Vyšlo na Lupě, 04.04.2016
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b16/b0402001.php3

Lupa je plnoletá!

Osmnáct let je dlouhá doba. V životě lidském doba od narození do plnoletosti. V životě internetovém je to doba ještě delší, snad úplná věčnost. A tak by se mnoha lidem možná mohlo zdát, že právě dnes plnoletá Lupa je starší než sám čas. Že vnikla kdysi na úsvitu věků, kdy Internet snad ještě ani neexistoval, a postupně rostla, rozvíjela se a dospívala i s ním.

Není to ale pravdou. Život existoval i před Lupou. A to jak ten lidský, tak i ten internetový. Pravdou naopak je, že právě internetový život se rozvíjel přeci jen rychleji a měnil zásadněji, než ten lidský. Takže třeba po roce 1992, kdy k nám Internet poprvé zavítal, byl o něčem úplně jiném než kolem roku 1998, kdy se Lupa narodila. A dnes je opět „o něčem úplně jiném“.

Sám jsem měl to štěstí, že jsem všechny tyto etapy mohl aktivně prožít. S Internetem jsem se poprvé setkal dokonce o něco málo dříve, než k nám v roce 1992 dorazil. A pak jsem se mohl pohybovat v jeho čistě akademickém prostředí, tolik odlišném od toho dnešního. Byla to vskutku pionýrská doba, kdy se ještě dalo nějak sepsat, co všechno je na českém Internetu dostupné. Kdy si lidé na Internetu vycházeli vstříc, chovali se slušně a neměli potřebu na Internetu jakkoli vydělávat. A kdy se vlastní jméno této celosvětové sítě psalo ještě s velkým počátečním I.

Pravdou je, že web tehdy ještě nefrčel zdaleka tak jako dnes, a nadějněji vypadal spíše Gopher. Ostatně, ještě v dubnu 1994 bylo v ČR na 25 serverů služby Gopher, ale jen pět webových serverů. Situace se začala obracet až v roce 1995. Počátkem následujícího roku populace Gopher serverů kulminovala na počtu 51, zatímco počet webových serverů dosáhl první stovky a dále utěšeně rostl.

Souvisí to s událostmi z poloviny roku 1995, které symbolicky završily akademické počátky Internetu v ČR a umožnily jeho otevření pro nejširší veřejnost. Připomeňme si, že až do konce června 1995 měl exkluzivní licenci na poskytování veřejných datových služeb (kam patřilo i připojování k Internetu) tehdejší Eurotel, který ale sám žádný Internet nenabízel. A exkluzivitou své licence bránil tomu, aby tak mohli činit jiní.

Počáteční zabydlování českého Internetu

První skutečně komerční internetoví provideři tak mohli u nás vznikat až poté, co Eurotel o svou exkluzivní licenci přišel (což se stalo k 1.7.1995). Tím začala další etapa, která by se z dnešního pohledu dala označit za éru počátečního zabydlování českého Internetu. Nové osadníky přivedli první komerční provideři, kteří začali vznikat doslova jak houby po dešti, dokázali se propojit a podařilo se jim srazit ceny za připojení z astronomických výšin na snad ještě zvládnutelné výšky i přijatelnější vršky.

A kde byli uživatelé, začal se rozvíjet i obsah: v dubnu 1996 na českém Internetu poprvé zaštěkal Neviditelný pes Ondřeje  Neffa. Jen o několik málo dní později spatřil světlo světa Lukačovičův Seznam těch nejlepších stránek u nás (dodnes fungující jako Seznam.cz). Záhy nato se v ČR konaly volby, a už i ty „byly na Internetu“. Nemluvě třeba o politických stranách, které už také neváhaly a vstoupily na Internet, stejně jako Poslanecká sněmovna či třeba tehdejší prezident.

Ve druhé polovině roku 1996, a tedy rok po liberalizaci, už „byl na Internetu“ skoro každý. Třeba ČEZ, Škoda auto, Pojišťovna Generali, TicketPro, CK Fischer a mnozí jiní. Zprovozněny byly i služby jako ABUS (vyhledávání dopravního spojení), či Trafika s denním tiskem, který bylo možné číst on-line (tehdy ještě zdarma).

Nad podobou tehdejších webových stránek, kterou ukazují videa na předchozích odkazech, dnešní uživatelé nejspíše ohrnou nos - jako nad něčím nesmírně archaickým, na co se snad ani nedá koukat. Ale na druhou stranu: nemusíte zde odklikávat žádné souhlasy s použitím cookies, zavírat reklamní bannery překrývající snad úplně všechno, či hledat skutečný obsah v záplavě všelijakého balastu. Inu, každá doba měla něco do sebe.

Jak přišla na svět Lupa

Lupa ale nevznikla v roce 1996, během jakési „první vlny“ onoho počátečního zabydlování Internetu. Její zakladatel, pak Marek Antoš, v té době sice již „byl na Internetu“, ale pracoval ještě na jiných projektech.

 
 

Již v roce 1995 měl své vlastní webové stránky, a na nich seznam zajímavých zdrojů na Internetu. V oné době, ještě před nástupem Seznamu (a samozřejmě: katalogu U Zdroje), bylo takovéto shromažďování odkazů na zajímavé zdroje velmi časté, a existovalo v nejrůznějších podobách. Sám jsem něco podobného vytvořil také.

 
 

Vedle toho pan Antoš psal do tehdejších odborných médií. Nejprve na různá témata, později se začal zaměřovat stále více na problematiku připojování k Internetu.

 
 

No a odsud už byl jen krůček k přímému předchůdci pozdější Lupy, kterým byl projekt Český Internet (spuštěný 3. ledna 1997). Jednalo se o přehled providerů, jejich nabídek, a také testů jednotlivých připojení.

 
 

Zrekonstruovanou podobu tohoto projektu najdete zde. Zajímavé je, že se ještě nejednalo o samostatný projekt, s vlastním jménem a na vlastní doméně – tehdy se ještě jednalo o součást katalogu, či spíše již portálu Seznam.cz (na adrese www.seznam.cz/internet, viz předchozí oznámení).

Netrvalo ovšem dlouho, a projekt s testováním internetových providerů, doplněný o další související informace, dostal vlastní identitu i vlastní doménu. Ano, právě to byl okamžik zrození Lupy. Stalo se tak následující rok, konkrétně 2. dubna 1998, kdy českým Internetem proběhla zpráva o spuštění nového serveru.

 
 

Sám jsem v té době ještě psal pro klasická tištěná média, a tak první moje zmínka (vlastně malá recenze) o nové Lupě vyšla v tehdejším Chipweeku nedlouho po jejím spuštění, v rámci seriálu Zajímavosti z Internetu. Kde by mne tehdy napadlo, že od května 2000 pro Lupu budu pravidelně psát i já!  I když můj úplně první článek na Lupě vyšel již sedmého června 1998, a tedy jen dva měsíce po jejím spuštění.

 
 

Líčení toho, jak se Lupa během svého dospívání vyvíjela a měnila, již raději přenechám jiným, povolanějším autorům. Rád bych ale popřál Lupě vše nejlepší k jejím osmnáctým narozeninám. Nejenom pevné zdraví  a bohatou inspiraci všem, kteří se o její chod a obsah starají, ale především hodně zajímavých článků a spokojených čtenářů.