Vyšlo na serveru Neviditelný pes, 15. října 1997
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a97/a710p403.php3

Invex 97: Zpravodajství ze druhého dne


Co radí Petr Pithart, a co Esther Dysonová?

Významnou osobností, která navštívila letošní Invex, byl pan Petr Pithart, předseda Senátu Parlamentu ČR. V zahajovací den odborné části Invexu zde pronesl projev (jeho plné znění je na adrese http://www.senat.cz/invex.htm), a poté pobesedoval s novináři. Ačkoli se jednalo spíše o vyjádření jeho vlastních postojů a názorů na informační technologie (a nikoli o představení oficiální koncepce, která v naší zemi neexistuje), přesto je poučné ocitovat alespoň hlavní myšlenky z projevu pana Pitharta: pokud jde o vládu a představitele státu, vidí pro ně tři hlavní úkoly:

  • "nepřekážet", neboli nebrzdit vývoj, nevyjadřovat nekvalifikované a unáhlené odsudky, zkrátka nevytvářet dojem, že stát se informačním technologiím brání.
  • podpora školství a vzdělanosti obecně, s přesvědčením že naším největším vkladem do budoucna jsou lidé duchovně vyspělí, tvořiví, znalí světa, nadaní rozhledem a tvůrčím myšlením (a nikoli desetitisíce počítačů a stovky kilometrů optických kabelů).
  • péče o tvorbu přiměřeného právního prostředí, v němž se nová technika a nové způsoby jejího využití budou moci přirozeně rozvíjet. Prostředí bezpečné, přehledné a spravedlivé, prostředí chránící zákazníka a uživatele, avšak současně nebrzdící soukromou iniciativu a podnikavost.

Se svými názory na to, co je nejdůležitější při prosazování informačních technologií obecně a Internetu konkrétně, vstoupila i další významná osobnost na letošním Invexu, paní Esther Dysonová (známá především jako poradkyně amerického viceprezidenta Al Gora). Ve svém vystoupení, při zahájení pondělního semináře Perspektivy rozvoje telekomunikací, popisovala způsob vzniku nedávno zveřejněné oficiální koncepce vlády USA v oblasti elektronického obchodu, a mimo jiné zde zdůrazňovala, že jde o značně "meziministerský" projekt, na kterém se podílelo 18 subjektů státní správy! Zřejmě právě tato mezirezortnost nám chybí nejvíce, a možná právě proto pokusy o státní informační systém dopadly tak špatně.

Na závěr svého vystoupení pak Esther Dysonová zformulovala čtyři okruhy, jejichž vyřešení vidí jako nejaktuálnější:

  • vybudování vhodného právního rámce, který by umožňoval platné uzavírání smluv, dohod a provádění obdobných úkonů elektronickou cestou,
  • vyřešení technických aspektů zabezpečení, tak aby otázka bezpečnosti byla pokryta nejen právně, ale i technicky
  • vybudovat silný a efektivní systém vzdělávání
  • vytvořit prostor a právní rámec pro volnou soutěž na poli telekomunikací.

Taiwan bude montovat u nás!

S velmi příznivou zprávou přicestoval na letošní Invex až z dalekého Taiwanu pan Ming Jen Chien, majitel společnosti First International Computer (která své výrobky distribuuje pod ochrannou známkou "LEO"). Jeho firma již pět let úspěšně spolupracuje s naší firmou AAC a.s. (která má kapitálovou účast v sedmi dceřinných společnostech: ProCa, LIBRA Electronics, IMC Data and Electronics, M-Soft, ANTRE, ProJect, AAC SK), a nyní se rozhodla investovat až 3 miliardy korun (90 až 100 milionů USD) do České republiky, konkrétně do vybudování závodu na výrobu počítačů s kapacitou 50 000 měsíčně (které budou z 95% exportovány z České republiky). Předpokládaný měsíční obrat továrny je odhadován na 1,5 miliardy korun, a poskytne 400 nových pracovních míst.

Jak pan Chien uvedl v úterý na svém vystoupení na semináři "Veletrh myšlenek - Quo Vadis IT v ČR", Českou republiku si v FIC vybrali kvůli její strategické poloze, politické stabilitě, prosperující ekonomice a lidským zdrojům - v ČR je prý velmi vysoká úroveň technického vzdělání.

Kéž by takovýchto příkladů bylo více.


První Invex pod policejním dohledem!

Letošní Invex je určitě prvním, na kterém má svou samostatnou expozici Policie ČR (spolu s ministerstvem vnitra ČR). Návštěvníky hojně vyhledávaný stánek, umístěný v bezprostřední blízkosti pavilonu C, je i s celou svou expozicí zaměřen na boj proti softwarovému pirátství. Na expozici navazují četné doprovodné akce - prvním seznámením pro novináře byla včerejší tisková konference s představiteli Policie, MV ČR a BSA. Zde mj. zaznělo, že celá problematika boje proti softwarovému pirátství se řadí do skupiny hospodářských trestných činů v oblasti tzv. nehmotných práv nebo duševního vlastnictví (par. 150/152 trestního zákona), a že v celé této oblasti bylo od 1.1. do 31.8.1997 spácháno 297 trestných činů. Podle zkušenosti kriminalistů lze odhadovat, že asi čtvrtina těchto skutků souvisela právě se softwarovým pirátstvím. V samotné expozici na stánku Policie je pak možné se seznámit s některými zadokumentovanými případy. O závažnosti celého problému vypovídá i skutečnost, že podle oficiálních odhadů je u nás cca 80 procent nelegálního softwaru, zatímco podle stejně prováděných odhadů je v západních zemích toto procento přibližně poloviční.

Zajímavé v této souvislosti jistě je to, že Policie se nesnaží postihovat jen takové subjekty, které přímo prodávají kradený software, ale také uživatele, kteří "pouze" sami používají nelegální software, pro vlastní potřebu. Však také našimi sdělovacími prostředky nedávno proběhla zpráva, že právě za takovouto činnost již také byl první člověk odsouzen.

Přímo na stánku MV ČR a Policie před pavilonem C, v místní přednáškové síni, se každý den konají krátké přednášky o softwarovém pirátství. Ve středu 15. od 11:30 a ve čtvrtek 16. 10. od 10:00 se v pavilonu P (Internet Hall) konají přednášky o nelegální činnosti na Internetu.


S průzkumy Internetu se doslova roztrhnul pytel!

O tom, že Internet je nesmírně populární téma, svědčí i nebývalá koncentrace průzkumů tohoto novodobého fenoménu - všechny samozřejmě nějakým způsobem "kulminují" právě na letošním Invexu.

Prvním z průzkumů je ten, který už podvakráte zajišťoval Ústav informatiky VUT FAST ve spolupráci s firmou DirectNet (viz http://vip.fce.vutbr.cz/pruzkum/), a jehož aktuální výsledky byly prezentovány v úterý, na semináři o "Podnikové strategie pro on-line marketing na Internetu" (podrobné výsledky tohoto průzkumu lze po dobu Invexu zakoupit na disketách v Infocentru).

Druhým průzkumem je průzkum nazvaný "Stav a perspektiva využití Internetu u nejvýznamnějších firem v ČR", který provedla společnost DCCI (http://www.dcci.cz) ve spolupráci s agenturou Agmanova.

Třetím průzkumem je průzkum, který provedla společnost DEMA a.s.. Je zajímavý tím, že kromě různých pohledů na Internet se zabývá také názory na samotný Invex - zabývá se například odpovědí na otázky typu "Má veletrh Invex-Computer Brno význam pro zviditelnění ČR ve světě?" Výsledky tohoto průzkumu byly prezentovány na úterním semináři "Veletrh myšlenek - Quo vadis IT v ČR".