Vyšlo na Lupě, 12.1.2009
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b09/b0112001.php3

Stalo se: Internet už zasahuje i do české politiky

Křeslo pod lidoveckým ministrem financí Miroslavem Kalouskem se prý houpalo i kvůli tomu, že navzdory usnesení své strany povolil kurzové sázení po Internetu. O první lapsus českého předsednictví se postaral člověk, který je stále přesvědčen, že otcem Internetu je Bill Gates. Nový vlastník společnosti VOLNÝ chce utlumit přeprodávané ADSL jako neperspektivní.

První týden nového roku byl na jedné straně pořádně mrazivý, ale na druhé straně – alespoň pro někoho – také docela horký. Asi jen málokdo například počítal s tím, jak se zbrusu započaté české předsednictví Evropské unie zapotí hned na svém samotném začátku. A teď zrovna nemám na mysli řešení skutečných problémů, jako třeba s dodávkou plynu, ale spíše nutnost žehlení vlastních faux pas.

O to první se hned v prvních dnech postaral tiskový mluvčí českého předsednictví Jiří F. Potužník. To když ve své odpovědi pro ČTK zhodnotil  konflikt v Gaze tak, že ze strany Izraele má jít o defenzivní akci:

"V kontextu posledních dní ty kroky Izraele vnímáme jako defenzivní politiku, nikoli ofenzivní," uvedl také Potužník.

Přitom to nebyl pluralis majesticus (tj. že by sám o sobě pan Potužník mluvil v množném čísle), ale vyznělo to jako stanovisko celého ČR a celého předsednictva. A i když to záhy bylo „diplomaticky korigováno“, jednou vyřčená slova už zpět vzít nešla.

Možná vás ale napadá, proč to zmiňuji zde na Lupě, která přeci jen není serverem o politice. Důvod je ten, že to nebyl první lapsus pana Potužníka, a jiný jeho lapsus již s Internetem bezprostředně souvisel.

Nebyl jsem sám, kdo si v souvislosti s jeho nynějším vyjádřením vzpomněl na rok 2001 a tehdejší návštěvu Billa Gatese v Praze: Jiří F. Potužník, který tehdy pracoval jako redaktor České televize, jej ve své reportáži neváhal označit za duchovního otce Internetu (podrobněji).

Budiž, chybička se může vloudit a ne každý zná hned všechny souvislosti. Ale šlo spíše o reakci pana Potužníka na to, když byl upozorněn na svou chybu: odmítnul změnit názor a setrval na svém přesvědčení, že označení Billa Gatese jako duchovního otce Internetu je na místě. Český Internet si z toho pak ještě dlouho dělal legraci, a někteří z toho dokonce vyvodili i tzv. Potužníkův princip: že pro ČR je otcem Internetu právě Bill Gates. 

Nepleťme si ale Potužníkův princip s tzv. Bémovým principem, který říká že Bill Gates je pro změnu duchovním otcem procesu digitalizace dat a správních agend. Právě tak ho v roce 2004, při jiné Gatesově návštěvě Prahy, označil pražský primátor Pavel Bém.

Miroslav Kalousek: duchovní otec internetového hazardu?

V duchu předchozích dvou principů bych měl označit současného ministra financí Miroslava Kalouska za duchovního otce internetového hazardu. Ne snad že by jej vymyslel či nějak aktivně rozvíjel – ale také ho nedokázal zastavit. Jak jste se mohli dočíst nejen zde na Lupě, byl to právě on, kdo českým sázkovým kancelářím povolil přijímání kurzových sázek i po Internetu. Byť za podmínky předchozí registrace na kamenné pobočce sázkové kanceláře.

Jenže ono explicitní povolení málem stálo ministra Kalouska jeho současnou židli. Přišlo totiž navzdory usnesení rodné strany pana ministra, které znělo zcela jednoznačně: internetové sázení nepovolovat! Právě tak se usneslo 11. zasedání celostátní konference KDU-ČSL, konané ještě počátkem prosince loňského roku a před samotným povolením:

6) Celostátní konference KDU-ČSL zásadně nesouhlasí s rozšířením hazardního sázení přes internet.

Obratný „interpretátor“ by z toho ale možná dokázal šikovně vyklouznout: stranické usnesení totiž hovoří o „hazardním sázení“, zatímco povoleny byly pouze kurzovní sázky, a nikoli již další formy sázení. A jsou kurzovní sázky sázkami hazardního charakteru?

Ale kdoví o čem přesně a jak konkrétně diskutovali v této souvislosti lidovci, když minulý týden řešili své vlastní rozbroje, a zejména pak návrh na odvolání ministra Kalouska. Ani výsledné sdělení, určené veřejnosti, nebylo jednoznačné: návrh na odvolání ministra Kalouska byl sice vzat zpět, ale podle jedné strany až po jeho omluvě za nerespektování stranického usnesení o sázení přes Internet, zatímco podle druhé strany nezávisle na takovéto omluvě.

No, vida jak nám Internet začíná zasahovat do politiky. A vlastně hned do té nejvyšší, kde se jedná o přežití či pád vlády. Nebo že by zde Internet byl jen záminkou, a ve skutečnosti šlo o úplně jiné věci?

O sázení je prý zájem

Když už jsme se ale dostali k sázení po Internetu, řekněme si ještě, že podle prvních zpráv o něj má být docela zájem. Česká tisková kancelář si dala tu práci a sesbírala první informace od sázkových kanceláří, které tuto možnost poprvé nabídly přesně před týdnem, v pondělí 5. ledna.

Například Tipsport prý zaznamenal během prvních šesti hodin na 4000 registrací, s odhadem cca 6000 registrací a cca 6 milionů Kč vkladů na herní účty jen za první den (5. ledna). To Sazka zase zaznamenala první vyplněný formulář registrace minutu po půlnoci, první dokončenou registraci ve dvě hodiny a šest minut (v noci), a první kurzovní sázku, realizovanou přes Internet, 15 vteřin po osmé hodině ráno.

No, první den je určitě specifický, důležitý bude další vývoj. Uvidíme, jak se bude kurzovým sázkám po Internetu dařit a zda se naplní či nenaplní obavy z negativních dopadů, které by tento druh sázení mohl mít.

Nicméně souběžně se startem internetového kurzového sázení se objevily i první informace o aktivitách, které se snaží vše zase zvrátit. Rádi by se o to pokusili senátoři, kteří stojí za stále ještě připravovanou novelou herního zákona. Správně měl celou problematiku řešit právě tento zákon, resp. jeho novela – ale explicitní povolení ministerstvem financí ho fakticky předběhlo. Navíc takovým způsobem, že je skutečně otázkou, zda to vůbec půjde vzít zpět. Dosavadní informace vesměs vyznívaly tak, že to zákon již nebude moci změnit (ukončit platnost licencí, udělených na 10 let). Ale když se senátoři ještě o něco pokoušejí, pak nejspíše na nějakou možnost přišli.

No, uvidíme.

Podrobnosti o nahém ADSL

Na samém počátku roku jsem zde na Lupě psal o tom, jak společnost Telefónica  O2 Czech Republic hodlá testovat na velkoobchodní úrovni nahé ADSL. Při psaní původního článku jsem však ještě neměl k dispozici samotný text nové velkoobchodní nabídky, protože v té době stále ještě nebyl zveřejněn (na www.wholesale.cz, kde Telefónica obvykle své velkoobchodní nabídky zveřejňuje).

V mezidobí ke zveřejnění již došlo, takže vás zde mohu seznámit i s konkrétními detaily celé nabídky. I když se v pravém slova to, co bylo zveřejněno, ani velkoobchodní nabídkou snad ani není. Na webu wholesale.cz je to označeno jako „pozvánka k pilotnímu provozu nové varianty“, a i samotná obsah dokumentu začíná (na velkoobchodní nabídku) dosti netradičně:

Vážení obchodní přátelé,
rádi bychom Vás přizvali k účasti na pilotním provozu pro otestování nové varianty velkoobchodní služby na bázi ADSL Carrier Broadband a Carrier IP Stream s níže uvedenými podmínkami.

No a jaké tedy uvedené podmínky jsou? Z těch, které jsou zajímavé pro koncového zákazníka, je asi nejdůležitější to, že (velkoobchodní) ceny jsou garantovány na dobu jednoho roku. Tudíž i „přeprodávající“ alternativní operátor asi bude moci slíbit (garantovat) svému zákazníkovi konkrétní cenu jen pro jeden rok. Jenže co dál, včetně samotného pokračování pilotního provozu? O to se asi nemusíme bát, když ČTÚ hodlá nahé ADSL na velkoobchodní úrovni nařídit – ale jak budou vypadat podmínky, vřetně těch cenových po roce pilotního provozu? Jako koncový uživatel bych asi hodně váhal, s vědomím že ani můj poskytovatel nemá konkrétnější perspektivu.

Další důležitý údaj je ten, že objednávky na zřizování nových přípojek (bez hlasového paušálu) je možné od 2.2. do 30.4.2009. Tedy i pro koncové zájemce, které musí „přeprodávající“ alternativní operátor nejprve přesvědčit a zlákat na své služby. Využít k tomu bude moci i skutečnost, že zřízení ADSL přípojky je v rámci pilotního provozu za 1 Kč (což je docela novum, až dosud to bylo zpoplatněno podstatně více).

Ostatní, již dříve avizované ceny, se potvrdily: provoz samotné přípojky přijde na 580 Kč včetně DPH. Týká se to ale jen „pomalejší“ z obou variant nynějšího „AžDSL“, s rychlostí „až“ 8 Mbit/s, a s limitem 20 GB. Vyšší rychlostní varianta („až“ 16 Mbit/s) nabízena není.

Celkově jsem ale stále spíše skeptický, pokud jde o zájem konkrétních alternativních operátorů a providerů o účast v tomto pilotním testování. Již jen kvůli tomu, že celý segment „předprodeje“ alespoň podle mého názoru odumírá, viz původní článek.

Volný bude skutečně Volný

Můj názor na to, že celý segment neprodávaného ADSL je „na odpis“, mi potvrdilo nedávno zveřejněné interview Lidových novin s předsedou představenstva společnosti Dial Telecom, Alešem Zemanem.

Když jsem před časem sám psal o tom, jak Dial Telecom koupil společnost Telekom Austria Czech Republic, ptal jsem se jejího vedení na to, co udělají s ADSL od Volného. Odpovědí bylo konstatování, že „preferována bude nabídka služeb ADSL přes LLU“. Nyní to pan Zeman v interview pro Lidové noviny řekl ještě lapidárněji:

„Chceme utlumit neperspektivní služby, jako je například přeprodávané ADSL,“ říká Aleš Zeman, předseda představenstva společnosti Dial Telecom, nového vlastníka operátora Telekom Austria ČR, který vystupuje pod obchodní značkou Volný.

V rámci jeho interview ale zazněly i další zajímavé věci. Například to, že Dial Telecom setře rozdíl mezi značkou a názvem firmy, a již k 1.2.2009 přejmenuje dosavadní Telekom Austria Czech Republic a.s. na VOLNÝ a.s. Jistě, dává to smysl, protože původní název už dnes není na místě. Zajímavější je ale spíše to, že Dial Telecom očividně nespěchá s fůzí s vlastní společností, nýbrž hodlá nejprve svou akvizici nejprve ozdravit, a teprve později, v dlouhodobějším horizontu, realizovat fúzi.

A co by se mělo odehrát v rámci ozdravění, naznačuje již citovaná zmínka o neperspektivnosti přeprodávaného ADSL. Stejně jako další části interview, ze kterých vyplývá že by se Dial Telecom chtěl soustředit hlavně na poskytování služeb na vlastní infrastruktuře. A jako odněkud z jiné planety, po mnoha letech nejrůznějších regulačních sporů, pak zní následující slova:

Nevěříme, že má smysl bojovat s vlastníkem telekomunikační sítě a nutit ho, aby popíral své vlastnictví a něco dával konkurenci. My nevymyslíme nějakou geniální strategii, kterou přimějeme Telefóniku, aby nám dala svou síť, na které budeme poskytovat identické služby jako ona za stejnou cenu. O tom náš byznys není.