Články o regulaci v telekomunikacích
Ambicióznější reforma evropských telekomunikací se nejspíše odkládá
Podle pracovní verze nové strategie jednotného digitálního trhu, která unikla na veřejnost, Evropská komise rezignovala na hlubší změny v oblasti telekomunikací a odkládá je na později. Nechá zřejmě projít notně zredukovaný Propojený kontinent. (Lupa, 27.04.2015)
Kauza okleštění: ČTÚ vrací úder
Podle názoru ČTÚ nemohou operátoři jednostranně měnit své služby a jejich podmínky „jen tak, jak si zamanou“. Možnost změn musí se svým zákazníkem nejprve řádně sjednat, a zákazník vždy musí mít možnost jednostranné změny odmítnout. (Lupa, 20.04.2015)
Vodafone zažaloval O2 za margin squeeze o 385 milionů. Proč právě teď?
Věcně jde o stejný problém, jaký ÚOHS řeší již od roku 2010. Formálně ale jde o samostatnou kauzu, která (podle mého názoru) souvisí spíše s aktuálním děním a postavením Vodafone na telekomunikačním trhu. (Lupa, 17.03.2015)
Další krok v kauze zpoplatnění: MPO přebírá od ČTÚ přípravu strategie
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se rozhodl převzít od ČTÚ přípravu strategie správy rádiového spektra. A také přípravu Národního plánu rozvoje sítí nové generace. Jenže tu by musel nejprve odejmout vlastnímu resortu. (Lupa, 09.02.2015)
Po kauze okleštění přichází kauza zpoplatnění. Byla zažehnána již v zárodku?
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo hodně zásadní změnu již vypořádaného návrhu Strategie správy spektra. Když se to provalilo, ministr ještě tentýž den zařadil zpátečku. Co přesně ale mělo být předmětem dodatečné změny? (Lupa, 19.01.2015)
Už i Vodafone využil změny zákona v kauze okleštění
Počínaje 1. lednem si už i Vodafone bude účtovat smluvní pokuty (paušální odškodnění) za každý zbývající měsíc v plné výši, místo dosavadní pětiny. Ovšem jen u zákazníků s novou smlouvou, nikoli u těch se starší smlouvou. (Lupa, 02.01.2015)
Telekomunikace v roce 2014: vystřízlivění a kroky zpět
Jestliže rok 2013 byl v telekomunikacích rokem akčním, s řadou odvážných a razantních činů, pak rok 2014 byl spíše rokem reakčním: přišlo určité vystřízlivění, a s ním i jisté vycouvávání z již zaujatých pozic a rozjetých aktivit. A to jak v ČR, tak i v rámci celé EU. (Lupa, 29.12.2014)
Jednání o síťové neutralitě a konci roamingu v Radě EU uvízlo
Zástupci členských zemí v Radě EU se minulý týden dohodli pouze na tom, že se nedohodli. Celý návrh tzv. Propojeného kontinentu je na mrtvém bodě. (Lupa, 01.12.2014)
Kauza „okleštění“ práv spotřebitelů: jak probíhala bitva?
Způsob, jakým operátoři prosadili svůj návrh na změnu zákona, je smutným dokladem toho, jak fungují přílepky a jak snadno jde ovlivnit celý zákonodárný proces. (Lupa, 27.10.2014)
Evropská komise seškrtala seznam tzv. relevantních trhů
Pevné telefonní sítě již mají konkurenci a jsou na ústupu, proto by již nemusely být regulovány. Ale poslední slovo stejně bude mít národní regulátor. (Lupa, 20.10.2014)
Okleštění práv účastníků: co se Komisi nelíbí?
Operátoři neočekávali, že by Komise měla nějaké námitky vůči jimi prosazeným změnám. Ale ona má, a již je do ČR zaslala. Co konkrétně se Komisi nelíbí? (Lupa, 21.10.2014)
Novela občanského zákoníku chce změnit způsob uzavírání smluv po telefonu
Uzavírání smluv jen po telefonu způsobuje mnoho problémů, nejenom v telekomunikacích. Pomoci by mohla změna principu: smlouva by spotřebitele zavazovala až poté, co ji písemně potvrdí. (Lupa, 13.10.2014)
Malý krok pro operátory, velký problém pro jejich zákazníky
Poslanecká sněmovna ve svém předchozím složení posílila práva a ochranu zákazníků telekomunikačních operátorů. Ta nynější je naopak významně oslabila. (Lupa, 29.09.2014)
Poslanci chtějí ještě více okleštit ochranu zákazníků telekomunikačních operátorů
V červnu chtěli poslanci zredukovat ochranu zákazníků tak, aby se vztahovala jen na spotřebitele, a už nikoli na drobné podnikatele a živnostníky. Teď chtějí jít ještě dál. (Lupa, 08.09.2014)
Vodafone reaguje na doporučení ČTÚ k síťové neutralitě
Vodafone škrtá ze svých podmínek pasáže, porušující síťovou neutralitu. Prý je ale u svých mobilních datových služeb stejně neaplikoval. (Lupa, 25.08.2014)
ČTÚ již pravomocně rozhodl první spor o výklad tzv. Husákovy novely
Ve sporu o datum, od kterého platí omezení smluvních pokut na jednu pětinu měsíčního paušálu, dal ČTÚ za pravdu variantě „od účinnosti zákona“. Nikoli až od okamžiku, kdy operátoři zapracovali změny do svých smluvních podmínek. (Lupa, 21.07.2014)
Moc nechybělo a poslanci notně okleštili tzv. Husákovu novelu
Řada zákonných ustanovení, chránících zákazníky na telekomunikačním trhu, měla být redukována tak, aby se týkala jen spotřebitelů, a nikoli třeba nejmenších živnostníků a podnikatelů. (Lupa, 30.06.2014)
Digitální Česko 2.0: to nejpodstatnější stále chybí
K naplnění cílů Digitálního Česka nám chybí to asi nejpodstatnější: celková koordinace, společná strategie a podpora rozvoje nové infrastruktury. O prioritách a zájmu „tam nahoře“ ani nemluvě. (Lupa, 28.05.2014)
Vláda stále zvažuje zavedení sektorové daně pro telekomunikace
Letošní Národní program reforem, schválený vládou, volá po snižování nákladů na budování nových sítí. Současně ale zvažuje, zda telekomunikace (stejně jako energetiku a finančnictví) nezatížit vyšším zdaněním, formou tzv. sektorové daně. (Lupa, 05.05.2014)
Parlamentní obstrukce zpozdily nový telekomunikační balíček
Poslanci europarlamentu schválili peníze na broadband i službu eCall, a podpořili vybírání autorských poplatků i z cloudu. Jen na nový telekomunikační balíček se nedostalo. (Lupa, 03.03.2014)
ČTÚ vydal své doporučení k obsahu smluv s poskytovateli
ČTÚ dva roky zkoumal smluvní podmínky poskytovatelů. Nyní zveřejnil své představy o tom, jak by smluvní vztahy měly vypadat (co je podle něj férové) a jak by naopak vypadat neměly (co už není férové). (Lupa, 06.01.2014)
České telekomunikace v roce 2013: najednou tolik změn
Rok 2013 byl rokem aukcí, nástupu virtuálů, zlevňování neomezených tarifů, změn ve vedení ČTÚ i v legislativě. Byl rokem sdílení sítí,  komerčního spouštění LTE, i velkých akvizic a prodejů. (Lupa, 30.12.2013)
Jak se operátoři poprali s tzv. Husákovou novelou?
T-Mobile, Vodafone a UPC již zveřejnili své nové Všeobecné podmínky, které reagují na zákonem předepsané snížení smluvních pokut na pětinu. každý se ale s požadavkem zákona vyrovnat trochu jinak. (Lupa, 02.12.2013)
Propojený kontinent: sdružení národních regulátorů (BEREC) kritizuje návrhy Komise
Evropská komise nedávno zveřejnila rozsáhlý plán na poměrně zásadní změny v oblasti telekomunikací, pod heslem „Propojený kontinent“. Sdružení  evropských regulátorů BEREC se ale nelíbí ani jeho obsah ani to, že ho s ním Komise vůbec nekonzultovala. (Lupa, 23.09.2013)
Novela poslance Husáka ještě neplatí, ale už přináší první ovoce
Ještě než stihla nabýt účinnosti, přinesla novela proti nekalým praktikám operátorů první změnu: T-Mobile sám snížil své smluvní pokuty a sankce na polovinu. Nikoli ale na pětinu, jak novela požaduje. (Lupa, 15.07.2013)
Novelou za důstojnější podmínky pro zákazníky a korektnější chování operátorů
Původně navrhovaná opatření byla k operátorům velmi tvrdá. Nakonec byla notně zeslabena, ale i tak zůstalo dost na významnou změnu dosavadních poměrů. (Lupa, 20.05.2013)
Je 20 miliard skutečně tak moc, aby se musela rušit aukce? Ano i ne
V přepočtu na obyvatele a 1 MHz byla cena přes 20 miliard za celou aukci někde na evropském průměru. Dražší než jinde byly zřejmě jen kmitočty v pásmu 800 MHz. (Lupa, 11.03.2013)
Terminace v mobilních sítích zlevní na 41 haléřů, ale až o měsíc později než měla
ČTÚ pozdě doručil své cenové rozhodnutí společnosti Vodafone. Kvůli tomu teď musí posouvat o celý měsíc účinnost snížení cen za mobilní terminaci i Telefónice a T-Mobile. (Lupa, 21.02.2013)
Analýza trhu s originací: Telefónice roste konkurence, pořád ale dominuje
Už třetí analýza relevantního trhu s původem volání (originací) v pevné síti zjistila, že trh se změnil. Ale zase ne natolik, aby Telefónica přišla o své dominantní postavení. (Lupa, 20.02.2013)
Blýská se v telekomunikacích na lepší časy?
Aukce mobilních kmitočtů stále pokračuje, je to dobře nebo špatně? ČTÚ navrhnul konkrétní nápravná opatření na trhu s mobilní originaci. Evropská komise odložila snižování cen za terminaci,  přesto k 1.1.2013 zlevňuje terminace v mobilních sítích. V příštím roce čeká ČTÚ volba nového předsedy. (Lupa, 02.01.2013)
Konference WCIT-12 v Dubaji: zatím nejasno, ale už byl přijat první sporný standard
Zprávy, které přichází z konference WCIT-12 s Dubaje, jsou zatím rozporuplné. Jedny hovoří o naplňování černých scénářů, jiné to odmítají. Jednou již ale zahřmělo, když byl přijat standard pro techniky DPI (Deep Packet Inspection), snadno zneužitelný pro sledování aktivit uživatelů. (Lupa, 10.12.2012)
Konference WCIT-12 v Dubaji skončila neúspěšným úspěchem
Po dvanácti dnech intenzivní práce konference skončila úspěchem: přijala výsledný dokument. Neúspěchem je ale jeho obsah, a v neposlední  řadě i způsob, jakým byl výsledný dokument přijat – obojí přimělo řadu zemí, včetně České republiky, k rozhodnutí dokument nepodepsat. (Lupa, 17.12.2012)
Stop the Net Grab: zabraňte uchvácení sítě!
Počátkem prosince proběhne v Dubaji Světová konference o mezinárodních telekomunikacích. Má přijmout i nový Mezinárodní telekomunikační řád, který hrozí „uchvátit“ Internet: udělat z něj telekomunikační službu a podřídit jej tradičním nástrojům a postupům světa telekomunikací, včetně regulace, dohledu a zpoplatnění. (Lupa, 26.11.2012)
Digitální Česko 2.0: nebudeme blokovat, nebudeme odpojovat
Nová verze koncepce Digitální Česko opět neslibuje žádné peníze na podporu broadbandu. Odmítá blokování, odpojování uživatelů od Internetu, a nechce ani žádné účelové změny legislativy ve prospěch Velkého Obsahu. (Lupa, 12.11.2012)
Podle nové analýzy ČTÚ není mobilní trh v ČR dostatečně konkurenční. Pomoci mají virtuálové.
Nová analýza relevantního trhu s mobilní originaci podle očekávání konstatuje, že stávající operátoři sice samostatně nemají dominantní postavení, ale společně už mají významnou tržní sílu a dochází mezi nimi k tzv. tacitní koluzi. Nápravou má být otevření dveří pro virtuální mobilní operátory. (Lupa, 05.11.2012)
Je jeden dost, nebo málo?
Kromě tří mobilních operátorů se do nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband přihlásil už jen jeden další zájemce. Je to málo, jak nyní tvrdí řada médií? Nebo můžeme být rádi, že se vůbec někdo přihlásil? (Lidovky.cz, 19.09.2012)
ČTÚ půjde do aukce a do boje za virtuály bez Roberta Pelikána
Již dnes v poledne končí lhůta pro podávání přihlášek do aukce mobilních kmitočtů. Právník Robert Pelikán ale nebyl zvolen do Rady Českého telekomunikačního úřadu, který aukci vyhlásil a časem bude rozhodovat i o vstupu virtuálních operátorů na náš telekomunikační trh. Proč se tak stalo? (Lupa, 10.09.2012)
ČTÚ dostal přes prsty: Evropská komise definitivně odmítla jeho analýzu
Evropská komise si prosadila svůj názor, že kabel a Wi-Fi nejsou v ČR dostatečnou konkurencí pro DSL. Odmítla analýzu ČTÚ, která chtěla rozdělit trh s velkoobchodním broadbandem podle geografických lokalit na méně regulovaný a zcela neregulovaný. ČTÚ teď musí připravit novou analýzu. (Lupa, 16.08.2012)
ČTÚ dostal do ruky novou zbraň, může snáze otevřít cestu pro virtuály
Vyřeší aukce problém s nedostatečnou konkurencí a vysokými cenami na našem mobilním trhu? Snižování cen za terminaci v tom nepomohlo. Teď má ale ČTÚ k dispozici novou vyhlášku, podle které bude stanovovat společnou tržní sílu. Díky ní může snáze otevřít cestu pro virtuální operátory. (Lupa, 23.07.2012)
Bruselu se nelíbí plány ČTÚ
Evropská komise využila svých nových pravomocí a pozastavila plány našeho ČTÚ na značné uvolnění dosavadní regulace na poli velkoobchodního broadbandu, sloužícího pro „přeprodávané“ ADSL a VDSL. Obává se následků, například v podobě zdražování služeb pro koncové zákazníky. (Lupa, 18.06.2012)
Evropský roaming 2.0
Evropská komise, Rada EU a zástupci Evropského parlamentu se předběžně dohodli na nové podobě regulovaných roamingových služeb, která by měla platit již od 1. července. Kromě dalšího snižování regulovaných cen čeká zákazníky i možnost výběru roamingového operátora. A operátory povinné otevření jejich sítí pro virtuály. (Lupa, 07.05.2012)
Je u nás místo pro tři další mobilní operátory?
Stávající mobilní operátoři dnes využívají jen polovinu kmitočtů, získaných před mnoha lety v rámci 3G licencí. I podle ČTÚ tak existuje „kmitočtový prostor“ pro nejméně tři další zcela srovnatelné operátory UMTS. Situace se ale má brzy změnit. (Lupa, 02.04.2012)
ČTÚ si kritiku zaslouží – ale fundovanou
Nová studie Informačního institutu „o selhání ČTÚ: oligopol mobilních operátorů“ dští oheň a síru na adresu našeho regulátora. Kritizuje ale způsobem, který nesvědčí o přílišné erudovanosti autorů. (Lupa, 05.03.2012)
Nechal se ČTÚ přesvědčit protestní akcí?
V rámci akce „Napiš ČTÚ!“ dostal regulátor více než 150 podnětů ke (znovu)otevření relevantního trhu mobilní originace. Takovýto záměr, který by mohl umožnit vstup virtuálních operátorů, ČTÚ záhy skutečně ohlásil. Byl to jen náhodný souběh v čase, nebo je zde příčinná souvislost? (Lupa, 19.12.2011)
Vyřeší politici problém předražených mobilních služeb?
Předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl si od nadcházející aukce kmitočtů slibuje až 50% zlevnění. Ale jak, když stát už nemůže regulovat koncové ceny? (Lupa, 24.10.2011)
Možná přijde i virtuální operátor
Opatrně a jakoby nesměle si ČTÚ pohrává s myšlenkou, že by si v rámci nadcházející aukce kmitočtů na stávajících mobilních operátorech přece jen vynutil velkoobchodní nabídku jejich mobilních služeb. Tak, aby mohli vzniknout (legální) virtuální operátoři. (Lupa, 12.09.2011)
Jak bude ČTÚ chránit spotřebitele?
Vláda odsouhlasila novelu zákona o el. komunikacích, která umožní ČTÚ provést aukci kmitočtů pro mobilní broadband. Současně na ČTÚ převede i povinnosti ochrany spotřebitele, které dosud zajišťovala Česká obchodní inspekce. (Lupa, 18.04.2011)
Jak hluboká je mobilní cenová propast?
Zatímco jednotlivci u nás platí vysoké „pultové“ ceny za mobilní služby, firemní zákazníci (a často i jejich rodinní příslušníci) platí podstatně nižší „tržištní“ ceny – poloviční až desetinové. Podle toho, kdo si na tuzemském mobilním tržišti co vyhádá a usmlouvá. (Lupa, 11.04.2011)
Data retention dostalo stopku už i v ČR
Po Německu, Rumunsku, Bulharsku a Kypru zrušil i český Ústavní soud jak protiústavní ty části zákona, které požadují plošné a dlouhodobé uchovávání provozních a lokalizačních údajů. (Lupa, 03.04.2011)
Rozhýbou regionální operátoři stojaté mobilní vody?
Služby mobilních sítí jsou v ČR předražené a trh není konkurenční. Regionální operátoři volají po řešení, chtějí se stát virtuálními mobilními operátory. (Lupa, 28.03.2011)
České telekomunikace v roce 2010
Rok 2010 byl pro české telekomunikace rokem zpoždění: o několik let se zpozdil nástup 3G sítí a klasického mobilního Internetu, o měsíce se zpožďuje vypsání výběrového řízení na volné kmitočty pro mobilní broadband. (Lupa, 30.12.2010)
Facebook již od 2 ¢ za MB, Skype za 3€ měsíčně!
Podaří se mobilním operátorům prosadit zpoplatnění přístupu k Internetu podle navštěvovaných serverů či používaných služeb? Kdy vezme síťová neutralita za své? (Lupa, 27.12.2010)
Tarifgate: proč se ČTÚ odzbrojuje sám?
Náš regulátor nemá až tak moc nástrojů, kterými může ovlivňovat trh mobilních služeb. Tím spíše by se neměl sám připravovat o ty zbraně, které mu ještě zůstaly. (Lupa, 20.12.2010)
Když dva počítají totéž, nemusí jim vyjít totéž
Podle OECD a jeho nové metodiky patří mobilní hlasové služby v ČR mezi ty nejdražší. Podle ČTÚ a na základě stejné metodiky ale mezi nejdražší naopak nepatří. (Lupa, 15.12.2010)
Máme se bát trojciferných cen hovorného?
Od listopadu startují prémiové SMS s cenou až 600 Kč, od příštího roku by se cenový strop za jednu SMSku mohl dostat těsně pod 1000 Kč. Ke stejnému vývoji bohužel dochází i u hlasových služeb, otevírá se prostor pro hovory až za (jednorázových) 990 Kč, bez ohledu na jejich délku či krátkost. Končí také dosavadní předpoklad o tom, že z volaného čísla lze poznat výši ceny (v Kč). (Lupa, 25.10.2010)
Na dovolenou i s mobilními daty?
Pokud se chystáte využívat mobilní datové služby i v zahraničí, v rámci roamingu v EU, pak se i vás týkají změny, ke kterým dochází k 1.7.2010 (a v případě zákazníků Vodafone již k zítřku). Mohou vás uchránit od šoku z vysokého účtu, ale mohou vám také zkomplikovat vaši práci. (Lupa, 23.06.2010)
Je ČR 3G velmocí?
Podle OECD je Česká republika pomalu 3G velmocí, s pokrytím 90 % populace již od roku 2008. Ovšem jen díky CDMA. Pokud jde o 3G/UMTS, zde jsme dlouho čekali a teprve nyní naskakujeme do již rozjetého vlaku. Jaké nové plány oznámil T-Mobile a jaké Vodafone? A jak to bude s cenami za datové služby 3G sítí? (Lupa, 21.06.2010)
ČTÚ dále snižuje regulované ceny, mobilní operátoři ale nezlevňují
Český telekomunikační úřad rozhodl o dalším snižování (velkoobchodních) cen za terminaci v mobilních sítích. Jejich pokles započatý v loňském roce tak bude dále pokračovat. Do koncových cen, které platí uživatelé mobilních hlasových služeb, se ale dosavadní pokles dosud nepromítl, a naše koncové ceny tak stále patří mezi ty nejvyšší v celé Evropě. (Lupa, 26.04.2010)
Labutí píseň data retention?
Ústavní soud v Německu nedávno pozastavil platnost těch pasáží tamního zákona, které nařizují uchovávání provozních a lokalizačních údajů (tzv. data retention), a již nashromážděné údaje nařídil zničit. V ČR se o něco podobného snaží podání k ústavnímu soudu, které připravilo sdružení Iuridicum Remedium. Naše policie ale chce naopak ještě přitvrdit, a to úplným zrušením předplacených karet. (Lupa, 22.03.2010)
Nahé ADSL může zlevnit
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila v závěru minulého týdne novou velkoobchodní nabídku svého ADSL, platnou k 1.4.2010. Dochází v ní k poměrně zásadnímu zlevnění nahého ADSL, o 107 Kč. Cenový rozdíl mezi „oblečeným“ a „nahým“ ADSL na velkoobchodní úrovni se tak snižuje z původních 205 Kč na 98 Kč. (Lupa, 15.03.2010)
Český broadband v roce 2009
Za loňský rok přibylo v ČR na 97 tisíc nových ADSL přípojek, což je o 30 tisíc více než za rok 2008. Během 4Q 2009 také po dlouhé době znovu vzrostl počet přeprodaných ADSL přípojek, a naopak poprvé poklesl počet zpřístupněných místních smyček. Celková penetrace broadbandu dosáhla cca 21,6 procenta, což nás stále řadí pod průměr EU. (Lupa, 08.03.2010)
Český mobilní sektor v roce 2009
Z právě zveřejněných výsledků našich mobilních operátorů za rok 2009 vyplývá, že na výnosech si oproti předcházejícím létům pohoršili. Ani detailnější pohled na jednotlivá čtvrtletí zatím nenaznačuje žádný obrat k lepšímu. Také přírůstky nových zákazníků (aktivních SIM karet) jsou čím dál tím nižší. Naše mobilní penetrace se tak stále nedostala přes 130 %. (Lupa, 01.03.2010)
Regulaci (televize po) Internetu jsme v ČR nestihli
Česká republika nestihla včas transponovat do své legislativy unijní směrnici o audiovizuálních mediálních službách z roku 2007, která uvaluje regulaci a dohled regulačních orgánů nově i na takové internetové služby, které mají ambici konkurovat klasické televizi. Co všechno bylo, resp. je stále ve hře, a co nám za toto zpoždění hrozí? (Lupa, 06.01.2010)
Co s prolomeným GSM?
Německý expert Karsten Nohl poukázal na nedostatečnost šifry A5/1, vyvinuté již v roce 1987, ale dodnes používané v GSM sítích pro šifrování hovorů. Ukázal, jak ji prolomit, a zveřejnil i data, která to usnadňují. Podle něj měla být A5/1 nahrazena již před 15 lety, dosud se tak ale nestalo. A tak chce mobilní průmysl dotlačit ke změně alespoň dnes. (Lupa, 04.01.2010)