Komentáře pro časopis PC World

Leden 2005: ve znamení broadbandu
Počátek roku 2005 přinesl jak nové nabídky vysokorychlostního připojení k Internetu (broadbandu), tak rozhodnutí státu investovat do rozvoje broadbandu alespoň jedno procento výnosů z privatizace Českého telecomu. Vláda také schválila národní broabandovou strategii. Její anglickou verzi si z Prahy odvezla i nová komisařka pro informační společnost Vivien Redingová.

Únor 2005: ve znamení zákona
V průběhu února se na parlamentní půdě konečně rozhodlo o výsledné podobě zákona o elektronických komunikacích. Pokud jej podepíše prezident, mohl by nabýt účinnosti k 1. květnu. Tím bude do našeho právního řádu transponován nový evropský regulační rámec elektronických komunikací. Bohužel ještě ne úplně celý ….

Březen 2005: (nejenom) měsíc Internetu
Březen býval měsícem knihy. Letos byl už poosmé měsícem Internetu. Nárůst jeho uživatelů se ale víceméně zastavil, a to i přes lepší dostupnost vysokorychlostního přístupu. Z dlouhého zimního spánku se v březnu probudil také regulátor, a po mnoha měsících zase začal vydávat cenová rozhodnutí. Softwarové patenty sice prošly, ale ne úplně. A snad ani neprojdou.

Duben 2005: konec starých časů
V měsíci dubnu se vyměnila vláda. Ta původní ještě stihla prodat Český Telecom, a přitom málem i zrušit samostatné ministerstvo informatiky. To ale nakonec přežilo. Duben byl také posledním měsícem platnosti původního telekomunikačního zákona. Regulátor toho využil, a na poslední chvíli vydal hned pět zásadních rozhodnutí.

Květen 2005: ve znamení průzkumů
V průběhu května se doslova roztrhl pytel s výsledky nejrůznějších průzkumů. Naštěstí potvrdily, že v ČR nežije 105,5 procent obyvatel. I tak je nás ale jen 26 procent počítačově gramotných. Zato mobil vlastní kolem 75 procent obyvatel starších 18 let. A jak jsme na tom s rozvojem broadbandu? Třetí od konce ….

Léto 2005: žádné okurky
Prázdninové měsíce bývají každoročně chudé na významné události. Letos tomu ale bylo jinak, alespoň pokud jde o sektor elektronických komunikací. Příslovečná okurková sezóna se nekonala. Třeba z regulátora vypadávalo jedno opatření obecné povahy za druhým. Aktivní bylo i ministerstvo informatiky, alespoň v oblasti broadbandu. No a T-Mobile se činil tak, že se stal jedničkou mezi mobilními operátory. Vlastně ale máme u nás hned tři mobilní jedničky.

Září 2005: otevírají se nové možnosti
Regulátor konečně otevřel pásmo 5 GHz, na které se hned vrhli bezdrátoví provideři. Eurotel představil své plány s mobilní sítí UMTS. V ČR se poprvé objevilo ostré triple play. Pro certifikát k elektronickému podpisu můžeme chodit už i na poštu.