Alternativní operátoři a jejich služby
České telekomunikace v roce 2013: najednou tolik změn
Rok 2013 byl rokem aukcí, nástupu virtuálů, zlevňování neomezených tarifů, změn ve vedení ČTÚ i v legislativě. Byl rokem sdílení sítí,  komerčního spouštění LTE, i velkých akvizic a prodejů. (Lupa, 30.12.2013)
Telefónica nasazuje IPv6 na svém xDSL
Počínaje dneškem jsou všechny nově zřizované přípojky od Telefóniky vybaveny jak IPv4, tak i IPv6 konektivitou v režimu dual stack. Zákazník dostane jednu veřejnou síťovou adresu IPv6 (blok /64) a jednu neveřejnou IPv4 adresu (za NAT-em). Stávající zákazníci Telefóniky mohou na IPv6 přejít také, ale musí o to sami požádat. (Lupa, 02.07.2012)
Od analogu k sítím čtvrté generace
Bezprostředně po sametové revoluci v roce 1989 byl sektor telekomunikací z dnešního pohledu „tabula rasa“. Tedy ne že by do té doby žádné telekomunikace ani počítače u nás neexistovaly, to nikoli. Ale se stavem ve vyspělém zahraničí, míněno: za železnou oponou, jsme se rozhodně srovnávat nemohli. (doplnit, 11.08.2011)
Rozhýbou regionální operátoři stojaté mobilní vody?
Služby mobilních sítí jsou v ČR předražené a trh není konkurenční. Regionální operátoři volají po řešení, chtějí se stát virtuálními mobilními operátory. (Lupa, 28.03.2011)
U:fon je prodán
Český MobilKom a jeho U:fon mění vlastníka: skupina Penta je prodává Dial Telecomu. Formálně jde o prodej mezi vlastníky, kteří oba sídlí v kyperském Limassolu. (Lupa, 08.02.2011)
U:fonovo ADSL jako důkaz?
U:fon začne brzy nabízet ke svým službám i přeprodávané ADSL. Jak tento jeho krok zapadá do celkové situace na trhu s ADSL? Ovlivní to šetření ÚOHS? (Lupa, 07.02.2011)
Vodafone si vypomohl U:fonem
Společnosti Vodafone a Mobilkom včera oficiálně představily svou vzájemnou spolupráci, byť poněkud asymetrickou: Vodafone bude využívat mobilní datové služby Mobilkomu, resp. jeho U:fona. Naopak nikoli. Oproti očekávání ale Vodafone nepředstavil žádné nové datové tarify, které by reagovaly na nové možnosti datových přenosů. (Lupa, 30.09.2010)
Čím hrozí pakt Google-Verizon?
Boj o síťovou neutralitu v prostředí Internetu se dočkal dalšího milníku: Google a Verizon společně navrhují, aby síťová neutralita byla zachována, a vlastně ještě utužena. Ovšem až na dvě podstatné výjimky: netýkalo by se to mobilních sítí a těch privátních internetů, které by začaly postupně vznikat vedle stávajícího veřejného Internetu. (Lupa, 13.08.2010)
U:fon má zájem o čtvrtou GSM licenci
Český telekomunikační úřad zřejmě vypíše výběrové řízení na čtvrtou GSM licenci. Ta by již byla technologicky neutrální, takže by současně byla i licencí na UMTS. Zájem o ni projevil český MobilKom, resp. jeho U:fon, a neoficiálně se hovoří také o dalších zájemcích. Jaké plány má U:fon a proč Vodafone testuje jeho 3G Internet? (Lupa, 14.12.2009)
I pevní chtějí konvergovat a přežít
Historie našich telekomunikací zná již několik přestřelek mezi pevnými a mobilními operátory. Nyní se zřejmě schyluje k další. Tentokráte ale nejsou ve hře propojovací poplatky jako v letech 2001 až 2004, nýbrž možnost, aby i pevní operátoři mohli zařadit do svého portfolia mobilní služby a nabízet koncovým zákazníkům (hlavně těm firemním) služby konvergované. (Lupa, 09.04.2009)
První operátoři zlevňují volání do mobilních sítí
K prvnímu únoru klesla regulovaná cena terminace hovorů v mobilních sítích. Podle očekávání na to hodlají reagovat hlavně VoIP operátoři. Služba 802.VOX jako první už skutečně snížila koncové ceny o 38 haléřů. Přidal se i U:fon, který zlevnil hovorné do mobilních sítí o 40 haléřů, ale jen v rámci svých mobilních tarifů. Další operátoři signalizují, že se časem také přidají. (Lupa, 03.02.2009)
ČRa spustily v Praze WiMAX
České Radiokomunikace rozšířily své portfolio o dvě nové bezdrátové datové služby na bázi technologie WiMAX, po jedné pro rezidenční a firemní zákazníky. Zatím jsou dostupné jen v Praze, ze čtyř základnových stanic. Fungují v pásmu 3,5 GHz na principu FDD a nabízí až 5 Mbit/s symetricky. Firmy k nim získají i SLA. (Lupa, 20.01.2009)
COL a eTel končí. Začíná TACR
Loňský prodej irské nadnárodní společnosti eTel do rukou rakouského Telekomu Austria se projevil i v ČR, spojením českého eTelu a české dcery rakouského Telekomu, společnosti Czech On Line. S formálním završením tohoto spojení dochází i k přejmenování výsledného celku. Ten se jmenuje Telekom Austria Czech Republic (TACR) a je akciovou společností. (Lupa, 04.10.2007)
Stalo se: Karneval skončil
K prvnímu září UPC dokončilo integraci společnosti Karneval Media, a při té příležitosti přišlo i s novým logem, novou vizí a novou firemní identitou. O2 restrukturalizovala svou nabídku mobilního připojení, a přidala i nové a levnější varianty. Volný dále zlevnil svou službu Komplet, kombinující ADSL a hlas. Ta se tím stala levnější než jeho nahé ADSL. (Lupa, 10.09.2007)
Stalo se: Tiscali v ČR (ještě ne)končí
Společnost ČD-Telematika minulý týden oznámila, že se dohodla s českou pobočkou Tiscali na převzetí jejích cca 400 firemních zákazníků. Znamená to konec působení Tiscali v Česku? Z logiky věci, i podle deklarovaných záměrů italského vlastníka, to k tomu směřuje. Podle vyjádření současného vedení české pobočky ale určitě nejde o konec Tiscali v ČR. (Lupa, 06.08.2007)
U:fon má novou síť, ale zastaralé modemy
MobilKom sliboval hlavně připojení k Internetu, zatím to ale vypadá spíše tak, jako by jeho U:fon chtěl ze všeho nejvíce konkurovat pevným telefonním linkám. Navíc ve své moderní síti nasazuje technologicky poněkud zastaralé modemy, zabudované ve stolních telefonech. Ty zvládají nejvýše 153 kbit/s. Také objemové limity jsou dosti přísné. (Lupa, 15.05.2007)
Stalo se: nové přeprodávané ADSL přípojky nepřibývají
Podle provozních dat, které minulý týden zveřejnila Telefónica, se počet přeprodaných ADSL přípojek za letošní první kvartál prakticky vůbec nezvýšil. Rakouský antimonopolní úřad posvětil koupi skupiny eTel, a tak se i naše pobočka eTelu už může spojit s VOLNÝm. Česká asociace kompetitivních komunikací vyzvala k vytvoření jednotné asociace, zastupující operátory. (Lupa, 30.04.2007)
GTS Novera a její strategie pro veřejnou správu
V předvečer zahájení konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) představila společnost GTS Novera svou strategii pro veřejnou správu. Zahrnuje mj. poskytování služeb v rámci KIVS, poradenství v oblasti financování z fondů EU a budování metropolitních sítí (DSL.cz, 30.03.2007)
Stalo se: už došlo i na Premium ADSL
Radiokomunikace zvýšily nominální rychlost svých služeb Premium ADSL na dvojnásobek, ale současně zvýšily i jejich agregaci, z dosavadních 1:20 na 1:50. Hovoří také o zavádění objemových limitů, ale zatím žádné nestanovily. Ve smluvních podmínkách už si ale připravily půdu pro jejich možné budoucí uplatnění. (Lupa, 16.04.2007)
Pražský Internet ze zásuvky má velké ambice
Již dnes nabízí společnost ElectraStar v části Prahy po elektrickém vedení služby double play, s hlasem a Internetem do rychlosti 1,25 Mbit/s. Připravuje ale pokrytí celé Prahy a poskytování služeb triple play, s rychlostmi 3 až 7 Mbit/s na uživatele. Měla by to být největší síť na bázi technologie PLC (PowerLine Communications) v Evropě. (Lupa, 05.01.2007)
Stalo se: eTel byl prodán
Telecom Austria koupil celou skupinu eTel Group, a český eTel bude integrován do společnosti Volný. ÚOHS schválil prodej Karnevalu Media do rukou UPC, byť s podmínkami. Ty se ale týkají hlavně světa televize, nikoli broadbandu. Telefon pro chudé bude dostupný od 1. ledna. Podle EK nepředstavoval prodej mobilní licence 3G/UMTS Oskarovi nedovolenou státní podporu. (Lupa, 27.12.2006)
Radiokomunikace mají novou strategii i značku
Společnost Radiokomunikace a.s. končí se značkami Bluetone i Tele2, a bude používat už jen jednotnou značku České radiokomunikace, s novým logem. Hodlá se více orientovat na domácnosti a nabízet jim především služby postavené na zpřístupnění místních smyček (unbundlingu). Novinkou je hlasová služba, která ve své ceně zahrnuje i "minimální ADSL". (Lupa, 30.08.2006)
UPC: konečně bude i hlas
Už i české UPC se chystá poskytovat ve své síti hlasové služby. V nabídce však budou jen dva cenové programy s nenulovým měsíčním paušálem. Ceny vychází celkově příznivější než u Českého Telecomu či třeba u Karnevalu, ale oproti dalším VoIP službám, včetně těch, co jsou zcela bez paušálu, už UPC vychází naopak dražší. (Lupa, 11.05.2006)
Volba operátora: vyplatí se ještě?
Když Český Telecom zlevnil dálkové hovory na úroveň místních, dokonce se zpětnou platností, významně tím zasáhl do výhodnosti služeb na bázi volby a předvolby operátora. Ty se až dosud vyplácely hlavně těm, kteří volali hodně meziměstsky. Ale co teď? (digiweb, 3.05.2006)
Dopouští se Tele2 slammingu?
Český telekomunikační úřad zveřejnil na svém webu upozornění na postup společnosti Tele2 při získávání nových účastníků. Radí, jak se ochránit před nechtěným uzavřením smluvního vztahu s touto společností, skrze podpis plné moci přímo na dodejce poštovní zásilky. Jde, nebo nejde o tzv. slamming, neboli změnu operátora bez souhlasu zákazníka? (Lupa, 29.03.2006)
Konvergovaná budoucnost telefonování, část II.
Jaké možnosti mají alternativní operátoři, pokud chtějí nabízet konvergované hlasové služby? Mají se pokoušet aplikovat koncept UMA? Nebo raději usilovat o propojením s mobilními sítěmi a využití tzv. mobilní originace? Trh s mobilní originací je podle regulátora u nás již efektivně konkurenční. Má to ale jeden háček: tento trh fakticky neexistuje. (Lupa, 21.03.2006)
Konvergovaná budoucnost telefonování, část I.
Jakou konkrétní podobu budou mít konvergované telefonní služby, které pro nás chystají naši operátoři? Stanou se z dosavadních alternativních operátorů ještě i virtuální mobilní operátoři? Využijí k tomu koncept UMA (Unlicensed Mobile Access), který se snaží "prodloužit" stávající mobilní sítě i do bezlicenčních pásem, nebo půjdou jinou cestou? (Lupa, 17.03.2006)
Jaké plány má GTS Novera?
Největší tuzemský alternativní operátor, GTS Novera, včera představil svou strategii dalšího rozvoje. Orientace na firemní klientelu zůstane zachována, přibudou produkty na bázi LLU ve formě balíčků (Internet, data a hlas), a také služby na bázi IP telefonie. Dohodu s mobilními operátory na MVNO však Novera stále nemá. Pomůže si alespoň konceptem UMA? (Lupa, 08.03.2006)
Změny v rodině chello: druhý krok
Počátkem února zrychlilo UPC vyšší varianty svých služeb chello. Nyní přišel druhý krok: zavedení dvou zcela nových služeb, a zrychlení dosavadních nižších variant, včetně navýšení objemových limitů. U nejvyšší služby professional limit odpadl úplně. Změn se dočkala i "jednodenní" služba chello flex, která se stala "půldenní". (Lupa, 28.02.2006)
Stalo se: Karneval už nabízí i telefonování
Tak jak již dříve naznačil, spustil Karneval Media své hlasové služby, byť zatím jen ve fázi komerčního testování. Cenami, které zahrnují nenulový paušál i minutové hovorné, však nijak neoslnil. V dalším kole sporu mezi Tiscali a Českým Telecomem, tentokráte o 23 milionů korun, bodovalo Tiscali. Je Volný ADSL nejvíce žádanou nabídkou vysokorychlostního ADSL? (Lupa, 20.02.2006)
Další Bluetone Premium, tentokráte Sky
Radiokomunikace (dříve České radiokomunikace) spustily svou bezdrátovou síť v bezlicenčním pásmu 5,4 GHz. Budou v ní nabízet novou variantu služeb Bluetone Premium, s přídomkem "Sky". Zahrnuje přístup k Internetu o rychlostech 512 a 1024 kbit/s a také hlasové služby. Podmínkou je ale přímá viditelnost a maximální vzdálenost 6 km od základnové stanice. (Lupa, 19.01.2006)
Karneval digitalizuje a zavádí triple play
Společnost Karneval Media spouští ve své síti digitální kabelové vysílání. Vedle něj však hodlá dlouhodobě pokračovat i v analogovém vysílání. V prvním čtvrtletí 2006 rozšíří svou nabídku o hlasové služby, na tzv. triple play. Půjde o služby charakteru VOIP, ale nikoli na bázi SIPu, nýbrž technologie PacketCable. (Lupa, 16.12.2005)
GTS kupuje i Nextru a Telenor Networks
Po loňské akvizici Aliatelu a velmi nedávné koupi Contactelu se společnost GTS Central Europe vydala znovu na nákupy. Tentokráte si vybrala společnosti Nextra a Telenor Networks, a od každé zakoupila rovnou dva kusy (po jedné v české a slovenské verzi). Cena zveřejněna nebyla a ani nebude. Vše ale musí schválit ještě antimonopolní úřad. (Lupa, 08.12.2005)
GTS Novera a Contactel: konsolidace pokračují
Dánská společnost TDC, která v ČR vlastní firmu Contactel, bude prodána společnosti Nordic Telephone Company. Ještě předtím ale stihla prodat Contactel vlastníkům české GTS Novery. Kdo jsou tito vlastníci a jak změní tento prodej situaci na našem trhu? A je to poslední akvizice svého druhu v ČR, nebo jsou další ještě na obzoru? (Lupa, 02.12.2005)
Voice On Line - předzvěst lepších IP-zítřků
Společnost Czech On Line včera představila svou službu IP telefonie s názvem Voice On Line. Zatím je určena jen firmám a je vázána na ADSL od COL, realizované přes zpřístupněné místní smyčky od Telenor Networks. Ale už v červnu by mohla být dostupná i pro domácnosti a na přeprodávaném ADSL od Telecomu. (Zive, 11.05.2005)
Budeme mít dražší ADSL?
Alternativní operátoři, sdružení v Asociaci pro spravedlivou konkurenci, kritizují nedávná rozhodnutí ČTÚ. Poukazují například na nelogičnosti kolem stanovení poplatků za internetový dial-up a kolem tzv. nadhovorového pásma, na které by nyní měli připlácet 158 korun měsíčně. To zvýší koncovou cenu ADSL, realizovaného přes propojení, až o 25 procent. (Zive, 06.05.2005)
Služby 99: když se síťař stane operátorem
Na našem telekomunikačním trhu se začíná profilovat další operátor s plným portfoliem služeb, od hlasu přes VPN a hosting až k Internetu. Jde o společnost Maxprogres, která začínala jako firma budující sítě a síťové rozvody. Vybudovala si také své vlastní metropolitní sítě, a nyní po nich bude i sama poskytovat služby, pod značkou "Služby 99". (ISDN server, 20.01.2005)
Drobná minutková epizoda
Předběžné opatření soudu zastavilo srovnávací reklamu "Levná minutka" od Českého Telecomu. Ten tvrdí, že příslušná reklamní kampaň už stejně skončila. Boj o zákazníky pevných hlasových služeb a dial-upu však určitě nekončí, současná přestřelka byla jen jednou z epizod nekonečného příběhu. Co bude dál? A jak se vůbec vyvíjí příslušný segment trhu? (Lupa, 16.08.2004)
Ofenzíva Tele2
Společnost Tele2 stupňuje svůj boj proti volným kreditům v měsíčních paušálech Českého Telecomu, které odrazují zákazníky od používání jejích služeb. Zorganizovala petici, podala podání k ÚOHS a na Český Telecom si stěžuje kvůli srovnávací reklamě i kvůli pomalému přepojování svých zákazníků na trvalou předvolbu. Hrozí také arbitráží vůči České republice. (Lupa, 26.07.2004)
AO vs. Telecom: spor o korektnost argumentů
Alternativní operátoři protestují proti argumentaci, kterou Telecom používá při přesvědčování zákazníků že jeho služby jsou výhodnější než služby jeho konkurentů. V červnu jej Tiscali vyzvalo, aby s tím přestal. Nyní šel Aliatel až k soudu. První návrh na předběžné opatření proti Telecomu však soud z formálních důvodů zamítnul. (Lupa, 19.07.2004)
GTS Pohoda Doma: konec jednoho snu
Podmínky poskytování služby GTS Pohoda Doma od 1.5. přitvrzují, a z intervalového paušálu na dial-upu se fakticky stává časový kredit velikosti 120 hodin měsíčně. Důvod je nabíledni - dosavadní podoba služby musela být pro GTS silně prodělečná. Sen o tom, že někdo bude trvale dotovat koncové zákazníky, tak bere za své. (Lupa, 26.04.2004)
Contactel FORUM: používat, ne vlastnit!
Společnost Contactel představila minulý týden další vývojové stádium svých integrovaných služeb, pod názvem FORUM. Základem je standardní trojkombinace hlas+data+Internet, posíleny jsou především hlasové služby na IP platformě. Předností jsou služby virtuální ústředny, které stačí používat, bez nutnosti pořizovat si vlastní pobočkovou ústřednu. (Lupa, 19.04.2004)
GTS Pohoda doma: konečně dial-up za paušál
Společnost GTS zítra představí "První vytáčené připojení k internetu za paušál v ČR". Půjde o intervalový paušál, bez počítání minut mimo špičku a s minutovým zpoplatněním v době špičky. Realizován je přes volbu operátora, jmenuje se GTS Pohoda Doma a přijde každý měsíc na 599 Kč včetně DPH. Chcete znát podrobnosti? (Lupa, 02.02.2004)
Dekapitace v Contactelu
Dosavadní generální ředitel Contactelu Michal Čupa včera nastoupil na mimořádnou dovolenou, a vedení firmy místo něj převzal dosavadní provozní ředitel Peter Rubeck. Důvody údajně souvisí s hospodářskými výsledky a se splněním cílů, které firmě stanovil její stoprocentní dánský vlastník. Loňské výnosy Contactelu přitom meziročně stouply o 48 procent a překročily 1 miliardu. (Lupa, 21.01.2004)
První ADSL za tisícovku
Contactel jako první přichází s nabídkou ADSL za rovných 1000,- Kč, včetně zvýšené DPH. Jde o přípojku s objemovým limitem 3 GB. Dále ke svým přípojkám nabízí kombinaci ADSL modemu, směrovače a Wi-Fi, umožňující bezdrátové připojení jednoho nebo několika počítačů. Na rozdíl od Telecomu však Contactel vynechává "mezikroky" - přípojky s limity 6 GB a 12 GB. (Lupa, 03.12.2003)
Začíná Karneval, zahraje si i chello
Od dnešního dne zrychluje připojení k Internetu přes kabelové operátory: u Karnevalu na 600/150 kbps, v případě UPC na 256/96 kbps a 512/128 kbps. Navíc u UPC dochází i ke změně jména a značky, z dosavadního "Mistralu" na "chello". V případě připojení pro firmy dochází dokonce i ke zlevnění. Budou se ale měnit všechny emaily a podepisovat úplně nové smlouvy (Lupa, 01.10.2003)
ADSL vs. kabelový Karneval
Intercable CZ a TESmedia zfúzovali do jedné společnosti, jménem Karneval. Nabídnou trojnásobně rychlejší Internet, s limitem 20 GB, za 1199,- Kč měsíčně. V oblasti ADSL se GTS zřeklo zpoplatnění dat přenesených nad objemový limit. Tele2 naopak ohlásila, že končí s poskytováním ADSL služeb, protože tyto nejsou dostatečně kvalitní a nové varianty jsou pro uživatele méně výhodné. (Lupa, 11.09.2003)
ČEZnet se představuje
Na našem telekomunikačním trhu se etabluje další operátor - ČEZnet, a s., který je plně vlastněnou dcerou ČEZ-u. Až dosud poskytoval datové a internetové služby, za rok 2002 v objemu 380 mil. Kč. Nyní získal licenci i na hlasové služby a hodlá se pustit do jejich poskytování. (ISDN server, 11.06.2003)
Volba operátora
Loňský rok 2002 byl rokem voleb. Zažili jsme volby do Poslanecké sněmovny, ze kterých nakonec vzešla nová vláda. Absolvovali jsme volby do Senátu, volby komunální - a také volbu operátora..... (Tiscali Business News, březen 2003)
Jaký je broadband od Tiscali?
České zastoupení Tiscali se neomezilo jen na ADSL jako jedinou formu širokopásmových služeb a přichází rovnou s celým "broadbandovým balíčkem". Kromě ADSL, ve "standardním" provedení a ve "standardních" cenových relacích, obsahuje také obousměrné satelitní připojení k Internetu (od 3490 korun měsíčně), a připojení přes WiFi. (Lupa, 16.04.2003)
Business Komplet od Aliatelu
Nová služba Aliatelu umožňuje už i malým firmám vybrat si poskytovatele všech telekomunikačních služeb a úplně odejít od dominantního operátora. Jde o "bundle" hlasových, datových a internetových služeb, využívající přenosových schopností sítí FWA v pásmu 3,5 GHz, ve 12 městech ČR. Cílovým zákazníkem je firma s měsíčním účtem nad 15 000 Kč. (Lupa, 14.04.2003)
Contactel: DUO ke čtvrtým narozeninám
Contactel uvádí na trh službu pevné (před)volby operátora, pod názvem DUO. Zahrnuje celé portfolio hovorů včetně Internetu, nabízí objemové slevy, nemá "minimální povinnou konzumaci" a hovory mezi Prahou a Středočeským krajem zpoplatňuje jako místní. Jak dopadá srovnání této služby s analogickými nabídkami na českém trhu? (Lupa, 22.01.2003)
TESmedia a Intercable CZ se slučují
Druhý a třetí největší kabelový operátor na našem trhu splývají v jeden subjekt, který obsadí druhou příčku co do velikosti za UPC. Orientovat se chce mj. na masový rozvoj vysokorychlostního Internetu, cestou modernizace své sítě a zvýšením počtu "internetových zásuvek" v této síti. Chce konkurovat Telecomu i AO, ale pro hlasové služby nevidí prostor. (Lupa, 22.01.2003)
Pomůže přeprodej paušálů?
Většímu rozvoji služeb na bázi trvalé předvolby operátora stojí v cestě vysoké propojovací poplatky, které jsou v ČR jedny z nejvyšších. Problém je také s měsíčními paušály za existenci telefonní stanice. Jako řešení navrhuje Contactel "přeprodej paušálů" - sám by je ve velkém nakoupil od Telecomu a pak je v malém prodával svým zákazníkům. (Lupa, 07.01.2003)
Co přinese trvalá předvolba operátora?
V novém roce se dočkáme i druhé varianty volby operátora, tzv. trvalé předvolby. Odpadne při ní nutnost vytáčet čtyřmístný prefix při každém hovoru, nebo nutnost instalovat speciální zařízení, tzv. dialer. Technicky se vše zdá být připraveno, na světě už je i rozhodnutí regulátora ohledně cen. Kdy se tedy dočkáme prvních nabídek? (Lupa, 27.12.2002)
Tele2: levnější telefonování už i pro malé!
Po Aliatelu přichází s hlasovými službami na bázi volby operátora také společnost Tele2. Její služby ale míří hlavně do segmentu domácností a malých firem. Podmínky vypadají velmi slibně: ceny nižší než u Českého Telecomu, žádný paušál, žádné aktivační poplatky, žádná "minimální konzumace". (Lupa, 30.08.2002)
Jaká bude volba operátora?
Ačkoli se definitivní podoba volby operátora stále ještě rodí, již dnes lze tušit, jak to bude s billingem či které druhy hovorů budou moci být poskytovány alternativními operátory. O čem se naopak stále netuší jsou ceny... (ISDN server, 27.03.2002)
Alternativní operátoři se vyjadřují k Telecomu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který šetří cenové programy Českého Telecomu, si vyžádal stanovisko alternativních operátorů. Ti zastávají názor, že HOME MINI odporuje telekomunikačnímu zákonu a absence tarifu bez volného kreditu zase pravidlům volné soutěže. ČTÚ se chystá obhájit svá rozhodnutí na chystané tiskové konferenci. (Lupa, 05.03.2002)
Co je důležité pro alternativní operátory?
Nově nastupující alternativní operátoři musí bojovat na mnoha frontách současně. Poté, co regulátor direktivně rozhodl o cenách za propojení jejich pevných sítí s dominantním operátorem, je nyní nejvíce trápí propojení s mobilními sítěmi. Zřejmě tedy právě zde vidí další zdroj potenciálních výnosů, vydatnější než u datových služeb či třeba Internetu. (CHIP, srpen 2001)
Východní EuroRing byl nasvícen!
Včera byl slavnostně uveden do provozu tzv. východní EuroRing společnosti KPNQwest. Propojuje ČR, Rakousko, Německo a prochází také Slovenskem. Již dnes nabízí úctyhodnou přenosovou kapacitu 96 terabitů za sekundu, ale má prostor pro její další zvyšování, včetně instalace nových optických kabelů a vláken. (Lupa, 30.06.2001)
Jak šetřit při telefonování
Rozvaha o tom, čemu se vyhnout, pokud nechcete utrácet za telefonování více než je skutečně nutné. (Business World, duben 2001)
UUNET přichází do ČR
Na český telekomunikační trh vstupuje další subjekt, UUNET, plně vlastněný americkým MCI/Worldcom. Nabízet hodlá hlavně služby založené na IP konektivitě a spíše firemním zákazníkům. (Novinky, 19.5.2000)
Contactel kupuje a poskytuje zdarma
Třináctého března 2000 Contactel slavnostně podepsal smlouvu o odkoupení komerční sítě CESNETu, a v ten samý den začal poskytovat Internet zdarma. (Novinky, 15.3.2000)
Contactel kupuje CESNET
Komerční síť CESNET-u změnila vlastníka. Za 775 milionů Kč ji koupil Contactel a hodlá ji využít pro rozšíření své vlastní sítě. Peníze získané odprodejem CESNET využije pro rozvoj českého školství. (iHNed, 13.3.2000)
Contactel nabízí Internet zdarma
"Internet Raz Dva" se jmenuje další nabídka komutovaného připojení k Internetu zdarma, tentokráte v podání Contactelu. (iHNed, 13.3.2000)
GTS se sjednocuje
Na našem telekomunikačním trhu se objevuje (staro)nový subjekt, vzniklý integrací tří dosud samostatných firem — GTS Czech Net, GTS INEC a  Dattel (Novinky, 23.2.2000)