V pondělí se otevírají brány eCity!Dokončovací práce na stavbě eCity finišují a vše se chystá na slavnostní otevření - bezprostředně po půlnoci z neděle na pondělí, v první sekundě dne 1. března 1999. Novinářům byly představeny některé detaily z organizace života ve městě a naznačeno bylo také, kdo by se mohl stát prvním starostou eCity. Ve čtvrtek 25. února se uskutečnila další tisková konference, na které organizátoři projektu - Expandia banka, s hlavními partnery Radiomobilem a SPT Telecomem (IOL) - představili definitivní podobu virtuálního města eCity (o jeho podstatě a cílech viz např. zde). Ulicemi virtuálního města provázel přítomné herec Pavel Anděl (který na ČT1 uvádí pravidelné sobotní noční pořady Noc s Andělem), za odborné asistence technického ředitele Expandia banky pana Tomáše Kaly, který vše názorně předváděl.
Vstoupit do eCity a žít v něm bude možné ve dvou rolích - v roli návštěvníka a v roli obyvatele. Rozdíl mezi nimi je v tom, že obyvatel musí sdělit svou skutečnou identitu, včetně své adresy, a díky tomu se pak může účastnit různých her i vyhrávat v nich a získávat ceny (a například jeho adresa je nutná k předání ceny). Naproti tomu "návštěvník" může zůstat mnohem více anonymní, nemusí uvádět své osobní údaje, ale na druhé straně se tím zbavuje všech možností "čerpání" eventuelních hmotných výhod. Obyvatelé se do eCity musí nejprve nastěhovat, což vyžaduje zadání požadovaných osobních údajů a z druhé strany obnáší přidělení klientského čísla, PINu, a zřízení osobního účtu u místní Expandia banky, včetně kulaté sumičky půl milionu, která se na každém novém účtu objeví - ovšem jen ve virtuálních eKorunách. Tak se totiž jmenuje oficiální měna města eCity (s pouze dvoupísmennou zkratkou EK, zatímco skutečné měny mají zkratky třípísmenné, např. CZK, DEM či USD). Nastěhování do eCity přitom bude možné i telefonicky, prostřednictvím Zelené linky (0800 110 120), například pro ty, kteří ještě nemají přístup k Internetu. Přitom po nastěhování noví obyvatelé eCity dostanou i fyzický osobní doklad - identifikační kartičku se základními údaji (např. klientským číslem), která jim přijde na zadanou adresu běžnou listovní poštou. Na tiskové konferenci byly poprvé představeny i detaily života ve městě. Názorně bylo předvedeno například to, jak si nový obyvatel eCity může pořídit bydlení - může si vybrat z několika lokalit (pamatováno je i na klasická paneláková sídliště), a ze dvou variant interiéru - ty si může prohlédnout pomocí interaktivního prostorového videa (podobně, jako je na některých serverech v Internetu nabízena například prohlídka interiéru automobilů). Za byt je samozřejmě nutné zaplatit - samozřejmě z účtu u místní Expandia banky, v eKorunách, způsobem identickým jako v případě placení u reálné Expandia banky. Pouze s jediným rozdílem, kterým je elektronický klíč: zatímco u reálné banky a reálných peněz je i elektronický klíč reálný, v eCity je elektronický klíč virtuální - vyobrazený ve formě funkčního appletu na WWW stránkách vašeho účtu. Jeho princip a způsob práce s ním jsou samozřejmě identické. Související zajímavostí je i funkční applet v podobě mobilního telefonu, na kterém si také lze vyzkoušet všechny možnosti využití "fyzických" mobilů.
Kromě úvodní půlmiliónové sumy další prostředky získáváte prací, jako plat za činnost, kterou vykonáváte na různých úrovních "kariérního žebříčku" - začínáte jako asistent a můžete stoupat na vyšší funkce (např. ředitel), až po nejvyšší stupínek, tzv. rentiéra. Každý stupínek má přitom stanoven konkrétní plat i velikost daní, které je nutné platit, ale další detaily "kariérního řádu" nebyly rozebírány. Jde přitom o jednu z her v rámci eCity (s příznačným názvem Kariéra), s pevně stanovenými pravidly i výstupy - například rentiéři jsou zařazováni do slosování o opravdu hodnotné (a nevirtuální) ceny. Další hrou je tzv. hlavní hra, pro kterou je postupně vyhlašováno 24 úkolů (1x vždy za 14 dní, tedy celkem 8krát, pokaždé se 3 úkoly). Teprve po splnění všech úkolů je účastník zařazen do závěrečného slosování (které proběhne 30 června, a lze v něm vyhrát až možnost nákupu reálného zboží v hodnotě 100 000,- korun). V této souvislosti je jistě zajímavá informace, která při dřívějších tiskových konferencích nebyla příliš zdůrazňována - že celý projekt je zatím naplánován na období 1. března až 30. června, přičemž pokračování je dle tiskové zprávy možné (a podle diskuse dosti pravděpodobné). Nicméně systém her je naplánován v tomto časovém horizontu. Kromě této hlavní hry, která vyvrcholí až v závěru celého čtyřměsíčního období, bude probíhat ještě další hra, se samostatnými soutěžními koly, které vyvrcholí slosováním každých 14 dní (a poté se vždy hraje "od začátku"). Hraje se přitom o hodnotné a reálné ceny, například o značkové oblečení a obuv, kožené tašky, elektroniku či poukázky na odběr zboží v hodnotě desítek tisíc korun). V každém kole se přitom řeší úkoly, které spočívají například v rychlém vyhledání určité služby, zboží či informace (a cílem soutěže samozřejmě je to, aby se uživatel přitažlivou formou seznamoval s možnostmi Internetu a stylem "života v síti"). Ještě další možností výhry jsou denní slosování - každý kdo v kterýkoli den "vstoupí" do eCity (jako obyvatel, tj. včetně zadání svého klientského čísla), je zařazen do slosování o drobné ceny (např. CD, trička, čepice atd.).
Zajímavostí, která na tiskové konferenci zazněla spíše neplánovaně, v odpovědi na jeden z dotazů z pléna, byla informace o možném čestném starostovi virtuálního města eCity. Měl by se jím stát člověk, jehož celoživotní kariéra jakoby symbolizovala průkopnický charakter celého projektu eCity - jde o vynálezce telekomunikační družice, spisovatele a vědce Arthura C. Clarka.
|