Připojení k Internetu
Rychlosti připojování k Internetu, naměřené Seznamem, jiná měření moc nepotvrzují
Podle jiných, alespoň částečně srovnatelných měření, se uživatelé v ČR připojují k Internetu v průměru přeci jen rychleji, než jak to naznačuje Mapa rychlosti od společnosti Seznam.cz. (Lupa, 23.03.2015)
Komunální Internet zdarma: ano či ne?
Fórum elektronických komunikací na letošním Invexu si našlo nového strašáka: komunální Internet zdarma, na jehož apriorním odsouzení se shodli snad všichni, od operátorů, přes regulátora až po ministra. (digiweb, 10.10.2006)
Bitva o dial-up: přichází úder
Český Telecom dostál své hrozbě a ve středu oznámil, že od 15. července hodlá selektivně zvýšit koncové ceny za dial-up. Týká se to těch jeho konkurentů, kteří nesouhlasili s jeho návrhy ohledně snížení terminačních poplatků bez snížení koncové ceny. Uživatelé, zatažení do těchto sporů, by tak mohli platit až o 29 haléřů za minutu více než dosud. (Lupa, 16.06.2006)
Dial-up: poslední bitva vzplála?
Spor o terminační poplatky za dial-up, vzniklý ještě v roce 2002, stále pokračuje a začíná se řešit přes média. Tiscali a Volný nabízí, že přistoupí na snížení poplatků o třetinu, pokud se to adekvátně promítne i do snížení koncové ceny. Telecom zase naznačuje, že bez jejich snížení nebude moci zachovat stávající koncové ceny. (Lupa, 2.06.2006)
Chello Flex a PC strážce
České UPC včera představilo nový "instantní 24-hodinový Internet", v podobě služby chello flex. Nabízí kabelové připojení rychlostí 256/64 kbit/s, po dobu 24 hodin, za 45 Kč, aktivované do 2 minut. Pro koho je určeno? Český Telecom představil svou vánoční nabídku v oblasti ADSL, a také novou službu PC Strážce. Ta zahrnuje i rodičovskou kontrolu. (Lupa, 9.11.2005)
Nové tarify: jak zdražil dial-up?
Alternativní operátoři dosud nereagovali na nejnovější změny terminačních poplatků pro internetový dial-up. Asi jsou stále v hlubokém šoku. Nové ceny dial-upu však již představil Český Telecom. Pokles terminačních poplatků však do žádného významnějšího zlevnění nepromítnul. Naopak citelně zdražil dial-up těm, kteří používali jeho největší balíčky. (Zive, 02.05.2005)
Konec Internetu zdarma?
Přinesou nová cenová rozhodnutí regulátora konec dosavadního modelu "Internet zdarma"? Jak se projeví na cenách za ADSL propojení, a jak na kombinaci hlasového tarifu a ADSL od alternativních operátorů? (Zive, 27.04.2005)
Návrh na daňové zvýhodnění Internetu neprošel
Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala o návrhu na daňové zvýhodnění vysokorychlostního Internetu. Jednalo se o návrh, který připravila asociace APVTS, a který předložil poslanec Vladimír Doležal. K jeho schválení bylo zapotřebí 93 hlasů, ale pro jich bylo pouze 80. Ponejvíce z řad ODS a KSČM. Naopak ČSSD a lidovci byli proti. (Lupa, 08.11.2004)
Odlehčené Chello
České UPC přichází na trh s dosud nejlacinější "light" verzí kabelového připojení k Internetu, chello easy. Oproti Karnevalu a Českému Telecomu dává za nižší cenu, při stejné či dokonce vyšší rychlosti, až pětkrát větší objem dat v základní ceně. Ta činí 466 Kč bez DPH, resp. 555 Kč včetně DPH. Rozpoutá to cenovou válku v oblasti "nejmenšího broadbandu"? (Lupa, 30.09.2004)
CDMA: první praktické zkušenosti
Jak vychází praktické srovnání nové služby Eurotel Data Expres s ADSL a s kabelovým připojením k Internetu? Podle očekávání: rychlost downloadu i uploadu je u CDMA nejméně stabilní. Při letmém testu dosahoval download přes CDMA nejčastěji 360 kbit/s, upload osciloval mezi nulou a maximem 153 kbit/s. Zdaleka největší rozdíl byl v ping-u: CDMA má ping velký a dosti nepravidelný. (Lupa, 10.08.2004)
Konečně CDMA!
Nová služba Data Expres od Eurotelu, na bázi CDMA EV-DO v pásmu 450 MHz, nabídne až 800 kbit/s, s očekávanou průměrnou rychlostí stahování 256 kbit/s. Měsíční paušál, bez omezení objemu přenesených dat a doby připojení, přijde na 899 Kč bez DPH. V nabídce je zatím jen modem s USB rozhraním. Počáteční pokrytí je na úrovni 70 procent populace ČR. (Lupa, 03.08.2004)
Poslední rozloučení s paušálem
Ve věku necelých pěti měsíců nás definitivně opustil náš drahý intervalový paušál. Po slavném porodu neuneslo jeho podlomené zdraví drsné životní podmínky v tuzemsku. Přesto na něj můžeme vzpomínat v dobrém, jako na průkopníka slepých uliček. Jasně nám ukázal, kudy cesta opravdu nevede. Nyní odchází alespoň na Slovensko, kde by přeci jen mohl mít více šancí. (Lupa, 12.07.2004)
Volný nasazuje CProxy
obilní operátoři akcelerují své GPRS připojení již delší dobu, tak aby zvýšili jeho efektivní rychlost. Nyní přichází s obdobným krokem i první pevný operátor, Czech OnLine. Uživatelům svých dial-upových služeb, které poskytuje pod značkou VOLNÝ, nyní nabízí zdarma akcelerátor, založený na tuzemské technologii CProxy. (Lupa, 23.06.2004)
Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek - II.
Problém s horentními účty za telefon se vrátil a je ještě větší než dříve. Techniky, používané k oblafnutí uživatelů dial-upu, jsou ještě důmyslnější. Došlo k nebezpečnému spojení virů a telefonních služeb se speciální tarifikací. Jaké jsou možnosti obrany? Jaké šance mají postižení při případné reklamaci? (Lupa, 16.06.2004)
Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek
Horentní účty za telefon, způsobené přesměrováním dial-upu na speciální linky se zvýšenou tarifikaci, začínají znovu trápit uživatele. Tentokráte je situace horší v tom, že přesměrování mají zřejmě na svědomí viry, které přepojují uživatele bez jejich vědomí na tuzemské speciální datové služby, jako je Datarif Českého Telecomu. (Lupa, 14.06.2004)
Paušál na vykrytí, II.
Nový 24-hodinový dial-up paušál, alias dočasné technické řešení ve zkušebním provozu, je sice časově neomezený, ale není určen k trvalému připojení. Ze strany ČTc se dočkal jen minimální publicity. Telecom navíc hodlá omezovat počty lidí, kterým jej umožní využít, aby nedošlo ke "stavu naplnění sítě". První reakce alternativních operátorů jsou smíšené. (Lupa, 07.06.2004)
chello: Fair Use Policy, nebo tvrdé limity?
UPC od zítřka zrychluje své služby chello na dvoj až trojnásobek. Současně ale zavádí objemové limity u verzí chello classic a plus, ve výši 5 GB a 15 GB. Snad by se ale mohlo jednat spíše o zavedení Fair Use Policy, zaměřené proti stahovačům, než o tvrdé limity, při jejichž dosažení bude automaticky následovat zpomalení na rychlost 64 kbps v obou směrech. (ISDN server, 23.03.2004)
Další paušál na dial-upu
Po GTS a Českém Telecomu přichází s intervalovým paušálem mimo špičku také Czech On Line. Podobně jako u Telecomu jde zatím jen o zkušební provoz, a také další podmínky včetně ceny mají blíže spíše k podmínkám ČTc, než k podobě intervalového paušálu od GTS. Cena je 590 Kč bez DPH, max. délka souvislého připojení 180 minut. (Lupa, 24.02.2004)
Paušální souvislosti
Telecom posunul začátek svého intervalového paušálu na 19. hodinu večer. Alternativní operátoři proti jeho paušálu protestují u regulátora i antimonopolního úřadu. GTS zveřejnil počet minut, které provolali jeho zákazníci na paušálu za první víkendový den. První odhady by odpovídaly velkým ztrátám na straně GTS, ale v dlouhodobějším výhledu může být všechno jinak. (Lupa, 12.02.2004)
Jaké jsou reakce na paušál?
Média přijala první dial-upové paušály se smíšenými reakcemi. Stejně tak alternativní operátoři. Někteří horečnatě počítají, zda si také troufnou jít do paušálu na bázi minut. Jiní o to více volají po paušálu mezi operátory. A jak reagují uživatelé? Telecom za první dva dny hlásí přes 700 zájemců o zkušební provoz, GTS na 500 již uzavřených smluv. (Lupa, 06.02.2004)
Paušál, ale jen minutový...
Zázrak se nekoná, intervalový paušál od GTS i ČTc je založen na minutovém zpoplatnění mezi operátory a nikoli na režimu FRIACO. Koncový zákazník sice platí pevnou částku, ale jeho operátor platí Telecomu za každou minutu, kterou zákazník skutečně provolá. Kdy a za jakých podmínek to může být výhodnější, než když sám zákazník platí podle skutečně provolaných minut? (Lupa, 04.02.2004)
GTS Pohoda doma: konečně dial-up za paušál
Český Telecom zažaloval regulátora o 4,5 miliardy. Konkrétním předmětem sporu je to, zda regulátorem stanovené ceny pokrývají náklady Telecomu. Ten si myslí že nikoli a cestou žaloby se domáhá náhrady za rok 2002. Deklarovaná výše ztráty přitom číselně odpovídá rozdílu mezi tehdejší výší měsíčního paušálu u HOME STANDARD a částkou 500 Kč. (Lupa, 03.02.2004)
GTS Pohoda doma: konečně dial-up za paušál
Společnost GTS zítra představí "První vytáčené připojení k internetu za paušál v ČR". Půjde o intervalový paušál, bez počítání minut mimo špičku a s minutovým zpoplatněním v době špičky. Realizován je přes volbu operátora, jmenuje se GTS Pohoda Doma a přijde každý měsíc na 599 Kč včetně DPH. Chcete znát podrobnosti? (Lupa, 02.02.2004)
Jak pokračuje Eurotel Data Nonstop?
Možnost získání zvýhodněné nabídky tarifu Data Nonstop zítra nekončí, ale je prodloužena až do konce března. Ke konci loňského roku měl tento tarif již 32 tisíc uživatelů, v průběhu ledna přibylo odhadem dalších 10 tisíc. Do konce čtvrtletí by Eurotel měl nabídnou kompresi a optimalizaci datových přenosů. Nově lze přikoupit také čtyři balíčky TOP. (Lupa, 30.01.2004)
Také T-Mobile nabídne neomezený Internet za paušál
Po zřejmém úspěchu tarifu Eurotel Data Nonstop, který nabízí mobilní připojení k Internetu přes GPRS, bez omezení objemu přenesených dat a jen za paušál, se analogickou službu odhodlal nabídnout také český T-Mobile. Nebo spíše: dokázal si ji prosadit, protože služba tohoto typu zatím není součástí strategie mateřského koncernu. (doplnit, 28.11.2003)
Jak se daří tarifu Eurotel Data Nonstop?
Z pohledu poskytovatele natolik dobře, že hodlá tuto službu dále rozvíjet a lákat na ni nové zákazníky, prostřednictvím promo akcí. Přibalit k ní hodlá i 30 hlasových minut, a v rámci akční nabídky představí také vlastní PCMCIA kartu, podporující hlas i data. Statistiky o provozu Data Nonstop svědčí o trvalém a výrazném nárůstu objemu přenesených dat. (Lupa, 02.10.2003)
Internet ze zásuvky 230V?
Co by mohl obnášet budoucí "Internet ze zásuvky" od Českých radiokomunikací, který minulý týden avizovali na Mobil.cz? Určitě ne to, že by náhle z každé zásuvky 230 V po celé České republice kromě proudu tekl také Internet. Spíše půjde o řešení, které dokáže "hustě" pokrýt určité lokality s větší koncentrací potenciálních uživatelů, například sídliště. (Lupa, 08.09.2003)
Jak bude fungovat AO/DI?
Český Telecom naznačil některé podrobnosti o fungování chystané služby AO/DI, kterou v současné době testuje v rámci pilotního projektu. Definitivní cenové podmínky nejsou dosud známy, naznačeny však byly alespoň hlavní zásady pro budoucí zpoplatnění . Počítá se např. s explicitním zpoplatněním dynamicky přidělovaných B kanálů (po vteřinách). (Lupa, 05.09.2003)
Telecom spouští pilot AO/DI
Od 1. září spouští Český Telecom dvouměsíční pilotní provoz služby AO/DI (Always On / Dynamic ISDN) na přípojkách ISDN. Nabízí garantovaných 9,6 kbps a negarantovaných 64 až 128 kbps internetového dial-upu, částečně za paušál a částečně za minuty. Jaké jsou podmínky pilotního provozu, a jak by mohl vypadat ostrý komerční provoz? (Lupa, 19.08.2003)
Anonymní dial-up
Jakou budoucnost má anonymní dial-up, který v nedávných dnech začaly nabízet iDnes a portál Atlas? V čem se tyto služby odlišují od dosavadního dial-upu na bázi Internetu zdarma? Jak zapadají do představ o budoucím vývoji dial-upu v ČR, kde se rýsuje nástup "neanonymních" modelů v tzv. dedikovaném provedení? (Lupa, 15.08.2003)
UPC zavádí registraci MAC adres
Počínaje včerejším dnem zavedla společnost UPC nová pravidla pro registraci MAC adres síťových rozhraní. Cílem je zvýšení bezpečnosti, resp. větší ochrana před eventuelním zneužitím či napadením kabelové přípojky na Internet. Většina uživatelů si toho nemusí ani povšimnout, explicitní zásah bude nutný pouze v případě kdy uživatel změní zařízení, připojené ke kabelovému modemu. (Lupa, 16.07.2003)
100 hodin za 500 korun
Pracovní návrhy, které Český Telecom prezentoval na stále probíhajícím Fóru pro dial-up, se kromě ADSL a ISDN týkaly také dial-upu. Zde Telecom přišel s návrhem nededikovaného časového kreditu ve výši 100 hodin za 500 Kč, k vyčerpání z 20% ve špičce a zbytek mimo špičku. Oproti předchozím návrhům je to výrazný pokrok. Jaká je ale druhá strana mince? (Lupa, 27.06.2003)
Garantovaný dial-up od Českého Telecomu
Český Telecom garantuje uživatelům dial-upu minimální přenosovou rychlost 28,8 kbps - ovšem pouze tehdy, pokud si zvolí cenový program HOME INTERNET a v rámci něj si předplatí 13 hodin připojení za měsíc. Ve všech ostatních případech dostávají jinou službu - s minimální garantovanou přenosovou rychlostí pouhých 9,6 kbps. (Lupa, 09.04.2003)
Konečně: Internet za paušál!
Od 1. dubna 2003 začíná Eurotel nabízet neomezený mobilní přístup k Internetu přes GPRS, za paušál 1000,- Kč měsíčně (bez DPH), bez jakýchkoli omezení. Nový tarif NONSTOP se vyplatí tomu, kdo měsíčně přenese více jak 27 MB dat. Ke zlevnění však dochází i u dalších datových tarifů. A není to apríl!!! (Lupa, 01.04.2003)
Kauza nadměrných telefonních účtů
Co způsobuje, že někteří uživatelé Internetu nachází na svých telefonních účtech horentní částky za volání, o jejichž uskutečnění nemají ani tušení? Došlo k tomu použitím tzv. erotických dialerů, skrze násilné přesměrování hovoru či nějak jinak? A hlavně: jde o podvod, uvedení v omyl, neznalost, neopatrnost či zcela legální a korektní byznys? (Lupa, 10.03.2003)
První Internet přes volbu operátora
Společnost GTS se postarala o další milník v historii českého Internetu - jako první nabídla dial-up přístup přes volbu operátora. Je výhodný zejména ve špičce u kratších až středně dlouhých hovorů. Tarif je lineární, 88 haléřů ve špičce a 48 mimo špičku. Minimální měsíční "konzumace" je 500 korun, společná s hlasovými službami. (Lupa, 10.12.2002)
Telecom bude respektovat verdikt ČTÚ
Český Telecom včera oznámil, že bude respektovat cenové rozhodnutí regulátora, které mu nařizuje účtovat koncovým zákazníkům původní ceny dle tarifu Internet2002. To znamená, že nezavede nový tarif Internet Plus ani nadstavbový program i-víkend. A jak to bude s provizemi pro poskytovatele internetového připojení? (Lupa, 03.10.2002)
Regulátor zasahuje a vrací vše zpět
Internetový převrat v podání Telecomu neměl dlouhého trvání. Ještě včera, v první říjnový den, se regulátor odhodlal k zásadnímu kroku a vydal nové cenové rozhodnutí 02/2002. Tím vrátil celou situaci, včetně koncových cen, do stavu před koncem srpna t.r., kdy Telecom začal vypovídat smlouvy ostatním subjektům. (Lupa, 02.10.2002)
Co nám Telecom přichystal k 1.10.2002?
Český Telecom mocně zatřásl internetovým trhem. Zákazníky ISP s přístupovými čísly 971 2xx xxx převedl k dnešnímu dni na tarif Internet Plus, ostatní ponechal na Internetu2002 a všem poskytovatelům přestal vyplácet provize. Sám ale nestihl zavést nový model zpoplatnění a Internet Plus pro své služby Quick. To zvládne až k 1.11.2002. (Lupa, 01.10.2002)
Internet Plus: přeci jen od 1. října
Český Telecom přeci jen zavede svůj nový koncept přístupu k Internetu a tarif Internet Plus, a to k původně plánovanému datu 1. října. Jak to jde dohromady s nedávným předběžným opatřením regulátora? Expertní tým Telecomu je přesvědčen, že zavedení Internetu Plus je plně v souladu s platnými právními předpisy. (Lupa, 30.09.2002)
Konec Internetu zdarma
Český Telecom se rozhodl ukončit k 1. říjnu 2002 dosavadní model poskytování přístupu k Internetu, označovaný jako „Internet zdarma“. Místo něj se rozhodl vnutit trhu jiný model – svůj nový koncept, založený na existenci dvou internetových telefonních tarifů a samostatných plateb za protelefonované minuty a za přístup k Internetu. Jaká je historie "Internetu zdarma" v ČR, a co je podstatou nového konceptu? (IT-NET, září 2002)
A DSL nebude?
Do konce února sliboval Český Telecom představit své ADSL. Nestalo se. V Telekomunikačním věstníku sice již vyšly konkrétní podmínky této služby, ovšem bez přílohy s cenami. Jinak je kolem ADSL ticho jako po pěšince. Nejspíše je to ale ticho před další bouřkou, tentokráte kvůli zneužití monopolního postavení. (Lupa, 01.03.2002)
IOL: Vstříc platícím zákazníkům
Internet OnLine se pilně chystá na spuštění ADSL služeb, připravuje nasazení nové platformy pro elektronickou poštu, nabízí ke svým službám smlouvy SLA a celkově se hodlá zaměřit hlavně na platící zákazníky. Obchodní model služeb zdarma není podle názoru IOL v dlouhodobém výhledu příliš udržitelný. (Lupa, 25.01.2002)
Jak je to v ČR s veřejným přístupem k Internetu
Jakou máme v ČR šanci dostat se k Internetu na některém z veřejně přístupných míst? Kde takováto místa hledat? Kolik jich je, jak jsou vybavena, jaké služby nabízí? A co je vlastně "veřejný Internet"? Na takovéto a podobné otázky hledal odpověď společný výzkum BMI, Cisco a ÚVIS. (Lupa, 21.01.2002)
Alternativní připojení k Internetu
Připojit se k Internetu lze mnoha různými způsoby. Některé z nich jsou označovány jako "alternativní", což naznačuje že by měly být určitým protipólem k jiným způsobům připojení, považovaným za tradiční. Článek popisuje připojení k Internetu po ADSL, po rozvodech kabelové televize, přes satelit a po sítích FWA. (IT-NET, prosinec 2001)
Máme v ČR třetí nejlacinější Internet?
V současném "boji o Internet" argumentuje Český Telecom tvrzením, že v České republice máme třetí nejlacinější přístup k Internetu ze všech vyspělých zemí. Odkazuje se přitom na jednu z nejnovějších statistik OECD. Podívejme se ale i na ostatní statistiky ze stejného zdroje — ty již tak příznivé nejsou. (Lupa, 12.09.2001)
Zdraží Český Telecom Internet?
V některých titulech denního tisku se objevily zprávy o tom, že Český Telecom uvažuje o zdražení přístupu k Internetu - v důsledku toho, že by měl přenechávat větší část svých výnosů jiným subjektům a také proto, že již dnes je prý tarif Internet 2001 ztrátový a musí být dotován z výnosů jiných služeb. Co je na tom pravdy? (Lupa, 11.09.2001)
Internet přes ISDN podraží
Pokud se připojujete k Internetu přes ISDN a IOL, a využíváte některý z produktových balíčků ISDN od Českého Telecomu, pak vaše připojení prodraží o 300 korun měsíčně. Samotný přístup k Internetu (služba IOL Standard) totiž přestává být zahrnut v ceně balíčků a bude se platit samostatně. (Lupa, 03.09.2001)
Co je a k čemu lze použít ISDN?
Přehledový článek o podstatě sítí ISDN, způsobu a příčinách jejich vzniku, i jejich dalším vývoji. (Softwarové noviny, červen 2001)
Levnější Internet od Telecomu?
Český Telecom poprvé zlevnil hovorné u ISDN přípojek, pokud je uživatel používá k připojování k Internetu. Podle jeho propočtů a zejména reklamních materiálů dosahuje zlevnění až 40 procent, praktický efekt pro uživatele ale bude skromnější. Přesto jde o určitý cenový pokles oproti tarifu Internet 2001 pro běžný dial-up. (Lupa, 04.06.2001)
Datové přenosy po 220 voltech
Na letošním CeBITu byla k vidění zajímavá řešení pro přenos dat po silových rozvodech napájecích sítí. Dokonce zde byla celá tematická expozice Powerline Center, věnovaná těmto technologiím. Jak to ale ladí s tím, že největší obdobně zaměřené projekty ve světě, jako např. Nor.Web, skončily krachem? (Lupa, 9.04.2001)
Umíte opravdu využívat Internet?
Rozsáhlejší přehledový článek o možných způsobech využití Internetu firmami - k čemu jim může být dobrý? Co vlastně od něj mohou firmy chtít? Jak se orientovat v nabídce internetových služeb? (Business World, únor 2001)
Tarif Internet 2001 - nic nového pod sluncem!
Po mnoha letech čekání jsme se konečně dočkali liberalizace našeho telekomunikačního trhu. Efekt, který to mělo přinést, se však ještě nedostavil, a to ani pokud jde o komutované připojování k Internetu. Tarif Internet 2001, který pro připojování k Internetu nabízí Český Telecom, sice nepodražil, ale také nezlevnil. Zůstal totiž beze změny. (CHIP, únor 2001)
Principy firewallů
Úvod do problematiky firewallů - jaký je jejich hlavní úkol a jaké další funkce dnes firewally plní, na jakém principu pracují, jaké druhy firewallů existují (paketové filtry vs. aplikační brány, proxy brány a cache, stateless a statefull inspection, demilitarizovaná zóna). (Softwarové noviny, leden 2001)
Kolik bude stát Internet v roce 2001?
Český Telecom oznámil podobu svého tarifu Internet 2001 pro komutované připojování k Internetu. Pokud někdo čekal nějaké zlevnění, zejména v souvislosti s liberalizací trhu, bude zklamán, žádné zlevnění s nekoná. Naštěstí nedošlo ani pesimistická očekávání, nekoná se ani žádné zdražení. Nový tarif totiž bude přesně stejný jako ten letošní. (Lupa, 18.12.2000)
Quick - Internet zdarma od Českého Telecomu
Od 1. října 2000 nabízí Český Telecom připojení k Internetu zdarma, pod názvem Quick. Současně ale nepřestává poskytovat ani placené varianty připojení. (Novinky, 3.10.2000)
UUNET se v ČR zabydluje
Po květnovém ohlášení svého vstupu na tuzemský internetový trh se český UUNET začíná mít k světu. K 1. září rozjel svůj pražský POP a v současné době má již 18 zákazníků z řad "velkých", začínajících na 2 Mbps. Pyšnit se může i "úlovkem" v podobě zakázky na 45 megabitů tranzitní konektivity pro VOL. (Lupa, 1.11.2000)
TELE2 - další bezdrátové připojení k Internetu
Na českém trhu bezdrátového připojení k Internetu se objevil nový hráč, společnost Tele2, se švédskými kořeny. Vlastní jednu z licencí na FWA sítě v pásmu 3,5 GHz a tyto sítě také využívá pro připojování svých zákazníků. Zatím nabízí jen tři varianty připojení, v Praze a v Brně, ale plány do budoucna jsou smělé. (Lupa, 4.10.2000)
Máme nejlacinější, nebo nejdražší Internet?
Mezi internetovými providery a Českým Telecomem vypukla mediální přestřelka ohledně toho, zda u nás máme jedno z nejdražších připojení, které omezuje rozvoj Internetu, nebo naopak jedno z nejlevnějších připojení. Jaké jsou argumenty? (Lupa, 19.9.2000)
UUNET přichází do ČR
Na český telekomunikační trh vstupuje další subjekt, UUNET, plně vlastněný americkým MCI/Worldcom. Nabízet hodlá hlavně služby založené na IP konektivitě a spíše firemním zákazníkům. (Novinky, 19.5.2000)
Tarif Internet 2000
Jak vypadá nová verze telefonního tarifu, určeného pro připojování k Internetu v roce 2000? (CHIP, duben 2000)
Contactel nabízí Internet zdarma
"Internet Raz Dva" se jmenuje další nabídka komutovaného připojení k Internetu zdarma, tentokráte v podání Contactelu. (iHNed, 13.3.2000)
Připojování k Internetu
Cover story Softwarových novin o připojování k Internetu - rozebírá různé možnosti a zabývá se jejich vlastnostmi včetně celkové cenové hladiny (srpen 1999)