku se objevily informace o záměru vybudovat první komerční Wi-Fi síť v ČR, a to v Praze. Její veřejný pilot by se měl rozeběhnout pravděpodobně v září, kdy by tato síť měla mít cca šestnáct hot-spotů pokrývajících oblasti Václavského náměstí a náměstí IP Pavlova. Do konce roku by se pokrytí této sítě mělo rozšířit na více jak 100 hot-spotů vykrývajících především exponované lokality v centru města, ale i některé sídlištní oblasti Prahy a také kupříkladu Ostravy.

Za projektem sítě WIA stojí firma VanCo.net, zabývající se výstavbou bezdrátové infrastruktury pro operátory mobilních a bezdrátových sítí (například pro společnost Nextra). Nejde tedy o žádného nováčka bez zkušeností s radiovou komunikací, či o amatérskou záležitost.

Na veřejnost se již dostaly i informace o uvažovaných cenách za služby Wi-Fi sítě WIA. Mělo by se jednat o zpoplatňování za objem přenesených dat, částkou v řádu 50 Kč za 100 MB dat. Je ale nutné počítat s tím, že propustnost sítě nebude garantována.

Wi-Fi jako "UMTS killer"?

Bezdrátové sítě WLAN, zejména na bázi standardu Wi-Fi (IEEE 802.3b) nejsou zajímavé pouze jako technické řešení. Jejich jednoduchost, praktická dostupnost, a přijatelná rychlost jim dávají obrovský potenciál, který má šanci pořádně "zamíchat kartami" ve významném sektoru telekomunikací. Jde o to, že sítě WLAN (ať již v dnešní podobě Wi-Fi či ve svých dalších budoucích podobách) mají šanci nabídnout koncovým uživatelům mnohé z toho, co si dosud slibovali od mobilních sítí 3. generace - především vysokou přenosovou rychlost kombinovanou s mobilitou. Pravda, půjde o jiný druh mobility než u sítí 3G - nebude plošná (ale vázaná jen na místa obvyklého výskytu uživatelů, kde je ekonomicky odůvodněné budovat přístupové body jako analogie základnových stanic), a nebude tolik podporovat skutečný pohyb (například práci při jízdě autem, s automatickým a rychlým roamingem, bez znatelného výpadku spojení). Navíc kvalita služeb (přenosová rychlost, celková propustnost) nebude garantována. Naproti tomu náklady na budování rozsáhlejších sítí WLAN veřejného charakteru budou relativně nízké.

Sítě 3G alias UMTS budou usilovat o podstatně větší dokonalost (plošnější mobilitu, větší podporu pohyb u uživatelů, garantované rychlosti atd.), ale budou za to platit opravdu podstatně vyššími náklady. Navíc budou sítě 3G zřejmě vždy provozovány v licenčním pásmu, což obnáší vysoké náklady na získání samotné licence, ale také skutečnost že provozovatelů (vlastníků licence) bude jen velmi málo. Naproti tomu dnes budované sítě WLAN pracují v bezlicenčním pásmu, a počet jejich provozovatelů tak není apriorně omezen. Těchto sítí tedy může vznikat podstatně více než sítí 3G, a budou si tak mnohem více vzájemně konkurovat (stejně tak se ale mohou ve stejném bezlicenčním pásmu vzájemně rušit). Rozhodující ale bude zájem uživatelů a jejich ochota využívat tyto sítě. Čemu dají uživatelé přednost - dokonalým ale drahým službám mobilních sítí 3G, nebo méně dokonalým ale podstatně lacinějším službám sítí WLAN?

Výsledek jistě ovlivní stupeň konkurence, který bude na trhu existovat - ale zcela určitě i to, že další technologický vývoj sítí WLAN se ubírá směrem ke garantovaným službám a provozu i v licenčním pásmu (5 GHz).