Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v únoru 2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0101004.php3

Kolik by mohlo ADSL stát koncového zákazníka

Ceny, uvedené v předchozím odstavci, jsou pouze cenami "vstupů" toho operátora, který bude poskytovat své služby koncovým zákazníkům, a stále ještě neobsahují to nejhlavnější, kvůli čemuž si lidé budou ADSL připojení zřizovat: samotný přístup k Internet. Kromě toho si poskytovatel bude jistě chtít připočítat i nějakou marži, resp. generovat nějaký zisk, a ne pouze pokrývat své náklady. Jak vysoká by tedy mohla být cena pro koncového uživatele?

Vezmeme-li nejpomalejší variantu (192/64 kbps), s největším overbookingem (1:50), pak začínáme na 989,- Kč měsíčně jen za samotný přenos. K tomu je třeba přičíst 150 Kč měsíčně na pronájem modemu, a pak alikvotní část nákladů na službu Carrier IP. K tomu je dále třeba připočítat vlastní cenu za přístup k Internetu, plus marži poskytovatele. Na kolik to celé vyjde?

Soudě podle odhadů, pocházejících z tábora alternativních operátorů, mohla by se při této ceně vstupů (u této rychlostní varianty) pohybovat koncová cena někde kolem 1700 až 1800 Kč (vše bez DPH!!). Naopak odhady ze strany Telecomu hovoří o částce kolem 1450,- až 1500,- Kč měsíčně.

Tyto odhady cen, za nejpomalejší variantu 192/64 kbps s vysokým overbookingem, naznačují že v ČR bychom měli stále nejdražší (a nejpomalejší) ADSL nejen ze zemí OECD, ale i z okolních zemí. Srovnání ukazuje následující tabulka (zdroj: www.internetprovsechny.cz, za ČR je uvedena ještě cena IOL Platinum, všechny ostatní cenu jsou za připojení bez omezení objemu přenesených dat):

Co bude dál?

V době psaní tohoto článku, na přelomu ledna a února 2003, ještě probíhala jednání o první verzi velkoobchodní nabídky ADSL. A to i přesto, že alternativní operátoři tuto podobu nabídky odmítli, jako pro ně nepřijatelnou. Jejich argumentem bylo mj. to, že

nabídka neodpovídá zásadám stanoveným Českým telekomunikačním úřadem s ohledem na zachování řádného tržního prostředí a ochranu práv koncových uživatelů.

Jednou z konkrétních výtek pak bylo i to, že nabízí pouze připojení a nikoli propojení:

Referenční nabídka, která měla představovat tolik očekávanou velkoobchodní nabídku propojení na využití širokopásmového přístupu s využitím technologie xDSL, obsahuje pouze nabídku na připojení a není v předložené podobě akceptovatelná, neboť brání plnému rozvoji a poskytování služeb založených na technologii ADSL v České republice, a v případě zavedení by znatelně poškozovala zájmy uživatelů telekomunikačních služeb.

Tímto odmítnutím výchozí podoby nabídky ze strany alternativních operátorů naštěstí nedošlo k zastavení rozhovorů a dalších jednání o ADSL, která musí řešit kromě ceny i celou řadu dalších, již techničtějších aspektů. Do probíhajících jednání svým způsobem vstoupil i ministr informatiky Vladimír Mlynář, který koncem ledna vydal toto své prohlášení:

"Ministr informatiky jednal o zprovoznění ADSL
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se ve středu 29. 1. 2003 sešel - po zasedání nového představenstva Českého Telecomu - s předsedou představenstva Ondřejem Felixem. Tématem schůzky byla jednání o zahájení komerčního provozu ADSL a postup jednání Českého Telecomu s alternativními operátory. Ministr Mlynář konstatoval mimořádný zájem vlády na urychleném zprovoznění ADSL pro občany a požádal předsedu představenstva, aby příslušná jednání byla ukončena do poloviny února. 'Další komplikace a odklady ve věci ADSL už nejsou možné. Pokud do měsíce nedojde k dohodě, využiji všech možností, které mi dává zákon,' řekl po jednání Vladimír Mlynář."

Až budete číst tyto řádky, bude již nejspíše známo, jak vše dopadlo - a hlavně zda ADSL je reálně na trhu, zda je dostupné tak kde je po něm poptávka, a za jakou cenu. Nebo zda vše dopadlo zase nějak jinak.