Vyšlo na isdn.cz,5.4.2004
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b04/b0405003.php3

Minulý týden: ISSS, GPRS za paušál, Wi-Fi. ...

Hned dvě ceny (Cenu ministra informatiky a Český zavináč) si z konference ISSS odnesl katastr nemovitostí on-line. Padl zde i rekord v psaní a odesílání emailů na rychlost. Akční zvýhodnění mobilního Internetu za paušál u Eurotelu i T-Mobile s koncem března skončilo. Eurotel naopak přišel s novou nabídkou Wi-Fi připojení, jen za paušál.

Minulý týden přinesl řadu "mainstreamových" událostí, o kterých referovala většina médií. Jednalo s například o oznámení auditovaných výsledků Českého Telecomu, které jen potvrdily předchozí výsledky neauditované, a doplnily je některými detailnějšími údaji, včetně údajů provozních. Například údaji o objemech provozu za celý rok 2003, ze kterých bylo možné vysledovat například to, jak se dařilo českému dial-upu. V celkovém součtu to sice vyšlo na malý celoroční nárůst oproti roku 2002, ale žádná velká sláva to nebyla (podrobněji v mém článku na Lupě).

Ještě další významnou událostí byl i přelom měsíce března v měsíc duben, spojený s magickým datem 1. apríla. V ten den se objevila řada aprílových šprýmů, a v jednom jsem měl i své prsty (zde a zde). Snad i tento vtípek přispěl k tomu, že se náš telekomunikační trh přeci jen dočkal rozhodnutí o ADSL propojení - byť toto je svým obsahem jen rozhodnutím o cenách, a samotným propojením (resp. technickými aspekty propojení) se explicitně nezabývá. O tomto rozhodnutí se psalo i zde na ISDN serveru, v článku "Rozhodnutí o propojení ADSL je skutečné".

Pojďme ale k dalším událostem, o kterých odbornější média už tolik nepsala.

ISSS, koncepce a ceny

Počátkem minulého týdne, v pondělí a v úterý, proběhla v Hradci Králové mamutí konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě). Na programu měla mj. i prezentace dvou nových koncepcí "na nejvyšší úrovni": jednou byla nedávno schválená Státní informační a komunikační politika, jako oficiální koncepce této vlády, a druhou koncepce opoziční ODS, kterou do Hradce přijelo prezentovat nejvyšší vedení strany. Zájemce o podrobnější srovnání a obsah koncepce ODS si dovolím odkázat na svůj dnešní článek na Živě.

Zde bych se rád zastavil u něčeho jiného, co také souvisí s konferencí ISSS: s výsledky soutěží, které zde byly vyhlašovány, a cenami, které zde byly uděleny.

Cena ministra informatiky

Po svém nástupu do funkce ministra informatiky ohlásil Vladimír Mlynář záměr udělovat každý rok dvě ceny ministra: jednu na podzimním Invexu, za počin "v komerční oblasti", a druhou počátkem jara, právě na konferenci ISSS, za něco spíše "nekomerčního". Před rokem, na konferenci ISSS 2003, získala cenu ministra platforma ZUI, za své působení v rámci Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet. Letos tuto cenu získal Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). Ten před časem zprovoznil možnost nahlížení on-line do katastru nemovitostí, a jako další vylepšení přidal ještě jednu významnou funkci: možnost sledovat on-line, v jakém stavu jsou jednotlivá podání do katastru, jak jsou vyřizována, v jakém pořadí atd. To je významný protikorupční prvek, který ministr Mlynář již dříve ocenil slovně, a nyní také věcně: svou cenu udělil ČÚZK právě za tuto elektronickou aplikaci ("průběh řízení").

Český zavináč

Samotná aplikace "nahlížení do katastru nemovitostí" jako taková pak získala ještě jednu významnou cenu, Českého zavináče 2004. Porota to odůvodnila tak, jde o nepřetržitou a bezplatnou službu dostupnou všem uživatelům internetu, která podstatnou měrou usnadňuje styk občanů se státním orgánem a ukazuje, jakým směrem by se snahy o informatizaci veřejné správy měly ubírat.

Provozní statistiky přitom ukazují, že jde o službu která se skutečně ujala: za necelé tři měsíce provozu (leden--březen 2004) bylo podle ředitele odboru informatiky ČÚZK Víta Suchánka vyhotoveno přibližně 9 milionů sestav, tzn. cca 100 000 sestav denně.

Jen pro upřesnění: cena "Český zavináč" není tou, která byla udělována Akademií českého Internetu v celé řadě kategorií (naposledy v březnu 2003, za rok 2002). Jde o dvě různé soutěže, z nichž starší je ta, spojená s konferencí ISSS a nadále pokračující (zatímco druhá, kvůli kolizi jmen zkrácená jen na "Zavináč"), v letošním roce nepokračuje. Podrobněji o rozdílu např. v článku "Není Zavináč jako zavináč".

Zlatý erb

Na konferenci ISSS byly vyhlašovány také další ceny. Například v již tradiční soutěži o Zlatý erb, v rámci které soutěží weby měst a obcí. V letošním roce se tato soutěž obohatila o novou kategorii - elektronické služby - a také se "rozvrstvila": místo původního jediného kola má nyní krajská kola, s krajskými porotami a krajskými vítězi, a pak kolo celorepublikové. Na konferenci ISSS pak byly vyhlašovány výsledky celostátního kola, zatímco výsledky krajských kol byly vyhlášeny již dříve, na samostatných akcích. V rámci souitěže se přitom udělovala také řada dalších, speciálních cen. Například cena ministra vnitra za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky, či cena sdružení BMI (Březen - měsíc Internetu) atd.

Podrobné výsledky celé soutěže lze nalézt zde.

Rekord v psaní emailů

Přímo na konferenci ISSS proběhl také jeden úspěšný pokus o světový rekord, konkrétně v psaní emailů. Účastníci měli co nejrychleji napsat a odeslat mail o délce 1500 znaků. Jako první to zkoušel ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jako druhý nastoupil Miloš Černilovský, 14letý student z Hradce Králové, který má titul juniorského mistra světa v psaní na počítači. Text v délce 1500 znaků stihl napsat a odeslat za 2 minuty a 19 vteřin. Nejrychlejší ovšem byla současná mistryně světa dospělých Helena Matoušková, pracovnice metodického pracoviště e-learningu z Prahy, která vše zvládla za 1 minutu a 37 vteřin.

A jak vlastně dopadl ministr Mlynář? Sice mu naměřili ještě méně než Heleně Matouškové, ale …. (pokračování zde).

Mobilní Internet za paušál - jak dál?

Vraťme se ale z konference ISSS zpět k telekomunikačním tématům. S koncem března měla skončit již jednou prodloužená akce se zvýhodněnou nabídkou mobilního připojení k Internetu (přes GPRS) za paušál, od Eurotelu i T-Mobile. Jak to tedy nakonec dopadlo? Došlo k dalšímu prodloužení?

Tentokráte již nikoli. Eurotel svou službu Data Nonstop "vrátil" do vyšší cenové hladiny, byť ne tak vysoké jak původně inzeroval. Jestliže až dosud bylo možné pořídit tuto službu za měsíčních 649 Kč (bez DPH), a to s platností až do konce června, nyní stejná služba přijde již na 799 Kč bez DPH (resp. 975 Kč se současnou 22% DPH, podrobnosti). To ovšem za předpokladu, že si ji zájemce pořídí "jen tak", bez dalších služeb. Alternativou je pořídit si Eurotel Data Nonstop společně s tarifem Optimum Plus či vyšším (tak, aby "minimální konzumace" byla 955 Kč měsíčně, podrobněji), a samotný EDN pak bude stále jen za původních 649 Kč. V obou případech je ovšem zredukován počet volných minut, ze 100 na 60.

Těm zákazníkům, kteří si službu EDN (Eurotel Data Nonstop) pořídili před koncem března, zůstávají původní podmínky (cena 649 Kč bez DPH) zachovány, včetně původních 100 minut, do konce června. Co bude dál, není stále známo, i když nové podmínky leccos naznačují …..

V případě T-Mobile došlo k tomu, že cena služby GPRS Business zůstává na původních 699 Kč (bez DPH), ale místo (dočasného) neomezeného objemu přenesených dat se vrací zpět limit 50 MB (pro již aktivané služby až od konce června). Po jeho vyčerpání se platí podle objemu skutečně přenesených dat. Zájemcům o skutečně neomezený mobilní přístup je stále k dispozici tarif GPRS Unlimited, ovšem za 999 Kč bez DPH (resp. 1219 Kč s DPH, podrobnosti).

Také Wi-Fi za paušál

Ještě v průběhu března společnost T-Mobile odstartovala komerční provoz svého Wi-Fi připojení, pod názvem T-Mobile HotSpot. Účtování je na základě délky připojení v čase (časový tarif), a platit se dá buď skrze tradiční vyučtování z amobilní služby, nebo platební kartou. Cena je 15minutového bloku (v rámci pravidelného vyúčtování) je 20 Kč bez DPH, v případě placení kartou přijde 1 hodina na 150,- Kč, 3 hodiny na 200 Kč, a 24 hodin na 500 Kč.

Také Eurotel nyní nabízí možnost předplatit si připojení přes Wi-Fi na určitý čas, konkrétně pomocí SMS: 1 hodina přijde na 60 Kč (bez DPH), a 2 hodiny na 100 Kč. Zajímavější je ale možnost paušálního zpoplatnění Wi-Fi připojení od Eurotelu (služby WiFi Jet): jde o tarif WiFi Jet Nonstop, který přijde měsíčně na 1199 Kč bez DPH (resp. 1462,78 se stávající DPH ve výši 22 procent).