Vyšlo v e-zinu iHNEd, 26.4.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b2604001.php3

Qbizm technologies vstupuje na trh vývojových nástrojů

Na nedávno skončeném Prague Internet Worldu se představila "americká firma založená v ČR", s poněkud netradičním jménem Qbizm technologies. Původ názvu je třeba hledat v asociaci s kubizmem, ale nejde o prosazování IT do umění - společnost se hodlá živit v oblasti vývoje internetových aplikací. Jejím vlajkovým produktem je vývojářský nástroj HyperQbsTM, umožňující sestavovat i rozsáhlé internetové aplikace z jednoduchých kostek (anglicky: cubes).

Brněnská firma INET je známa především jako provozovatel serveru SHOP.CZ (resp. Virtuálního obchodního domu! (tm)), a méně již jako vývojová firma, která má za sebou celou řadu projektů, mj. weby:

  • společnosti Aral (ARAL.CZ)
  • všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP.CZ)
  • České podnikatelské pojišťovny (CPP.CZ)
  • pojišťovny Wuestenrot (Wuestenrotpoj.CZ)
či účast v projektu bezpečného on-line placení podle standardu SET (SET.CZ) a další aktivity.

Ovšem rutinní provozování elektronické komerce (serveru SHOP.CZ a dalších) a práce na nejrůznějších projektech nejsou zcela identické aktivity. Zřejmě i proto se v průběhu měsíce března objevily oficiální informace o tom, že brněnský INET hodlá vyčlenit své aktivity v poskytování služeb (čím se zřejmě rozumí především aktivity spojené s vývojem internetových aplikací) do samostatné firmy. Ta dostala jméno Qbizm technologies a veřejnosti se poprvé představila na nedávno skončeném Prague Internet Worldu, kde také naznačila něco z toho, čím se hodlá dále zabývat.

Skládání kostek

Vlajkovým produktem nově vytvořené společnosti Qbizm technologies má být produkt s názvem HyperQbsTM, jehož základní vlastnosti byly představeny na již zmiňované premiéře na Prague Internet Worldu. Jde o vývojový nástroj založený na standardních technologiích jako je Java a XML, který umožňuje sestavovat celé internetové aplikace z relativně malých, vícenásobně použitelných a různě parametrizovatelných stavebních bloků, označovaných příhodně jako kostky. Sestavování těchto kostech by přitom mělo být velmi snadné, a navíc by mělo umožňovat efektivní oddělení tzv. prezentační logiky (neboli: chování nejrůznějších grafických objektů) od jejich grafického ztvárnění (neboli grafické podoby příslušných objektů, pod kterými je možné si představovat nejrůznější ovládací prvky WWW stránek, obrázky, ikonky, ale třeba také animace atd.). Takovéto rozdělení pak umožní co nejvíce od sebe oddělit roli vývojáře (programátora) a grafika, a to jak v jednotlivých fázích návrhu, tak i ve fázi systémové údržby již provozované aplikace. Kostky totiž, na rozdíl od tradičních modulů a objektů, existují samostatně i při běhu výsledné aplikace (a jejich vzájemné vazby, stejně tak jako realizaci různých aktivit za běhu zajišťuje tzv. run-time engine systému HyperQbs, který může být provozován na více různých platformách aplikačních serverů.

Reference

Systém HyperQbs, na kterém nově vzniklá společnost Qbizm technologies hodlá založit svou budoucnost, je sice stále ještě "under development" (tedy: ve vývoji), ale již dnes je něm založeno několik projektů (což zřejmě znamená, že byly alespoň z části vyvinuty pomocí kostek) - jmenovitě např. samotný SHOP.CZ (http://www.shop.cz) či internetový minilab Double Eye (http://www.double-eye.com ).

Stejně tak ale existuje i několik serverů, které podle oficiálních WWW stránek nové společnost Qbizm technologies již jsou plně implementovány pomocí enginu HyperQbs (což by mělo znamenat, že i pro jejich běh je využíván run-time engine HyperQbs). Jde jmenovitě o tyto projekty:

Americká firma z ČR

Na nově vznikající společnosti Qbizm technologies je zajímavé i to, že chce být "americkou firmou" založenou zde v ČR. Konkrétně to znamená, že své oficiální sídlo chce mít v USA (v prestižním Silicon Valley), ale svou vývojovou základnu hodlá mít především zde v ČR.

Oficiální WWW stránky Qbizm technologies najdete na adrese http://www.qbizm.com