Vyšlo v Lidových novinách, 11.7.2013, jako komentář
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b13/b0711001.php3

Berete si svůj mobil i na dovolenou?

Otázka v nadpisu je možná hloupá, protože bez mobilu se dnes na dovolenou nejezdí. Ale s jeho používáním na dovolené je to přeci jen složitější. Protože tzv. roaming byl ještě nedávno doslova zlatým dolem pro operátory, a pro jejich zákazníky mohl být dobře nalíčenou pastí, která je mohla přijít ještě dráž, než samotná dovolená. K neštěstí přitom stačilo jen málo, a vůbec se nemuselo jednat o nějaké častější volání: šok z extrémně vysokého účtu jste mohli zažít i díky tomu, že jste neuhlídali vlastní chytrý mobil. Natolik chytrý, že si v zahraničí sám řekl o mobilní data. Protože ta jsou v roamingu opravdu extrémně drahá.

Dnes už je ale situace přeci jen lepší. Vděčit za to můžeme Evropské unii a její (mnohdy hodně kritizované) snaze regulovat to či ono. Zde konkrétně jde o regulaci roamingu, která přinesla postupné snižování koncových cen za volání, za SMS zprávy i za mobilní data. Tedy alespoň v rámci Unie, do které dnes patří i Chorvatsko. A také včetně Norska, Lichtenštejnska a Islandu, které se hlásí do "širšího okolí" Evropské unie.

Nově, přesněji od 1.7.2013, takto regulované ceny roamingových služeb v rámci Unie a jejího "okolí" dále poklesly: u odchozího hovoru v roamingu na necelých 7,50 Kč za minutu (s tarifikací 30+1), u příchozích hovorů na necelých 2,18 Kč za minutu (s tarifikací 1+1, neboli po sekundách již od začátku), na méně než 2,50 Kč za odchozí SMSku, a cca 14 Kč za 1 MB dat. Navíc jsou to jen stropy (maximální ceny), které operátor nesmí překročit, ale může být levnější.

Jak sami vidíte, i tyto nové maximální ceny jsou stále vyšší než u "domácích" služeb. Ale už ne tak horentně. Třeba cena odchozího hovoru či SMS zprávy v roamingu (v rámci EU) může být jen "malým násobkem" cen srovnatelných domácích služeb. Třeba jen dvojnásobkem, či trojnásobkem. A v některých situacích, konkrétně u krátkých hovorů, může být roamingový hovor (díky předepsané tarifikaci) dokonce levnější než hovor domácí. Protože když voláte ze zahraničí domů, a stihnete to do půl minuty, zaplatíte jen onu půlminutu. Tedy nejvýše ? z maximálních cca 7,50 Kč, neboli cca 3,75 Kč. Pokud ale voláte doma, a váš operátor si na váš úkor přilepšuje tarifikací 60+60, neboli zpoplatněním hovorů po celých minutách, zaplatíte za celou minutu. A pokud máte minutovou sazbu třeba 4 Kč, vyjde vás takovýto krátký hovor vlastně dráž než v roamingu.

Zpět ale mobilním datům v roamingu: zde unijní regulace ještě nesrovnala ceny s těmi domácími ani " na dohled". Stále jde nejméně o desetinásobek, či ještě vyšší násobek jejich domácí ceny. Nicméně přinesla jedno významné ochranné opatření, chránící zákazníka před vysokým účtem: pokud by za měsíc měl vyčerpat v roamingu více jak 50€ na mobilních datech, je mu jejich poskytování zastaveno a k případnému pokračování musí dát svůj souhlas. Jinými slovy: už se vám nestane, že v datech "nechtěně protočíte" více jak 50€ za měsíc, protože pak je operátor povinen vám data zastavit a čekat na váš souhlas s jejich dalším poskytováním. Navíc, a to je také důležité: tento datový limit dříve platil jen pro roaming v rámci EU, ale od loňského července platí pro celý svět. A to automaticky: operátor vám ho musí aktivovat sám, i bez vašeho vědomí a vaší součinnosti. Samozřejmě ale máte možnost si sami vyžádat případnou změnu.