Články o dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)
Jak se daří zábavnímu průmyslu?
Je zábavní průmysl opravdu natolik ohrožen a decimován porušováním práv duševního vlastnictví, když volá po tak drastických opatřeních na svou záchranu, jako je blokování, odpojování od Internetu či zavádění odpovědnosti třetích stran? Nebo se mu naopak daří docela dobře? (Lupa, 23.04.2012)
INTERNET: Dohodou ACTA to nekončí!
Dohodu ACTA, v oficiálním překladu Obchodní dohodu proti padělatelství, nakonec přeci jen bude posuzovat Evropský soudní dvůr a možná i náš Ústavní soud. Tedy: pokud ji v mezidobí europoslanci zcela neodmítnou, což se dnes jeví jako dosti pravděpodobné. Jenže problém, který dohodě ACTA dal vzniknout, tím rozhodně nezmizí. (Lidové noviny, 18.4.2012, Neviditelný pes 20.04.2012)
Česká cesta k (ne)ratifikaci dohody ACTA
Česká republika si počká, zda dohodu ACTA shodí ze stolu europoslanci. Pokud ne, počká si, zda tak neučiní Evropský soudní dvůr. A pokud ani ten, bude dohodu ACTA následně posuzovat nás Ústavní soud. (Lupa, 11.04.2012)
Co přijde po dohodě ACTA?
Ať už ACTA je či není v souladu se stávajícím unijním právem, jeho změna – skrze revizi směrnice IPRED – už je stejně naplánována. Europoslanci seznali, že „pirátství“ není správný termín pro porušování práv duševního vlastnictví. Evropský soudní dvůr znovu potvrdil, že práva duševního vlastnictví nelze nadřazovat ostatním právům. (Lupa, 20.02.2012)
Zastaví Polsko dohodu ACTA?
Polský premiér Donald Tusk nejprve dohodu ACTA obhajoval. Nyní uznal, že je nevyvážená a neurčitá, a její ratifikaci pozastavil do vyjasnění všech pochybností. Slovinská velvyslankyně, která za svou zemi podepsala dohodu ACTA, se za svůj podpis omluvila. (Lupa, 06.02.2012)
Česká republika podepsala dohodu ACTA. Co s tím?
Podpis české velvyslankyně v Japonsku pod dohodou ACTA ještě neznamená, že se tato dohoda stává pro ČR závaznou. Musela by být ještě ratifikována. Podaří se přesvědčit zákonodárce, aby tento bianco šek pro Velký Obsah nevystavovali, ale roztrhali a hodili do koše? (Lupa, 30.01.2012)
ACTA místo vánočního kapra
Ministři přes zemědělství a rybolov, kteří se před vánočními svátky sešli v rámci Rady EU, odsouhlasili obchodní dohodu proti padělatelství, známou pod zkratkou ACTA. S paděláním kaprů pro vánoční stoly to ale moc nesouviselo. (Lupa, 27.12.2011)
http://www.lupa.cz/clanky/dohoda-acta-je-podepsana-ale-zdaleka-jeste-neplati/
Koncem minulého týdne podepsalo dohodu ACTA osm signatářů. Mezi nimi i USA, ale nikoli EU. Podpis nicméně neznamená účinnost, ta nastává až po ratifikaci. A k té je ještě hodně daleko. (Lupa, 04.10.2011)
Dohodu ACTA bude ratifikovat i ČR
Právní experti seznali, že dohoda ACTA není obchodní dohodou, jak byla dosud prezentována, ale dohodou tzv. smíšenou, která zasahuje i do trestněprávní problematiky. A tak by ji měly ratifikovat i všechny členské země EU. (Lupa, 18.07.2011)
Euro ACTA: můžete se vyjádřit k pirátství!
Evropská komise zvažuje vlastní opatření po vzoru dohody ACTA. Naštěstí postupuje otevřeněji, formou veřejné konzultace. Máte možnost se do ní zapojit. (Lupa, 17.01.2011)
Europoslanci k dohodě ACTA: ano, pokračujte dál …
Evropská komise potřebovala mandát od europarlamentu, aby mohla parafovat dohodu ACTA. Získala ho, a dokonce v mnohem benevolentnější podobě, než se čekalo. (Lupa, 26.11.2010)
Dohoda ACTA: na světě je (téměř) finální verze
Sjednávání Obchodní dohody proti padělání (ACTA) se celé odehrávalo v utajení a začínalo se zcela absurdními požadavky. Pouze díky tlaku veřejnosti se podařilo eliminovat ty největší absurdnosti. I tak ale v dohodě, která jej již téměř hotová, zbylo mnoho nepěkného. Co konkrétně? A co zůstává ještě nedořešeno? (Lupa, 11.10.2010)
Dohoda ACTA: blíží se ke svému konci, nebo ke svému začátku?
Europoslanci přijali minulý týden deklaraci ke vznikající dohodě ACTA. Svým obsahem je sice již notně zastaralá (její text vznikl v únoru) a řeší i věci, které již jsou vyřešeny. Nicméně jako politický signál od orgánu, který bude dohodu ACTA za EU ratifikovat, je naopak velmi aktuální. A stále vznáší otázku, zda dohoda vůbec bude sjednána, podepsána a ratifikována, či nikoli. (Lupa, 14.09.2010)
ACTA si vynutí změny zákonů
Minulý týden proběhlo ve Švýcarsku další kolo jednání nad vnikající obchodní dohodou ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Hledání konsensu prý pokročilo, ale dostatek odvahy na zveřejnění aktuální verze dohody se nenašel. Vyjednavači poprvé připustili, že kvůli smlouvě ACTA bude třeba měnit národní zákony. Mezitím roste opozice vůči celé dohodě, proti jejím principům i způsobu vzniku. Bouří se už i největší jména telco a IT průmyslu. (Lupa, 07.07.2010)
ACTA: budou z internetových providerů strážci copyrightu?
Včera byla oficiálně zveřejněna pracovní verze dohody ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), usilující o maximalizaci ochrany práv duševního vlastnictví i v prostředí Internetu. Některá opatření, jako například povinné odpojování uživatelů po vzoru Francie, již v textu nejsou. Ale ani nemusí, protože „černou práci“ v tričku velkých držitelů práv by místo státu mohli odvádět internetoví provideři. (Lupa, 22.04.2010)
Odtajněte jednání o smlouvě ACTA!
V mexické Guadalajaře proběhlo minulý týden další kolo jednání o smlouvě ACTA, fakticky pojednávající o budoucnosti duševního vlastnictví v době Internetu. I přes stále sílící tlak na otevření těchto jednání vše nadále probíhá za zavřenými dveřmi a za nejpřísnějšího utajování. Ani europoslanci se k obsahu jednání nedostanou. A to by ACTA měla být závazná i pro EU. (Lupa, 01.02.2010)
Čím nám hrozí ACTA?
Francouzská digitální gilotina je možná jen cimrmanovským průzkumem slepých uliček, sloužícím i k odvedení pozornosti. Skutečná ofenzíva Velkého Obsahu tak může být vedena jinudy a za maximálního utajení - v rámci nově vznikající „Obchodní dohody proti padělání“, alias ACTA. Jedním z hlavních opatření má být zavedení spoluodpovědnosti providerů za to, co na Internetu dělají jejich klienti. (Lupa, 07.12.2009)