Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 11/95, 21. června 1995
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a95/a511k300.php3

CD-ROM ve formátu PCMCIA

Podařilo se vtěsnat čtecí zařízení kompaktních disků CD ROM o průměru 12 cm do karty PCMCIA velikosti 5,5 x 8,5 cm?

„Kdo dnes nemá CD-ROM, ten jako by nebyl" - tak by asi mohla znít aktuální parafráze jednoho často frekventovaného přísloví. Pravdou je, že dnes se při nejrůznějších příležitostech rozdávají místo původních disket hned celé disky CD-ROM. Stejně tak se tyto kompaktní disky s datovým obsahem přibalují i do časopisů, nemluvě již o běžných komerčních produktech, které se díky své velikosti již na nic jiného nevejdou, a tak se prodávají právě na discích CD-ROM. Pravdou je, že technologie CD-ROM se v našem počítačovém světě důkladně zabydlela, a dostala se do stádia běžné komodity - navíc poměrně laciné komodity. Vždyť výroba kompaktního disku v dostatečné velké sérii může přijít jen na několik málo korun.

Stejně tak je dnes velmi snadné zabudovat si do svého stolního počítače zařízení, umožňující číst kompaktní disky CD-ROM - tedy tzv. CD-ROM mechaniku. Nabídka takovýchto mechanik pro zabudování do běžných stolních počítačů je dnes poměrně široká, a jejich ceny již jsou také docela únosné. Nejlacinější mechaniku CD-ROM dnes pořídíte již za cenu kolem dvou tisíc korun (v jednorychlostním provedení), a ve dvourychlostním provedení stojí někde kolem čtyř tisíc.

Poněkud jiná je ale situace v oblasti přenosných počítačů v kategorii notebook, bez kterých dnes stále více lidí neudělá ani krok. V současné době se již začínají objevovat na trhu takové notebooky, které mají mechaniky CD-ROM v sobě zabudovány. I když lze očekávat, že do budoucna povede cesta právě tudy, zatím jde spíše o první vlaštovky, které jsou stále ještě poněkud drahé. Hlavně ale nejsou řešením pro takového uživatele, který již nějaký notebook vlastní, a nechce si právě kupovat nový. Jaké možnosti pak má takovýto uživatel, když potřebuje číst disky CD-ROM? Přitom asi nejspíše v terénu, kde nemá možnost připojit se k některému „stolnímu" počítači se zabudovanou mechanikou CD-ROM, nebo k počítačové síti, ve které je nabízen přístup ke sdíleným jednotkám CD-ROM.

Takovýto mobilní uživatel může samozřejmě sáhnout po některé mechanice CD-ROM v provedení pro paralelní port - neboli po takové mechanice, která s jeho notebookem bude komunikovat prostřednictvím běžného paralelního portu, určeného původně k připojování tiskáren. Produkty tohoto typu jsou již nějakou dobu na trhu, ale jsou většinou jen nouzovým řešením. To proto, že paralelní port většiny počítačů není pro takovéto účely stavěn. V běžném provedení je určen pouze pro výstup dat z počítače směrem ven, a přenos dat opačným směrem zvládá jen díky zajímavému „podfuku" - data směřující dovnitř počítače se přenáší po stavových vodičích, kterými by jinak tiskárna dávala počítači na vědomí, že jí došel papír, že je celkově připravena k tisku, že může převzít další znak k tisku apod. Takovýchto stavových vodičů, které je možné využít pro vstup dat, je ale velmi málo, a tak se vstupní data nemohou přenášet ani po celých bytech, nýbrž po ještě menších částech. A právě to je důvodem relativně malé propustnosti paralelního rozhraní, které bylo původně určeno jen jako jednosměrné. Určité zlepšení pak přináší tzv. rozšířený paralelní port (Extended Parallel Port, EPP), který na rozdíl od běžného paralelního portu umožňukje obrátit směr „toku dat" po svých datových vodičích tak, aby paralelní port mohl sloužit i jako vstupní. Nicméně ani to nemusí pro větší přenosové rychlosti stačit - nemluvě již o tom, že zdaleka ne každý počítač či notebook je vybaven paralelním portem v takovémto rozšířeném provedení.

Další alternativou je pak využít pro připojení mechaniky CD-ROM rozhraní PCMCIA, kterým jsou dnes standardně vybavovány snad všechny notebooky. Rozhraní PCMCIA je určeno právě pro takovéto účely - pro nejrůznější rozšiřování přenosných počítačů, včetně rozšíření o externí jednotky, připojované prostřednictvím připojovacích modulů ve formátu PCMCIA karet (které svou velikostí nápadně připomínají běžné kreditní karty, a jsou jen o něco málo tlustší).

Na trhu již samozřejmě existují mechaniky CD-ROM v externím provedení (neboli v samostatné „krabičce", s vlastním napájením), které pro své připojení k přenosnému počítači využívají připojovací modul ve formátu PCMCIA - zatímco běžné interní mechaniky CR-ROM, určené k zabudování do nepřenosných počítačů, se připojují buď přes existující rozhraní SCSI, nebo prostřednictvím vlastních adaptérů ve formě karet pro sběrnice ISA apod.

Jedna z takovýchto přenosných mechanik nyní přistála i na mém stole, k vyzkoušení a k recenzi. Jde o mechaniku, které se plným jménem jmenuje „KXL-D720", lidově „PCMCIA CD-ROM Player", a jejím výrobcem je firma Panasonic. Provedení, silně připomínající walkmany v provedení CD-ROM, vidíte na obrázku. Z důležitých informací je asi vhodné uvést, že je dvourychlostní (tzv. double speed), podle údajů výrobce pracuje s přenosovou rychlostí 300 KB/sek., a s přístupovou dobou 295 ms. , přičemž je vybavena paměťovým bufferem o velikosti 128 KB. Lze ji provozovat buď na baterie (6 tužkových), nebo přímo ze sítě 220 V, prostřednictvím síťového adaptéru (je součástí dodávky). Pro její připojení k počítači budete potřebovat jedno rozhraní PCMCIA pro karty typu II (tj. ty „středně tlusté"). Číst, resp. přehrávat pak budete moci prakticky vše v provedení CD-ROM, včetně audio CD disků - mechanika má výstup na sluchátka s běžným konektorem (jack) a regulaci hlasitosti, a může tedy být použita i jako běžný walkman. Sluchátka však nejsou součástí dodávky. Audio výstup samozřejmě můžete využít i pro připojení mechaniky CD-ROM ke zvukové kartě, máte-li ji ve svém notebooku zabudovánu. Podporován je i formát Photo CD Multisession a další.

Další důležitou skutečností je to, že vlastní mechanika KXL-D720 komunikuje se svým okolím prostřednictvím rozhraní SCSI, konkrétně SCSI-2. Karta PCMCIA, prostřednictvím které se mechanika standardně připojuje k přenosnému počítači, je tedy vlastně SCSI adaptérem v provedení PCMCIA, a je možné ji využít i pro připojování jiných zařízení s rozhraním SCSI, než jen popisované mechaniky CD-ROM. Přitom tuto samotnou mechaniku můžete připojit i ke kterémukoli jinému rozhraní SCSI (obsluhovanému ovladačem ASPI) - například k tomu, které již máte zabudováno do svého stolního počítače. Vyzkoušel jsem to, a fungovalo to bez problémů.

Pokud jde o praktickou stránku věci, při používání jednotky KXL-D720 jsem nenarazil na žádné problémy. Ačkoli mám velmi špatné zkušenosti s rozhraním PCMCIA na svém notebooku (trvalo mi téměř půl roku, než jsem jej dostatečně vyladil pro použití běžné síťové karty pro Ethernet, v provedení PCMCIA), tentokráte vše proběhlo hladce. A to i přesto, že jsem nechal instalační program, aby se popral s „holým" rozhraním PCMCIA, kolem kterého jsem odstranil všechny možné ovladače. Programové vybavení, dodávané spolu s mechanikou a její připojovací kartou PCMCIA, dokáže jít „až na holé železo", a rozhraní PCMCIA si obsloužit úplně samo, prostřednictvím jediného rezidentního programu (ale zřejmě jen tam, kde je toto rozhraní realizováno tzv. chipsetem Intel 82365 či plně kompatibilním způsobem) - což je doslova balzám na obvyklé problémy s příliš velkým objemem rezidentních programů, které zajišťují standardní obsluhu rozhraní PCMCIA a realizují služby Card Services a Socket Services. Samozřejmě i nad těmito službami dokáže ovladač mechaniky CD-ROM pracovat (prostřednictvím jiného rezidentního programu). První možnost (tj. vlastní obsluha PCMCIA rozhraní) je jistě optimální v situaci, kdy je nutné šetřit konvenční pamětí, a kdy nedochází k průběžné výměně karet v PCMCIA slotu za chodu počítače. Druhá varianta (rozhraní PCMCIA si obsluhují standardní ovladače) je pak nutná v případě, kdy budete za chodu měnit karty v PCMCIA slotu, nebo v případě „nestandardního" rozhraní PCMCIA (tj. s jiným chipsetem než Intel 82365).

Cena popisované mechaniky CD-ROM. včetně PCMCIA karty, je 10 990.- Kč (pro koncového uživatele). K recenzi ji zapůjčila firma TESPO s.r.o.