Vyšlo na www.novinky.cz dne 19.4.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1980.php3

Kde tluče srdce českého Internetu?

Televizní Zavináč včera odvysílal reportáž o peeringovém centru NIX-u. Měl jsem možnost se zúčastnit natáčení i s redakčním fotoaparátem, a zde je mé svědectví o místu, kde doslova tluče srdce celého českého Internetu.

V ranných dobách českého Internetu, kdy ještě neexistoval NIX a jeho peeringové centrum, probíhala veškerá komunikace mezi různými providery přes zahraničí, přes páteřní části Internetu. Takže například komunikace "z Prahy do Prahy", mezi uživatelem v síti jednoho providera a serverem v síti jiného providera, mohla procházet až třeba přes vzdálené USA - a typicky hrozně pomalu. Řešení přineslo až vzájemné propojení sítí českých providerů, které takovémuto plýtvání přenosovými kapacitami zamezuje, a "vnitrostátní" provoz výrazně zrychluje.

[Obr: nix_vstup.gif (62990 Bytes)]
Tudy se jde do peeringového centra NIX-u, ukazuje režisér televizního Zavináče pan Sládek.

Tuzemští provideři se rozhodli realizovat peering po vzoru Velké Británie, formou tzv. neutrálního peeringového bodu, ve kterém by se sbíhaly odbočky z jejich sítí a kde by se "peeroval" veškerý vzájemný provoz. Alternativou bylo propojit se stylem "každý s každým", což by bylo mnohem méně efektivní.

[Obr: nix_lorman2.gif (40169 Bytes)]
Zde, v této první skříní, tluče srdce českého Internetu - Ethernetový switch od firmy Cisco
Z praktických důvodů ( zejména kvůli očekávané dostupnosti potřebných přípojek) byly pro neutrální peeringový bod zvoleny prostory na televizní věži na pražském Žižkově, v Mahlerových sadech (provozované Českými radiokomunikacemi), v desátém podlaží - ale pořádně vysoko nad střechami pražských domů. Každý z členů NIX-u má právo si nechat do těchto prostor zavést svou přípojku, instalovat zde svůj směrovač (router), a skrz něj se připojit ke společnému ethernetovému segmentu, který fakticky tvoří peeringový bod (podrobněji viz provozní řád NIX-u). Důležité ale je, že toto právo připojení je pouze technickým řešením, které ještě neznamená faktický peering (faktickou výměnu dat s ostatními providery).

[Obr: nix_stab.gif (57737 Bytes)]
Takto velké, či spíše malé, jsou prostory peeringového centra.

Peering je možný až po uzavření konkrétních dvoustranných dohod mezi konkrétními providery, a členství v NIXu nezakládá nikomu povinnost uzavřít příslušnou peeringovou smlouvu - vždy záleží na vzájemné dohodě. I dnes ještě existují provideři, kteří jsou členy NIX-u, mají do peeringové centra zavedeny své přípojky, ale mezi sebou fakticky nepeerují, neboť se na vzájemných podmínkách nedohodli. Momentální stav lze najít v této peeringové matici, ze které plyne např. to, že SPT Telecom nepeeruje s CESNETem, TEN34, PVT, NETFORCE, Czech On Line (známějším spíše jako VOL, Video On Line), a IPEXem.

[Obr: nix_lorman.gif (65207 Bytes)]
Detail umístění switche

Do prostor peeringového centra na televizní věži jsem se dostal se štábem televizního Zavináče, kterému potřebný vstup musel u Českých Radiokomunikací dojednat úřadující předseda výkoného výboru NIX-u, jinak šéf společnosti Datac (provozující síť Bohemia-Net), pan Lorman. Očekával jsem kdovíjaké prostory, ale ve skutečnosti šlo spíše o malý kumbál, zaplněný třemi klasickými skříněmi. V nich mají jednotliví provideři instalovány své routery, a jejich propojení je realizováno prostřednictvím ethernetového přepínače (switche) od firmy Cisco. Tento přepínač tedy vytváří sdílený ethernetový segment, přes který prochází veškerá "peerující" data - a proto je právě tento přepínač možné po zásluze označit za skutečné srdce českého Internetu.

[Obr: nix_switch.gif (58810 Bytes)]
Detail switche (jde o krabičku uprostřed), povšimněte si trvale svítících diod LED, signalizujících zatížení

Jak jsem se dozvěděl, tento přepínač není (a nesmí být) manageován, resp. jeho provoz monitorován, aby žádný provider nemohl získávat získávat data o konkurenčních providerech. Podle zuřivě blikající (či spíše spojitě svítících) LED diod na jeho panelu však usuzuji, že je využíván skutečně "na doraz" své celkové kapacity, a nejspíše bude i přetížen. Bylo to ostatně vidět i na televizních záběrech.

[Obr: nix_terasa.gif (55554 Bytes)]
Natáčelo se i na ochozech ....

[Obr: nix_lorman3.gif (59616 Bytes)]
... a takhle to pak vypadalo z pohledu televizní kamery

Televizní štáb Zavináče se do kumbálu (pardon: peeringového centra) jen taktak vešel, a kameraman měl do dělat aby vše dostal do záběru. Proto se některé pasáže reportáže točily i na ochozech, s nádherným výhledem na krásně osvětlenou Prahu. Kromě jednoho záběru přímo z natáčení na ochoze vám zde nabízím i pohled na jeden přilehlý vršek, schválně jestli z této ptačí perspektivy poznáte o co jde (pokud ne, pak vězte že právě zde v listopadu loňského roku probíhala protestní akce proti praktikám SPT Telecomu a avizovanému zdražení). Pokud si kliknete na větší obrázek, uvidíte vpravo od Vrchu Sv. Kříže i onen temný hrad na Olšanech, do kterého směřují vaše penízky za "prointernetované" telefonní impulsy.

[Obr: nix_vrsek.gif (63642 Bytes)]
Tak tady se bojkotovalo ....