Za živými obrázky
V dnešních Toulkách Internetem se vydáme za živými obrázky. Nepůjde nám přitom o přenos obrazu v reálném čase, pro který se dnes používá označení "videokonference" - k této problematice se dostaneme někdy příště. Dnes se zaměříme spíše na další druh multimediálních "doplňků" služby WWW (World Wide Web), spočívající v možnosti vkládat do WWW stránek různé videosekvence - videoklipy, filmové šoty, krátké úryvky z filmových materiálů apod. Jde přitom o videosekvence, které jsou předem připraveny (nahrány) a "uskladněny" ve formě datových souborů na určitém serveru. Odsud je pak možné si je "stáhnout" a přehrát.
Základním problémem šíření videosekvencí prostřednictvím služby WWW (ale i jiným způsobem) je nejednotnost používaných datových formátů pro videosekvence. Když si totiž z některého serveru nahrajete WWW stránku, která obsahuje videosekvenci, potřebujete k jejímu korektnímu zobrazení správný prohlížecí program (tzv. viewer), který příslušný videoformát "zná". Jak ale naznačuje již letmý pohled do jednoho typického videoarchivu (který vidíme na dnešním třetím [Archiv snímků se zaměřením na vesmír a astronomii, GIF3, URL3] a pátém [Nabídka klipů, obrázků a dalším materiálů k filmu Lví král Walta Disneye, GIF5, URL5] obrázku), v současné době se takovýchto formátů používá více než dost. Co si mají chudáci uživatelé vybrat? Nebo si mají na svých počítačích instalovat prohlížecí programy (viewery) pro všechny možné formáty?
Určitým vodítkem může být stránka, kterou vidíme na našem dnešním prvním obrázku [WWW stránka o technologii QuickTime, GIF1, URL1]. Pochází z WWW serveru střediska NCSA při univerzitě v Illinois, odkud pochází zřejmě nejznámější (navíc i volně šiřitelné) implementace služby WWW - NCSA Mosaic. Na této stránce najdou odborníci stručnou informaci o podstatě a způsobu využití formátu QuickTime, který vyvinula firma Apple. Ten by se do budoucna mohl stát jedním z nejpoužívanějších. Samozřejmě jej propaguje i firma Apple, od které pochází - viz dnešní druhý obrázek [Domovská stránka technologie QuickTime, GIF2, URL2].
I když si ale uživatel úspěšně nainstaluje potřebný prohlížecí program (viewer), narazí na další problém - na velký objem, který zdigitalizované videosekvence mají. Nejlépe je to vidět na dnešním třetím obrázku [Archiv snímků se zaměřením na vesmír a astronomii, GIF3, URL3], který ukazuje část obsahu jednoho zajímavého videoarchivu, zaměřeného hlavně na astronomii, ale obsahujícího také zajímavé klipy z oblasti science fiction, z oblasti meteorologie apod. Posuďte sami z tohoto obrázku, jaké jsou objemy jednotlivých videosekvencí. Pro získání vhodného měřítka je dobré si uvědomit, že například jeden z nejkratších klipů v tomto archivu (přelet vesmírné lodi USS Voyager, ve formátu AVI, inzerovaný jako druhý v oddíle věnovaném seriálu Star Trek), má 321 kilobyte, ale trvá pouze cca 5 vteřin (i se zvukem). Takže nemá-te li dostatečně rychlou přípojku na Internet, asi si budete muset nechat zajít chuť (doufejme, že jen prozatím). A pokud jste připojeni k Internetu takovým způsobem, že platíte za objem přenesených dat, mějte se na opravdu na pozoru. Na čtvrtém obrázku [Klip s dopadem komety, GIF4] vidíte dva snímky z jedné typické videosekvence, pocházející ze zmíněného "astronomického" archivu (který se mimochodem nachází ve Francii, na univerzitě v Rennes).
I přes zmíněné problémy s formátem a mnohdy mamutím objemem se však šíření videosekvencí stále více prosazuje, a to nejen v rámci služby WWW. Zcela jistě přichází velmi vhod i nejrůznějším společnostem, firmám a institucím, které se zabývají výrobou audiovizuálních pořadů a prostřednictvím videosekvencí a služby WWW mohou "pouštět do světa" živé ukázky ze své produkce, a tím si dělat účinnou reklamu. Časem se zcela jistě podíváme podrobněji na WWW servery takovýchto subjektů, ale dnes jen tak lehce poodkryjeme pokličku nad jedním zajímavým zdrojem, abychom si ukázali o čem je řeč. Nakoukneme do serveru společnosti Buena Vista International, kde je možné najít úryvky (klipy) z mnoha zajímavých filmů - mezi nimi například i z filmu Lví král Walta Disneye (viz pátý obrázek [Nabídka klipů, obrázků a dalším materiálů k filmu Lví král Walta Disneye, GIF5, URL5]). Jelikož v tištěném časopise vám při nejlepší vůli nemohu skutečně přehrát živý videoklip, pokusil jsem se pro vás sestavit alespoň krátkou sekvenci statických snímků ze dvou klipů - z veselé písně "Hakuna Matata" (na šestém obrázku [Klip s písní "Hakuna Matata", GIF6]) a ze scény, kdy se mladý Simba setkává s duchem svého otce Mufasy (na sedmém obrázku [Klip s duchem krále Mufasy, GIF7]). Ovšem živý klip je přeci jen živý klip, navíc s plnohodnotným zvukovým doprovodem ... Pro přesnost - první klip (píseň Hakuna Matata) má přes 2 megabyty a klip s duchem krále Mufasy má téměř 5 megabytů.