Vyšlo na isdn.cz, 10.1.2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0110002.php3

Minulý týden: ADSL vs. kabel, Telecom, …

Zatímco ADSL co do kvality přešlapuje na místě, kabelové připojení se vylepšuje. S odměňováním nejvyšších špiček Českého Telecomu se protrhl pytel plný peněz, a to už přimělo k akci i ministra financí Sobotku. Na řadové zaměstnance ČTc sice nezbylo, ale když odchází, není to s prázdnou. To vše za pokračující privatizace.

Počátek letošního roku přinesl řadu informací, souvisejících přímo či nepřímo s Českým Telecomem, jeho vedením a privatizací, ale i s poskytovanými službami.

Kabel vs. ADSL: pořádný náskok

Právě u služeb, které mají charakter broadbandové konektivity, byl minulý týden příležitostí k zajímavému srovnání. Český Telecom se sice pochlubil tím, že na samém konci roku dosáhl počet ADSL přípojek v ČR čísla 100 000 (a k tomu lze ještě připočítat 30 000 CDMA přípojek Eurotelu), ale to bylo od něj tak asi vše. Žádný novoroční dárek či vzkaz uživatelům, ať již v podobě zrychlení, zlevnění či alespoň zmenšení tvrdosti Fair Use Policy.

To kabelovky se v tomto ohledu činily více. UPC sice nejprve oznámilo malé zdražení televizních programů, ale pak přišlo s novou nabídkou svého vysokorychlostního Internetu: v pořadí již pátá varianta služby chello se jmenuje "light", má rychlost 1024/128 kbit/s, a objemový limit 10 GB měsíčně. Podstatná je samozřejmě cena: 779 Kč, již včetně DPH. Pro srovnání: nejlacinější Internet Expres od Čtc nabízí rychlost 256/64 kbit/s, objemový limit 1 GB (v přepočtu na měsíc), a včetně DPH přijde na 856,80 s DPH. Takže za více peněz podstatně méně muziky, a navíc ještě povinnost platit také pevnou telefonní linku. Na druhou stranu, pomalé a drahé ADSL je zase dostupné ve více lokalitách než kabelové připojení.

Zajímavá byla reakce druhého největšího kabelového operátora, Karnevalu. Ten sice zpočátku signalizoval, že se změnami svého kabelového Internetu přijde až někdy v polovině února, ale krok UPC zřejmě uspíšil jeho rozhodování. Takže i Karneval záhy přišel s novinkou: zrychlil své "high end" varianty Turbo a Turbo Premium - první na 2000/300 kbit/s, a druhou na 4000/500 kbit/s. Tímto zrychlením ale dorovnal spíše jiný krok UPC, který již v závěru loňského roku zrychlil své "high-end" varianty (chello classic a plus) na 2, resp. 4 Mbps na downstreamu, a 256, resp. 512 kbps na upstreamu. Oba operátoři tak učinili beze změn ceny těchto svých služeb.

Karneval ale udělal ještě jeden významný krok, kterým je zmírnění přísnosti Fair Use Policy, uplatňované u jeho "high-end" služeb. Ty mají objemové limity po řadě 20, resp. 40 GB, s tím že po jejich vyčerpání dosud zpomalovaly na 64/32 kbit/s, ale nyní zpomalují jen na přijatelnějších 200/60 kbit/s. To přispívá k celkovému rozvoji broadbandu, a doufám že to nastartuje určitý trend ve zmírňování tvrdosti FUP. Ostatně, po postupném zmírňování restrikcí volá i naše národní broadbandová strategie (Národní politika vysokorychlostního přístupu), když se zmiňuje o existenci podmínek Fair Use Policy a chápe je jako určité "nutné zlo", které by se mělo postupně vytrácet.

Minulý týden se objevilo v našich médiích hned několik článků (například zde a zde), srovnávajících jak se za uplynulý rok 2004 vyvíjela užitná hodnota obou hlavní variant vysokorychlostního připojení. Zatímco u ADSL (od Českého Telecomu) se průměrná efektivní rychlost přípojky, měřená na speedmetru DSL.cz, zvýšila jen nepatrně, o 36 procent, u kabelovek stoupla meziročně mnohem razantněji: o 296 procent!

S jídlem roste chuť

U Českého Telecomu ještě zůstaneme, protože právě kolem něj se točila i řada dalších zpráv. Minulý týden například vyšlo najevo, že ještě v prosinci dozorčí rada (byť zdaleka ne unisono) schválila další vlnu odměňování, tentokráte pro 17 výkonných ředitelů (9 z Telecomu a 8 z Eurotelu). Podle ČTK a HN by to mělo být podle výše hotovosti (free cash flow), kterou společnosti vytvoří. Nový motivační program je plánován na roky 2005 a 2006, odměny by měly být čtvrtletní a podle Hospodářských novin by měly dosáhnout až cca 200 milionů Kč.

Jde přitom o jiný (další) motivační program, než byl ten který rozbouřil emoce kolem Telecomu již dříve, týkal se jeho představenstva (kromě generálního ředitele) a dozorčí rady, a měl ještě o něco překročit hranici 200 milionů. I tento plán nejdříve vzbudil pozdvižení i mezi našimi politiky, ale management Telecomu si jej nakonec obhájil vůči zástupcům státu, coby majoritního vlastníka. I ministr financí Sobotka, který původně vydával dosti záporné signály, po schůzce s nejvyšším vedením ČTc první motivační program nakonec akceptoval.

Nyní, když si vedení Telecomu prosadilo další motivační plán s obdobnou mírou "štědrosti", už asi přetekla i trpělivost ministra financí Sobotky. Ten se minulý týden rozhodl svolat mimořádnou valnou hromadu Českého Telecomu, a v rámci ní zasáhnout. Nikoli ovšem proti novému (druhému) motivačnímu programu, ale ještě proti tomu prvnímu, který se týká představenstva a dozorčí rady. Právě vysoké odměňování dozorčí rady totiž nejvíce kontrastuje s tím, co by mělo být jejím hlavním úkolem - "dávat pozor" na vedení firmy, a ne jí jít na ruku a dělit se s ní o velmi štědré odměny za celkové výsledky.

Někteří členové dozorčí rady přitom již dříve signalizovali, že se odměn vzdají. Dalších, kteří působí v dozorčí radě jako zástupci státu, by se dokonce týkat ani neměly. Ale realita je zřejmě jiná, a tak je nová mimořádná valná hromada svolána právě

za účelem schválení změny pravidel pro odměňování členů dozorčí rady společnosti

Český Telecom dostal žádost Fondu národního majetku o svolání valné hromady v pátek minulý týden (7.1.2005), a představenstvo ji bude projednávat tuto středu, 12. ledna 2005. Ze zákona přitom vyplývá povinnost představenstva svolat mimořádnou valnou hromadu tak, aby se konala nejpozději do 40 dnů po obdržení žádosti.

Zajímavé je, že stát nejspíše nebude zasahovat vůči druhému motivačnímu programu, nebo alespoň ne přímo. Proč, to vysvětluje následující citát:

Mluvčí ministra Sobotky Marek Zeman nicméně už v úterý řekl, že "druhé" odměny považuje šéf financí za interní záležitost firmy.
"Máme o tomto programu základní informace. Jelikož se netýká představenstva a dozorčí rady, je jeho schválení v kompetenci vedení společnosti," řekl mluvčí Zeman.

Jak se zaměstnanci v Telecomu?

Zatímco vedení Českého Telecomu myslí na sebe, a přitom očividně nijak nešetří, vůči zaměstnancům už tak štědré není. Alespoň podle následujícího ohlasu, který se objevil v diskusi pod jedním článkem o odměňování nejvyššího vedení:

Dobry den, jen pro informaci, všem řadovým zaměstnancům ČTc byly ve 3Q jednorázově kráceny odměny z důvodu špatných výsledků celé společnosti...

Jinak je tomu ale u zaměstnanců, které Telecom propouští. V loňském roce jich prý bylo na 2100, čímž počet zaměstnanců samotného ČTc klesl na 8800 pracovníků. Alespoň podle tohoto zdroje

odcházející zaměstnanci dostávají od firmy nadstandardní odstupné, které se podle počtu odpracovaných let pohybuje mezi šesti a deseti měsíčními platy.

Ke konci letošního roku přitom Telecom plánuje snížit počet svých zaměstnanců až na 7000. Ve hře ovšem zřejmě stále je outsourcing telekomunikační sítě Telecomu externí firmě. Pokud by se realizoval, přešlo by k této externí firmě dalších více jak 3000 zaměstnanců, spíše technického zaměření. Zůstali by naopak lidé zaměření spíše na prodej a marketing.

Co nového kolem privatizace?

Veškeré dění v Českém Telecomu (další vysoké odměny na nejbližší roky, chystaný outsourcing naprosto klíčových aktiv) jakoby vůbec nebralo v úvahu skutečnost, že se chystá zásadní změna ve vlastnictví firmy - jeho (do)privatizace.

Nejnovější zprávy z minulého týdne naznačují, že tzv. privatizační memorandum (obsahující detailnější informace o činnosti a hospodaření firmy) si zakoupilo již několik subjektů. Z telekomunikačních operátorů mezi nimi mají být mj. Vodafone, Swisscom, TDC, TeliaSonera a Telefonica. Analytici však upozorňují na to, že mezi nimi mohou být i tací, kteří nejsou ani tak vážnými zájemci, jako spíše chtějí za relativně malé peníze (30.000 EUR) získat ono memorandum, a s ním i detailnější informace o Českém Telecomu.

Média začala spekulovat také o zájmu belgického Belgacomu (který to záhy popřel), i o potenciálním zájmu naší finanční skupiny PPF. Po nedávných mediálních "zastíracích manévrech" (nevím, jak lépe nazvat např. informování o koupi Novy ze strany konsorcia Bertelsmann, či oficiální dementi zpráv o jednání s France Telecom) ale raději ponechávám vše bez komentáře. Co když všechno bude úplně, nebo alespoň dost podstatně jinak?