Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 34/95, 20. prosince 1995
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a95/a534k703.php3

Video On Line nabízí Internet

Na náš trh Internetových služeb vstoupil další subjekt - italský Video On Line

Na tiskové konferenci v novém Burzovním paláci se dne 7.12. představil italský poskytovatel připojení k Internetu, Video On Line, který se rozhodl rozšířit své mezinárodní Internetové aktivity a poskytovat Internetové služby i u nás. Jde o jednoho z největších poskytovatelů připojení, který dnes působí ve více než 30 zemích světa, a jehož provozovatelem je italská společnost Monteverdi, ve spolupráci s Grauso Group. Video On Line vlastní velmi rozvětvenou síť přípojek k Internetu prakticky po celé Evropě, a samozřejmě také vlastní spoje do jádra Internetu v USA. Celková přenosová kapacita transatlantických spojů, které Video On Line provozuje, dosahuje úctyhodných 6 Mbps. No a k této komunikační infrastruktuře je nyní připojen i spoj Praha-Miláno, prozatím na rychlosti 512 kbps (ale do tří týdnů by měl být zrychlen až na 1,5 Mbps). To je skutečně pořádná konkurence pro ostatní poskytovatele, působící na našem trhu - vždyť například síť CESNET má "směrem ven" dvě přípojky 512 kbps a 256 kbps, a Internet CZ jen 128 kbps.

Převratná je také cena, kterou Video On Line hodlá nasadit za komutované připojení jednoho počítače: má to být 495,- Kč měsíčně, s neomezenou dobou přístupu! Podobný časově neomezený tarif nabízí například CESNET, ale za 3000,- Kč, EvroCAD za 2850,- Kč, či Datac (Bohemia Net) a LUKO za 2500,- Kč (viz CHIPweek č. 30, str. 21). Někteří poskytovatelé sice také nabízí malý měsíční paušál (např. Datac a LUKO 350,- Kč., Spinet 395,- Kč), ale tento paušál nepokrývá žádnou dobu připojení, a za každou minutu se pak platí samostatně, obvykle jednu korunu. Ve srovnání s tím je avizovaný měsíční paušál 495,- Kč, pokrývající neomezenou dobu připojení, skutečnou cenovou bombou. Jakpak na to asi zareagují ostatní poskytovatelé připojení?

Přitom v Praze má být k dispozici celkem 70 modemů pro komutované připojení, a další 230 by mělo být připraveno v dalších 14 telefonních oblastech (UTO) pro mimopražské zákazníky. Kromě komutovaného připojení pak Video On Line hodlá u nás poskytovat i připojení porostřednictvím pevných okruhů. Ceny za tento druh připojení však ještě nebyly zveřejněny - v neoficiální diskusi po tiskové konferenci jsem se ale dozvěděl, že např. cena za přípojku 64 kbps by se měla pohybovat někde v rozmezí od 30 do 40 tisíc měsíčně, což je v zásadě srovnatelné s tarify ostatních poskytovatelů připojení (viz např. CHIPweek 29, str. 21).

Italský Video On Line se rozhodl vstoupit na náš internetový trh skutečně důrazně. Našemu ministerstvu zdravotnictví a nemocnicím například hodlá poskytnout přístup k Internetu úplně zdarma, a v souvislosti s našimi parlamentními volbami v příštím roce dokonce nabízí zdarma 5 WWW stránek každé politické straně, která bude chtít touto cestou prezentovat své kandidáty a svůj volební program. Pan Renato Soru, generální manažer Video On Line v ČR (soru@vol.cz] , také vyjádřil záměr poskytnout zdarma prostor na firemném WWW serveru kulturním a dalším institucím, které chtějí zpřístupnit něco zajímavého, a explicitně se zmínil o Národní galerii. Souvisí to i s tím, že celý Video On Line se nechce prezentovat jako pouhý poskytovatel přístupu do Internetu, resp. poskytovatel IP konektivity, ale také jako poskytovatel obsahu - hodlá sám zpřístupňovat po Internetu nejrůznější informace, a katalogizovat odkazy na informace poskytované jinými subjekty.

Se zaměřením na obsah pak souvisí i orientace na podporu národních jazyků v zemích, kde Video On Line působí, a na poskytování informací přímo v těchto národních jazycích - na přiloženém obrázku například vidíte domovskou stránku tuzemského WWW serveru v ČR, v češtině (s adresou http://www.vol.cz). Sympatická je také skutečnost, že Video On Line vyvinula svůj vlastní browser, který lokalizuje do jednotlivých národních verzí, a který poskytuje zdarma. Českou verzi tohoto browseru jsem dostal přímo na tiskové konferenci, a použil jsem ji i k nasnímání obrázku (jinak je možné ji najít na adrese ftp://ftp.vol.it/dist/VOL/VOL12CS.EXE)

Další zajímavostí kolem vstupu italského poskytovatele na náš Internetový trh bylo i respektování našich kulturních a vědeckých tradic. Sám pan Renato Soru složil hold největšímu českému učenci a vědci všech dob, Járu da Cimrmanovi, a o úvod k celé tiskové konferenci požádal odborníky nejpovolanější - přední české cimrmanology Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. O jejich epochálním objevu skutečnosti, že duchovním otcem dnešního Internetu je vlastně Jára da Cimrman, se můžete dočíst v samostatném článku na str. xx. V nejbližší době zřejmě dojde i k připojení Divadla Járy Cimrmana k Internetu, takže se naše odborná veřejnost má opravdu na co těšit - jak asi bude vypadat Cimrman Online? Pokud se ale nemůžete slavnostního okamžiku dočkat, můžete navštívit jednu již existující domovskou stránku Járy da Cimrmana, na adrese http://cs.felk.cvut.cz/~xlukacov/jdc.html.