Různé

Stalo se: Internet byl po volbách nejrychlejší
Internet informoval o průběžných výsledcích voleb již tradičně nejrychleji. Kvůli zátěži letos ČSÚ zřídil další front-end ke svým databázím, a svá data průběžně poskytoval řadě zpravodajských serverů. Ty se pak postaraly o jejich prezentaci. Téma Internetu pro všechny (a zdarma), které letos připravili jako určitý prefabrikát lidovci, se jako téma ve volbách moc neujalo. (Lupa, 20.10.2008)
Fotbalové Euro: jsme ve finále!
Tak přesně takovéto zvolání má stále ještě šanci zaznít (v češtině) i na letošní soutěži Euro. V roce 1996, na prvním fotbalovém Euro s internetovou podporou a vlastním webovým serverem, přitom skutečně zaznělo. Jak vychází srovnání internetové podpory tehdejšího Eura a toho dnešního? Kolik dnes stojí přímý internetový přenos? (Lupa, 08.06.2008)
IFPI: za nelegální stahování odpojení od internetu
Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) si našla novou cílovou skupinu: internetové providery. Začala je vinit z toho, že ve svých sítích dopustili masové porušování autorských práv a požaduje po nich, aby monitorovali aktivity svých uživatelů a po neuposlechnutí dvou varování je odpojovali od Internetu. (Zive, 05.02.2008)
Je možné inzerovat omezené služby jako neomezené?
Ve Velké Británii je přípustné inzerovat omezený broadband jako neomezený, pokud jeho omezení dopadají jen na relativně malou část uživatelů a alespoň drobným písmem je někde zmíněna aplikace FUP. Shoduje se na tom tamní dozorový orgán nad reklamou i úřad premiéra, reagující na petici protestujících uživatelů. (Lupa, 27.07.2007)
Další vynálezce Internetu
Kdyby byl Internet živou osobou, asi by se pořádně divil, kolik otců a vynálezců mu běhá po světě. Jednoho mu před časem vyrobili Češi a o dalšího se mu nyní postarali na Slovensku. Nemá jít o nikoho jiného než o vynálezce webu, sira Tim Berners-Lee. (Lupa, 17.06.2004)
Vyvolená
Pokud jste se včera večer nestihli dívat na premiéru nové televizní reality show, s názvem Vyvolená, nemusíte zoufat. Shlédnout ji můžete kdykoli později, "ze záznamu" na Internetu. Jde o společný projekt stanice O a Czech OnLine, a současně o jednu z prvních vlaštovek vznikajícího "širokopásmového obsahu", po kterém všichni tak volají. (Lupa, 21.10.2003)
Není Zavináč jako zavináč
Minulý týden bylo uděleno hned několik Zavináčů, ale ten skutečný Český zavináč získala až nyní česko-slovenská digitální parlamentní knihovna na konferenci ISSS. Zbrusu novou Cenu ministra informatiky zde dostala platforma ZUI (Zástupci uživatelů Internetu), bojující v rámci Fóra pro vytáčený přístup k Internetu za dostupnější připojení. (Lupa, 25.03.2003)
Kauza nadměrných telefonních účtů pokračuje
Už i telekomunikační operátoři začínají hlasitěji hovořit o problému "podvodných přesměrování na linky se zvláštním tarifem". Pro již postižené moc nadějí nemají, ostatním radí, jak se chovat, aby se postiženými nestali, a chystají i určitá další opatření. Ukazuje se ale, že podstata problému je snad ještě zamotanější, než se původně zdálo. (Lupa, 24.03.2003)
Kauza nadměrných telefonních účtů
Co způsobuje, že někteří uživatelé Internetu nachází na svých telefonních účtech horentní částky za volání, o jejichž uskutečnění nemají ani tušení? Došlo k tomu použitím tzv. erotických dialerů, skrze násilné přesměrování hovoru či nějak jinak? A hlavně: jde o podvod, uvedení v omyl, neznalost, neopatrnost či zcela legální a korektní byznys? (Lupa, 10.03.2003)
2:0 pro spotřebitele
Český Telecom dostal rozum a přeci jen svolil k výměně již "roztelefonovaných" karet do veřejných telefonních automatů v hodnotě 42 milionů korun (!) za nové. Také T-Mobile poněkud ubral ze svých snah zpoplatnit všechny SMS zprávy z Internetu, a svým registrovaným uživatelům nabídnul "balíček" SMSek zdarma - 20 na měsíc. (Lupa, 21.01.2003)
Hot-desking, nebo homeworking?
Jaký je rozdíl mezi homeworkingem a teleworkingem? Co znamená, když nějaká firma používá "hot-desking"? Podstatou je dimenzování pracovního zázemí ve firmě nikoli podle počtu všech pracovníků, ale podle toho, kolik lidí se ve firmě sejde ve stejném čase. Ve velkém to zavádí například norský Telenor. (Lupa, 27.09.2002)
Neslavné výroky slavných V
Mnoha slavným lidem se v určitou dobu zdálo, že všelijaké vynálezy typu telefonu, rozhlasu a televize či atomové energie jsou zcela k ničemu. Například že telefon zapotřebí kvůli dostatku poslíčků. Nebo že televize nemá perspektivu, protože lidi by unavovalo koukat každý večer na nějakou dřevěnou bedýnku. (Lupa, 9.08.2002)
Neslavné výroky slavných - IV
Umí Karel Kühnl počítat do 80 miliard? Jaký je vztah bývalého premiéra Miloše Zemana k počítačům? Používá je vůbec? Slouží podle něj počítače pouze k počítání, nebo i k něčemu jinému? Fungoval exministr Březina jako internetová proxy brána? A co nový ministr Mlynář - má pravdu když říká že byte má tisíc bitů? (Lupa, 2.08.2002)
Neslavné výroky slavných - III.
Kdo je skutečným otcem Internetu? Americký viceprezident Al Gore, který se do této role pasoval sám? Nebo Bill Gates, kterému jsme otcovství přisoudili až u nás doma? Že by v očekávání tučných alimentů? Ještě že na otce Internetu nekandiduje takový Václav Klaus. Co kdyby se (Internet) nakonec přeci jen zhroutil, jak předpovídali někteří odborníci? (Lupa, 26.7.2002)
Neslavné výroky slavných - II.
Problém Y2K byl vzácnou a neopakovatelnou příležitostí, jak se ztrapnit nějakým (ne)slavným výrokem. Většině zájemců se to podařilo ještě před magickým datem 1.1.2000, ale našli se i tací, kterým se to podařilo až poté. Nebo to bylo všechno úplně jinak a rok 2000 se ve skutečnosti odehrál již o čtyři roky dříve? (Lupa, 19.07.2002)
Neslavné výroky slavných I.
Je léto, doba dovolených, a tak snad ani zde na Lupě nezaškodí menší seriál na poněkud oddechové téma. Seznámíme se v něm s výroky známých osobností, které časem ztratily na své razantnosti - ba co více, z dnešního pohledu vypadají jako opravdu pořádné úlety. Začneme rovnou slavnými výroky o počítačích. (Lupa, 12.07.2002)
Ginger: Dozvíme se, co TO je?
Bude dnes představen světu epochální vynález, který navždy změní naší každodenní realitu? Půjde o osobní dopravní prostředek s pohonem na bázi tzv. Stirlingova stroje, s vysokou účinností a nulovou ekologickou zátěží? Nebo to bude něco úplně jiného? Nebude to nakonec jenom humbuk vyvolaný médii? Uvidíme. (Lupa, 03.12.2001)
AltaVista rozdává, nebo se někdo spletl?
o tom co všechno může následovat, když novinář špatně pochopí o co jde (Novinky, 3.2.2000)
Kdo by dnes vyhrál e-volby?
o průběžných volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu, které probíhají každý měsíc na Internetu. (Novinky, 14.1.2000)
Majáky - nový internetový projekt na pomoc dětem,
Cílem nového projektu Majáky je zpříjemnit dlouhodobě hospitalizovaným dětem jejich pobyt v nemocnicích, pomocí počítačů, Internetu a jeho komunikačních i dalších možností (Novinky, 15.12.1999)
BreezeAccess - konvergence v bezdrátové místní smyčce,
o nově řadě produktů BreezeAccess pro bezdrátové přenosy, určené pro místní smyčku a pro souběžnou realizaci hlasových i datových přenosů (na "datovém základě")(ISDN, 28.5.1999)
Autoři Unixu a jazyka C se dočkali ocenění - po 30 letech,
jak prezident USA Bill Clinton předal ocenění Kennethu Thompsonovi a Dennisi Ritchiemu (ISDN, 11.5.1999)
QUO VADIS, SPIS?,
o setkání Sdružení pro informační společnost s novináři, v prosinci 1998 (nepublikováno)
Nad návrhem zákona o svobodě informací,
o podstatě zákona, který by měl radikálně změnit dosavadní praxi v poskytování informací tím, že veškeré informace (až na explicitní výjimky) prohlásí za veřejné. Článek také popisuje legislativní trajektorii návrhu zákona. (CHIPweek, září 1998)
Spamming - novodobý nešvar on-line světa,
přehledový článek o podstatě spammingu a jeho různých aspektech (Právo, 30.9.1998)
Spamming, aneb jak se (ne)prosazovat na Internetu,
o podstatě spammingu, jeho důsledcích a možnostech boje proti němu, vyšlo v Lidových novinách 27.4.1998, v příloze "Media@Komunikace", pod názvem "Spamming, aneb jak se (ne)prosazovat na síti"
První transakce SET v ČR,
reportáž z historicky první transakce uskutečněné v ČR prostřednictvím protokolu SET, současně i popis filosofie tohoto protokolu a dalších pokusů o bezpečné transakce prostřednictvím Internetu. (CHIPweek, květen 1998).
Komu patří Internet?,
o vlastnických vztazích a placení za Internet, vyšlo v Lidových novinách 6.4.1998, v příloze "Media@Komunikace", pod názvem "Internet není ovládán centrálně, ale je rozdělen na dílčí sítě s konkrétními vlastníky"
Tohle by se CZ-NICu stávat nemělo!,
o tom, jak dosud neexistující CZ-NIC vydal nová pravidla pro zřizování domén druhé úrovně, a hned první den je sám porušil (vyšlo v Neviditelném psu, 11.11.1997)
Bojujte proti spammingu!,
úvodní článek o problematice spammingu, napsaný pro týdeník CHIPweek (č. 46/97). Obsahuje vložený box o případu spammingu firmy MRP Informatics.
Jak se bránit spammingu?,
navazující článek o problematice spammingu, zaměřený na možnosti obrany (vyšlo v týdeníku CHIPweek, č. 46/97).
Ještě ke spammingu na Invexu,
zamyšlení nad problematikou spammingu, která se poprvé markantněji "ozvala" na Invexu 97 (včetně "omluvy" firmy MRP a názorů, které jsem k tématu spammingu dostal od čtenářů). Vyšlo v deníku Neviditelný pes.
Marketingová bomba na Internetu vybuchne i ve vaší kapse!!!,
reportáž z Invexu 97, o komplexním řešení pro spamming, které zde nabízela firma MRP Informatics (vyšlo v deníku Neviditelný pes).
World Wide Live,
reportáž z akce Microsoftu dne 21.8.1997, na které byly veřejnosti představeny další části internetové strategie Microsoftu (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 36 z roku 1997)
HTML v pohybu, aneb: dojmy z akce Microsoftu "Web v pohybu",
reportáž, a současně i zamyšlení nad tzv. dynamickým HTML (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 22 z roku 1997)
Projekt GIP - Global Inventory Project,
o projektu EU a G7 na celosvětovou evidenci projektů z oblasti IT (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 17 z roku 1997)
DirecPC už i u nás,
o nové satelitní přístupové technologii a její premiéře v ČR (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 14 z roku 1997)
Na obzoru je TEN-34 CZ,
o naší připravované účasti na evropském projektu TEN 34 (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 44 z roku 1996)
IEEE Computer Society na návštěvě v ČR
(vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 20 z roku 1996)
Síť,
aneb: Pozvánka do kina, na nový film USA (vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 4 z roku 1996)
Novell - epicentrum zemětřesení v počítačovém světě.
Historie akvizic firmy Novell a jejích aktivit v souvislosti s Unixem. Vyšlo v časopise Computer Echo, č. 2 z roku 1994
Jak jsem neutratil milion .... ,
aneb: Povzdech nad tím, že koupit laciný no-name počítač není žádná legrace ... (moje osobní patálie s nakupováním počítačů koncem kalendářního roku 1993. Vyšlo v týdeníku Computerworld č. 1 z roku 1994)