Vyšlo na Novinkách.cz, 9.6.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/b0906001.php3

Soustředěný atak na vaše finance

Nebojte se, nejde o žádnou další Jobovu zvěst a další "kasírování" těch, kteří si snad ještě něco vydělávají. To na českém Internetu odstartoval nový server zaměřený na zhodnocení vašich osobních financí. Má příhodný název PENÍZE.CZ. Další podobně orientovaný server, FINCENTRUM.CZ, by měl být spuštěn v první polovině října, na několika dalších se pracuje.

Serverů orientovaných na finanční problematiku je na českém Internetu již celá řada, a jejich služby pokrývají poměrně širokou škálu: od odborně zaměřeného zpravodajství z oblasti financí přes záležitosti kolem akcií a akciového trhu až po "jednobarevné" prezentace jednotlivých subjektů na poli financí. Nový server s názvem Peníze.cz, který odstartoval toto pondělí (a jehož URL adresa je samozřejmě bez dlouhého í), si zvolil jako svou cílovou skupinu jednotlivce. Je tedy zaměřen specificky na problematiku osobních financí, jejichž majitelům se snaží poskytovat především informační servis.

Do budoucna zřejmě hodlá zprostředkovávat i některé konkrétní finanční produkty jiných subjektů (především zprostředkováním uzavírání příslušných smluvních vztahů, jakmile to bude možné, hlavně pomocí elektronických podpisů), a již v nejbližších dnech by měly přijít na řadu i zajímavé služby, například sledování virtuálního portfolia (viz dále).

Přitom si ale nový server Peníze.cz předsevzal být nezávislým a konkrétně "nepropagovat produkty žádné konkrétní finanční skupiny", jak sám o sobě píše (čemuž rozumím spíše tak, že bude propagovat produkty všech finančních skupin rovnoměrně a nebude upřednostňovat některou či některé před ostatními).

Cílem nového serveru, tak jak jsem jej pochopil, není předkládat uživateli nějaká "hotová" doporučení a nejvhodnější řešení, ale spíše poskytnout mu dostatek podkladů pro to, aby se mohl sám kvalifikovaně rozhodnout. Jde tedy o server určený především lidem, kteří chtějí vzít rozhodování o svých financích do vlastních rukou, tedy ne až tak pro lidi, kteří raději svěří své finance do rukou někoho jiného, kdo bude fungovat jako jejich správce. Když jsem se provozovatelů ptal, z čeho že bude jejich server žít, odpověď zněla, že částečně z reklamy a později i ze zprostředkovávání konkrétních finančních služeb jinými subjekty (v tom smyslu, že když si uživatel sám vybere, bude moci u některých služeb prostřednictvím Peníze.cz rovnou svoji volbu i realizovat on-line, například sjednat pojištění, otevřít si účet apod.).

Obsahová náplň

Pokud jde o věcný záběr, na "penězích.cz" najdete např. podrobný přehled všech penzijních fondů, a to včetně jejich profilů, nejrůznějších žebříčků a doplňujících informací o tom, jaká je legislativa kolem penzijního připojištění, jak je to v této souvislosti s daněmi atd. Můžete si zde jednoduše zjistit, kolik má ten který penzijní fond klientů, jaké má penzijní plány a podmínky, komu patří, jaké má jmění, do čeho investuje, jaké vykazoval v minulých letech zhodnocení vkladů atd. Vše tedy skutečně směřuje k tomu, aby ten, kdo se chce rozhodnout sám, zde našel dostatek výchozích podkladů pro své rozhodování.

Dalšími tematickými oblastmi které Peníze.cz pokrývají, jsou fondy (investiční společnosti a jejich otevřené fondy), stavební spoření (stavební spořitelny, jejich programy), směnné kurzy (kurzovní lístky bank) a dále termínované vklady u bank a dalších finančních ústavů a cenné papíry. Faktografické informace z těchto oblastí jsou také doplněny možností různých dalších pohledů, a to včetně žebříčků, grafů ukazujících vývoj či specializovaných kalkulaček (například na výpočet zhodnocení vkladů).

Za velmi užitečnou považuji i část označenou jako "Život", která přináší konkrétní rady pro počínání si v různých životních situacích. Ty jsou odstupňovány takto:

  • narození dítěte;
  • vzdělání;
  • život ve dvou;
  • rozvod;
  • důchod.

V každé části uživateli autoři poskytují důležité informace o tom, jaké má v příslušné životní situaci (resp. etapě) možnosti se sám o sebe a své záležitosti postarat. Například v sekci "vzdělání" se dozvíte o možnostech spoření na vzdělání, o studentských kontech a juniorkontech, v sekci "důchod" se dozvíte, proč je vhodné myslet na vlastní důchod už v mládí atd. Nechybí ani vlastní zpravodajství, o které se bude starat kolektiv redaktorů pod vedením Tomáše Skřivánka (dříve pracoval jako ekonomický novinář v MF Dnes a v časopisu Týden).

Další služby by měly postupně přibývat, v nejbližších dnech by to mělo být sledování virtuálního portfolia. Pokud jsem podstatu této služby pochopil správně, bude si uživatel moci na serveru Peníze.cz zadat, jaká aktiva má kde uložena či jinak investována (například kde má jaké vklady, cenné papíry, stavební spoření atd., čímž si vytvoří své virtuální portfolio), a následně bude od serveru Peníze.cz dostávat pravidelné informace o tom, jak se mu toto portfolio zhodnocuje. Peníze.cz přitom budou vycházet z informací (například o úrokových mírách), které si u příslušných institucí sama zjistí (jen tam, kde to nebude možné, je bude muset dodat vlastník virtuálního portfolia). Samozřejmě je v této souvislosti velmi důležitá otázka ochrany osobních údajů, provozovatelé se jí explicitně zabývají zde.

Provozovatelem serveru Peníze.cz je stejnojmenná společnost Peníze a.s. (záznam v OR viz zde). Za ní stojí společnost Private Investors, která vlastní většinový balík akcií.

Další klepou na dveře

Na českém Internetu se podle dostupných signálů připravuje hned několik dalších serverů zaměřených specificky na osobní finance. Jejich autoři však vesměs drží přípravy pod pokličkou.

Jedinou výjimkou je v tomto ohledu server Fincentrum.cz, jehož autoři naopak veřejně prezentují svůj záměr již před spuštěním, dokonce avizují, co všechno bude jejich server nabízet. Soudě podle dosud vydaných tiskových zpráv by obsahový záběr měl být ještě širší než u Peněz.cz, ale jde stále jen o srovnání teprve slibovaného a již skutečně nabízeného.

Připravované Fincentrum by podle zveřejněných informací mělo stát na 3 základních pilířích:

  • informacích;
  • poradenství;
  • transakcích.

Uživatelé by zde měli najít informace o všech základních nástrojích osobních investic: od analýz cenných papírů, podrobných informací o jejich emitentech, podílových fondech a dalších investičních alternativách přes údaje o bankovních produktech (běžné účty, termínované vklady, platební karty a úvěrové produkty) až po informace o stavebním spoření, penzijním připojištění i pojištění. Chybět nemají ani údaje o finančních produktech, které usnadní cestu k bydlení (stavební spoření a hypotéky) či novému automobilu.

Součástí informačního servisu bude i aktuální zpravodajství, investiční tipy a vlastní komentáře k problematice osobních investic.

Spuštění Fincentra.cz je avizováno na polovinu října, do konce roku by pak měly být zahájeny transakce, umožňující uskutečnit prostřednictvím Fincentra nákupy finančních produktů.

Za připravovaným spuštěním serveru Fincentrum.cz stojí stejnojmenná společnost Fincentrum, kterou založil v dubnu 2000 Martin Nejedlý, dříve analytik středoevropského bankovního sektoru ve společnosti Wood & Company, spolu s Petrem Stuchlíkem, odborníkem na oblast marketingu na Internetu. Výzkum a vývoj vede Jiří Zaorálek, bývalý investiční analytik Wood & Company.