Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 22/96, 28. května 1996
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a96/a622k140.php3

Volby na Internetu

Naše toulání po seznamech tuzemských internetových zdrojů dnes vyjímečně přerušíme, abychom mohli reagovat na velmi aktuální událost - nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Zkusme se podívat, jak se předvolební kampaň promítla do našeho domácího Internetu.

Internet dnes proniká skutečně do všech oblastí lidského života, a tudíž i do politiky a voleb. Stává se jedním z kanálů, prostřednictvím kterých mohou jednotliví politici i celé politické strany oslovovat své potenciální voliče v rámci svých předvolebních kampaní. U nás je tato možnost zatím spíše jakýmsi zajímavým doplňkem či experimentem, ale do budoucna lze zřejmě počítat s mnohem větším významem této formy předvolební agitace. Prozatím je totiž procento potenciálních voličů s přístupem k Internetu asi stále příliš malé. Ale pozor, pánové a dámy, kteří se živíte politikou - celá záležitost může fungovat i opačným směrem. Technicky není žádným problémem, aby váš volič byl prostřednictvím Internetu velmi přesně a aktuálně informován o vašich skutcích, o každém vašem jednotlivém hlasování, předkládaných návrzích a dalších činnostech. Mladá fronta Dnes nedávno v jednom zajímavém článku uvedla, že právě toto se u nás připravuje již pro nadcházející volební období (ale konkrétní zdroj tam nebyl uveden). Lze ale očekávat, že tyto informace bude poskytovat přímo WWW server Poslanecké sněmovny, s adresou http://www.psp.cz. Již dnes jsou tam nabízeny zajímavé údaje o stávajících poslancích.

Vraťme se ale zpět k samotným volbám - parlamentní WWW server v tomto ohledu nabízí jen texty příslušných zákonů a ústavu ČR. Pro skutečnou předvolební agitaci tedy musíme zamířit jinam - například na WWW server společnosti Video On Line. Ta svůj záměr poskytnout prostor pro předvolební kampaň signalizovala dlouho dopředu. Již na tiskové konferenci, kterou italský Video On Line zahajoval své internetové aktivity v ČR, bylo oznámeno že hodlá poskytnout na svém WWW serveru zdarma stránky všem kandidujícím politickým stranám, které o to projeví zájem. Na dnešním prvním obrázku [GIF1] vidíte domovskou stránku celé předvolební „expozice" na WWW serveru Video On LIne. Jak si můžete sami povšimnout, zastoupeny jsou zde jen některé z kandidujících stran (zřejmě ty, které byly ochotny poskytnout podklady pro vytvoření svých stránek). Na dalších dvou obrázcích [GIF2,GIF3] pak vidíte domovské stránky dvou stran (ne tak úplně náhodně vybraných). Například ODS zde vystavuje svůj kompletní politický program, ale je zde i stručné představení ODS z pera Václava Klause. Nabízeny jsou i další užitečné informace, včetně seznamu stávajících poslanců za ODS a jejich zařazení do jednotlivých výborů sněmovny. Kandidátku ODS do nových voleb jsem ale hledal marně. Tu jsem bez problémů našel u ČSSD, ale tam jsem zase marně hledal něco o jejich volebním programu.

Další zajímavou předvolební „WWW expozici" jsem našel u Econnect-u, který je účelovou organizací založenou neziskovými ekologickými organizacemi k tomu, aby jim zajišťovala jejich komunikační potřeby. Orientace na životní prostředí a ekologii se na WWW stránkách Econnectu projevuje například tím, že zde najdete podrobné zmapování toho jak se jednotlivé strany staví k problematice životního prostředí a k ekologii. Domovskou stránku celé předvolební expozice Econnectu vidíte na dnešním čtvrtém obrázku [GIF4] . Základním rozdílem mezi expozicí Econnectu a expozicí na serveru Video On Line je přístup a zapojení autorů WWW stránek - zatímco u Video On Line tito autoři zřejmě jen rutinně převedli do HTML tvaru to, co jim jednotlivé strany dodaly, bez vlastních stanovisek a dalších komentářů, u Econnectu jsou na příslušných stránkách uváděny spíše vlastní názory a vlastní hodnocení autorů (resp. zřizovatelů těchtro WWW stránek).

Největší „punc oficiálnosti" ale zřejmě mají předvolební WWW stránky se zpravodajstvím České tiskové kanceláře, které vidíte na dnešním pátém obrázku [GIF5] . Najdete zde mj. základní faktografické údaje (od kdy a jak dlouho jsou otevřeny volební místnosti), dále obsah kandidátek jednotlivých stran, aktuální stav volebních preferencí, i některé statistiky o stávajícím parlamentu. Budou-li bezprostředně po volbách na Internetu k dispozici průběžné výsledky sčítání hlasů (což již bylo v denním tisku také avizováno), lze zřejmě očekávat že budou zveřejněny právě na těchto stránkách zřizovaných Českou tiskovou kanceláří. Pokud vás zajímá legislativní zázemí celého procesu voleb, doporučuji vám nahlédnout do pojednání, které k volbám zpracoval Parlamentní institut (najdete jej na parlamentním WWW serveru, na adrese http://www.psp.cz/cgi-bin/gwin/fenrir.psp.cz:70/00/parlcz/volby). Mnohem praktičtěji zaměřený návod, uvádějící na pravou míru i některé detaily kolem vyplňování volebních lístků apod., pak najdete například v Liberci (viz šestý obrázek [GIF6] ). No a pokud ještě nejste rozhodnuti koho volit, pokud stále ještě váháte nebo dokonce máte strach z velké strany, nezapomínejte ani na humor, se kterým jde všechno lépe [GIF7] . Snad vám v tomto ohledu pomůže i vtipné doporučení na dnešním sedmém obrázku [GIF7]. A až půjdete volit, volte rukou. Ale myslete u toho hlavou - a to svou vlastní! Hodně štěstí.


Seznam obrázků:

  1. Domovská stránka volební expozice na WWW serveru Video On Line
  2. WWW stránka ODS na serveru Video On Line
  3. WWW stránka ČSSD na serveru Video On Line
  4. Domovská stránka volební expozice na WWW serveru Econnect
  5. Volební zpravodajství ČTK na Internetu
  6. Praktický návod jak volit
  7. Obáváte se velké strany? Volte .....