Vyšlo v měsíčníku PC World, 3/2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0300001.php3

Leden 2005: ve znamení broadbandu

Počátek roku 2005 přinesl jak nové nabídky vysokorychlostního připojení k Internetu (broadbandu), tak rozhodnutí státu investovat do rozvoje broadbandu alespoň jedno procento výnosů z privatizace Českého telecomu. Vláda také schválila národní broabandovou strategii. Její anglickou verzi si z Prahy odvezla i nová komisařka pro informační společnost Vivien Redingová.

Broadband, alias vysokorychlostní přístup k Internetu (méně správně také: širokopásmový přístup), je oblastí kde se někdy dlouho nic moc neděje, a jindy se zase dějí věci jako o překot. A někdy se také dějí věci, které by se dít neměly. Třeba jako když Český Telecom v polovině ledna bilancoval minulý rok 2004, a přitom se chlubil dosažením rovného sta tisíc ADSL přípojek, v rámci svých služeb Internet Expres (a k nim ještě 30 000 bezdrátových přípojek Eurotel Data Expres). Již ale zapomněl dodat, že v počtu 100 000 je zahrnuto také cca 20 000 ADSL přípojek, které prodali koncovým zákazníkům ostatní operátoři (jeho konkurenti), pod svými vlastními značkami - a tedy nikoli on, pod svou značkou Internet Expres, jak naznačují jeho statistiky. Mimo jiné to také znamená, že Český Telecom má na trhu "přeprodávaného" ADSL podíl cca 80 procent, a všichni jeho konkurenti mají dohromady jen zbývajících 20 tisíc.

Takovéto velmi dominantní postavení není pro rozvoj konkurence na trhu nijak dobré. Naštěstí ale má "přeprodávané" ADSL (tj. realizované ostatními operátory na základě velkoobchodních služeb Telecomu) i významné alternativy. Patří mezi ně zejména bezdrátové připojení, ať již na bázi Wi-Fi , ale také CDMA a EDGE. V neposlední řadě jsou významnou alternativou také kabelové přípojky.

Právě kabelovky přitom přeprodávananému ADSL velmi zatápí. V samém závěru loňského roku a počátkem ledna oba naši největší kabeloví operátoři razantně zvýšili rychlost u svých "high-end" přípojek - až na 2, či dokonce 4 megabity, beze změny ceny. Na to dosud Český Telecom se svým ADSL nenašel odpověď - zatím se nezmohl na více jak na 1 megabit za sekundu. Většinou ještě s výrazně tvrdšími limity na objem přenesených dat, než jaké aplikují kabelovky.

Internet Expres Optimal

Když už nedokázal kontrovat kabelovkám co do rychlosti, rozhodl se Český Telecom přiblížit alespoň "light" verzím kabelových přípojek, a to cenou. V polovině ledna přišel s novou nabídkou ADSL, pod značkou Internet Expres Optimal, která nabízí až 1 Mbit/s za 799 Kč bez DPH. To je skutečně o dosti méně než předchozí ADSL se stejnou rychlostí. Stále je to však méně než srovnatelná "light" nabídka například od UPC, jehož "chello light", s rychlostí 1 Mbit/s přijde na 779 Kč, navíc už s DPH! A to ještě Telecom vyžaduje paušál za telefonní linku, na které je ADSL realizováno!

Navíc i nová služba Internet Expres Optimal má jednu nepříjemnou vadu na kráse. Alespoň po formální stránce totiž nejde o řádnou komerční službu, ale pouze o službu nabízenou v pilotním provozu. Tento pilotní provoz trvá celý rok, ale lze do něj vstoupit jen během prvních tří měsíců jeho konání.

Proč je tomu tak, lze jen spekulovat. Takovéto spekulace však nutně vedou k předpokladu, že jde o způsob jak se vyhnout sankcím, které by hrozily od regulátora či antimonopolního úřadu u řádného provozu, kvůli tomu že ostatní operátoři nedostali stejnou šanci. Pravdou je, že Český Telecom připravil novou velkoobchodní nabídku svých ADSL služeb. Ani ta ale zcela přesně neodpovídá tomu, jak vypadá nový Internet Expres Optimal. Například má jinak nastavené objemové limity. Navíc je u ní ten problém, že nová velkoobchodní cena je u megabitové přípojky dokonce nižší, než regulátorem stanovená cena za ADSL propojení, která byla stanovena na základě Telecomem deklarovaných nákladů.

Broadbandová strategie

Zatímco alespoň někteří operátoři a provideři na trhu soutěží o zákazníka, stát přemýšlí o tom, jak rozvoji broadbandu co nejlépe pomoci. Není to jednoduché rozhodování, protože prázdná státní kasa neumožňuje žádné velkorysejší aktivity, a malý zájem špiček našeho státu o oblast informační společnosti pak brzdí i ty skromnější aktivity. Názorně se to ukázalo na snahách o daňové zvýhodnění broadbandu. Ještě na sklonku loňského roku neuspěl návrh APVTS na možnost daňových odpočtů, podložený studií o neutrálním až kladném dopadu na státní rozpočet - díky větší "konzumaci" by stát na svých daňových příjmech nic netratil, ba naopak by mohl získat. Poslanci, kteří tento návrh projednávali, na něj ale neslyšeli.

Druhý pokus o daňové zvýhodnění se objevil v návrhu Národní broadbandové strategie (Národní politiky vysokorychlostního přístupu), kterou se v průběhu ledna zabývala vláda, a 26. ledna ji také schválila. Bohužel však odmítla návrhy ministerstva informatiky na to, aby si lidé mohli odpočítat DPH za broadband.

Ještě že vláda schválila alespoň to, že na rozvoj broadbandu věnuje částku odpovídající jednomu procentu z výnosů privatizace Českého Telecomu. Tedy něco kolem 500 až 600 milionů, podle současných odhadů výsledků privatizačního procesu. Tyto peníze půjdou do dotačního titulu, který bude zřízen v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva informatiky.

O dotace z tohoto dotačního titulu se budou moci ucházet projekty dvojího druhu:

  • infrastrukturní projekty z oblasti metropolitních a ústních sítí (za podmínky spolufinancování zřizovatele a regionu), a dále
  • projekty z oblasti obsahu a služeb, zvyšující poptávku po broadbandu.

V samém závěru ledna zavítala do Prahy i nová komisařka EK pro informační společnost, paní Vivien Redingová. Naši národní broadbandovou strategii a stát jako takový pochválila za proaktivní přístup při prosazování a rozvoji broadbandu - a hned si také odvezla jeden z prvních výtisků naší strategie v angličtině, ještě čerstvý z tiskárny.