Vyšlo v měsíčníku PC World, 9/2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0900101.php3

Léto 2005: žádné okurky

Prázdninové měsíce bývají každoročně chudé na významné události. Letos tomu ale bylo jinak, alespoň pokud jde o sektor elektronických komunikací. Příslovečná okurková sezóna se nekonala. Třeba z regulátora vypadávalo jedno opatření obecné povahy za druhým. Aktivní bylo i ministerstvo informatiky, alespoň v oblasti broadbandu. No a T-Mobile se činil tak, že se stal jedničkou mezi mobilními operátory. Vlastně ale máme u nás hned tři mobilní jedničky.

Tím, kdo během letních prázdnin musel pracovat na plné obrátky, byl určitě Český telekomunikační úřad. Nový zákon o elektronických komunikacích (zákon č. 127/2005 Sb., účinný od 1.5.2005) mu totiž ukládá řadu úkolů. Mezi nimi je i vydání celé řady závazných prováděcích předpisů (ve formě tzv. opatření obecné povahy), které vychází z nového zákona a musí být vydány v určitém termínu - například do dvou měsíců od účinnosti zákona. Týkají se poměrně širokého spektra oblastí, od způsobu účtování za poskytnuté služby (položkově či sumárně), přes podmínky udělování individuálních oprávnění, až po přenositelnost mobilních a pevných čísel, či vymezení tzv. relevantních trhů.

Nejvíce mediálně atraktivní asi bylo opatření obecné povahy k přenositelnosti čísel, protože od něj závisí i termín zavedení mobilní přenositelnosti v ČR (pevnou přenositelnost u nás máme již nějaký ten pátek). Zákon totiž ukládá mobilním operátorům zavést tuto možnost do 6 měsíců od účinnosti tohoto opatření. No a regulátor jej měl vydat do dvou měsíců od účinnosti zákona o el. komunikacích. Nakonec to stihl se zpožděním 15 dnů, které nejspíše bylo úmyslné - regulátor prý vyhověl žádostem operátorů, aby termín pro zavedení přenositelnost nevyšel přesně na přelom kalendářního roku, kdy prý mají operátoři "velké fofry". Takto to vyšlo na 15. ledna: nejpozději do tohoto data musí mobilní operátoři zavést přenositelnost čísel ve svých sítích. Nic jim samozřejmě nebrání tak učinit dříve.

Všichni jsou jedničky

Když už jsme u mobilních operátorů: během léta mezi nimi došlo k zajímavému střídání, když T-Mobile předhonil Eurotel v počtu zákazníků. Však to také neopomenul patřičně a s velkou pompou zdůraznit: nyní je jedničkou na našem mobilním trhu on! A jako poděkování svým zákazníkům jim nabídnul SMSkování po jeden celý víkend (20. a 21.8.20056) zcela zdarma.

No, budiž mu to přáno. Splnil si tím polovinu svého cíle, který si předsevzal v roce 2003: stát se do dvou let jedničkou jak co do počtu zákazníků, tak co do ekonomických ukazatelů. Druhou polovinu si nově posunul o další dva roky, na rok 2007. Ale dosažení této druhé mety rozhodně lehké nebude, protože oba jeho soupeři se právě stali členy velkých a silných nadnárodních skupin, a budou mít obdobné ambice.

Pro přesnost ale dodejme, že prvenství v počtu zákazníků není "úplně přesně" tím, za co se vydává. Operátoři sice říkají "máme tolik a tolik zákazníků", ale fakticky tím myslí aktivní SIM karty. Tedy takové, které byly nějak použity za určitý počet uplynulých měsíců.

Docela kuriózní je i způsob, jakým se T-Mobile k prvenství v počtu uživatelů (vlastně: aktivních SIM karet) vůbec dostal. Stalo se tak díky tomu, že Eurotel přešel mezi prvním a druhým čtvrtletím letošního roku na jiný způsob počítání aktivních SIM karet. Dříve považoval za aktivní (a započítával) každou SIM kartu, která byla použita za posledních 18 měsíců. Pak ale "srovnal metodiku" s ostatními operátory, a začal započítávat jen ty SIM karty, které byly dobity za posledních 13 měsíců. No a tím mu vykazované počty klesly, a T-Mobile se dostal na první místo.

Počet zákazníků, resp. aktivních SIM karet, ale není zdaleka jediný ukazatel, který má smysl posuzovat. Eurotel je stále lepší ve všech relevantních ekonomických ukazatelích: od výnosů, přes hrubý provozní zisk (ukazatel EBITDA) až po ukazatel ARPU (výnos na zákazníka). Takže jedničkou, co do ekonomických ukazatelů, je stále Eurotel. T-Mobile je jedničkou co do počtu zákazníků.

No a Oskar? Vlastně už Oskar/Vodafone? Ten už je součástí největšího mobilního operátora na světě, tedy světové jedničky. Takže to máme hned tři jedničky ….

Fórum pro broadband

K poslednímu květnovému dni Ministerstvo informatiky ČR konečně zřídilo tzv. broadbandové fórum (Fórum pro vysokorychlostní přístup). Ostatně, přesně tak mu to ukládala tzv. broadbandová strategie, schválená vládou v lednu t.r. Cílem Fóra je starat se o rozvoj broadbandu v ČR na koncepční úrovni (rozpracovávat koncepce státu, předkládat návrhy), ale také navrhovat způsob využití speciálního Fondu pro vysokorychlostní přístup, do kterého během příštích let přiteče jedno procento z privatizace Českého Telecomu (tedy přes 80 miliard). Fórum ovšem bylo založeno jako prázdné, protože MI ČR v květnu zřejmě ještě nestihlo zajistit jeho personální obsazení. K tomu došlo až počátkem srpna, s tím že členy Fóra se stalo 14 zástupců různých asociací, sdružení, a také politických stran. Přitom původní koncept broadbandové strategie požadoval volbu "ad personam", a tedy nikoli volbu zástupců organizací, ale volbu jednotlivých osobností.

Na výsledky činnosti Fóra si budeme muset ještě počkat. Jak dlouho, to také není jasné. Prvním milníkem by měla být zpráva o plnění úkolů v oblasti broadbandu, které by mělo být předloženo vládě do konce roku. Dovolím si předpokládat, že příslušnou zprávu by již mělo připravit nové Fórum.