Vyšlo v týdeníku Computerworld č. 26/94, 1994
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a94/a426c304.php3

Začátek byl "Quick & Dirty"


Tento článek vyšel jako vložený box v sérii recenzních článků o produktu DR Multiuser DOS
Když se v roce 1980 firma IBM chystala uvést na trhu svou vlastní verzi osobního počítače, potřebovala k němu také vhodný operační systém. Protože velmi spěchala, rozhodla se nevyvíjet potřebný operační systém sama, ale začala jednat s firmou Digital Research o poskytnutí práv k provozování jejího operačního systému CP/M, který v té době dominoval 8bitovým počítačům. Firma Digital Research však projevila malou prozíravost, stanovila si takové podmínky, které byly pro IBM nepřijatelné, a tak přišla o obchod, který by se dnes dal bez nadsázky nazvat "obchodem století".

Firma IBM proto začala hledat jinde a přitom došla až na firmu Microsoft, známou v té době především svými interpretery jazyka Basic. Ani tato firma sice neměla požadovaný operační systém "v šuplíku", ale projevila zdatného obchodního ducha a základ požadovaného produktu koupila od jiné firmy. Tou byla tehdy málo známá firma Seattle Computer Products, Inc., která již určitou dobu pracovala na podobném operačním systému a na základě kontraktu s firmou Microsoft byla schopna svou práci urychlit a výsledek velmi brzy předat.

Operační systém, na kterém firma Seattle Computer Products již dříve sama pracovala, nesl příznačné označení "Quick-an-Dirty Operating System" neboli QDOS; a jeho autorem byl zaměstnanec firmy Seattle pan Tim Paterson. Ten jej původně napsal v asembleru mikroprocesoru 8080, odladil na počítači s procesorem Z80 firmy Zilog a teprve následně jej uzpůsobil i pro počítače na bázi mikroprocesoru 8086. Přitom byl do značné míry inspirován tehdy velmi populárním operačním systémem CP/M. Během dvou měsíců od uzavření konktraktu s firmou Microsoft stihl Paterson svůj QDOS dokončit a předal jej firmě Microsoft. Ta za něj zaplatila 50 000 dolarů a ve spolupráci s programátory od firmy IBM jej pak ještě dále upravila - což stihla do srpna roku 1981, kdy byl počítač IBM Personal Computer uveden na trh.

Jak sám Tim Paterson vzpomíná, "problém byl v tom, že to chtěli mít opravdu velmi rychle. Doufal jsem, že později se budu moci k dokončené verzi ještě jednou vrátit a dodělat například multitasking a spoustu dalších věcí."

Kdyby tak tehdy tušil, že například schopnost multitaskingu nebude DOSu vlastní ani v roce 1994.