Vyšlo na Lupě, 4.10.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b1004001.php3

TELE2 - další bezdrátové připojení k Internetu

Na českém trhu bezdrátového připojení k Internetu se objevil nový hráč, společnost Tele2, se švédskými kořeny. Vlastní jednu z licencí na FWA sítě v pásmu 3,5 GHz a tyto sítě také využívá pro připojování svých zákazníků. Zatím nabízí jen tři varianty připojení, v Praze a v Brně, ale plány do budoucna jsou smělé.

Na včerejší tiskové konferenci se novinářům představil další subjekt, který se hodlá ucházet o přízeň zákazníků na našem telekomunikačním trhu. Jde o společnost Tele2 s.r.o., která je vlastněná společností SEC S.A. (Société Européene pour la Communication S.A.) se sídlem v Lucembursku, ale skrze ni sahají kořeny české Tele2 do Švédska, zejména k tamnímu telekomunikačnímu operátorovi Netcom AB a k celé skupině dalších firem, které jsou kolem něj "nabaleny". Pražané nejspíše již dobře znají jednu z dalších aktivit této švédské skupiny: deník Metro, rozdávaný cestujícím v metru zdarma.

Ambice celé této skupiny jsou vysoké a zahrnují služby VPN, VOIP, služby mobilních sítí, e-commerce i služby v poskytování obsahu včetně zábavy. K nám však celá tato skupina přichází nejprve jako poskytovatel bezdrátového připojení k Internetu. Za tímto účelem česká Tele2 využívá celoplošnou licenci na sítě FWA v licenčním pásmu 3,5 GHz, kterou získala letos v březnu (pozor, neplést s licencemi FWA v pásmu 26 GHz, které se přidělovaly v nedávno skončeném výběrovém řízení třem vítězům). Rozjezd se prozatím týká jen Prahy (kde má Tele2 již 5 základnových stanic, ve své terminologii tzv. bodů TAN, od: Tele2 Access Node) a Brna, kde jsou takovéto stanice zatím 3. V plánu je samozřejmě i expanze do dalších větších měst, ale jak jsem z průběhu tiskovky pochopil, tempo záleží na poptávce a reakci trhu. Stejně tak příchod dalších služeb by měl následovat v horizontu určeném vývojem trhu.

Bezdrátové připojení, se kterým Tele2 přichází, je zpočátku cíleno zejména na segment menších a středních firem (čemuž odpovídá i minimální garantovaná rychlost 128 kbps). Později by mělo dojít k zacílení také na segment individuálních uživatelů (kterým samozřejmě není bráněno v pořízení služby ani dnes).

Jaká je nabídka?

Nabídka, se kterou Tele2 dnes přicházím, není příliš bohatá. Jde o následující tři varianty, všechny se stejným jednorázovým instalačním poplatkem 7000,- Kč:

  • "počítaná přípojka s objemem dat do 200 MB, za paušál 1250,- Kč (vše měsíčně)
  • "počítaná" přípojka s objemem 1 GB, za 3950,- Kč
  • přípojka bez omezení objemu přenesených dat, za 17 950,- Kč.

Mělo by se přitom jednat o přípojku s garantovanou minimální rychlostí 128 kbps, s tím že reálná rychlost může být podstatně vyšší, podle momentálního vytížení a souběhu požadavků ostatních uživatelů. Poskytovatelem "vnější" internetové konektivity je prý v současné době Contactel, s tím že by mělo jít jen o dočasné řešení (které švédská skupina využívá pro rychlý rozjezd, ale později si konektivitu zajišťuje sama).

Objem přenesených dat by měl být počítán v obou směrech. Když jsem se zeptal na způsob zpoplatňování dat přenesených nad objem zahrnutý v limitu dané varianty (200 MB nebo 1 GB), odpovědi jsem rozuměl následovně: z náhodného jednorázového překročení limitu se nebude dělat věda. Pokud půjde o opakované překračování, společnost doporučí svému zákazníkovi přechod do varianty s vyšším limitem.

Pokud jsem tomu porozuměl správně (ptal jsem se raději opakovaně), jde podle mého názoru o unikátní řešení, alespoň na našem trhu. Pro firmu v roli providera to asi bude šikovné, ale jak na tom bude zákazník, který se opakovaně dostává přes 1 GB (například na 1,5 GB) za měsíc? Z varianty s objemem 1 GB, v ceně necelých 4 tisíc měsíčně by byl přeřazen do varianty bez omezení objemu přenesených dat, v ceně téměř 18 000 korun. To bych si jako zákazník asi pořádně rozmyslel. Pokud by variant připojení s určitým limitem přenesených dat bylo podstatně více a byly odstupňovány poměrně těsně od sebe, pak by takovýto přístup měl svou logiku, ale při pouhých 3 variantách ji nenacházím.

Jak vychází srovnání s konkurencí

Letmé srovnání s nabídkou konkurence vychází vcelku příznivě pro Tele2. Připojení bez omezení objemu přenesených dat, za které Tele2 požaduje 17 950,- měsíčně, s garantovanou rychlostí 128 kbps, nabízí např. InWay za 28400,- Kč (v rámci své služby City.Way Standard 128). Mimochodem, právě InWay je také držitelem licence v pásmu 3,5 GHz a svou FWA síť zprovoznil již v srpnu, a to v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové a Liberci a v okolí těchto měst.

Některé další srovnatelné nabídky (bezdrátové připojení, bez omezení objemu, rychlost 128 kbps) vypadají takto

  • WorldOnline: 22900,- Kc
  • VOL: 23100,- Kc
  • Contactel: 25989,- Kc

Pokud jde o "počítané" varianty s rychlostí 128 kbps a objemem dat 1 GB, zde vypadá srovnání následovně (pozor na odlišné objemy dat zahrnuté v paušálu u jednotlivých nabídek):

  • Tele2: 3950,- Kc (1 GB)
  • Contactel: 4989,- (0,5 GB)
  • WorldOnline 7.500 Kč (1,5 GB)
  • VOL: 7500,- (1,5 GB)
  • InWay: 7.490,- (1 GB, v noci 2 GB)
a tudíž také vyznívá ve prospěch Tele2. Výhodná je určitě i varianta s pouhými 200 MB dat v ceně, určená příležitostným uživatelům - potřebují ale tito uživatelé garantovaných 128 kbps?

Zajímavé je, že v nabídkách ostatních operátorů je velmi výrazný cenový skok mezi přípojkami s garantovanými rychlostmi 64 kbps a 128 kbps, a to nejen u přípojek bez omezení objemu, kde to je vcelku přirozené. Výrazný skok najdeme i u přípojek "počítaných", kde k tomu není až tak velký důvod.

Pokud bych měl osobně nějak zhodnotit význam nové nabídky Tele2, z pohledu celého trhu, asi bych jako největší přínos viděl to, že ostrý konkurenční boj, který výrazně srazil ceny v kategorii s garantovanou rychlostí 64 kbps, se nyní díky Tele2 přesunul i do "rychlostní kategorie" 128 kbps. Tipuji, že ostatní provideři zareagují také určitým poklesem ve stejné "rychlostní kategorii".