Stalo se: Invex ante portas
Před pěti lety byla na Invexu představena koncepce rodícího se ministerstva informatiky, i jeho hlavní plány a cíle. Letos, již po rozprášení samostatného resortu informatiky, se na Invexu bude znovu řešit stále stejná původní otázka: je informatika pro ČR vůbec potřebná? Máme o ni zájem? Nebo budeme raději jen velkou montážní dílnou?
Letošní, v pořadí již 17. ročník veletrhu Invex, který zítra začíná v Brně, je v řadě ohledů specifický. Například už tím, že se odehrává až ve druhé polovině října, konkrétně od 23. do 27.10.2007. Až dosud se totiž Invexy konaly spíše v první polovině měsíce října, a stejně tak tomu bude i do budoucna. V příštím roce má Invex začít 7.10.(2008), o rok později pak 6.10.(2009), a ještě o rok později má začít dokonce již 5.10.(2010).
Dalším letošním specifikem je to, že celý veletrh začíná až v úterý, a nikoli v pondělí, jako tomu bylo zvykem doposud. Organizátoři to vysvětlují tím, že pondělní začátek není úplně ideální hned z více důvodů, včetně dopravních či návratů do zaměstnání z víkendů. A tak to letos zkouší jinak. Navíc s dalším prvkem neurčitosti, kterým je víkend, zakončený státním svátkem. A to ještě na základních a středních školách mají ve čtvrtek a v pátek volno, díky podzimním prázdninám.
Co to udělá s návštěvností, je asi otevřenou otázkou – může ji to zvýšit, stejně jako snížit. Organizátoři se již nechali slyšet, že i letos očekávají přes 100 000 návštěvníků (když vloni jich bylo 104.117). Na pátek a sobotu navíc chystají zvýhodněné rodinné vstupné, ve výši 380 Kč (za 2 dospělé a 2 děti do 15 let). Jinak počínaje čtvrtkem přijde celodenní vstupenka na 200 Kč, a zlevněná na 100 Kč.
Přitom návštěvníci, kteří si pořídí rodinnou vstupenku, prý dostanou i „digitální filmový dárek“. Co přesně to bude, mi není známo. Ale má to souviset s tím, že přesně před 10 lety – na Invexu 1997 – představila společnost Digital Media Production první české DVD, a to s filmem Kolja. Letos pak pořadatelé avizují, že toto výročí oslaví „vydáním prvního českého HD DVD“. Příležitost k tomu určitě najdou v rámci Digitexu, který i letos (ale teprve potřetí) probíhá souběžně s Invexem a zaměřuje se na zábavu pro širší veřejnost.
Invex před 10 lety
Když už jsme u kulatých výročí, nedá mi to nepřipomenout, co dalšího se odehrálo na Invexu 1997, kromě premiéry prvního českého DVD.
Tak například: v roce 1997 na Invexu vybuchla bomba. Naštěstí jen marketingová, protože právě tak inzerovala svůj hodně specifický produkt firma MRP Electronics. Jeho podstatou přitom nebylo nic jiného, než nástroj pro spamování: poštovní robot a databáze 30 000 emailových adres, pro hromadné rozesílání spamů.
Byl to jeden z prvních milníků v historii spammingu a boje proti němu v ČR, a už tehdy přinesl ostře odmítavou reakci části uživatelské veřejnosti (podrobněji). Jedním z konkrétních důsledků bylo i následné zřízení prvního českého antispamového serveru (antispam.cz), který se snažil bojovat proti tomuto nešvaru zejména cestou osvěty.
Další zajímavou událost, která se odehrála na Invexu 1997, si dovolím uvést citací ze svého tehdejšího článku:
Pozvednout vlajku internetové osvěty a eliminovat neinformovanost a nevzdělanost na tomto poli se rozhodli v Českomoravském Profitu - týdeníku, který se Internetu věnuje pravidelně, a má blízko také k podnikatelské sféře, která by právě z Internetu mohla velmi výrazně těžit. Konkrétním návrhem Profitu je uspořádat širokou společenskou kampaň, s názvem "Březen, měsíc Internetu".
Vzpomínáte? Tehdy ještě Jaroslav Winter i Irina Zálišová pracovali pro Českomoravský Profit, a pomáhal jim ještě Miroslav Forman z agentury Elisa. Právě na Invexu 1997 oznámili svůj záměr uspořádat kampaň „Březen, měsíc Internetu“, a již v březnu 1998 úspěšně proběhl její první ročník. Jak se kampaň BMI, alias „Březen, měsíc Interentu“ dále vyvíjela, nejspíše dobře víte. Pokud ne, zde je malá rekapitulace formou letošního interview s Jaroslavem Winterem.
Nebo další akce z Invexu v roce 1997: poprvé se zde představila „Skupina 98“, jako „iniciativní skupina pro liberalizaci telekomunikací“. Její název byl odvozen od toho, že chtěli dosáhnout liberalizace našeho telekomunikačního trhu již k roku 1998, a ne až k začátku roku 2001, kdy měl skončit tehdejší monopol SPT Telecomu na hlasové služby. Dnes už víme, že tato iniciativa úspěšná nebyla.
Z význačných hostů, kteří v roce 1997 navštívili Invex, je třeba jmenovat na prvním místě známou americkou podnikatelku a autorku Ester Dysonovou. Z našich představitelů pak tehdejšího předsedu Senátu Petra Pitharta, či šéfa Úřadu pro státní informační systém Igora Němce.
Specifickým vystavovatelem na Invexu 1997 pak byla Policie ČR, spolu s ministerstvem vnitra ČR. Ta měla na Invexu 1997 poprvé svůj stánek, a angažovala se hlavně v oblasti boje proti softwarovému pirátství. Přitom vystupovala společně i s organizací BSA (Business Software Alliance).
Invex před 5 lety
Přeskočme nyní rovných 5 let a podívejme se na to, čím byl zajímavý Invex 2002. Například tím, že se konal už po tehdejších parlamentních volbách, a vítězná koalice politických stran se již shodla na záměru zřídit samostatné Ministerstvo informatiky ČR (k 1.1.2003).
Invex 2002 se proto nesl ve znamení příprav na vznik nového „konvergovaného“ resortu informatiky, který měl převzít, a také skutečně převzal, gesci jak v oblasti telekomunikací, tak i v oblasti e-governmentu a informatizace veřejné správy, v oblasti elektronického podpisu, či poštovních služeb. Vladimír Mlynář, budoucí ministr informatiky (ale v říjnu 2002 ještě ministr bez portfeje), byl na Invexu 2002 doslova na roztrhání: nejen že veletrh slavnostně zahajoval, ale své záměry a plány postupně prezentoval v rámci doprovodného programu na jedné konferenci za druhou (podrobněji).
Do dění na Invexu 2002 se ale promítaly i další události, odehrávající se „vně“ jeho hranic. Tak například generální dodavatel nechvalně známého projektu Internet do škol se zde prezentoval sloganem „Invex 2001: slíbeno, Invex 2002: splněno!“ (podrobněji). Návštěvníci Invexu se ale mohli v rámci doprovodného programu seznámit i s tím, jak vypadal původní projekt a co a jak zamýšleli jeho původní autoři (podrobněji). Mohli si pak sami srovnat, co a jak bylo původně požadováno a co byl nakonec realizováno.
A ještě jedna zajímavost z Invexu 2002: premiéru zde měla služba Fayn, nabízející telefonování na bázi VOIP. Ne že by to byl úplně první VOIP na našem trhu, ale po službách jako Paegas Internet Call, Net2Phone, RedCall či PhoneGlobe, zaměřených na dálkové hovory, to byla první reálná alternativa ke klasické telefonii, použitelná i pro tuzemské hovory.
Invex 2007
Pojďme nyní už do současnosti. Letošní Invex se opět koná ve zcela jiném „vnějším prostředí“, což je samozřejmě dáno tím, kam jsme se za posledních pět let posunuli.
Česká republika se v mezidobí stala velkým montážním závodem. Montují se u nás hlavně auta, a v menší míře i stolní počítače. Ale klíčové technologie, stejně jako odpovídající know-how, sídlí někde úplně jinde. A až držitelé tohoto know-how seznají, že jinde se jejich montážním kapacitám bude dařit lépe, jednoduše se tam přesunou.
Pomoci přežít by nám mohly informační technologie. Jenže to bychom se už museli jednou rozhodnout, zda na ně chceme vsadit, či zda nás až tak nezajímají. A ne se pořád dokola ptát, zda jsou pro nás důležité, zda je chceme, a zda by je stát měl nějak podporovat. A každý rok (nejen na Invexu) pořádat konference, které budou na takovéto prvotní otázky znovu hledat odpověď.
Na letošním Invexu se takováto „hledací“ konference jmenuje Invex Inside ICT Summit, a pořádá ji BVV spolu s časopisem Inside. A už jen perex tiskové zprávy, ohlašující tuto konferenci, říká vše:
Nebývá zvykem pochybovat o důležitosti informačních a komunikačních technologií – a už vůbec ne na nejdůležitější oborové akci roku. Přesto je hlavní konferenční událost veletrhu věnována velmi nepříjemné otázce: je informatika v ČR tak důležitá, jak si lidé uvnitř oboru myslí?
Také konkrétní kroky, které se v poslední době odehrály, o něčem vypovídají:
- samostatné ministerstvo informatiky bylo „úspěšně“ zrušeno, a jeho kompetence si rozebraly jiné resorty,
- Státní informační a komunikační politika (alias eČesko 2006) už překročila svou životnost, plánovanou do konce roku 2006, a nová koncepce není na obzoru
- Národní program počítačové gramotnosti (NPPG) byl zrušen bez náhrady
- Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) je v troskách, a stát nemá na to, aby školám přispěl na jejich připojení k Internetu
Určité naděje se vkládaly do nově zřízené Rady vlády pro informační společnost, která by díky přímému zastoupení „nejmocnějších“ (premiéra, ministrů vnitra, financí a průmyslu a obchodu) mohla zprostředkovat tolik potřebný „high-level commitment“, a kromě příprav koncepcí dokázala zajistit i jejich prosazení napříč resorty.
Jenže od svého ustavení v dubnu 2007, a jmenování svých členů v květnu 2007, se Rada sešla všehovšudy jen jednou, a to velmi nedávno (15.10.2005). A o tom, co a jak se na prvním zasedání řešilo a s jakým výsledkem, se zatím neví, protože avizovaná tisková zpráva z tohoto zasedání dosud vydána nebyla.
Naopak, přišla i dvě trapná faux-pas. Například nedávná prestižní konference tel.con spectrum 2007 měla začínat právě vystoupením zástupce Rady vlády pro informační společnost, s příspěvkem na téma „Nové vize informatiky v ČR“. Nikdo z Rady se k tomu ale neuvolil, a tak musel být původně dojednaný program na poslední chvíli změněn, vypuštěním úvodního vystoupení.
Obdobně zřejmě dopadli i organizátoři Invexu, kteří ještě počátkem října rozesílali novinářům tiskovou zprávu s názvem „INVEX více zaměřen na státní správu – přichází E-vize krajů, měst a obcí“, informující o další z konferencí, konaných v rámci doprovodného programu letošního Invexu. Ve své původní verzi, kterou dodnes najdete například na Měšci, obsahovala tato tisková zpráva i následující větičku:
Navíc nově sestavená Rada vlády pro informační společnost (RVIS) bude zasedat poprvé právě těsně před Invexem a určitě by nejen Invexu slušela prezentace očekávané VIZE ČR v eGovermentu.
Pozdější verze téže tiskové zprávy, kterou najdete mj. i na webu pořadatelů Invexu, už tuto větu neobsahuje. Stejně tak avizovaný program konference žádné vystoupení za Radu vlády neobsahuje.
Co tedy nakonec na letošním Invexu uslyšíme? Jen další vyhýbavou odpověď na stále stejnou otázku o potřebnosti ICT? Nebo ani tu? A co Rada vlády pro informační společnost: už se konečně představí a řekne, co a jak dělá?
Co přinese letošní Invex?
Pojďme nyní již stručně k dalším zajímavostem, které souvisí s konáním letošního Invexu. Co zajímavého by se zde mělo odehrát či představit z oblasti elektronických komunikací?
Když už jsem zmiňoval službu Fayn, která měla před pěti lety na Invexu svou premiéru: na letošek slibuje společnost FAYN Telecommunications „kompletní inovaci služby, která přinese bohatší a kvalitnější služby za ještě výhodnějších podmínek“. Fakticky by se zřejmě mělo jednat o ukončení již dříve započatého přechodu z původního řešení na bázi H.323 na modernější protokol SIP.
A ještě jednou k telefonování na bázi VOIP: jeho hlavní poskytovatelé jsou vesměs „velmi mladí“, a nejsou zařazeni ve stávajících strukturách, sdružujících tradiční telekomunikační operátory (jako například asociace APVTS či APMS). A tak bylo jen otázkou času, kdy si vytvoří vlastní asociaci, která by zastupovala a prosazovala jejich zájmy.
Příslušný okamžik nyní nadešel, a nová Asociace operátorů digitální telefonie (AODT), se statutem z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob) se představí právě na letošním Invexu, na tiskové konferenci ve středu 24.10.2007, v tiskovém centru pavilonu G1, od 10:30. Zakládajícími členy AODT jsou společnosti
- Český bezdrát
- Fayn Telecommunications
- IPEX
- MATTES AD (802.cz)
- Voinet.
Podmínkou pro řádné členství v nové asociaci je „příděl nejméně sedmdesáti tisíc geografických telefonních čísel, na území alespoň tří telefonních obvodů“, a pak také závazek „vzájemného propojení své sítě a/nebo služby se sítí a/nebo službou ostatních řádných členů Asociace, za poplatky maximálně ve výši 50% regulované ceny“.
Své vystoupení na Invexu již ohlásil také Český statistický úřad, který zde hodlá prezentovat výsledky svého šetření na téma „Informační a komunikační technologie v domácnostech a mezi jednotlivci 2007“.
Celkově ale bude oblast (bývalých) telekomunikacích na letošním Invexu zřejmě na ústupu. Ostatně, i pořadatelé ve svých tiskových zprávách diplomaticky hovoří o to „mírném poklesu v segmentu telekomunikací“. V případě segmentu digitální zábavy pak hovoří dokonce o razantnějším poklesu, s tím že oproti roku 2006 bude chybět celý jeden herní pavilon. V oblasti televizní zábavy zřejmě bude letošnímu Invexu vévodit vysoké rozlišení, navazující na probíhající digitalizaci.
Naopak se na letošní Invex ve větší míře dostanu vystavovatelé a akce, které patří spíše do jiných oborů, nebo někam na pomezí mezi ICT a jiné obory. Třeba jako seminář ČEZu o energiích budoucnosti, věnovaný alternativním zdrojům. Či již třetí ročník přehlídky franchisingových příležitostí (nic proti nim), které se ale v drtivé většině nijak netýkají toho, na co je Invex zaměřen. Pokračovat bude v rámci Invexu také již tradiční Job Fair, zaměřený na personalistiku, resp. na hledání zaměstnání. Letos ve spolupráci se serverem sprace.cz, a s rozšířením záběru i na pracovní příležitosti pro IT i v oblasti strojírenství.
A ještě jedna zajímavost na závěr: po celý letošní Invex bude v Kongresovém centru (sál E) prezentován program „Senioři komunikují“. Jde o „vzdělávací program pro seniory, kteří doposud neměli příležitost se s moderními komunikačními prostředky uživatelsky seznámit“, který organizuje Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. Že by náhrada za zrušený Národní program počítačové gramotnosti, který fakticky vzdělával také hlavně seniory, IT technologiemi dosud nepostižené? I se systémem externích školitelů (zde: realizátorů), kteří zajišťují příslušné kurzy v různých lokalitách po celé ČR.