Vyšlo na Lupě,
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b08/b0519001.php3

Stalo se: sport jako killer aplikace?

Češi tráví stále na Internetu stále více času během víkendů a v době volna. Na Internetu přitom uvidí jak přenosy z Eura2008, a tak i zápasy hokejové O2 Extraligy a fotbalové Gambrinus ligy. Televizi v mobilu nemusí provozovat jen mobilní operátoři, a nemusí fungovat jen v DVB-H, jak se dosud očekávalo. IPTV služba O2 TV už zvládne dva různé programy souběžně.

Dnešní díl seriálu Stalo se bych rád věnoval tématu televizního vysílání a jeho vztahu k Internetu a mobilním technologiím. Minulé dny totiž přinesly celou řadu zajímavých událostí, které souvisí s alternativními formami televizního vysílání a současně naznačují, že právě sport a sportovní přenosy by mohly být tolik hledanou „obsahovou náplní“ pro broadband.

Na Internetu častěji v době volna

První zprávou, která s problematikou televizního vysílání po Internetu na první pohled až tak nesouvisí, je informace o novém šetření společnosti Mediaresearch. Na druhý pohled už zde ale určitá souvislost přeci jen existuje. Ono šetření totiž zmapovalo a změřilo něco, co se dalo intuitivně očekávat již nějakou dobu: že lidé stále více využívají Internet v době svého volna, konkrétně doma a o víkendech.

Absolutní čísla můžeme nechat stranou, protože ta jsou vždy závislá na definici toho, co a jak přesně se měří a počítá. Zajímavější jsou spíše čísla relativní, která (za předpokladu použití stejné metodiky) dokáží věrně vystihnut  určitý trend. A jeden takový trend lze vysledovat z toho, jak se mění počet lidí, kteří se v ČR připojují k Internetu: počet těch, kteří se připojují v pracovní dny, narostl meziročně o 12,24%. Ale počet těch, kteří se připojují ve dnech volna (svátky a víkendy) narostl více, o 18,32%.

A ještě další zajímavé trendy: prodloužila se doba, kterou lidé na Internetu tráví, meziročně o 25,72%. V absolutních číslech by mělo jít o nárůst z 1 hod. a 22 minut na 1 hodinu a 43 minut denně, ale bez znalosti přesné metodologie měření bych i toto bral s rezervou. Už jen proto, že žádný způsob exaktního měření nedokáže vzít v úvahu to, čemu uživatel věnuje pozornost po celou dobu, kdy mu jeho browser zobrazuje nějaký konkrétní obsah (například).

Nebo jiný trend: počet lidí, kteří se k Internetu připojují ze svých domácností, meziročně vzrostl o cca 4%. Naproti tomu počet těch, kteří se k Internetu připojují v zaměstnání, klesl meziročně o 2,05%.

Nejsou to samozřejmě žádné dramatické posuny, ale přesto si je dovolím interpretovat jako potvrzení intuitivně očekávaného trendu, v rámci kterého posiluje role Internetu jako prostředku pro zábavu a různé volnočasové aktivity. A tím začíná stále více konkurovat jiným prostředkům, jako třeba televizi, vůči které má Internet obrovskou řadu předností.

Sportovní přenosy na Internetu

Vstříc popsanému trendu již nějakou dobu vychází vstříc různé experimenty s živými přenosy po Internetu. Už před mnoha lety se začínalo s přenosy odborných konferencí, což respektovalo tehdejší skladbu uživatelů Internetu i relativně nízkou přenosovou kapacitu, která byla k dispozici. Teprve nástup skutečného broadbandu však umožnil i přenosy ze sportovních utkání a akcí, které obecně vykazují velké a rychlé změny obrazu. Současně ale jsou atraktivní pro podstatně širší okruh uživatelů Internetu – takže se vyplatí je realizovat a následně zpoplatnit, s perspektivou toho, že by se na nich mohlo časem i vydělávat.

První formou takovýchto přenosů byly internetové verze klasických televizních přenosů. Tedy když obraz, snímaný pro klasické TV vysílání a také v něm šířený, byl současně šířen i po Internetu. Ten zde tedy fungoval jen jako jeden z dalších (paralelních) distribučních kanálů. V oblasti sportu na tomto  principu již delší dobu funguje například služba Fotbalživě, provozovaná Českou televizí.

S přenosy „pouze pro Internet“ experimentoval na podzim loňského roku portál iDnes. Jeho první přenos zápasu mezi Slavií Praha a Sigmou Olomouc prý sledovalo v pátek 23. listopadu 2007 až 30 000 diváků. To je ale souhrnný počet příjemců, kteří se různě připojovali a zase odpojovali. Souběžně prý vysílání přijímalo nejvýše 12 000 příjemců. Ale i tak šlo o dosti vysoké číslo. Nicméně ze strany iDnesu šlo spíše o jednorázový experiment, než  o pravidelné vysílání.

O2 Hokej

Pravidelný charakter už má služba O2 Hokej, spuštěná Telefónikou O2 Czech Republic v září loňského roku (podrobněji). Ani zde ale nejde o čistě internetové přenosy zápasů O2 Extraligy, které by nebyly souběžně dostupné i na klasické televizní obrazovce. O2 je totiž snímá (možná primárně) pro svou vlastní IP televizi (službu O2TV), a pouze její diváci mohou příslušné přenosy sledovat klasickým způsobem, na své televizní obrazovce. Nicméně tytéž přenosy mohou spolu s nimi sledovat diváci také po Internetu, a dokonce i v mobilu.

Pro O2Hokej je snímáno více zápasů probíhajících současně. Obecně všechny, které se hrají na stadionech, kde má O2 své vybavení (seznam). Celá služba O2 Hokej je ale placená, pro jedno hrací kolo zájemce zaplatí 50 Kč, a za ně se může dívat na všechny zápasy daného hracího kola, přičemž může libovolně přepínat mezi současně probíhajícími přenosy. Za 79 Kč pak zájemce získá stejnou možnost na celý měsíc.

Platí se pomocí prémiových SMS zpráv. Samotné přenosy přitom nejsou komentované, přenášen je ale zvuk ze stadionu (takže je slyšet skandování fanoušků, a občas i hlášení místního hlasatele). K dispozici je více streamů, s různými rychlostmi a odpovídající velikostí obrazu (100, 400 a 800 kbit/s).

Gambrinus liga na Internetu

„Čistě internetové“ přenosy ze všech zápasů fotbalové Gambrinus ligy chystá na příští sezónu Česká televize, která se na tom již dohodla s ČMFS a jednotlivými kluby: z osmi zápasů, které budou hrány v rámci každého kola, by dva měly být přenášeny klasicky (přes TV). Zbývajících šest by pak mělo být dostupných přes Internet, přes www.fotbalzive.cz, a to v reálném čase - tj. živě, s komentářem redaktorů ČT. Snímány ale budou jen jednou kamerou, což asi nebude zcela ideální. V sobotu minulý týden přitom proběhl také první zkušební internetový přenos, zápasu FK Teplice a SK Kladno.

Tisková zpráva, kterou ke svému záměru vydala Česká televize, hovoří také o vytváření archivu:

Kromě živých přenosů bude na webových stránkách vznikat také jedinečný archiv zápasů Gambrinus ligy a česká nejvyšší soutěž tak bude pro fotbalového fanouška daleko přístupnější.

O čem ale už tisková zpráva nehovoří, je otázka finanční: budou internetové přenosy zdarma, nebo placené? Osobně tipuji, že možná zpočátku budou zdarma, aby si na ně fanoušci mohli zvyknout – ale že následně budou tyto přenosy nějak zpoplatněny. Nejspíše na nějaké podobné úrovni, jako hokejová utkání v rámci služby O2 Hokej.

Euro2008 na Internetu

Velkou příležitostí pro nejrůznější experimenty v oblasti televizního vysílání je určitě nadcházející fotbalové Euro2008. Letos získala televizní práva pro vysílání jeho zápasů v ČR televize Prima, která hodlá odvysílat všechny zápasy

Smlouva Primy s pořadateli Eura2008 ji ale prý zavazuje i k tomu, aby všechny zápasy odvysílala také po Internetu, formou streamingu. A tak se to Prima chystá učinit, za asistence společnosti Visual Connection, se kterou již spolupracovala na projektu VyVolení. Ale tyto přenosy prý také nebudou zadarmo, ale za dosud neurčený „registrační poplatek“.

DVB-H, nebo DVB-T?

Fotbalové Euro je samozřejmě velkým lákadlem i pro mobilní operátory, kteří by určitě chtěli přenášet jeho zápasy přes mobily svých zákazníků. Ale ne všude se jim to daří. U nás by asi nejvíce „chtěl“ vysílat do mobilů český T-Mobile, prostřednictvím DVB-H, jenže zatím nemá šanci. Dosud nemá nezbytné licence, a hlavně na DVB-H dosud nejsou potřebné kmitočty. To ve Švýcarsku a v Rakousku, kde šampionát probíhá, je situace lepší, a zdejší uživatelé by zápasy měli vidět ve svých mobilech právě skrze DVB-H. I když zdaleka ne od všech mobilních operátorů.

Velmi zajímavě to ale dopadlo v Německu: zde již dříve proběhla veřejná soutěž na DVB-H licenci, a v ní místo mobilních operátorů zvítězilo konsorcium Mobile 3.0,  sdružující spíše subjekty ze světa médií. Mobilní operátoři zde tedy „utřeli ústa“ a cesta k DVB-H se jim fakticky zavřela. Vlastně tím padlo i jakési dogma o tom, že vysílání do mobilů je výhradně záležitostí mobilních operátorů a nikoho jiného.

Ovšem, a to je právě to zajímavé: němečtí mobilní operátoři náhle zjistili, že neplatí ani další dogma, o tom že klasické digitální televizní vysílání  (např. na bázi DVB-T) není pro mobilní zařízení použitelné – a že kvůli tomu musí být nasazeny speciální technologie (jako je DVB-H, DVB-SH, či T-DMB, MediaFlo apod.), optimalizované právě pro mobilní příjem. Například DVB-H se od klasického DVB-T liší právě v tom, že umožňuje koncovému přijímači „být na příjmu“ nikoli trvale, ale jen po krátké časové úseky, s tím že mezi nimi se může rádiové rozhraní vypnout a tím výrazně šetřit energií z baterie. 

Nyní němečtí mobilní operátoři uvádí na trh takové mobily, které mají v sobě zabudovaný klasický DVB-T tuner, a díky němu mohou přijímat příslušné vysílání v DVB-T. Na jedno nabití baterií prý vydrží až dvě hodiny, což tak akorát vystačí na sledování jednoho fotbalového zápasu (ale už třeba ne typického hokejového zápasu).  Například německý Vodafone již měl uvést na trh dva takovéto modely, HB620T od LG a T600 od g-Smart, oba v dotované ceně kolem 100€. A podle posledních informací iDnes by se model od LG měl časem objevit i u nás.

Dočkáme se tedy toho, že i naši mobilní operátoři přestanou čekat na nezbytné podmínky ke spuštění DVB-H, a raději se zaměří na televizi v mobilu skrze DVB-T? Nebo nejprve začnou s DVB-T, a pak to zkusí i DVB-H? To jsou zatím jen spekulace, odpověď ukáže až čas.

S DVB-T by určitě šlo začít rychleji, ale má to i svá proti: mobilní operátoři by zřejmě nemohli mít žádný vlastní program (než by se jim podařilo získat místo v některém z budoucích DVB-T multiplexů, které možná vzniknou z digitální dividendy). A také se ji bude podstatně hůře realizovat zpoplatněný model poskytovaných služeb: programy v DVB-T je sice také možné kryptovat a jejich příjem vázat na zaplacení – ale ty DVB-T multiplexy, které jsou zatím na obzoru, se zdají být plně obsazené (i díky různým kompenzačním licencím). Také jsem nezaznamenal, že by někdo z dosud známých držitelů licencí signalizoval, že by chtěl svůj obsah poskytovat na jiném modelu, než je Free To Air (tj. na neplacené bázi). Takže mobilní operátoři by na samotném TV vysílání asi moc nevydělali. A na doprovodných službách k vysílání, jehož skladbu by mohli jen minimálně ovlivnit, by asi také moc nevydělali. Takže by jim zbylo už jen dotování mobilů s DVB-T, oplátkou za dlouhodobé závazky zákazníků k odběru jiných služeb.

IPTV se dvěma programy

Na závěr si ještě řekněme o dvou novinkách, které se také týkají televizní branže, konkrétně IPTV. Jde o službu O2 TV, kterou provozuje Telefónica O2 Czech Republik.

Ta se svého času pyšnila tím, že i v rámci svého IPTV dokáže poskytovat programy s vysokým rozlišení. Konkrétně se jednalo o program ČT1, fakticky ale „dopočítávaný“ do HD, a o HD od Novy, která ale produkovala v HD jen vlastní zpravodajství a několik dalších pořadů, a zbytek také „dopočítávala“ do vyššího rozlišení. Ovšem k 1.5.2008 toto HD vysílání v rámci O2 TV skončilo, s tím že šlo jen o testování – a že zákazníci budou o spuštění komerčního provozu včas informováni.

Záhy na to, počátkem minulého týdne, pak Telefónica O2 Czech Republic přišla s novou variantou své služby O2 TV, a to MULTI. Spíše by se to ale mělo interpretovat jako DUO, protože jde o možnost sledovat souběžně dva různé programy. Konkrétně tak, že zákazník si od TO2 CR pořídí druhý set-top box a nový ADSL modem se dvěma porty, a pak už může na každém set-top boxu sledovat jiný program. Musí si ale také připlatit 50 Kč měsíčně za používání samotné služby Multi, a pak za druhý set-top box buď jednorázově 3499 Kč včetně DPH, nebo 150 Kč měsíčně v případě pronájmu.

Faktickým dalším předpokladem ale určitě bude také dostatečná kapacita ADSL přípojky zákazníka, daná jeho vzdáleností od ústředny a kvalitou linky, a ovlivněná také případným souběhem s přístupem k Internetu. Služba Multi by tak měla jít zřídit zase jen menšímu okruhu zájemců než klasická O2 TV, která (vedle Internetu) vyžaduje kapacitu pro přenos jen jednoho TV programu, místo dvou.