Vyšlo na isdn.cz, 22.11.2004
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b04/b1122002.php3

Minulý týden: Monetka, vánoční ADSL, internetová TV …

Společnost Computer Press minulý týden znovu spustila svůj mikroplatební systém Monetka. Zatím ale jen pro platby na svých serverech. S vánočními nabídkami ADSL už přichází i alternativní operátoři. Jak to ale je s efektivními rychlostmi našeho ADSL? Máme se chlubit, nebo spíše stydět? Na Slovensku startuje plnohodnotná internetová televize TV IN.

Minulý týden přinesl řadu nových událostí kolem privatizace Českého Telecomu. Nejprve měla vláda v úterý rozhodnout, zda prodá svůj majoritní balík akcií přímo, jednomu určenému zájemci, nebo zda akcie prodá na akciovém trhu. Nakonec ale své rozhodnutí odložila o 14 dnů (až na začátek prosince), tak aby ministři mohli v mezidobí podrobněji seznámit s podstatou jednotlivých variant. Na páteční seminář však kromě pořádajícího ministra Sobotky přišel již jen ministr informatiky Mlynář, zatímco ostatní za sebe poslali jen náhradu. Podrobnosti v dnešním článku na Lupě.

Pojďme ale k dalším zajímavým událostem minulého týdne.

Monetka startuje

S tzv. mikroplatbami je na českém Internetu problém. Původně zde sice fungovalo hned několik systémů, ale pak přišel novelizovaný zákon o platebním styku (účinný k 1.1.2003), a všechny tyto systémy efektivně zakázal. Požadoval totiž, aby jejich provozovatelé měli řádnou bankovní licenci (tj. aby to byly banky, se vším všudy). Následovalo dlouhé období bez (klasických) mikroplatebních systémů, a teprve v září letošního roku se objevily zprávy, že by se jeden z původních systémů - Monetka od společnosti Computer Press - mohl vrátit.

Monetka prý získala výjimku od České národní banky, a první zprávy v médiích slibovaly brzký (opakovaný) start tohoto mikroplatebního systému. Poté se začaly objevovat zmínky o poněkud pozdějších termínech opakovaného spuštění - až počátkem listopadu. No a minulý čtvrtek, 18. listopadu 2004, konečně přistála v mém mailboxu tisková zpráva o tom, že "Monetka - jediná internetová peněženka v Česku - byla znovu spuštěna".

Zajímavé je, že oficiální datum spuštění předběhlo vydání tiskové zprávy o šest dnů:

Nová verze Monetky byla 12. listopadu 2004 znovu spuštěna a stala se tak jediným mikroplatebním nástrojem pro vysoce bezpečné platby na internetu

V praxi tomu bývá spíše naopak, a oznámení formou tiskové zprávy většinou o něco málo předchází spuštění nové služby, nebo jsou obě události souběžné. Nevadí, podstatné je, jaké jsou vlastnosti nové Monetky a kde všude se dá použít. Samotná tisková zpráva se k možnostem využití podrobněji nevyjadřuje, ale sdílnější jsou WWW stránky této služby. Zde je uveden výčet míst, kde již lze s Monetkou platit. Jsou to ale jen samé e-obchody, spadající pod CPress:

  • Vltava.cz > Knihy, CD, DVD a ještě mnohem více > www.vltava.cz
  • Vltava2000.cz > Pronájem internetového obchodu > www.vltava2000.cz
  • Hyperlink.cz > Registrace a provoz domén, servery > www.hyperlink.cz
  • Knihy Computer Press > Široká nabídka literatury > www.knihy.cpress.cz
  • Časopisy Computer Press > Předplatné časopisů > www.casopisy.cpress.cz

Pokud by se jednalo jen o "startovací množinu", která se bude rychle rozrůstat, pak by s tím asi nebyl žádný problém. Na webu Monetky je dokonce formulář pro obchodníky, kteří mají zájem využívat Monetku a stát se příjemci plateb. V sekci FAQ je také poměrně optimistická odpověď na otázku, kde všude bude možné s Monetkou platit:

Monetku můžete k platbě použít na internetu všude tam, kde naleznete logo Monetky. Aktuálně jde o významné internetové obchody a služby společností Computer Press, a. s., InternetShops, a. s. a CP Online, a. s. Brzy bude síť obchodů a služeb rozšířena o množství dalších.

Již méně optimistická je ale odpověď na otázku, jak se stát příjemcem plateb. Ta v zásadě říká, že dnes to ještě nejde:

Souhlas k vydávání elektronických peněžních prostředků za účelem provozování internetového systému elektronické peněženky Monetka udělený provozovateli Monetky Českou národní bankou neumožňuje snadno a rychle zpřístupnit platební kanál Monetky dalším obchodníkům.
Přesto vám však brzy nabídneme řešení, jak platební kanál Monetky využívat se všemi výhodami pro příjem plateb od vašich zákazníků. Mějte, prosím, strpení. Jakmile bude tato možnost připravena (předpokládáme, že ještě letos), budeme vás informovat.

Tato odpověď dává tušit, že výjimka, kterou Computer Press dostal od ČNB, je vázána jen na vlastní servery této společnosti. Na možnosti rozšířit využití Monetky na další servery (buďto nějakým technickým opatřením, úpravou výjimky atd.) se zřejmě teprve pracuje. Proto asi také celkové zdržení s uvedením služby do provozu, vzhledem k prvním zprávám ze září, a také nynější "tiché" oznámení o skutečném spuštění.

Vánoční ADSL

Ačkoli do letošních vánočních svátků zbývá ještě nějaký ten týden, na trhu telekomunikačních služeb se již objevují nejrůznější vánoční nabídky. Asi nejvíce jich pochází od mobilních operátorů, ale přidávají se už i operátoři pevní, se službami charakteru připojení k Internetu. Ještě předminulý týden přišel Český Telecom s vánoční nabídkou, rozšiřující jeho "ADSL na zkoušku": nyní si zájemce může 14 dnů zkoušet jeho Internet Expres s nominální rychlostí 512/128 kbit/s.

Minulý týden přišli s vánočními nabídkami ADSL také dva alternativní operátoři. První z nich je Nextra, která do 31.12.2004 nabízí hned tři zvýhodnění :

  • zřízení zdarma u služeb, realizovaných na "zpřístupněných místních smyčkách" (tj. na platformě xDSL by Telenor, od sesterské Telenor Networks)
  • zvýhodněné ceny samoinstalačních balíčků (pro přeprodávané ADSL). Nejlacinější je již za 1 Kč, ostatní se slevou 1000 Kč. Podmínkou je smlouva na 1 rok.
  • noví i stávající uživatelé služby Nextra ADSLink Start (tj. 256/64 kbit/s, 4 GB v ceně) nově platí za každý 1 GB nad limit jen 35 Kč.

Další vánoční nabídka ADSL je od Tiscali, které nabízí novým uživatelům své služby ADSL 512/128 Premium dokonce DVD přehrávač zdarma. Podmínkou ovšem je uzavření smlouvy na 2 roky. Varianta 512/128 Premium je přitom bez omezení objemu přenesených dat, ale s Fair Use Policy, která sníží rychlost po přenesení 10 GB dat za měsíc. Služba zahrnuje také hlasové služby (platí se již jen skutečně provolané minuty).

V souvislosti s Nextrou je vhodné zmínit i to, že minulý týden vydala také tiskovou zprávu, ve které se pochlubila, jak její služby dosahují v měřeních serveru DSL. CZ dlouhodobě nejlepší výsledky:

Průměrná přenosová rychlost u služby NEXTRA ADSLink s nominální rychlostí 512/128 kb/s dosahuje podle serveru DSL.cz 430 kb/s. Průměr měření u stejných služeb ADSL od všech českých poskytovatelů internetu je přitom jenom 338 kb/s.

Pravda to je, výsledky měření na DSL.CZ to potvrzují. Obecně se ale obávám, že skutečně dosahované rychlosti na "přeprodávaném" ADSL jsou něčím, za co by se naši provideři měli spíše stydět, než se tím chlubit. Prodávají totiž službu, která má na sobě nálepku určité nominální rychlosti, ale zákazník reálně dosahuje výrazně nižší rychlosti přenosu dat (tzv. efektivní rychlosti).

Jak ukazují výsledky měření serveru DSL. CZ, skutečně dosahované (efektivní) rychlosti našeho "přeprodávaného" ADSL se dlouhodobě pohybují na cca 58 procentech (u služeb s nominální rychlostí downstreamu 256 a 1024, a cca 66 procent u služeb s nominální rychlostí 512 kbit/s, vše s agregací 1:50).

Přitom například ve Velké Británii se stejné poměry pohybují dlouhodobě nad 80 procent (např. podle měření za září 2004 se blíží ke 460 kbit/s). Zajímavé může být i srovnání se Slovenskem, kde mezi zářím a říjnem výrazně klesla průměrná efektivní rychlost u přípojek 256 kbit/s (na cca 146 kbit/s), a tedy na zhruba stejnou úroveň jako u nás - jen asi 58 procent nominální rychlosti. Zato ale u přípojek s nominálnáí rychlostí 512 kbit/s jsou na tom Slováci lépe: průměrná efektivní rychlost se zde pohybuje kolem 494 kbit/s!

Na Slovensku startuje internetová TV IN

V ČR bylo již několik pokusů o spuštění internetové televize, vesměs ale úzce tematicky zaměřených (například na konání Invexu), nebo s nepříliš rozsáhlým repertoárem, poskytovaným spíše na principu "on-demand", než s pravidelným harmonogramem vysílání. Vedle toho u nás také již existuje internetové vysílání klasické televizní stanice (televize Očko, vysílá na portálu volny.cz). Stále však chybí klasická televizní stanice s "plným programem", která by vysílala primárně po Internetu. Český Telecom před časem avizoval, že něco takového chystá ("ADSL televizi"), ale zatím nic nespustil.

Nyní ale s takovouto "plnohodnotnou internetovou televizí" přichází na Slovensku. Jmenuje se TV IN, a najdete ji na adrese www.tvin.sk. Její vysílání si již můžete pustit, byť oficiálně začne vysílat až 1.12.2004. V současné době totiž probíhá její testovací provoz, během kterého jsou do vysílání zařazovány různé "dočasné pořady" - zejména různé upoutávky a koncerty. Od 1. prosince až do začátku února 2005 pak bude postupně "nabíhat" řádný program, který by již měl představovat "kompletní programovou strukturu". Jejím základem by měly být půlhodinové programové bloky, od diskusních pořadů přes zpravodajství, zábavné relace, rozhovory s osobnostmi, a postupně také různé reportáže, třeba z tiskových konferencí, z jednání vlády, sportovní přenosy, monitory dopravní situace apod.

Vysílání nové televize TV IN by mělo probíhat od 8 do 20 hodin, a to volitelnou rychlostí - v současné době běží testovací provoz na 56 kbit/s (což je téměř k nekoukání) a na 256 kbit/s (už docela slušný obraz). V plánu jsou prý i rychlosti 512 kbit/s a 1024 kbit/s.

Důležitý je jistě i ekonomický model nové internetové televizní stanice. Ta by měla mít příjmy ze tří zdrojů: z klasické (třicetisekundové) reklamy, z bannerové reklamy na svých WWW stránkách, a pak také z přímé prezentace obchodních značek v TV studiu. V tomto ohledu bude mít nová TV IN volnější ruce oproti klasickým televizím, protože prý nepodléhá kontrole Rady pro vysílání a retransimisi (slovenské obdobě naší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání).