Vyšlo v Lidových novinách, 22.8.2013, jako komentář
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b13/b0822001.php3

Povede se aukční reparát?

Napoprvé to moc dobře nedopadlo. To když v loňském roce Český telekomunikační úřad vypsal aukci, aby v ní rozdělil dosud volné kmitočty pro mobilní sítě. Dělal to ovšem úplně poprvé, takže s aukcemi neměl žádné vlastní zkušenosti. Nakonec aukci skutečně vypsal a rozjel, ale po několika měsících ji musel sám zase zrušit. Prý proto, že cena za dražené kmitočty se vyšplhala do tak astronomických výšin, že to přestalo dávat smysl. Ne snad co do výše příjmů pro státní kasu, která by jistě byla schopna přijmout jakkoli vysokou částku. Spíše pro budoucnost celého telekomunikačního trhu v ČR, protože jeho hlavní hráči by se tímto krokem prý natolik finančně "vyčerpali", že by už neměli na investice do nových sítí, a dokonce se museli hojit na svých zákaznících, zvyšováním svých koncových cen.

Přitom přidělení dosud volných kmitočtů, kvůli kterému se aukce pořádá, u nás potřebujeme jako sůl. Jednak proto, že sítě mobilních operátorů potřebují další kmitočty jako novou "životodárnou" surovinu, aby mohli uspokojit stále rostoucí hlad po co nejrychlejších mobilních datech, s co největšími kapacitami. Technologie, konkrétně LTE (Long Term Evolution), je připravena a je dostupná, ale k jejímu smysluplnému nasazení jsou potřeba právě kmitočty. Nejlépe ty, které se uvolnily v rámci tzv. digitální dividendy, díky přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Konkrétně v pásmu 800 MHz. Proto je o ně i mezi operátory největší zájem - a právě o tyto kmitočty (v pásmu 800 MHz) se v první neúspěšné aukci strhla největší bitva. Právě jejich cena se začala šplhat do astronomických výšek.

Aukce ovšem sleduje ještě jeden cíl, kterým je možnost pustit na náš mobilní telekomunikační trh dalšího hráče. Objem dostupných kmitočtů to umožňuje, a konkurenci na trhu by to mohlo výrazně prospět. I když nemalé náklady na vybudování další celoplošné mobilní sítě v konečném důsledku neponese nikdo jiný než zákazníci, kteří budou využívat jejích služeb. Nicméně i tak by to pro ně mohlo být výhodnější, než kdyby měli platit uměle udržované vysoké ceny, které neklesají právě kvůli absenci skutečné konkurence na trhu.

Jenže právě souboj mezi zájemcem o roli nového hráče (konkrétně společností PPF Petra Kellnera) a stávajícími operátory byl zřejmě tím, co vyhnalo ceny v první aukci tak vysoko. A tak když se nyní Český telekomunikační úřad pokouší o reparát a pořádá novou aukci, zvolil jiný přístup: u nejlukrativnějších kmitočtů v pásmu 800 MHz rozdělil původně jediné hřiště na dvě samostatná kolbiště. Jedno, na kterém se mezi sebou střetnou stávající operátoři jen o jednu část dostupných kmitočtů, a druhé, na kterém se o druhou část kmitočtů střetnou zájemci o vstup na trh a roli nového hráče. Nebo na kterém nový hráč získá vyhrazené kmitočty za vyvolávací cenu, pokud se do druhé aukce přihlásí opět jen jeden zájemce o vstup na trh.

Od ČTÚ, který něco takového - tedy vyhrazení části kmitočtů v pásmu 800 MHz pro nové hráče - v první aukci sám rezolutně odmítal, je to obrat o 180 stupňů. Může výrazně pomoci a přispět k hladkému průběhu a celkovému úspěchu druhé aukce. Ale stejně tak se může stát důvodem vleklých právních bitev, které na dlouho zablokují jakékoli skutečné změny na našem mobilním trhu. Protože stávajícím operátorům se takovéto řešení velmi nelíbí. I když v zahraničí rozhodně není ojedinělé.