Vyšlo v Softwarových novinách, 3/2001
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b01/b0300020.php3

Jak a za kolik na Internet?

Bezdrátové přípojky s neomezených přenosem

V oblasti bezdrátového připojení k Internetu existuje snad nejširší nabídka - vedle tzv. "počítaných" linek zde existují i tradičním způsobem zpoplatňované přípojky, za které jejich uživatelé platí pouze určitý měsíční paušál bez ohledu na objem skutečně přenesených dat. mezi nimi pak jsou největší cenové rozdíly mezi přípojkami sdílenými a vyhrazenými. 

Do kategorie "bezdrátového připojení" je již dnes nutné počítat možnost mobilního připojení přes sítě GSM. Stejně tak sem bude v blízké budoucnosti patřit i "nemobilní" bezdrátové připojení skrze sítě FWA - zde se ale konkrétní nabídky teprve chystají. Proto se dnes zastavíme podrobněji u nejrozšířenějšího druhu bezdrátového připojení k Internetu, které podobně jako sítě FWA nepočítá s mobilitou uživatelů, využívá buď nelicenovaného pásma 2,4 GHz nebo licencovaného pásma 3,5 GHZ, ale především je budováno na poněkud odlišném principu než sítě FWA - jednotlivé základnové stanice zde jsou rozmisťovány víceméně nesystematicky (zatímco u sítí FWA naopak systematicky, tak aby vytvořily souvislé pokrytí určité lokality). Proto je u tohoto tradičního způsobu bezdrátového připojení vždy nutné zjistit, zda se zákazník nachází v dosahu signálu toho kterého providera. Prvním vodítkem mohou být údaje o pokrytí na WWW stránkách providera, kde jsou obvykle jmenována celá města - i v rámci nich ale pokrytí rozhodně nemusí být souvislé. Proto musí nastoupit specializované firmy, které vše proměří a vynesou verdikt o možnosti připojení.

Pokud je připojení možné, máte jako zákazník obvykle na výběr mezi "počítaným" připojením, s omezeným objemem přenosu dat (a s nutností platit za data přenesená nad limit), nebo můžete volit připojení bez omezení objemu přenesených dat. Cenovou hladinu takovýchto přípojek bez omezení objemu ilustrují následující dvě tabulky, pro rychlosti 64 kbps a 128 kbps.

64 kbps

 

měsíční paušál

poznámka

Contactel - Internet Wireless Start

3 000,- Kč

sdílená přípojka, až 8 uživatelů

Contactel - Internet Wireless Professional

13 989,- Kč

 

IOL Air Guarant 64

8 900,00 Kč

 

VOL  (Czech OnLine)

12 600,- kč

 

WOL

12.500,- Kč

 

InWay

14.900,. Kč

 

IPNET

3500,- kč

sdílená přípojka

Nextra AirLink 64

16 500,- Kč

 

 

128 kbps

měsíční paušál

Poznámka:

Contactel - Internet Wireless Start

5 000,- Kč

sdílená přípojka, až 8 uživatelů

Contactel - Internet Wireless Professional

25 989,- Kč

 

VOL (Czech On Line)

23 100,- Kč

 

WOL

22 900,- Kč

 

InWay (City Way Standard)

24.900,- Kč

 

Tele2

17.950,- Kč

 

Nextra AirLink 128

25 500,- Kč

 

Za povšimnutí zde stojí skutečnost, že většina přípojek je tzv. vyhrazených, tj. poskytujících vyhrazené spojení s garantovanou kapacitou od koncového zákazníka k poskytovateli připojení, zatímco jiné (podstatně lacinější) přípojky mají sdílený charakter - tj. jejich přenosová kapacita je současně sdílena více uživateli a její momentální chování pak záleží na souběhu aktivit těchto uživatelů. Cenové rozdíly mezi sdílenými a nesdílenými přípojkami jsou výrazné, ale poměrně významné rozdíly jsou i mezi vyhrazenými přípojkami. Tyto rozdíly nemusí souviset pouze s kvalitou, efektivností či různými marketingovými strategiemi jednotlivých providerů. Mohou mít svůj původ také v tom, že i vyhrazená přípojka dříve či později "splyne" s dalšími přípojkami do jedné sdílené oblasti (protože celý Internet jako takový pracuje na sdíleném principu), a je tudíž také otázkou, kdy a v jaké míře se tak u toho kterého providera stane. Cena by proto rozhodně neměla být jediným kritériem pro posuzování existujících nabídek.