Vyšlo na Živě, 2.5.2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0502002.php3

Nové tarify: Jak zdražil dial-up?

Alternativní operátoři dosud nereagovali na nejnovější změny terminačních poplatků pro internetový dial-up. Asi jsou stále v hlubokém šoku. Nové ceny dial-upu však již představil Český Telecom. Pokles terminačních poplatků však do žádného významnějšího zlevnění nepromítnul. Naopak citelně zdražil dial-up těm, kteří používali jeho největší balíčky.

Události minulého týdne, spuštěné pondělní regulační smrští (čtyřmi novými rozhodnutími ČTÚ a jedním dodatkem) podle očekávání nezůstaly bez následků. Hned ve čtvrtek Český Telecom oznámil úplné zemětřesení ve svých tarifech (podrobněji například zde), ale to určitě není všechno. Očekávám, že další návazné "otřesy", a to jak od Českého Telecomu, tak i od alternativních operátorů.

Čtvrteční oznámení Českého Telecomu se totiž týkalo pouze cenových programů pro hlasové služby (včetně internetového dial-upu). Odpovědi na všechny dotazy týkající se ADSL obecně a služeb Internet Expres totiž končily dopředným odkazem: na změnách pracujeme a včas je oznámíme. Víc neřekneme. Časový horizont nebyl naznačen, ale osobně tipuji že to bude ještě tento měsíc (v proběhu května). Již také proto, že nedávno oznámené prodloužení akční nabídky služby Internet Expres Optimal je termínováno 31. květnem.

Zajímavá je také dosavadní reakce alternativních operátorů. Tedy spíše absence jakékoli významnější reakce z jejich strany. Oficiálně se ještě minulé pondělí vyjádřil Contactel, který přivítal cenové rozhodnutí 01/2005 (týkající se regulovaných tarifů) a ocenil odstranění kreditů, byť po tak dlouhé době. Obdobné signály, vítající odstranění kreditů a tím zpřehlednění situace a konec znevýhodňování konkurence u volby a předvolby operátora, přišly i od dalších operátorů. Ale to bylo vše, k ostatním rozhodnutím regulátora z minulého pondělí jakoby si alternativci dobrovolně naordinovali bobříka mlčení. Dokonce i ti, kteří přímo vyzvali novináře, aby se jich ptali na jejich stanoviska - pravda, neslibovali, že na takovéto dotazy také odpoví. Z toho usuzuji, že dopředu přesně nevěděli, co a jak se chystá, že je realita dost zaskočila a teď stále ještě počítají a hodnotí. Jinak by určitě již hlasitě promluvili.

Jaké jsou první ohlasy?

Kromě médií, informujících o podstatě změn a vyjadřujících vlastní pohledy a hodnocení, se k celé problematice uceleněji vyjádřilo například sdružení SOS ČR (Sdružení obrany spotřebitelů ČR). V tiskové zprávě, kterou sdružení vydalo hned minulý čtvrtek, a tedy těsně po tiskovce Telecomu, se mj. uvádí:

"Ačkoliv Český Telecom hovoří výhradně o zlevnění, většina spotřebitelů však zaplatí každý měsíc v důsledku zrušení cenových balíčků ve skutečnosti více," uvedla Ivana Picková z SOS

Sdružení SOS také poukazuje na to, že nové cenové programy bez kreditů sice zpřehledňují situaci pro zákazníka a již nebrání konkurenci, ale z pohledu koncového zákazníka vlastně představují prosté zdražení. To kvůli tomu, že již dříve si koncoví zákazníci, důsledně využívající volbu či předvolbu operátora, mohli pořídit cenový program Zero, který neosahoval žádný volný kredit a přišel měsíčně na 316,19 Kč Kč. Nyní ale tento cenový program zaniká, a zákazníci si mohou připlatit cca 13 korun měsíčně, aby měli přesně stejnou možnost jako dříve, jen s cenovým programem Telefon Standard:

Dalo by se říci, že jediným přínosem pro spotřebitele je transparentnější možnost využívat konkurence s využitím služeb volba a předvolba operátora. Tu však spotřebitelé měli již nyní s Telefon Zero, a to již za 317 Kč měsíčně oproti novým 329 Kč."

Sdružení SOS ČR se netají názorem, že prezentované změny nejsou žádným zlevněním. Dokonce vyjadřuje předpoklad, že Telecom své nové ceny ještě přehodnotí:

"Opravdu nelze hovořit o zlevnění. Předpokládáme, že Český Telecom své narychlo představené tarify ještě upraví, aby nabídl všem svým zákazníkům adekvátní náhradu stávajícího cenového programu, nebo je nebude nutit k přechodu," uzavřel Pavlík.

Podobného názoru, o prospěšnosti nových změn zejména pro Telecom, je i analytik Patria Finance Tomáš Gatěk:

Domníváme se, že nová tarifní struktura bude positivní pro tržby ČT.

Jak to bude s dial-upem?

Udělejme si nyní malý rozbor toho, jak se z pohledu zákazníků (uživatelů Internetu) projeví nové cenové programy na cenách dial-upu (vytáčeného připojení). Zde je vhodné nejprve upozornil na to, že součástí pondělní "regulační smršti" bylo i rozhodnutí o nových cenách za internetovou terminaci.

Až dosud přitom měl Český Telecom platit alternativním operátorům 40 haléřů (resp. 15 haléřů mimo špičku) za minutu dial-upu, který končí v síti alternativního operátora. Sám přitom velmi vehementně argumentoval tím, že tato částka je příliš vysoká a kvůli ní nemůže dále snižovat ceny za dial-up (na terminačním modelu, označovaném také jako "Internet zdarma" - tj. v rámci tarifu Internet 2002).

Nyní ale, rozhodnutím regulátora č. 05/PROP/2005 z minulého týdne, terminační poplatky za internetový dial-up poklesly opravdu výrazně. Z původních 40/15 haléřů na 9/3 haléře, pokud jsou operátoři propojeni na tranzitní ústředně, resp. na 19/7 haléřů, pokud jsou propojeni na místní ústředně. Přitom až dosud byli největší alternativní operátoři propojeni s Českým Telecomem (pro potřeby internetového dial-upu) určitou kombinací obou způsobů, a za to dostávali "plošné pokrytí" a jednotné terminační sazby. I s tím je nyní konec, a alternativci by za různé zákazníky měli dostávat výrazně odlišné terminační poplatky, podle toho odkud se zákazník připojuje.

Z pohledu alternativců je takovéto výrazně snížení terminačních poplatků opravdu významné, a navíc komplikované ještě závislosti na způsobu propojení. Jsem opravdu zvědav, zda se dosavadnímu modelu "Internet zdarma" v podání alternativců podaří přežít. Osobně jsem spíše skeptický. Sami alternativci se k novým změnám od regulátora dosud nevyjádřili, což lze vysvětlit snad jen hloubkou šoku, který utrpěli.

Co udělal Telecom s dial-upem?

Jak jsem již zmínil, terminační poplatky byly již dlouhou dobu hlavním a do nekonečně opakovaným argumentem Telecomu proti snižování cen za dial-up. Jak to tedy dopadlo teď, když tyto terminační poplatky opravdu velmi razantně klesly? Zlevnil Telecom dial-up? Bohužel, naopak jej spíše dále zdražil. Má to ostatně svou logiku, když konkurence bude výrazně oslabena, či možná zanikne úplně …

Vezměme nejprve minutové ceny v rámci běžných cenových programů, určených hlavně pro hlas. U nových tarifů Telefon Mini a Telefon Standard se oproti jejich předchůdcům (Home Mini a Home Standard) nezměnily ani o haléř. Stejně tak u tarifů Telefon Volno a Volno Plus, oproti jejich verzi oznámené již na počátku dubna, a tedy ještě před novým rozhodnutím ČTÚ. Nově přidaný tarif Telefon Start pak má na haléř stejné minutové sazby za dial-up jako Telefon Volno.

Určité snížení (o 1 až 2 haléře) pak vykazují tarify, určené pro zákazníky s ADSL. Dial-up s nimi stojí stejně, jako u tarifu Telefon Volno Plus. Takže třeba ten, kdo původně používal tarif Standard, a nyní si k tomu pořídí ještě ADSL, může používat dial-up v době mimo špičku až o dva haléře levněji! Kombinace ADSL a dial-up je na první pohled sice úplně nesmyslná, ale asi mají pravdu čtenáři v diskusích na Lupě: ADSL si můžete zřídit i na telefonní lince souseda, který vám k tomu dá souhlas. Pak on dostane lacinější dial-up, a vy ADSL.

Internet 780

Teď ale k ještě méně příjemným věcem. Mnoho uživatelů Internetu, odkázaných na dial-up, používalo cenový program Internet 780. Ten jim za 452,20 Kč (vše včetně DPH) měsíčně nabízel celkem 780 minut dial-upu mimo špičku. Český Telecom nyní hodlá převést tyto uživatele na tarif Telefon Standard, a k tomu jim přidá nadstavbový balíček Internet NaDoma 420. Dohromady zákazník zaplatí 449 Kč, tj. jen o 3,20 Kč méně, neboli prakticky stejnou cenu. Ovšem na minutách, které může v obou případech provolat jen mimo špičku, bude výrazně bit - místo 780 jich získá jen 420. Takže pro něj to je docela výrazné zhoršení.

Telefon a Internet

Nebo jiná kombinace: dosavadní tarif "Telefon a Internet 90+300" za 452,20 Kč nabízel celkem 60 minut hlasu a 300 minut dial-upu (mimo špičku). Alternativou, na kterou Telecom převede dosavadní zákazníky na tomto tarifu, je kombinace nového tarifu Telefon Start a balíčku Internet NaDoma 180. Cena výsledné kombinace bude prakticky stejná (454 Kč vs. 452,2 Kč), ale hlasovým minut bude o třetinu méně - jen 60 místo 90. Hlavně ale ubude dial-upu: místo původních 300 minut jich bude jen 180.

Další dosavadní kombinací byl tarif "Telefon a Internet 180+660", za 690,20 Kč. K němu Český Telecom dosud neuvedl, co bude jeho nástupcem - na co bude stávající uživatele tohoto tarifu převádět.

Na kolik přijde hodina souvislého dial-upu

Zajímavým ukazatelem může být také to, na kolik přijde jedna hodina souvislého připojení v tom kterém cenovém programu či nadstavbovém balíčku.

Ukažme si to nejprve pro dobu špičky, pro původní a nové cenové programy, s vynecháním těch které jsou určeny pro kombinaci s ADSL. Tučně jsou vyznačeny nové programy:

  • Home Mini, Telefon Mini: 87,6 Kč (10*2,26 + 50*1,30)
  • Home Standard, Telefon Standard, Telefon 70, Telefon 120, Telefon a Internet 90 + 50*300: 60,8 Kč (10*1,58 + 50*0,90)
  • Telefon 240, Telefon Universal, Telefon a Internet 180+600, Internet 780: 57,8 Kč (10*1,58 + 50*0,84)
  • Telefon Start, Telefon Volno: 57 Kč (10*1,50 + 50*0,84)
  • Telefon Volno Plus: 56,5 Kč (10*1,50 + 50*0,83)

Jak je z tohoto srovnání vidět, hodinové (a ani minutové) ceny se u základních cenových programů nezměnily ani o haléř. O určitém zlevnění, byť minimálním, lze hovořit u nadstavbových programů. Zde je ale vhodné si zdůraznit, že stávající tarify Volno a Volno Plus nejsou úplně nové a nejsou reakcí na nynější rozhodnutí regulátora. Byly ohlášeny již k 1.4.2005, a tedy před rozhodnutím regulátora o změně terminačních poplatků (datovanému k 25.4.2005).

Zajímavé také je, že když Telecom poprvé představil tyto dva tarify, v září loňského roku (ještě jako tarify Víkend a Volno), jejich hodinové sazby za dial-up ve špičce dosahovaly 60,8 Kč, resp. 57,8 Kč. Již k 1.4.2005 však byly přejmenovány na Volno a Volno Plus, a zlevněny. Jejich hodinová sazba za souvislé dial-up připojení klesla na již zmiňovaných 57 Kč, resp. 56,7 Kč. Rozdíl tedy odpovídá 3,80 Kč, resp. 1,1 Kč (za celé hodiny), resp. cca 6 a 2 haléřům za minutu. Ale znovu: bylo to snížení k 1.4.2005, a tedy ještě před nynějším rozhodnutím regulátora z 25.4.2005. Nynější pokles terminačních poplatků ve špičce je o 21, resp. 31 haléřů za minutu.

Ukažme si ještě obdobné srovnání pro dobu mimo špičku:

  • Home Mini, Telefon Mini: 28,50 Kč (0*0,90 + 50*0,39)
  • Home Standard, Telefon Standard, Telefon70, Telefon 120, Telefon a Internet 90+300: 20,7 Kč (10*0,62 + 50*0,29)
  • Telefon 240, Telefon Universal, Telefon 780, Telefon a Internet 180+600: 19,2 Kč (10*0,62 + 50*0,26)
  • Telefon Start, Telefon Volno: 19 Kč (10*0,60 + 50*0,26)
  • Telefon Volno Plus: 18 Kč (10*0,60 + 50*0,24)
Zajímavé je také srovnání nadstavbových balíčků, s přepočítáním jejich cen na jednu hodinu. Až dosud měl Telecom v nabídce hlavně balíčky
  • i-surf: 25 hodin mimo špičku, za 408 Kč, tj. 16,32 Kč za 1 hodinu
  • i-surf plus: 40 hodin mimo špičku, za 565,52 Kč, tj. 14,138 Kč za 1 hodinu

Nově má Český Telecom v nabídce jen dva nadstavbové balíčky pro Internet, které nelze kombinovat s Telefon Mini. Vypadají následovně:

  • Internet NaDoma180: 180 volných minut za 55 Kč, tj. 18,33 Kč za 1 hodinu
  • Internet Na Doma 420: 420 volných minut za 120 Kč, tj. 17,14 Kč za 1 hodinu

Takže oproti původním balíčkům žádný pokles, ale naopak zdražení - s tím, že uživatel nakupuje balíčky po menších kvantech. Tato menší kvanta ale nesmí sčítat, neboť v nových pravidlech je pro mne nepříliš pochopitelný zákaz pořídit si dva stejné balíčky.

Závěr

Celkově si změny v dial-upu od Českého Telecomu (na modelu "Internet zdarma") dovolím zhodnotit tak, že ani přes opravdu výrazný pokles terminačních poplatků Český Telecom své koncové ceny dial-upu nesnížil, ale v některých případech je naopak i výrazně zvýšil.

Markantní zdražení pocítí intenzivnější uživatelé dial-upu, kteří až dosud využívali dražší cenové programy zaměřené na Internet. Zejména ti, kteří až dosud používali cenový program Internet 780. Ty Telecom nově převede na kombinaci Telefon Standard, plus balíček Internet NaDoma420. Za prakticky stejnou cenu ale dostanou o plných 360 minut, alias 6 hodin připojení mimo špičku méně. Pokud těchto 6 chybějících hodin provolají po minutách, zaplatí za ně navíc 6 * 20,7 = 124,20 Kč. To odpovídá zdražení ze 452,20 Kč na 576,4 Kč, neboli o cca 27,5 procenta.